امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حضور سازمان نقشه برداری كشور در سمینار "كاهش خطرپذیری و مدیریت بحران در مناطق شهری"
#1
[تصویر:  cc1f7e3b-a971-49f9-863c-ac78954631fa_201...084830.jpg]

سازمان نقشه برداری کشور با حضور در سمینار یک روزه کاهش خطرپذیری و مدیریت بحران در مناطق شهری، به عنوان عضو کمیته مدیریت بحران، موضوعات مؤثری درباره فعالیت‏های تولید نقشه و اطلاعات مکانی سازمان در حوزه بلایای طبیعی ارائه کرد.

این همایش ششم بهمن ماه و با حضور محمدی عراقی معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه، حسن قدمی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ، سید احمد موسوی، دبیر کل جمعیت هلال احمر، دکتر حسام فیصل مسوول مدیریت سوانح فدراسیون در منطقه منا، مارتین اولیویر رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران،گری لوئیز نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در تهران، علیرضا اسماعیل زاده رییس دفتر کاهش سوانح برنامه اسکان بشر سازمان ملل در ایران و یاسوته تاکی اوچی رییس آژانس همکاری های بین المللی ژاپن برگزار شد.

شهاب‌الدین محمدی عراقی در مراسم افتتاحیه این سمینار ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان افزود: هدف از برگزاری این همایش، تهیه "سند راهبردی فدراسیون بین‌المللی" و دستورالعمل جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر برای مدیریت بحران و کاهش خطرپذیری حوادث و بلایا در مناطق شهری است. هلال احمر ایران علاوه بر عرصه داخلی، حضور گسترده‌ای در سطح بین المللی در زمینه ارائه کمک‌های بشر دوستانه و تقویت ظرفیت‌های سازمانی و عملیاتی در نقاط گوناگون جهان دارد.

همچنین در آغاز این نشست حسن قدمی با تأکید بر اینکه همه افراد مرتبط با کاهش بلایا و سوانح در کشور باید تمام تلاش خود را بر مساله پیشگیری بگذارند، افزود: باید از دانش عمران برای مقاوم‌سازی و به سازی اماکن به ویژه اماکن عمومی بهره گرفت. با توجه به شرایط علمی دنیا ساختمان‌ها نباید در زلزله پنج الی شش ریشتر آسیب ببینند و اگر چنین شد این ساختمان‌ها دارای حداقل سازه مقاوم و فنی هستند.
وی تصریح کرد: نقش اصلی مدیریت بحران، هماهنگی بین دستگاه‌ها و ارگان‌های دخیل در کاهش حوادث است. به نظر من در تمامی حوادث، سهم نیروهای هلال احمر در نجات مجروحین، ۱۰ درصد است چراکه بیشترین سهم را مردم دارند چون قبل از نیروها به محل حادثه رسیده اند و این نشان می دهد آموزش های امدادی به مردم باید مستمر و بیشتر شود.

در ادامه سیداحمد موسوی با بیان اینکه اگر شناختی از چالش‌ها ایجاد نکنیم نمی‌توان در کاهش خطرپذیری برنامه داشت، افزود: یکی از چالش‌های اساسی بشر کنونی، بحث شهرنشینی است و تا زمانی که عزم و اراده در مدیران حاکم نشود و مدیریت سیستمی برپا نکنند، چالش‌های شهرنشینی ادامه خواهد داشت.

دبیر کل جمعیت هلال‌احمر اظهارداشت: هنوز در کشور به این باور نرسیده‌ایم که هر دلار هزینه در بحث پیشگیری از حوادث، ضمن کاهش خسارات، ده‌ها دلار سود به همراه خواهد داشت. متاسفانه استانداردهادر بحث ساخت و ساز در کشور پائین است.

پس از آن حسام فیصل هماهنگ کننده سوانح فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در منطقه منا، گفت: خطر و بلایا در دنیا ازجمله ایران درحال افزایش است؛ بطوری که طی 30 سال اخیر، زمین لرزه و سیلاب در ایران افزایش داشته است؛ لذا ما باید در این زمینه رویکردی ادغام یافته داشته باشیم تا مدیریت یکپارچه‌ای را برای کاهش این خطرات داشته باشیم.

وی افزود: تهران به عنوان نماینده منطقه منا جزو یکی از 5 شهر انتخاب شده است که برنامه کاهش خطرپذیری و مدیریت بحران با همکاری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر در آن اجرا می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه توسعه شهری باید جزء برنامه‌های مدیریت بحران قرار گیرد، عنوان کرد: در سال 2014 میلادی به طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تیم‌های ویژه‌ای در مناطق شهری بتواند هنگام بحران پاسخگو باشد و از حادثه پیشگیری شود.

پس از مراسم افتتاحیه نمایندگان ارگانهای حاضر در این سمینار به ارائه سخنرانی در حوزه های مختلف مربوط به موضوع این جلسه پرداختند. خطر حوادث و بلایا در مناطق شهری و کلان شهر ها، وضعیت مدیریت بحران در شهر تهران، راهبردهای مناسب برای کاهش خطر پذیری و ارزیابی آن از جمله موضوعاتی بود که از سوی دست اندرکاران این حوزه ها ارائه شد.

گفتنی است سازمان نقشه برداری کشور به عنوان یکی از اعضای کمیته مدیریت بحران کشور، درباره استفاده از فناوری های نوین در ارزیابی و تهیه نقشه های خطرپذیری بلایا در مناطق شهری، مطالب ارزنده ای را به شرکت کنندگان در این سمینار اظهار داشت.

لازم به ذکر است یکی از موضوعات مورد تأکید سخنرانان جلسه در بحث مدیریت بحران مناطق شهری ، تهیه نقشه و اطلس‏های مربوط به بلایای طبیعی و مناطق خطر بود که دکتر نانکلی نماینده سازمان نقشه برداری کشور در همین راستا به ارائه سخنرانی پرداخت.

وی در این سمینار درباره گزارشی از آخرین فعالیت‏ها و دستاوردهای علمی سازمان نقشه برداری کشور عنوان نمود. اندازه‏گیری تغییر شکل و میزان حرکت پوسته زمین، محاسبه میزان فرونشست در تهران، محاسبه تغییر شکل آتشفشان دماوند، تغییرات نشست برج میلاد و اندازه‏گیری جاذبه به منظور تغییر شکل‏های ارتفاعی، اندازه‏گیری مربوط به حرکات زمین لغزش‏ها و نرخ لغزش گسل‏ها، از جمله موضوعات مطرح شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور در این سمینار بود.

همچنین نماینده سازمان نقشه برداری کشور در این نشست، درباره شبکه ایستگاه های GPSو سامانه ملی هدی نیز به نمایندگان دیگر ارگانها توضیحاتی را ارائه نمود.

خاطرنشان می‏شود: باتوجه به این که یکی از محورهای گفتگوی شرکت کنندگان موضوع زلزله بود، سازمان نقشه برداری کشور درباره فعالیت های نقشه برداری این مجموعه در هنگام وقوع زلزله در نقاط مختلف کشور شرح کاملی را به سمع حاضرین رساند که مورد استقبال و توجه ارگانهای شرکت کننده در این جلسه قرار گرفت.

همچنین پس از ارائه سخنرانی های متعدد، شرکت کنندگان درباره رویکردهای مناسب برای کاهش مؤثر خطر پذیری در مناطق شهری و ارتقای برنامه ریزی راهبردی خطرپذیری بلایا در مناطق شهری به بحث،گفتگو و جمع‏بندی مطالب مطرح شده پرداختند.

در پایان گفتنی است: این همایش به میزبانی جمعیت هلال احمر ایران و با مشارکت مستقیم فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در هتل همای تهران برگزار شد.مبتکر اجرایی پروژه کاهش خطرپذیری بلایا و مدیریت بحران در مناطق شهری، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است و این همایش با همکاری فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر تا کنون در پنج منطقه اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا، آسیای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین برگزار شده و پس از برپایی پنجمین همایش در ایران، اواخر امسال جلسه نهایی به منظور ارایه مدلی جهانی برای کاهش خطرپذیری در مناطق شهری در ژنو برگزار خواهد شد.


[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تجلیل از مؤسس اداره پرواز و اولین خلبان سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,337 1394/6/2 ، 10:55 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  مدیریت منابع آب با همكاری سازمان نقشه برداری كشور در جهت توسعه پایدار Reza-MSR 0 1,351 1394/6/2 ، 10:52 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  فراخوان طرح های پژوهشی سال 1394 از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,481 1394/5/28 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  صد و شانزدهمین نشریه علمی و فنی "نقشه برداری" منتشر شد Reza-MSR 0 1,400 1394/5/11 ، 09:52 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  یكصدو نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه برداری با محوریت ایجاد NSDI برگزار شد Reza-MSR 0 1,323 1394/5/1 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ارائه خدمات رایگان "سامانه ملی هدی" به كاربران از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,626 1394/4/21 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  پروژه عكسبرداری هوایی رقومی و تهیه ارتوفتو از اراضی كشاورزی كشور Reza-MSR 0 1,431 1394/4/16 ، 12:59 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ایجاد "فرآیند مدیریت اطلاعات بحران" در سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,533 1394/4/16 ، 12:54 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ساماندهی تعرفه خدمات نقشه برداری و تهیه NSDI Reza-MSR 0 1,465 1394/4/14 ، 11:26 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  شماره دوم از دوره ششم نشریه علمی ترویجی" مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی" Reza-MSR 0 1,436 1394/4/12 ، 04:54 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان