امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 2.87
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزادسازی لنگرهای انتهایی تیرها
سلام
ببینید در شکل 1.jpg تیرها در هر دوجهت مفصلی نمایش داده شده وکار را خراب کرده.
اگر سازه شما در جهت y خمشی ودر جهت xمقصلی باشد.نتیجه همانیست که آقای دکتر باجی
فرمودند.یعنی تیرهای متصل به ستون طره گیردار وتیر جلویی مقصلی خواهد بود.
ولی اگر جهت yمفصلی وجهت x خمشی باشد.در آنصورت هر سه تیر طره مفصلی خواهد شد.
در حالتی هم که هر دو قاب مفصلی باشند تکلیف روشن است بازهر سه تیر طره مفصلی خواهد شد.
امیدوارم زوشن توضیح داده باشم.
پاسخ
در سازه های متعارف تیرها تحت خمش تک محوره هستند بنابراین آزاد سازی یا عدم آزاد سازی لنگر حول محور فرعی هیچ تفاوتی در نتیجه نهایی ایجاد نمی کند.
پاسخ
با توجه به اینکه ایشون همه رو مفصلی کرده بود من با این فرض که کلیه اتصالات تیرها مفصلیه وبا استناد به کتاب خانه ی عمران جواب دادم...در کتاب در یک پروژه که اتصالات همه مفصلی بود برای تیرهای طره همین مطلب رو بیان کرده وگفته باید سمت ستون گیردار باشه و در مورد لنگر هم هر دو قسمت رو ازاد کرده حالا شما میگید نظر شماست ولی من سعی کردم طبق یه کتاب معتبر جواب بدم
پاسخ
(1392/5/18 ، 11:13 صبح)شیوا نوشته است: با توجه به اینکه ایشون همه رو مفصلی کرده بود من با این فرض که کلیه اتصالات تیرها مفصلیه وبا استناد به کتاب خانه ی عمران جواب دادم...در کتاب در یک پروژه که اتصالات همه مفصلی بود برای تیرهای طره همین مطلب رو بیان کرده وگفته باید سمت ستون گیردار باشه و در مورد لنگر هم هر دو قسمت رو ازاد کرده حالا شما میگید نظر شماست ولی من سعی کردم طبق یه کتاب معتبر جواب بدم

دوست عزیز آن استاد خانه عمرانی هم یک روزی مثل من وشما دانشجو بوده پس ممکن است
1-اشتباه هم بکند.ملاک درست وغلط بودن حرفش منطق فنی او باید باشد نه فقظ اعتبارش!
(ضمن اینکه اعتفاد راسخ دارم اساتبد وافعی هرگز حرق غیر مستند وغیر مستدل نمی زنند)
2- من وشما هم علاوه بر اینکه کوچیک همه هستیم ممکنه کاهی تحلیل درست بکنیم
لذا پذیرش اینکه در یک سازه دوطرف مفصلی که نقش مقاومت لرزه ای صد در صدبه بادبندها محول شده اتصالات طره گیردار باشند؟کمی دشوار است.شما یا دوستان دیگر دلیل محکم بیاورند من هم نظرم را عوض می کنم.
پاسخ
خوب وقتی تیر از یه سمت ازاد باشه و از سمت دیگه مفصلی ناپایداره دیگه نیست؟؟؟
پاسخ
یا یه تیر باید دوسر مفصل باشه یا یه سمت گیردار باشه یا یه سمت گیردار یه سر مفصل باشه تا اینکه حداقل 3تا عکس العمل تکیه گاهی وجود داشته باشه .....تا پایدارشه ...دیگه بیشتر از این من نمیدونم
پاسخ
(1392/5/18 ، 01:18 عصر)شیوا نوشته است: خوب وقتی تیر از یه سمت ازاد باشه و از سمت دیگه مفصلی ناپایداره دیگه نیست؟؟؟

آزاد نیست دستک کششی دارددر سازه فولادی بالکن 1.5 متری را چگونه میتوان آزاد گذاشت؟
پاسخ
اقای مهندس منبع یادگیری من کتابه ...اتصال تیرها ی کنسول به ستون ها به صورت گیردار است در صورت مفصلی بودن این تیرها حالت ناپایداری موضعی در سازه ایجاد میشود..صفحه ی 167کتاب باجی ...بخش ساختمان های فولادی با مهاربندی همگرا و واگرا.....حالا شما اگه میگید نه واسه من یه دلیل قانع کننده بیارید تا منم بفهمم چه جوریه
پاسخ
خود این دستک هایی هم که شما میگین اتصالشون مفصلیه ...یعنی نمیشه به پایداریشون حساب باز کرد
پاسخ
(1392/5/18 ، 01:37 عصر)شیوا نوشته است: اقای مهندس منبع یادگیری من کتابه ...اتصال تیرها ی کنسول به ستون ها به صورت گیردار است در صورت مفصلی بودن این تیرها حالت ناپایداری موضعی در سازه ایجاد میشود..صفحه ی 167کتاب باجی ...حالا شما اگه میگید نه واسه من یه دلیل قانع کننده بیارید تا منم بفهمم چه جوریه

شما فقط شکل پلان ایتبسی یک طبقه را گذاشتید ایکاش خود فایل ایتبسی تان را هم بذارید.تا هم من وهم شما وهم مهندسین عزیز مای سیویل دوحالت زیر را هم چک کنند وهم بحث.
1- حالتیکه من عرض کردم.یعنی طره دستک دارد ومی تواند در سمت ستون ودستک مفصلی باشد ودر تحلیل هم پاسخ خوبی بدهد.
2- حالتیکه شاید مد نظر شماست وطره بدون دستک هست ونیاز به پایداری دارد واتصال سمت ستون آن باید گیردار باشد.چون کل اتصالات مفصلی هست باید دید پاسخ تخلیل ایتبس به این دوآرایش چیست .من شخصا به حالت اول بیشتر اعتقاد دارم.حتما فایل ایتبست را بذار به یک نتیجه مشترک برسیم.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  انواع پیچش به تیرها نرجس90 0 291 1395/9/5 ، 12:33 عصر
آخرین ارسال: نرجس90
  آیا ضریب ترک خوردگی تیرها و ستونها به ترک خوردگی دیوارها مرتبط اس؟ت Hooman1974 3 669 1394/8/13 ، 09:54 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  ضریب اصلاح وزن تیرها در Etabs معمارخرداد 9 5,998 1394/8/13 ، 06:31 صبح
آخرین ارسال: arash501
  نواحی صلب انتهایی چیه؟ ogvey 3 1,003 1394/5/23 ، 01:26 عصر
  آنالیز نواحی صلب انتهایی rezach88 47 11,250 1394/2/15 ، 04:46 عصر
آخرین ارسال: ساده دل
  نحوه ی آرماتور گذاری تیرها به چه صورت می باشد ؟ 1450 1 833 1393/12/20 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: admin
  توضیح در مورد استفاده از مقاطع غیرمنشوری برای تیرها در سازه فلزی xxx1354 1 704 1393/10/2 ، 07:15 عصر
  آزاد سازی لنگر انتهایی تیر علی خیرالهی 5 2,914 1393/7/17 ، 03:51 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  انتخاب مقطع بهینهء تیرها light256 3 1,078 1393/7/8 ، 03:52 صبح
آخرین ارسال: mehrazsarafraz14
  بزرگتر شدن مقطع تیرها نسبت به ستون ها rabouri 6 1,484 1393/5/6 ، 11:33 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان