امتیاز موضوع:
  • 155 رأی - میانگین امتیازات: 3.21
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با تکنیک های بادبند زنی در سازه های مفصلی
(1392/1/27 ، 07:01 عصر)mehdipanahi نوشته است:
(1391/10/2 ، 11:19 عصر)فرشاد امن خانی نوشته است: تا اونجایی که من میدونم مشکلی وجود نداره حتی انجام این بادبند مزیت هایی هم داره از جمله صفر شدن مقدار نیروی در گره ها

البته باید موارد دیگه مثل پیچش سازه رو هم برسی کرد

بند 6-7-1-6-2 صفحه 46 مبحث ششم از مقررات ملی این مورد را توصیه نمی کند و ذکر شده که عناصر مقاوم در برابر زلزله در یک صفحه قائم قرار بگیرند.

خوب این هم در یک صفحه قائم هست دیگه.

این بند از آیین نامه مربوط به حالتی میشه که مثلا در دو طبقه بادبند ها در قاب شماره 1 باشند و در دو طبقه بعدی در قاب شماره 2 باشند. اما در این حالت که در شکل نشان داده شده همه بادبند ها در یک صفحه قائم قرار دارند.
پاسخ
شکلی از بادبند که مهندس امن خانی گذاشتند درسته. ولی اتصالاتی که دو بادبند در دو طبقه متفاوت در اون نقطه بهم میرسند باید قوی طراحی بشه. روی اتصالات اون قسمتها و اعضایی که در اون قسمت به هم میرسند باید دقت بیشتری شود. وگرنه در حالت کلی اشتباه نیست
البته مهندس پناهی، در رابطه با مسئله ای که شما فرمودید هم راهکارهایی وجود دارد. اگر همونطور که در بالا گفتم، در دوطبقه بادبندها در قاب 1 و در دو طقبه پایینتر بادبندها در قاب 2 باشند، در طبقه پیچش میفته. که برای جلوگیری از این پیچش در سقفی که قراره در اون قسمت بار از بابند قاب 1 به بادبند قاب 2 انتقال پیدا کنه، یک بادبند می اندازیم. و یا اینکه اون سقف رو مثل یک تیر عمیق بتنی طراحی میکنیم تا برش رو تحمل کند.

موفق باشید
پاسخ
بند 6-7-1-6-2 صفحه 46 مبحث ششم از مقررات ملی ذکر شده در یک صفحه قائم و انتقال نیروها به شالوده به طور مستقیم انجام گیرد. آیا در دهانه سمت چپ این توصیه رعایت شده است؟ حداقل به نظر بنده همچین طرحی عرف نیست و بنده به شخصه همچین موردی را مشاهده نکردم.
در مورد سوال دوستمون من متوجه نشدم منظور ایشان از رانش چیست؟
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
(1392/1/27 ، 09:10 عصر)mehdipanahi نوشته است: بند 6-7-1-6-2 صفحه 46 مبحث ششم از مقررات ملی ذکر شده در یک صفحه قائم و انتقال نیروها به شالوده به طور مستقیم انجام گیرد. آیا در دهانه سمت چپ این توصیه رعایت شده است؟ حداقل به نظر بنده همچین طرحی عرف نیست و بنده به شخصه همچین موردی را مشاهده نکردم.

بله جناب مهندس

این مورد هیچ اشکالی نداره. اگر ساختمان بلند نباشه مشکلی نداره. در این حالت صفحه باربر رو عوض نکردیم و فقط دهانه رو عوض کردیم.

نیرو هم منتقل میشه دیگه. مشکل چیه؟
پاسخ
آیا انتقال نیرو در دهانه سمت چپ به شالوده به طور مستقیم انجام می شود؟ (مفاد بند مورد اشاره به صورت کامل رعایت شد؟).
به نظر بنده مشکل این سیستم این می باشد که در مسیر انتقال بار به زمین انحراف ایجاد شده است و نیروی زلزله مدام باید بین دهانه ها جابه جا شده تا به شالوده منتقل شود.
یک توضیح مفید: یک اصلی در طراحی لرزه ای وجود دارد و آن این می باشد که بهتر است انتقال بار از کوتاه ترین مسیر ممکن صورت پذیرد.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
(1392/1/27 ، 09:38 عصر)CivilS نوشته است:
(1392/1/27 ، 09:10 عصر)mehdipanahi نوشته است: بند 6-7-1-6-2 صفحه 46 مبحث ششم از مقررات ملی ذکر شده در یک صفحه قائم و انتقال نیروها به شالوده به طور مستقیم انجام گیرد. آیا در دهانه سمت چپ این توصیه رعایت شده است؟ حداقل به نظر بنده همچین طرحی عرف نیست و بنده به شخصه همچین موردی را مشاهده نکردم.

بله جناب مهندس

این مورد هیچ اشکالی نداره. اگر ساختمان بلند نباشه مشکلی نداره. در این حالت صفحه باربر رو عوض نکردیم و فقط دهانه رو عوض کردیم.

نیرو هم منتقل میشه دیگه. مشکل چیه؟
در مورد عکسی که مهندس امن خانی قرار دادن هیچ منع آیین نامه ای وجود ندارد . آیین نامه تغییر دهانه بادبند را در قابها مجاز ندانسته است ولی منعی از اینکه در دهانه تغییر داشته باشیم نداریم . چند وقت پیش یه سازه 4 طبقه فولادی که طراحی کردم در طبقه آخر که نیم طبقه محسوب میشد مجبور شدم در طبقه آخر ( نیم طبقه ) دهانه بادبند را به دهانه کناری منتقل کنم .
ولی باید تا آنجا که ممکن است از تغییر اینگونه بادبندها خودداری کنیم
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
با تشکر از مطالب مفید و سودمندتان - در مورد بادیند های EBF(غیر همحور-برون محور) بگویم که شکل پذبری فوق العاده خوبی دارند . اما لازم است که تیر پیوند آنها کنترل شود .
پاسخ
با سلام
می خواستم بدونم اجازه استفاده از دو نوع بادبند را (هم محور و برون محور) در یک ساختمان و یک صفحه و یک راستای عمودی را داریم؟
پاسخ
نقل قول: می خواستم بدونم اجازه استفاده از دو نوع بادبند را (هم محور و برون محور) در یک ساختمان و یک صفحه و یک راستای عمودی را داریم؟

تا اونجایی که من میدونم ممنوع هست چون روش کار هر دو سیستم کاملا متفاوت از همه
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
(1392/5/5 ، 12:49 صبح)فرشاد امن خانی نوشته است:
نقل قول: می خواستم بدونم اجازه استفاده از دو نوع بادبند را (هم محور و برون محور) در یک ساختمان و یک صفحه و یک راستای عمودی را داریم؟

تا اونجایی که من میدونم ممنوع هست چون روش کار هر دو سیستم کاملا متفاوت از همه

سلام مهندس. شما مطمئنید که ممنوعه؟؟؟

ار لحاظ آیین نامه ای؟ میشه مرجع رو بگید؟

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود جزوه ی آموزش طراحی سازه های فولای 2 به روش LRFD ( مهندس جعفری ) کیوان بابایی 1 4,547 1397/3/30 ، 02:25 صبح
آخرین ارسال: behnam.may7@gmail.com
  آشنایی با جهت قوی تیر و ستون و جهت ضعیف تیر و ستون به صورت تصویری فرشاد امن خانی 22 20,034 1396/10/9 ، 09:57 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze
  دانلود فایل آشنایی با ستون های مرکب CFT (Concrete Filled Tube) ( مهندس آقازاده) فرشاد امن خانی 1 1,065 1396/9/23 ، 12:31 صبح
آخرین ارسال: esmaeelhaghverdi
  دانلود فایل "آشنایی انواع میراگر در سازه" دکتر کامبیز تکین (دانشگاه آزاد صفادشت) فرشاد امن خانی 0 416 1396/3/26 ، 09:14 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  آشنایی با قابهای ساختمانی به زبان ساده و خودمونی فرشاد امن خانی 37 49,885 1396/2/20 ، 11:38 صبح
آخرین ارسال: razinaclass
  دانلود دوره رایگان "طراحی سازه های فولادی به روش LRFD" (محمد مهدی شریف پور) (26 فیلم) فرشاد امن خانی 0 1,255 1395/11/1 ، 03:38 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  3 دقیقه با انواع اتصالات در سازه های فولادی sabzsaze.com 0 773 1395/4/31 ، 01:15 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze.com
  طراحی دستی سازه فولادی به روش حدی نهایی(وحید کریمی) miladezati 0 1,218 1394/9/12 ، 01:55 صبح
آخرین ارسال: miladezati
  جدول های جزییات اتصال در سازه های فولادی mehrazsarafraz14 9 5,181 1394/9/10 ، 11:31 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  دانلود جزوه نحوه محاسبه سختی جانبی سازه admin 2 10,050 1394/9/9 ، 10:46 عصر
آخرین ارسال: az29

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان