امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با نحوه یافتن شغل برای فارغ‌التحصیلان
#1
این تاپیک جدید برای آموزش رزومه نویسی و همچنین نکات کاربردی برای یافتن شغل مناسب برای فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد . شما همکارن عزیز می توانید در این تاپیک توصیه ها و نکات مفید کاریابی و رزومه نویسی را برای عموم مهندسین تازه کار قرار دهید .

ایجاد پیام های منفی و ناامید کننده در زمینه بازار کار در این تاپیک ممنوع می باشد .

دوست عزيز آيـــــا به تازگی فارغ‌التحصیــل شده‌اید؟ آيا ازرويارويي با كارفرمايان واهمه داريد و مي‌ترسيد شما را نپذيرند؟ اشتباه مي‌كنيد، بسياري ازكارفرمايان هستند كه مايل به پذيرفتن واستخدام كارجوياني هستند كه تازه از دانشگاه فارغ‌التحصيل شده‌اند.

حتماً تعجب می‌کنید و می‌پرسید، «چطور ممکن است کارفرما خواهان كسي باشد كه هيچ سابقه شغلي ندارد و تنها تجربه کاری او به فعالیت‌‌های داخل دانشگاه و مدرسه مربوط مي‌شود؟ مگرنه اينكه داشتن سوابق كاري يكي ازشرط‌هاي لازم درتمام آگهي‌هاي استخدامي است!؟». اينطور نيست، براي بسياري ازكارفرمايان حتی بی‌تجربگی نقطه مثبت به حساب مي‌آید زيرا نیازي نیست تا کارفرما انرژی زيادي را صرف اين نمايد كه «عادت‌های بدی» را که از کارفرمای قبلی آموخته‌اید، از بین ببرد. نيروهاي پرانرژي براي بسياري ازكارفرمايان جذابيت دارد و نيروي جواني كه پر از انرژی است، مانعی براي كار وتلاش وجود ندارد. مهارت‌های فنی فردجوان نسبت به فردی که سال‌ها از فارغ‌التحصیلی او می‌گذرد بهتر و به‌روزتر است. نيروي جوان ارزان است و احتمالاً حقوق اوهم نصف حقوق مورد نظر یک فرد 40 ساله و بالاتر است.

باز هم اعتراض می‌کنید، «نمی‌دانم می‌خواهم چکاره شوم یا چه چیزی را انتخاب نمایم؟» تصورتان این است که در مدرسه باید این موضوع را کشف مي‌كردي، اشتباه است! باید به این درک برسید که گذراندن سال‌های سال با معلمان و اساتیدی که خارج از دنیای واقعی قرار دارند، بهترین روش یافتن راه و مسیر در دنیای حقیقی نیست.

هنوز خیلی دیر نیست. در ذیل به مواردی اشاره شده است که با به کار بردن آن‌ها می‌توانید از این شرایط رها شوید.

قدم 1: یک یا دو مورد از مهارت‌های اصلی خود را مشخص نمایید، حدود 6 مورد از دستاوردها و عملکردهای خود را فهرست نمایید و مهارت‌هایی را جست‌وجو کنید که در رسیدن به این عملکرد مثمرثمر بوده‌اند.

قدم 2: با مراجعه به سایت‌های مختلف آیا عنوان شغلی خاصی وجود دارد که جلب توجه نماید. اگر موردی وجود ندارد نگران نشوید. روش بعدی کمک می‌کند دریابید آیا عنوان شغلی خاصی مورد نظرتان است یا خیر.

قدم 3: فهرستی تهیه نمایید و نام 20 مکانی را که از کار کردن در آنجا به کارگیری مهارت‌های اصلی‌تان لذت می‌برد را ذکر کنید.

قدم 4: فهرستی تهیه نموده و نام 50 نفر از افرادی که به شما علاقه دارند را بنویسید. نگویید که 50 نفر را نمی‌شناسید. آرایشگرتان، وکیل یا حسابدار خانوادگی‌تان، دوستانتان در انجمن‌ها، گروه‌های داوطلبانه و دوستان سابق...

با 50 نفر نوشته شده در لیست صحبت کنید که آیا شخصی را در 20 مکان مورد نظرتان یا در هر مکان دیگری می‌شناسند. در این صورت بخواهید در صورت امکان بین شما و کارفرما یا فرد مورد نظر ارتباط برقرار نمایند.

در ملاقات با این افراد درخواست خود را در یک جمله بیان کنید، به عنوان مثال «در جست‌وجوی شغلـــی هستم که بتوانم از توانایی خود در متقاعد ساختن دیگران استفاده نمایم و نیاز نباشد تمام روز را پشت میز بنشینم.» می‌توانید به رزومه خود مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از فرد مخاطب بخواهید مشکلی را شرح دهد که کارفرما با آن روبروست و شما می‌توانید در حل آن مشکل سهیم باشید.

قدم 5: در مورد هر یک از 20 مکان یا کارفرمای مورد نظرتان که نتوانستید ارتباط فردی با آن برقرار نمایید با بخش منابع انسانی تماس بگیرید. علت انتخاب آنان را شرح دهید، مثلاً همیشه مجذوب شرکت و نحوه عملکرد شما در جذب مشتریان جوان‌تر بوده‌ام و در جست‌وجوی شغلی هستم تا بتوانم از توانایی‌ام (به مهارت/ مهارت‌های اصلی خود اشاره نمایید) استفاده نمایم. لطفاً در این زمینه مرا راهنمایی بفرمایید.

قدم 6: در جلسه مصاحبه جریان دستاوردها و عملکردهای خود را شرح دهید: مشکلی که پیش‌رو داشته‌اید، نحوه رویارویی با آن و نتایج مثبتی که در نهایت به دست آمد. اگر هـــــم چنین مورد وجود نداشته می‌توانید به مشکلی اشاره نمایید که کارفرما با آن روبرو بوده و از شما برای حل مشکل همفکری گرفته است. اشتیاق خود را نشان داده و در عین حال در مورد نقاط قوت و ضعف خود صادق باشید. تمام کارفرمایان صداقت و خلوص نیت شما را تحسین خواهند نمود. کارفرمای نامناسب می‌داند شما مناسب این شغل نیستید و کارفرمای مناسب، شما را استخدام خواهد نمود.

سریع ناامید نشده و بحث را تمام نکنید. هدف از مصاحبه اول یا حتی مصاحبه دوم معمولاً ارائه پیشنهاد شغلی نیست بلکه راه یافتن به مصاحبه دیگری است؛ لذا در پایان مصاحبه می‌توانید اینگونه بیان نمایید «نسبت به بحث امروز بسیار خوشبین هستم، نیاز است کاری انجام دهم تا برای گسترش تعاملات خلاصه مختصری ارائه نمایم؟ امکان ملاقات دوباره وجود دارد؟»

يك نصيحت:

به چیزی وابسته نشوید. افرادی را می‌شناسم که تمام عمر خود را مجبور به تحمل مشاغل پست و غیرقابل تحمل بوده‌اند. اگر شغل یا مدیرتان را دوست ندارید راهی به سوی شغلی بهتر باز کنید یا کسب و کاری برای خودتان آغاز نمایید.


پاسخ
#2
آشنايي با نكات كليدی در رزومه‌نويسيرشد نــــرخ بيكاري باعث شده است، درعرصه بازاركار رقابتي فشرده بين كارجويان براي به دست آوردن يك فرصت شغلي وجود داشته باشد و يافتن شغلي مناسب براي بسياري از کارجویان به رويا تبديل شده است. رقابت ميان كارجويان از همان گام آغازيني كه يك كارفرما براي فرصت‌های شغلي مورد نياز خود فراخوان يا آگهي منتشرمي كند آغاز می‌شود. كارفرما معمولاً وقتي آگهي استخدام منتشرمي كند كه امكان پركردن فرصت شغلي موجود را از نيروي انساني موجود يا آشنا ندارد و كارجو اولين گام را با نوشتن رزومه آغاز می‌کند تا خود را براي پذيرش فرصت شغلي موجود آماده نشان دهد. رزومه خلاصه‌اي از مشخصات فردي، سوابق تحصيلي، شغلي و مهارت‌های است كه دريك يا دو صفحه نوشته می‌شود و كارفرما بر مبنای آن كارجو را براي مراحل بعدي استخدام انتخاب می‌کند.

اكنون پرسش اين است كه چگونه می‌توان از كيفيت بالا و موثر بودن يك رزومه اطمينان يافت؟ در سال‌های اخير کتاب‌های محدودي در مورد رزومه نويسي در ایران نشر یافته و در سایت‌های اينترنتي و نشريات تخصصي ازجمله بازاركار به اين مورد پرداخته شده است اما هنوز كارجويان ايراني با مقوله رزومه نويسي بیگانه‌اند.

رزومه نويسي در ایران چندان جدي گرفته نشده است حال آنكه نوشتن رزومه و مشاوره دادن در مورد نوشتن آن در كشورهاي پيشرفته به يك حرفه تبديل شده است و در کشورهای صنعتي بزرگ حتي مؤسسات و مراكزي به‌منظور ارائه خدمات در این رابطه تاسيس شده است و سایت‌های اينترنتي متعددي وجود دارند كه به افراد در نوشـــتن يك رزومه خوب و موثر کمک می‌کنند. مطلب پيش روتلاش دارد نكات ارزنده و راهکارهایی را براي نوشتن رزومه موثر ارائه شده است كه اميدواريم بتواند براي خوانندگانمان راهگشا باشد.

■1- چرا رزومه نوشته می‌شود؟

برخی به گونه ای رزومه می‌نویسند که گویی رزومه اولين و آخرين مرحله يافتن شغل است درحالی‌که چنين نيست و ارسال تقاضانامه و رزومه تنها مرحله مقدماتي است كه بايد منجر به مراحلي چون مصاحبه شغلي و گزينش نهايي كارفرما گردد. نوشتن رزومه با چنين ديدگاهی منجر به نوشتن متنی طولانی و خسته کننده می‌نویسند، متني كه خواننده را خسته می‌کند و از کارجو تصويرفردي افسرده به ارائه می‌دهد. در چنین حالتي، كارفرما ميل و رغبتی به خواندن رزومه نخواهد داشت و كارجو نيز به مقصود خود كه رسیدن به مرحله مصاحبه و دستیابی به يك فرصت شغلي است دست نمی‌یابد.


■ 2- هدفمندي رزومه

بیان اهداف حرفه ای از جانب شما به کارفرما کمک می‌کند تا اهداف مورد نظر شما و نحوه دستیابی به آن‌ها را بهتر بشناسيد. نیازی به اختصاص بخشی خاص به اهداف نیست اما کل رزومه باید آن را منعکس نماید. در خصوص بیان یا عدم بیان اهداف شغلی در رزومه در بین مدیران منابع انسانی اختلاف نظر وجود دارد لذا تصمیم گیری در این مورد برعهده شماست. چنانچه تصمیم به بیان آن‌ها دارید از موارد کلی و عمومی استفاده نکنید.


■ 3- نيازهاي کارفرما و توانایی‌های لازم در شغل مورد نظر را بشناسید

نقطه شروع برای نوشتن یک رزومه بـــه ویژه بـــرای یـک کارفرمای خاص آن است که وضعيت محيط كاري و نوع فعاليت او را بشناسيد و بدانيد كاركردن در محیطی كه نيرو براي آن تقاضا شده به چه مهارت‌هایی نياز دارد. پرسش از افرادی كه با محيط كاري كارفرما آشنايي دارند، مراجعه به آرشيو رسانه‌ها و در موقعیت فعلي سايت اينترنتي مربوط به آن كارفرما مي تواند به شما كمك كند بعد از آن در نوشتن رزومه اطلاعاتي را كه به دست آورده‌اید در نظر داشته باشيد و مشخص کنید که شما و مهارت‌هایتان چگونه می‌تواند پاسخگوي نياز هاي موجود باشد.


■4- از عناوین موثر استفاده نمایید

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، کارفرمایان معمولاً همان 5 ثانیه اول روی رزومه شما قضاوت می‌کنند. در همین زمان مهم‌ترین بخش‌ها، که همان عناوین خواهند بود و شما آن‌ها را در رزومه‌تان فهرست کرده‌اید مورد توجه قرارمي گيرند، بنابراین از به کار بردن عناوین مناسب اطمینان حاصل نمایید. دقت نمایید این عناوین تا حد امکان تفضیلی بوده و در کارفرما ذهنیت خوبی از ماهیت تجربه های شغلی گذشته شما ایجاد نماید.


■ 5- از نكات كليدي استفاده نمایید

هیچ کارفرمایی زمان و حوصله آن را ندارد که یک متن طولانی را بخواند. مطمئن شوید که از جملات کوتاه و نکات کلیدی برای بیان تجربه‌ها، سوابق تحصیلی و اهداف حرفه‌ای خود بهره گرفته‌اید.■ 6- ابتدا اطلاعات مهم را ذکر کنید

این موضوع هم در کل رزومه وهم برای هر کدام از بخش‌ها صادق است. اغلب اوقات تجربه کاری قبلی مهم‌ترین بخش رزومه‌تان خواهد بود، پس آن را در ابتدا بیاورید. زمانی که تجربه‌ها یا مهارت‌های خود را فهرست می‌کنید ابتدا مهم‌ترین آن‌ها را ذکر کنید.


■ 7-مزایای مهــــــارت‌های خـــــود را شرح دهید

صرف بیان یک مهــــــــارت برای کارفرما کافی نیست. اگر بتوانید مهــــــــارت خود را به شغلي كه كارفرما براي آن اعلام نیاز داده است ارتباط دهيــــــــد و آن را ملموس بیان کنید شانس خـــــود را برای دستیابی به شغل افزایش داده‌اید.


■ 8- نقاط قوت و قابلیــــــــــــت‌های خود را بشناسید:

بجای اینکه فهرست طولانی و خسته كننده ای از قابلیت‌های خود نظیر انضباط؛ خلاقيت و قدرت حل مسئله ارائه، بهتراست تلاش نماييد رزومه را به نحوي بنويسيد كه اينگونه موارد در زندگی واقعی و تجربیات کـــاری‌تان متجلي شود.


■9- از بیان نکات منفی خودداری کنید

از ذکر اطلاعاتی که در نظر کارفرما منفی تلقی می گردند خودداری کنید. این امر هم برای رزومه و هم برای مصاحبه صادق ست. برای مثال لازم نیست درباره آنچه در محل كار قبلی از آن متنفر بودید، سخن به میان بیاورید يا اگر درمحل كارقبلي خود با همكاران يا مديريت چالشي داشته ايد كه منجر به خروج شما ازآنجا ويافتن شغل جديد شده نبايد دراين مورد اطلاعاتي به كارفرماي جديد بدهيد.

پاسخ
#3
آشنايي باشیوه تجزيه وتحليل شغلي

منظور از تجزیه و تحلیل شغل فرآیند بررسی شرایط و الزامات یک موقعیت شغلی خاص است که پیش از مرحله استخدام و انتخاب صورت می گیرد . با بررسی برخی از سوالات ارزیابی، می‌توان شناخت بهتری از مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز در راستای موفقیت برای رسیدن به شغل مورد نظریافت.

در ادامه به برخی از هدف‌ها در تجزیه و تحلیل شغلی در روند استخدام اشاره می‌شود.

■ آمادگی

علت آنکه باید پیش از جستجوی کارمنــــــد مورد نظر تجزیه و تحلیل شغلی را به طور کامل انجام داد این است که درک بهتری از نیازهای خود داشته باشید و بدانید که به دنبال چه هستید.

به عنوان مثال در مشاغل خرده فروشی (فروشندگی )، نحوه فروش و خدمت رسانی به مشتریان در محدوده وسیع وظیفه شناسی و مشتری مداری قرار دارد و بنابراین دارای بودن مهارت‌های مرتبط با فروشندگی و خدمت رسانی در این زمینــــــه از اهمیت خاصی برخوردار است. به طور کلی باید این‌گونه بیان نمود که هدف از تجزیه و تحلیل شغل این است که کارفرما یا فرد مسئول جوانب جایگاه شغلی ، وظایـف شغلی و مسئولیت‌ها، را به درستی بشناسد تـــــــــا بتواند با در نظر گرفتن آن‌ها داوطلب واجد شرایط برای جایگاه را بیابد.■ استخدام

فرآیند استخدام مراحل مختلفی از قبیل درج آگهی شغلی و جستجوی موثر برای فرد مورد نظر را شامل می‌شود. هنگام درج آگهی شغلی معمول است که به وظایف شغل و همچنین قابلیت‌ها و ویژگی‌های مورد نظر برای داوطلبان اشاره می‌شود. به منظور جذب و استخدام افراد مناسب یک تجزیه و تحلیل کامل و دقیق کمک می‌کند تا مشخص گردد داوطلب دقیقاً باید چه کارهایی انجام دهد. بدون تجزیه و تحلیل مناسب شغل، مدیران استخدام ممکــــــــن است در روند تصمیم گیری و انتخاب داوطلب دچار اشتباه شوند.

■ بررسی

فرآیند استخدام مانند فرآیند مصاحـــبه باید به نحوی طراحی شود تا داوطلبان واجد شرایط و توانایی شناسایی شوند. برای انتخاب سؤالات مصاحبه و ابزار بررسی موثر به تجزیه و تحلیل شغلی نیاز دارید. سؤالاتی که مهارت‌ها و تجربه های مناسب را کنکـــــاش کرده و بنماید. از طرفی تجزیه و تحلیل شغلی به شما کمک می‌کند تا سیستم ارزیابی مناسب را تهیه نموده و قابلیت‌ها را براساس اهمیت الویت‌بندی نمایید.

■ سایر موارد

تجزیه و تحلیل شغلی اغلب هر چند سال یک‌بار برای هر موقعیت شغلی صورت می‌گیرد. این امر موجب می‌گردد تغییراتی که طی زمان دروظایف و نقش کارمندان رخ می‌دهد همواره مد نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل کمک می‌کند تا همواره درجریان روند مهارت‌ها و تجربه‌های درحال تغییر شرکت‌ها و صنایع قرار بگیرید. علاوه بر این تجزیه و تحلیل نوعی عملکرد محافظتی است که منابع انسانی حرفه‌ای آن را ترجیح می‌دهند. تجزیه و تحلیل کمک می‌کند تا بتوانید دربرابر پرونده‌های حقوقی یا برخی از ادعاهایی که نحوه استخدام و انتخاب شما را ناعادلانه خوانده و تبعیض‌آمیز می‌دانند، دفاع نمایید. اگر ابزار ارزیابی با تجزیه و تحلیل همراه شوند به‌طور کلی جوانب را رعایت کرده‌اید.
پاسخ
#4
نكاتي در مورد نحوه نامه‌نگاري در مكاتبات درخواست شغل


اغلب كارجويان براي يافتن شغل نياز به ارسال رزومه براي كارفرمايان دارند،اما آيا بايد رزومه را بدون هيچ توضيحي ارسال نمود يا اينكه بايد همراه روزمه متن ديگري هم ارسال شود ؟ پاسخ اين پرسش چنين است : كارفرما بايد بداند درچه رابطه اي شما با او مكاتبه می‌کنید ، يك كارفرما ممكن است طي روز نامه‌هاي متعددي دريافت كند و همچنين ممكن است آگهی‌های مختلف يا مشاغل مختلفي را اعلام كرده باشد بنابراين وقتي شما ازاودرخواست شغل می‌نمایید بايد به طور واضح و مشخص علت ارسال درخواست خود را ذكرنماييد. نامه درخواست شغل، تقاضا نامه شغل، «نامه پوششي» يا هر عنواني كه به اين درخواست می‌دهید مكاتبه اي ضروري با كارفرماست كه همراه با رزومه يا خلاصه مشخصات وسوابق ارسال می‌شود و معمولاً شامل قسمت‌ های ذيل است :

■ بخش‌های نامه درخواست شغل

الف – عنوان نامه كه در صورت آشنايي با او شامل نام فرد و يا عنوان اداري می‌گردد و در صورت ندانستن نام فرد يا عدم آشنايي تنها به عنوان اداري اكتفا می‌گردد.

ب – در پارگراف اول كه علت نوشتن نامه دقیقاً مشخص می‌شود به طور مثال اگر ارسال رزومـــــه به دنبال درج آگهي بوده تاريخ و عنوان آگهي و شغلي كه براي آن درخواست داده می‌شود بايد در این بخش مورد اشاره قرار گیـــرد و در صورتی که به دنبال مذاكره يا معرفي خاصي نويسنده به كارفرما معرفي شده باشد بايد به اين مطلب در پاراگراف اشاره شود.

ج –پاراگراف دوم كه معرفي خودتان به طور خيلي مختصر، اشاره به رزومه ارسالي و درخواست شغـــل مورد نظراست.

د- پاراگراف سوم كه درخواست زماني براي ديدار و گفت‌وگوي رودررو است.

و- در پایان نيز نام و نام خانوادگي و امضاي نويسنده درج می‌شود.در نوشتن درخواست شغل يا نامه پوشش موارد ذيل را رعايت کنید:

1- از املای صحیح نام مدیر در عنوان نامــــــه مورد نـــظر مطمئن شوید.

2- بهترین تجربه‌ها و تحصیلات خود را که با جایگاه مورد نظر مرتبط باشد درپاراگرف دوم بیان نمایید.

3- نمونه های خاص و البته قابل توجهی از دستاوردها و قابلیت‌های خود بیان کنید، در این رابطه می‌توانید به صورت مختصر و مفید شرایـــــــط و نحوه عملکرد خود برای بهبود و ارتقاء شرایط را نیز شرح دهید دقت نمایید از توضیح طولانی اجتناب کنید.

4- از لحن و گفتار حرفه‌ای و مثبت استفاده نمایید. بکار بردن لحن منفی و نامناسب موجب می‌گردد تقاضانامه و رزومه کاری مستقیم دور انداخته شوند. خوش بین باشید، اما اغراق و زیاده‌روی نکنید.

5- واضح و روان بنویسید، استفاده از جملات پیچیده کمکی به شما نخواهند کرد و در نهایـــــت به مصاحبه دعوت نخواهید شد. انتخاب کلمات مناسب مهم است .اگر توانایی و استعداد خوبی در نوشتن ندارید بهتر است از فرد دیگری برای این کار کمک بگیرید.

5- نامه بايد مختصر و كوتاه باشد و كارفرمـــــا را به خواندن روزمه است ترغيب نمايد تا كارفرما بايد درك كند كه چگونه مهارت‌ها و تجربه های شما در جهت رفع نیازهای کارفرما موثر واقع گردد.

6- بارها شنیده‌اید اما باز هم تکرار می‌کنم. هرگز تقاضانامه ای که غلط املایی یا اشکال نگارشی و دستوری داشته باشد را ارسال نکنید.

چه نکاتی را نباید انجام داد:

1- تعریف و تمجید بیجا و بی مورد در مورد شرکت استخدام كننده ممنوع! هدف از نوشتن و ارسال تقاضانامه و رزومه بیان و شرح مهارت‌هایی است که می‌تواند برای شرکت مفید باشد لذا باید خود را معرفی نمایید نه آنکه برای مدیری که خود صاحب و باخبر از شرکت است همان شرکت را شرح دهید.

2- استفاده از نوشتن متن و کلمات مبهم، خودداري كنيد.

3- اغراق و زیاده‌روی در شرح و بیان مطالب اصلاً پسندیده نیست. همانطور که پیش از این نیز بدان اشاره شد اغراق می‌تواند نوعی توهین به طرف مقابل تلقی گردد.

4- مدیران استخدام کننده باید دلیل کافی برای خواندن رزومه شما داشته باشند، در واقع نباید این‌گونه جلوه نماید که آنان با خواندن تقاضانامه وقت خود را هدر می‌دهند. زمینه مناسبی فراهم آورید تا مشتاق خواندن رزومه‌تان شوند: لحن و طرز بیان مؤدبانه، قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد شما را بشناسند، و از همه مهم‌تر در انتخاب کلمه، دستور زبان، نقطه گذاری، و املای کلمات دقت لازم را به خرج دهید. در یک تقاضانامه هیچ گاه نباید از لحن و گفتار همراه با شوخی استفاده نمایید.

5- نامه درخواست شغل همچون رزومه بايد در کاغذ مناسب با ابعاد مناسب نوشته شود و حتی‌المقدور از تايپ براي تهيه آن استفاده شود .

6- كاغذهاي فانتزي نظيركاغذ ابروبـــــــاد را مورد استفاده قرارندهيد.

7- ازكاربرد قلم‌های رنگي و به خصوص رنگ‌های زننده خوددداري كنيد.


تمامی مطالب فوق برگرفته از وبسایت http://www.bazarekar.ir/02/Fa/default.aspx می باشد .
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  وام برای خرید لپ تاپ ranjbar013 4 4,361 1400/3/17 ، 01:26 عصر
آخرین ارسال: zf.64
  استفاده از پیچ و مهره برای مصارف مختلف diacobolt 0 1,286 1398/8/19 ، 05:45 عصر
آخرین ارسال: diacobolt
  درخواست راهنمایی برای گرفتن نمایندگی پونه پورعلی 10 3,277 1396/4/13 ، 10:30 صبح
آخرین ارسال: acsan
  درخواست کمک برای سایت مهندسان مشاور الکساندر گیپ؟؟؟!!! زینب خوش کلام 2 1,815 1396/2/5 ، 09:54 عصر
آخرین ارسال: gilivy71
Lightbulb درخواست راهنمایی برای امریه مهندس عمران fardinf 1 1,550 1395/8/2 ، 08:04 صبح
آخرین ارسال: mehrazsarafraz14
  راهنمای برای انتخاب لپ تاپ afshin_ipe 4 1,780 1395/7/27 ، 08:06 عصر
آخرین ارسال: saber2r
  پیشنهاد نام برای شرکت مربوط به عمران (نقشه برداری-ساختمانی و ....) memar-ayande 2 3,901 1395/7/7 ، 11:30 صبح
آخرین ارسال: memar-ayande
  آشنایی با انواع لوله ranginkaman 0 1,215 1395/7/6 ، 10:30 صبح
آخرین ارسال: ranginkaman
  کمک برای حل سوال farzad2174 0 914 1395/3/18 ، 03:04 عصر
آخرین ارسال: farzad2174
  چگونگی استفاده از جمع سپاری برای رونق کسب و کار ( قسمت دوم) Manciple 0 928 1395/2/30 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: Manciple

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان