امتیاز موضوع:
  • 57 رأی - میانگین امتیازات: 2.81
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با نکات معماری جهت کشیدن نقشه ها
#1
قسمت 1(تاریخچه معماری داخلی)


تاریخچه معماری و اصول دکوراسیون داخلی

این مطالب برگرفته از معماری اعم از خارجی و داخلی است که بخش های مختلف اون هم عبارتند از:
•تاریخچه هر کدام از مواردی که درباره اش صحبت می کنیم
•معماری در ایران
•معماری داخلی
•مراحل کار

تاریخچه معماری و طراحی

تاریخچه معماری به حدود 5000 سال پیش به زمان فرعون مصر برمی گردد که با ایجاد سد و آبراه در زمین های زراعی موجب ظهور تمدن در مصر شد. ولی باید به این نکته اشاره کرد که قبل از آن هم معماری و طراحی هایی دیده میشود که بگونه ای ساده تر است.

در مورد طراحی و معماری ساده تر می توانیم اشاره ای داشته باشیم به آثار به دست آمده از غارها در جاهای مختلف دنیا که با نقاشی بر روی دیوار، محل زندگی خود را زیباسازی می کردند یا اینکه می تونیم به شهر "اریحا" اشاره کنیم که به عنوان اولین تمدن شهرنشینی معرفی شده که تاریخ این بنا به حدود 8 هزار سال پیش از میلاد برمی گردد و جزو اولین معماری هایی است که در آن به استحکامات شهری اهمیت داده شده است.

اولین معمار و اولین اثر تاریخی معماری

اگر بخواهیم به آیات قرآنی استناد کنیم اولین معمار حضرت آدم (ع) بوده که خانه کعبه را بنا نهاده و به نقل از شیخ عباس قمی(ره)، تاریخ بنای كعبه معظمه از سوی حضرت آدم(ع) مصادف با 25 ذی قعده بوده است.

اما به لحاظ تاریخی، از شخصی درمصر به نام "ایمهوتپ" نام برده شده(2650-2600 پیش از میلاد) که نخستین معمار، نخستین مهندس و نخستین فیزیکدانی بوده که ما نامش را در تاریخ می دانیم. وی همچنین کاهن اعظم نیایشگاه خدای خورشید در هلیوپولیس بود. او را شاعر و فیلسوف هم دانسته اند. در واقع او دانشمند همه فن حریف مصر باستان بوده است.

تجربه معماری در ایران

معماری ایران در گذشته معماری پارسیان گفته می شد که در موازات با تمدن مصر پیش می رفت که با شکوه و عظمت خاص خودش همراه بوده، برای بهتر شناختن این موضوع نگاهی به تاریخ خالی از لطف نیست برای مثال می توانیم به تمدن بین النهرین اشاره کنیم و یا مجموعه عظیم تخت جمشیدرا مثال بزنیم که در آن تمام هنرمندان و صنعت گران معروف دنیا به ایران آورده شدند که از نظر هنرهای تزئینی و منبت اهمیت فوق العاده ای دارند.

معماری معاصر (معماری داخلی)

در معماری داخلی (معماری معاصر )هدف اصلی، هدفمند کردن فضاهای داخلی و ساماندهی آنها به منظور استفاده بهتر برای افراد ساکن است که از زمان های خیلی دور همراه بشر بوده است . اصول و پایه هر معماری، تقریبا به چندین اصل تقسیم می شود که میشه آنها را به این صورت عنوان کرد:
•1- نور، 2- فرم، 3- فضا، 4- بافت، 5- شکل، 6- رنگ و 7- حجم

علاوه بر اینکه باید بر این 7 اصل توجه داشت باید توقعات کارفرما را نیز برآورده کنیم و بدونیم که از چه نوع احساسات و علایقی برخوردار است.

مراحل کار

در شروع کار باید بدانیم که محلی که می خواهیم کار کنیم به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد . مثلا: مسکونی، اداری، تجاری، هتل، پارک ویا... بعد اینکه بدونیم هدف کارفرمای ما چیه مثلا می خواد زیبا بشه یا اینکه می خواد از دلگیری درش بیاره، اضافه کنه یا نورش رو کم و زیاد کنه و ..... یا اگر ایده ای نداشتند ، ایده میدهیم. سپس بحث اینکه از چه متریالی استفاده کنیم آغاز میشود. بعد شروع به طراحی می کنیم و یك نقشه تهیه میكنیم و یك نمایش سه بعدی از آن با 3D مکس اماده میكنیم. در نهایت تائیدیه کارفرما و اجرای طرح.

به طور مثال برای یك منزل مسکونی در شرایط نرمال موارد زیر در نظر گرفته می شود:

ورودی، نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی، حیاط خلوت یا نورگیر و انباری که هر کدام از لحاظ کاربری شرایط ایمنی و روانی خاصی را دارند.

البته باید در اجرای کارشرایطی را فراهم كنیم که اشخاص احساس راحتی و آرامش درمحیط داشته باشند.
تشکر و اعتبار یادتون نره
به زودی آموزش نحوه ی انجام نقشه کشی
با اتوکد در سایت آموزش امید آغاز می شود
آموزش نحوه انجام پروژ راه سازی و بتن و فلز و نقشه کشی با اتوکد

پاسخ
#2
قسمت 2 (الفبای طراحی)


الفبای طراحی

احساسات و علایق

دکوراسیون یا دیزاین انواع مختلفی دارد: دیزاین مدرن، کلاسیک، قدیمی، ساده، راحت، روستایی، معاصر، رویایی، سنتی و ....

اگر بخواهیم فضایی را دکور کنیم باید اول بدانیم که کارفرما چه سبکی را می خواهد و از لحاظ احساس چه چیز را می پسندد مثلا به رنگ های روشن علاق دارد یا تیره و از چه متریال و برندهایی خوشش می آید.

دکوراسیون یک چیز سلیقه ای و قلبی است مثلا شما دوست دارید منزلتان پرنور با رنگ های روشن و اجناس براق باشد و دیگری دوست دارد از رنگ های ملایم و شاد با نوری متوسط و اشیائی با رنگ های تیره .اما هر کس هر طور که می خواهد نمی تواند خانه یا فضاهای دیگری را که دارد دکور کند. با اینکه دکور سلیقه ای است ولی یک سری مباحث علمی و قاعده های خاص خودش را دارد. مثلا یکی بخواهد فاصله سقف كاذب از زمین را 5/1 متر قرار دهد یا اینکه سقف را پارکت كند و زمین را گچ ، هر کاری اصول علمی خودش را دارد ولی از نظر ترکیب رنگ و نوع طراحی ، اقسام مختلفی دارد و می تواند سلیقه ای باشد.

در مرحله دوم یعنی وقتی ما همه علایق احساسات خودمونو از فضایی که می خواهیم را بیان کردیم وارد این موضوع می شیم که ابعاد و اندازه های دقیق جهت کشیدن نقشه اولیه و تهیه موارد مصرفی را در برمی گیرد.

کشیدن نقشه به طور متداول 3 نوع است. 1- نقشه فرضی، 2- نقشه پلان، 3- نقشه به صورت 3Dمکس

درنقشه فرضی به صورت خیلی قدیمی کارفرما و مجری به صورت حرفی می گویند که در هر جا چه چیزی قرار بگیرد و از چه رنگی استفاده شود.

در نقشه پلان روی کاغذ پلان ساختمان کشیده می شود و اشیاء به صورت تقریبی در نقشه چیده می شوند و حدود متراژ آنها نوشته می شود.
ولی در 3D مکس ما وارد فضای مجازی فضای خودمان می شویم و فضای دکور شده خودمان را می بینیم.

3Dمکس همان دید سه بعدی برنامه کامپیوتری است که به وسیله کارشناسان این نرم افزار انجام می شود و ما می توانیم به وسیله این برنامه وارد فضایی که می خواهیم دکور کنیم شویم و اگر مواردی که بر سر رنگ، اندازه، شکل و حجم و قیافه به صورت فرضی و یا نقشه پلان به توافق رسیدیم را ببینیم و اگر خوشمان نیامد آنها را عوض کنیم تا به سلیقه خودمان فضای خود را دکور کنیم و مزیت این برنامه بیشتر این است که از بوجود آمدن هزینه های زیادی مثل خرید مصالح و یا نصب آنها در صورت علاقه نداشتن و هدر رفتن وقت خود جلوگیری کنیم.
بعد از بازدید و کارشناسی، به سراغ اندازه گیری و تهیه تقشه می روم و اینکه از چه متریالی استفاده کنیم که به همون 7 اصل عمده می رسیم. مثلا نور ما چگونه باشد یا این وسیله از چوب باشد یا شیشه یا آهن و... یا بافت آن

قسمت 3 (اسرار رنگها)


اسرار رنگ ها

رنگ اولین چیزی است که در یک دکور به چشم می آید و تمام مواردی که در دکور استفاده می شود همه باید هارمونی رنگ را داشته باشد.

از لحاظ علمی رنگ بازتاب و انعکاس نور است که به شکل های متفاوت در می آید واین بازتاب مجموعه وسیعی را شامل می شود که بزرگترین منبع نوری خورشید است و د رعمل هر مایع و یا هر ترکیب صمغ مانند که موقع استفاده لایه نازکی را جهت پوشاندن جسمی جامد ایجاد کند.

تاریخچه رنگ

تاریخچه رنگ به حدود 4000 سال قبل برمی گرده که یک سری نقاشی های رنگی در غارها پیدا شده که از اخرا و اکسیدهای هماتیت و مگنتیت استفاده شده و در مصر به حدود 2000 سال قبل اولین ملتی که اساس رنگ آمیزی را بوجود آورد بنام شواهد چینی ها بود که در سه هزار سال قبل از برگ و ریشه درختان رنگ تهیه کردند و بعدها در کشورهای دیگر آسیا رنگ های گیاهی شناخته شد که امروزه هم از آنها استفاده می شود مثل حنا، بابونه، رناس، زغفران و گردو ...

در تاریخ اسلام هم ظاهرا اولین بار عباسیان رنگ سیاه را برای پرچم خود انتخاب کردند که به گفته آنها برای پیروی از پیامبر بوده و حتی لباس های سیاه می پوشیدند.

موارد استفاده رنگ

رنگ برای محافظت و نگهداری و یا دکوراسیون و یا برای اضافه کردن هر گونه قابلیت بر روی یک سطح استفاده می شود مثل رنگ کردن فلزات جهت محافظت از برودت و زنگ زدگی یا رنگ کردن یک اتاق برای ساده سازی آن برای زندگی یا جشن.

رنگ ها دو دسته هستند: رنگ های گرم و رنگ های سرد. رنگ های گرم مثل زرد و قرمز و رنگ های سرد مثل آبی و سبز. نکته قابل توجه اینکه رنگ بنفش نقشی دو گانه دارد . در کنار رنگ گرم خاصیت گرم و در کنار رنگ های سرد خاصیت سرد دارد.

نقش رنگ ها در دکوراسیون

رنگ ها در دو بستر اصلی در محیط خود را نشان می دهند:
•1- در پوشش های اصلی شامل: دیوار، کف، سقف و درها
•2- در لوازم دکوراسیون شامل: مبلمان، پرده، فرش و مانند آن و در مقام مقایسه این دو مورد با همدیگر، رنگ های پوشش اصلی فضا از اهمیت بیشتری برخوردار هستند چون نسبت به لوازم دکوراسیون ثابت تر بوده و نقش پس زمینه را بازی می کنند.

ویژگی رنگ ها

هر کدام از رنگ ها دارای ویژگی های خاصی هستند و می توانند حتی برای درمان خیلی از بیماری ها مورد استفاده قرار بگیرند البته تا حد زیادی بستگی به خود بیمار هم دارد مثلا رنگ قرمز، رنگ قدرت ، انرژی و هیجان است ، رنگی تحریک کننده ، این رنگ ها ما را وادار به فعالیت می کنند و در روحمان را سرشار از انرژی می کند. فشار خون را بالا می برد و ضربان قلب را سرعت می دهد. فرمان آماده باش می دهد و در انسان هیجان ایجاد می کند و در نهایت رنگی شفا بخش است.

سه رنگ که جزو رنگ های اصلی هستند و نمی توانیم آنها را با رنگ های دیگر بسازیم عبارتند از: قرمز، زرد و آبی که با ترکیب هر کدام از این رنگ های یک سری رنگ جدید خواهیم داشت مثلا (زرد و آبی= سبز) یا (زرد و قرمز= نارنجی)، (آبی و قرمز= بنفش) و یا اینکه ما هر کدام از این رنگ های را باسفید آغشته کنیم یک نوع رنگ جدید به عنوان ته رنگ یا رنگ سایه بوجود می آید.

به طور مثال در مورد رنگین کمان، وقتی که نور از میان قطرات مرطوب موجود در هوا عبود می کند هر یک از قطرات ریز آب تبدیل به یک منشور یا رنگین کمان می شود و در رنگ درمانی به این مسئله تأکید شده که هر کدام از رنگ های اصلی رنگین کمان نشانه کیفیتی از نور بوده و انرژی های مختلفی از خودشان ساطع می کنند.

نارنجی: رنگ شادی حرکت و پایکوبی است که حس شوخ طبعی را در انسان زنده می کند و ضد افسردگی می باشد.

زرد: علامتی برای بیطرف بودن و استقلال و همچنین خوش بینی و عزت نقس است و باعث می شود ذهن منطقی و هوشیارانه ما را آماده حرکت کند.

سبز: برقرار کننده حس توازن و آرامش است و حس امیدواری و زندگی را در ما جاری می کند، این رنگ همیشه همراه طبیعت است و احساسات انسان را تسکین می دهد.

آبی فیروزه ای: رنگی که حس مصونیت را در انسان اضافه می کند رنگ خنک و جوان و شاد که انسان ها را از التهاب و نگرانی ها آزاد می کند.

آبی: رنگ آرامش و سکوت ، نشانگر صلح و صداقت از خود گذشتگی و امید و آرزو، باعث می شود تنش و اضطراب از بین برود.

بنفش: رنگی که شما را وادار به تفکر و تأمل و احترام نموده و موجب افزایش عزت نفس می شود.

سرخابی: رنگ حرکت و جنبش است یک رنگ عرفانی و پرورش دهنده عشق الهی و فراطبیعی مطلق.

رنگ سیاه، هیچیک از اجزای رنگی نور را منعکس نمی کند، یک رنگ جذب کننده اما بی روح است، علیرغم اینکه رنگ های دیگر به نور اجازه عبور می دهند، مشکی نور را منتقل نمی کند و هیچ انرژیی به ما نمی دهد.

سفید: رنگ پاک، ناب و آرامش دهنده است که در منازل به عنوان زمینه رنگ های دیگر استفاده می شود.

قهوه ای: رنگی از رنگ های پایه است ، رنگ مسئولیت و تعهد، حمایت کننده و حاکی رنگ گرم و وسوسه انگیز است.

رنگ های خنثی مثل رنگ خاکستری که اگر به تنهایی استفاده شود، بی روحی وملال با خود می آورد ولی در کنار رنگ های دیگر مکمل خوبی است.

رنگ های خنثی در بسیاری از مواد طبیعی مثل سنگ، خاک، زمین، چوب، حصیر، شن و امثال اینها و یا در بعضی مواد مصنوع مثل فلزات، شیشه، سیمان و امثال آن دیده می شود.

رنگ های خنثی در معماری و دکوراسیون داخلی بسیار پر اهمیت و کاربردی هستند. خنثی بودن آنها هم به این معنی نیست که در کنار هر رنگی می توانیم از آنها استفاده کنیم، در کل رنگ های خنثی رنگ هایی هستند که از میزان زیادی رنگ سفید برخوردارند ولی به هیچیک از رنگ ها متمایل نیستند. اما علیرغم این تعریف، رنگ هایی مثل آبی آسمانی یا صورتی کم رنگ جزء رنگهای خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی است.قسمت 4 (رنگ در دكوراسيون داخلی)


رنگ در دكوراسيون داخلي

نقش رنگ در دكوراسيون داخلي

رنگها در دو بستر اصلي در محيط استفاده مي شوند:
•1. پوشش هاي اصلي فضاها شامل: ديوار،‌كف، سقف و درب ها
•2. لوازم دكوراسيون شامل: مبلمان، ‌پرده، فرش و مانند آن

درمقام مقايسه اين دو قالب با هم از لحاظ نقش در دكوراسيون، پوشش هاي فضا از اهميت بيشتري برخوردار مي باشد. چون نسبت به لوزام دكوراسيوني ثابت تر بوده و به گونه اي نقش پس زمينه را براي آن لوازم اجرا مي كنند. در ميان اين پوشش ها ديوارها و سقف ها به جهت وسعت بيشتر، در فضاي ما جايگاه ويژه اي دارند و ميزان تأثيرگذاري آن بر ديگر لوزام دكوراسيوني چشمگيرتر است. و گذشته از موضوع تأثير بر روي ديگر لوازم محيط، ديوارها و رنگ انتخابشون در تغيير وسعت و نور فضا نيز بسيار مؤثر است.

برای استفاده رنگ ها در ساختمان طبق همان جدول رنگها، اول بيائيد رنگهاي مورد علاقه خود را نسبت به فضايي كه مي خواهيد در خانه تان ايجاد كنيد مثلا آرام بخش و يا
پر انرژي ، براي ايده گرفتن هم مي توانيد از كمد لباسهاتون و يا اشياي مورد علاقه و حتي از تابلوها و پوسترها نيز الهام بگيريد. سپس بخش هاي مختلف خانه را دقت كنيد يك يا دو رنگ را براي يك قسمت انتخاب كنيد و سپس از دو رنگ متمم براي ايجاد آرامش استفاده كنيد. درمرحله بعدي بيائيم از قانون 10-30-60 استفاده كنيم يعني پوشش هاي اصلي كه همان رنگ هاي غالب است 60% ،رنگ هاي دكوراسيون 30% و رنگ هاي بعدي 10% .

پوشش هاي اصلي در فضاي ان نقش بسيار مهمي را در دكوراسيون دارند چون حجم بسيار وسيعي را دربرمي گيرد و ما بايد سعي كنيم رنگ پوشش هاي اصلي روشن تر از همه رنگهاي مصرفي دردكورمان باشد مثلا سقفي كه با رنگ سفيد پوشيده شده باشد باعث مي شود خانه اي روشن و بزرگتر داشته باشيم بنابراين براي فضاهاي كوچك و كم نور انتخابي ايده آل است. رنگ سفيد خالص با نور طبيعي يك رنگ كاملا گرم و با نورهاي مصنوعي رنگ سرد به نظر مي رسد.

بنابراين با اضافه كردن نورهاي زرد و قرمز و قهوه اي در كنار نورهاي مصنوعي
مي تونيم آن را گرمتر كنيم همچنين رنگ سفيد براي فضاهايي با معماري قديمي بسيار ايده آل است.

رنگ هاي زنده

از نگاه طراحان دكوراسيون داخلي،‌ رنگ هاي زنده داراي ويژگيهاي خاصي هستند و همواره رنگهاي دوست داشتني هستند. اين رنگها شديدا باعث جلب توجه بينندگان
مي شوند و هيچ وقت از نظرها دور نمي مانند. اكثر مردم ما بيشتر از رنگهاي خاموش و خنثي استفاده مي كنند و به كارگيري اين رنگها جسارت مي خواهد. براي مثال براي ارزشيابي سليقه خود مي توانيم به كمد لباسهامون نگاهي كنيم اگر لباسهامون از رنگهاي بژ و قهوه اي و سفيد و سياه است، فكر استفاده از رنگهاي زنده در منزل نباشيد ولي اگر در ميان لباسهاي ما رنگهايي مانند قرمز و نارنجي و بنفش به چشم خورد احتمالا از زندگي در فضايي با دكوراسيون برگرفته از رنگ هاي زنده لذت خواهيد برد. تجربه ساليان دراز با رنگ ثابت كرده كه رنگها نيز مانند انسانها از جهات مختلف با همديگر مرتبطند و سليقه ها و صفات مشترك دارند يا برعكس متضاد يكديگرند.

البته رنگ يكي از تعيين كننده هاي سبك و سليقه است كه از طريق آن مي تونيم با محيط اطراف خود ارتباط برقرار كنيم و بيشتر از هر چيزي مي تونيم فضاهاي كسالت بار اطراف را به محيطي روح بخش تبديل كنیم. عوض كردن رنگ ديوارها و سقف مي تواند بيشتر از عوض كردن مبلمان و يا حتي ساختار يك اتاق به ما كمك كند. بكار بردن رنگ در فضاها و يا مبلماني ساده معمولا نيازمند مهارت و سرمايه زيادي نيست. مسئله رنگ به دليل تأثير مهم روانشناسانه، در مقوله شهرسازي و دكوراسيون امر مهمي بشمار مي رود. تا آنجا كه حتي تخصصي به عنوان رنگ بندي و رنگ شناسي فضاهاي شهري در بين هنرمندان مطرح شده هماهنگي در رنگ مثل هماهنگي درنت هاي موسيقي است.

كلا رنگ داراي طيف رواني است و در هر حال و هوايي تفاوت هايي را در شخص ايجاد مي كند..

به فرض اتاق خواب را در نظر مي گيريم . از آنجايي كه اتاق خواب خصوصي ترين فضا در هر خانه است در انتخاب رنگ آن بيش از هر چيز بايد سليقه و نيازهاي شخصي صاحب آن را در نظر گرفت. با اين وجود نبايد از اصول طراحي رنگ در دكوراسيون غافل شد تا بتوانيم فضايي آرامش بخش و راحت براي خواب و استراحت فراهم كنيم. در هنگام طراحي رنگ يك اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگ هاي درخشان پرهيز كنيم چرا كه ممكن است موقع استراحت اين رنگها آزاردهنده به نظر برسد ولي اگر رنگهاي زنده را مي پسنديد مي توانيم يك مثال كوچك رابیان كرد. مثلا رنگ آجري در كنار كرم هاي غني و سياه مي تونه انتخابي مناسب باشه.

جاي جاي خانه و محل كار و پاركها و ... داراي اصول روانشناسي رنگ است..

رنگها تأثيرات مهمي در روحيه افراد دارند. اتاق نشيمن مي تونه مكاني دلهره زا، دلپذير يا آزاردهنده باشد بنابراين با انتخاب رنگ هاي ملايم و مناسب براي ديوارها، مهمترين اصل را براي تعيين دكوراسيون اتاق نشيمن، انجام داده ايم. اگر شما دوست داريد اتاق نشيمنتان فضايي گرم و دوستانه داشته باشد بايد بگوييم كه يكي از رنگهايي كه اين خاصيت را دارد رنگ سبز است. با استفاده از سايه هاي مختلف رنگ سبز مي توانيم اتاق نشيمني زيبا و دلپذير داشته باشيم.

مثلا اگر بخواهيد تنوعي در آشپزخانه خود بدهيد حتما نبايد متحمل هزينه زيادي بشيد. مي توانيد تغييراتي روي كابينت ايجاد كنيد البته بسته به جنس كابينت هم دارد، مثلا آنها را رنگ كنيد چون هزينه رنگ كردن كابينت خيلي كمتر از تعويض آنهاست رنگ داخل و طبقه هاي كابينت هم در تغيير حال و هواي دكور آشپزخانه تأثير فراواني داره.

می توان از رنگهاي پاييزي رنگهايي كه در فصل مي تونيد آنها را به كار ببريد و از لحاظ روانشناسي احساس بهتري داشته باشيد، رنگهايي هستند كه در طبيعت و درختان پاييزي مي بينيد مثل رنگهاي نارنجي، طلائي، قرمز، قهوه اي،‌كرم، زيتوني و ...

براي آشپزخانه مي توان پيشنهاد كرد ديوارها نارنجي رنگ و چارچوب پنجره ها و سقف و كف حمام رنگ سفيد به اين شكل حسي از نور گرمابخش خورشيد را تداعي مي كند و باعث مي شود در پايان يك روز كاري احساس سبكي و آسايش و فرصتي براي تفكر در تنهايي ايجاد مي كند.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
تشکر و اعتبار یادتون نره
به زودی آموزش نحوه ی انجام نقشه کشی
با اتوکد در سایت آموزش امید آغاز می شود
آموزش نحوه انجام پروژ راه سازی و بتن و فلز و نقشه کشی با اتوکد

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکات مهم درباره دکوراسیون های اداری milijj 1 1,096 1396/5/16 ، 03:38 عصر
آخرین ارسال: arelagahi
Photo عجایبی از تخیل در معماری poyano 0 794 1395/7/19 ، 12:49 عصر
آخرین ارسال: poyano
  درخواست نقشه معماری ساخت 15.2*12 شمالی hamid novin 0 664 1395/7/12 ، 07:33 صبح
آخرین ارسال: hamid novin
  درخواست راهنمایی برای نقشه خوانی معماری! زینب خوش کلام 6 3,435 1394/1/10 ، 01:14 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  بهترین نرم افزار معماری mortezaomidi 23 8,721 1393/10/19 ، 03:22 صبح
آخرین ارسال: الهام بانو
  کمک در کشیدن پلان a.kh.civil.eng 4 2,823 1393/10/18 ، 10:31 عصر
آخرین ارسال: صفرکیلومتر
Smile در خواست راهنمایی در تهیه نقشه معماری fmn 3 2,182 1393/10/18 ، 06:07 عصر
آخرین ارسال: مهندس فقیه
  طرح های معماری راه پله(عادی+فانتزی) miladezati 1 3,507 1392/9/22 ، 01:40 عصر
آخرین ارسال: bahadorkhan
  معماری داخلی cacademy 0 1,765 1392/2/1 ، 09:42 صبح
آخرین ارسال: cacademy
  هفت اصل در طراحی( معماری داخلی ) shadi13 0 2,016 1391/11/22 ، 04:32 عصر
آخرین ارسال: shadi13

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان