امتیاز موضوع:
  • 171 رأی - میانگین امتیازات: 2.99
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش بدست آوردن مقدار میلگرد تیرهای بتنی از برنامه ی ایتبس+کاملا تصویری
سلام
اقای مهندس فرجزاده
عموما سهم بیشتری از برش توسط بتن تحمل می شود و سهم ناچیزی باقی می ماند که آنهم به خاموتها محول می شود .
در تعریف بارها مجددا چک نمایید و یا سایز ستونها را بررسی کنید تا عرض ستون کم انتخاب نشده باشد .
در غیر این شکل پذیری سازه را برحسب آیین نامه طرحی تنظیم نمایید و مقایسه داشته باشید ( قطعا طرح سازه با شکل پذیری ویژه نیاز زیادی به آرماتورهای برشی دارد ، شکل پذیری را در حد متوسط تنظیم نمایید )
پاسخ
واقعا ممنون
مشکل از پارامتر های طراحی بود که با وجود این که تو frame type قاب خمشی متوسط رو تنظیم کرده بودم دوباره به خمشی ویزه رفته با توجه به مطالبی که تو این سایت خوندم باید پارامتر ها و ترکیبات بار گذاری رو همیشه همیشه همیشه همیشه موق باز کردن ایتبس دوباره تنظیم کنیم. از سایت مفیدتون تشکر می کنم

در ضمن من حالا که خاموت و میگرد طولی رو تو ایتبس بدست اوردم ایا دوباره باید به تنظیمات تیر ها رفته میلگرد های طولی رو تنظیم کنم یا فقط تو نقشه های اتوکد درست کردنشون کافی؟ (چون تو پروژه های اجرا شده که نگاه می کنم تیر ها تا اخر کار به صورت بدون میلگرد موندن))
پاسخ
سلام
در طراحی احتمالا از آیین نامه CSA استفاده میکنید درسته؟
پاسخ
همیشه از ایین نامه aci318-99 تو بتون و aisc89 تو فلز استفاده کردم
پاسخ
(1392/8/25 ، 11:12 صبح)معمارخرداد نوشته است: همیشه از ایین نامه aci318-99 تو بتون و aisc89 تو فلز استفاده کردم

در این آیین نامه ( aci318-99 ) شکل پذیری متوسط ( sway intermediate )
و یا در آیین نامه ( CSA-A23.3-94 ) شکل پذیری متوسط ( nominal ) همچنین در آیین نامه ( CSA-A23.3-04 ) با شکل پذیری متوسط ( Moderate )
ابتدا آیین نامه را انتخاب کرده سپس در برگه overwrite شکل پذیری را تنظیم می کنیم.

حال می توانید یک بار با شکل پذیری ویژه ( Ductile ) در آیین نامه ( CSA-A23.3-94 ) و همچنین در آیین نامه (aci318-99 ) شکل پذیری ویژه ( special ) مقایسه نتایج برشی را داشته باشید .
پاسخ
(1392/8/25 ، 12:47 صبح)معمارخرداد نوشته است: واقعا ممنون
مشکل از پارامتر های طراحی بود که با وجود این که تو frame type قاب خمشی متوسط رو تنظیم کرده بودم دوباره به خمشی ویزه رفته با توجه به مطالبی که تو این سایت خوندم باید پارامتر ها و ترکیبات بار گذاری رو همیشه همیشه همیشه همیشه موق باز کردن ایتبس دوباره تنظیم کنیم. از سایت مفیدتون تشکر می کنم

در ضمن من حالا که خاموت و میگرد طولی رو تو ایتبس بدست اوردم ایا دوباره باید به تنظیمات تیر ها رفته میلگرد های طولی رو تنظیم کنم یا فقط تو نقشه های اتوکد درست کردنشون کافی؟ (چون تو پروژه های اجرا شده که نگاه می کنم تیر ها تا اخر کار به صورت بدون میلگرد موندن))
بعد از بدست آوردن مقادیر و سایز خاموت و به موازات آن آرماتورهای طولی و ... از برنامه باید نقشه های اجرایی آن را ترسیم نماییم . برای ترسیم نقشه های اجرایی کل ستونها را در یک سایز و تا طبقه آخر ترسیم می کنیم و با توجه به هر سکشن از هر طبقه سایز آرماتورهای طولیو همچنین میزان قرارگیری آرماتورهای عرضی و مشخص کردن ناحیه بحرانی ستون کار را تکمیل می کنیم در اخر کار از هر مقطع از ستون یک برش زده و و مقطع ستون را در باکس و سایز مشخص شده با توجه به مدل ایتبس و مقادیر و سایز و چیدمان آرماتورها ترسیم می کنیم . ( برای تیرها هم به همین صورت و همچنیین مشخص کردن نقطع قطع تئوری و عملی از مقطع و مشخص کردن آرماتورهای تقویت و ... در ترسیم اجرایی را خواهیم داشت )
پاسخ
با سلام
یه سوال داشتم. تو طراحی سازه های بتنی بر عکس ستون ها تیر هام همیشه به رنگ سبز اند ایا تیر های بتنی رو ایتبس طراحی نمیکنه؟ اگه نمیکنه اون وقت ایا ما باید بر اساس ابعاد ستون هامون که تو ایتبس طراحی کردیم به اون ها ابعاد بدیم؟ وایا لینک خاصی سراغ دارین در مورد ابعاد تیر ها توضیحی داشته باشه
ممنون از شما
پاسخ
سلام
در سازه های بتنی آرماتور تیرها بسته ابعاد مقطع طراحی میشن و همچنین برش تیرها چک میشه
در صورتی که از لحاظ برش جواب بده و آرماتور خمشی در حد مجاز باشه تیر سبز میشه در غیر این صورت قرمز میشه

ابعاد تبره هم بستگی داره به رفتار سازه و همچنین ابعاد ستون
ضوابط لرزه ای مبحث نهم مطالعه کنید
علاوه بر اینها توصیه میشه ابعاد تیر برابر ستون باشه و از لحاظ اجرایی هم راحت قابل اجرا باشه
پاسخ
سلام
ایا ارقامی که در قسمت torsian reinforcing بر روی تیر ها مشاهده میشن باید با میله گرد طولی جمع بشن ؟
نظرات مختلفی در این مورد وجود داره ...
ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ
سلام

بند 9-15-8-3 و همچنین بند 9-15-9-1 مبحث نهم چاپ 92 تعیین کننده می باشد .

* ارماتورهای طولی و یا عرضی پیچشی لازم باید به آرماتورهای طولی خمشی و عرضی اضافه شود .

* آرماتور طولی پیچشی از نظر محاسبات با آرماتورهای طولی خمشی تفکیک است و باید مساحت آرماتور ها که جدا محاسبه شده اند جمع شود .

پاینده باشید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود آموزش نحوه اعمال تشدید برون از مرکزیت در ETABS admin 44 23,307 1396/8/27 ، 07:11 عصر
آخرین ارسال: mkhani2010
  خروجی گرفتن از مرکز جرم و مرکز سختی ایتبس فرشاد امن خانی 21 17,112 1396/8/23 ، 01:35 عصر
آخرین ارسال: ehsan51
  دانلود فایل مفید طراحی دستی و نرم افزاری دیوار برشی بتنی (مهندس شفیعی سامانی) فرشاد امن خانی 0 140 1396/6/11 ، 12:08 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش کنترل صلبیت دیافراگم سقف در ETABS (مهندس کاظم بهادرنژاد) فرشاد امن خانی 0 265 1396/1/29 ، 09:56 عصر
  دانلود آموزش نحوه ی تعریف تیرهای غیرمنشوری در ETABS (مهندس کاظم بهادرنژاد) فرشاد امن خانی 0 301 1395/12/22 ، 12:54 صبح
  آموزش نحوه اکس بندی و ستون گذاری در سازه (پیشنهاد) فرشاد امن خانی 3 28,683 1395/11/21 ، 04:48 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  دانلود فیلم نحوه ی بدست آوردن فاصله مرکز جرم و مرکز سختی سازه در Etabs فرشاد امن خانی 0 405 1395/11/13 ، 12:06 صبح
  آموزش نحوه ی گرفتن خروجی گرافیکی از نرم افزار Etabs 2015 فرشاد امن خانی 0 722 1395/7/27 ، 09:52 عصر
  دانلود آموزش "کنترل های قاب خمشی ویژه فولادی با نرم افزار ایتبس" (مهندس صمد آقازاده) فرشاد امن خانی 0 732 1395/7/8 ، 09:34 عصر
  فیلم آموزش نکات طراحی و اجرای راه پله ها LCIVIL.COM 0 646 1395/6/14 ، 02:03 عصر
آخرین ارسال: LCIVIL.COM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان