امتیاز موضوع:
  • 60 رأی - میانگین امتیازات: 2.12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنالیز نشدن فایل ایتبس
درود
سوال و مشکل 1: دوستان من پروزه فولاد رو تو ایتبس مدل کردم و بارگذاریشو انجام دادم تا اینکه رسیدم مرحله انالیز
انالیز رو که زدم ارور زیر رو داد

unable to complete operation runanalysis

پروزه رو هم اپلود کردم

سازه من هر دو طرفشم قاب خمشی متوسطه
البته وقتی اثرات p-delta رو اعمال می کنم ارور میده ولی وقتی اثرات p-delta رو اعمال نمی کنم ایتبس اون اراور رو نمیده حالا نمی دونم باید اثرات پی دلتا رو اعمال نکم یا نه؟

تو کتاب ایتبس اقای پور بابا نوشته در قاب های مفصلی نیاز به تحلیل اثر پی دلتا نیست ولی مال من که مفصلی نیست قاب خمشیه ؟

سوال 2:اصلا از کجا میشه فهمید قابی که کار کردی مفصلی یا خمشی هستش
(تا جای که من میدونم اگه بادبند داشته باشه مفصلیه اگه نه خمشی اگه هم دیوار برشی داشته باشه میشه قاب خمشی با دیوار برشی درست گفتم یا اشتباهه)

سوال 3 : نرم افزار از کجا میدونه سازه که ما طراحی می کنیم چیه ایا بررسی می کنه که بادبند داره نداره یا دیوار برشی داره نداره و از رو اون می فهمه که قابمون چیه یا باید خودمون به سازه معرفی کنیم؟(منکه اینهمه پروزه دیدم هیچکدومش به ایتبس نوع قاب رو معرفی نکرده بود)

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   ETMAME BARGOZARI.rar (اندازه: 69.96 KB / تعداد دفعات دریافت: 132)
پاسخ
دوست عزیز !
از نحوه ی نوع اتصالات میشه فهمید قاب چیه!
یعنی زمانی که سازه به صورت صلب به پی متصل بشه! یعنی زمانی که 6 درجه آزادی ازش گرفته بشه سازه قاب خمشی هست! و در غیر این صورت تغییر میکنه
خیر استدلال شما از قاب اشتباست!

ما 2 مدل قاب داریم ، قاب خمشی و قاب مفصلی! که به اتصالاتتون ربط داره!
اگه سازه قاب ساده + دیوار برشی یا بادبند باشه ! سازه میشه قاب ساده ساختمانی با دیوار برشی یا بادبند ، ولی بعضی ها در چنین شرایطی اصلا اسمی از قاب نمی برن! و میگن دیوار برشی یا بادبند! در این حالت سازه مهاربندی شدست! یعنی اینکه نیروهای جانبی توسط قاب تحمل نمیشه و فقط مهاربندها نیروهای جانبی رو تحمل میکنند

حالا اگه فقط قاب خمشی باشه! در این حالت اتصالات صلب هست و سازه مهاربندی نشده هست! در این شرایط نیروی جانبی توسط اتصالات صلب تحمل میشه!

حالا اگه قاب خمشی با دیوار برشی یا بادبند مهار شده باشه ، به این سازه ترکیبی گفته میشه که سازه مهاربندی شدست و نیروهای جانبی توسط اتصالات و مهاربندها تحمل میشه!

ایتبس از روی مهاربندها و نوع اتصالات ستونهای Base به پی متوجه میشه!

سازه شما چون در اتصال ستون به پی 3 درجه آزادی داره به مشکل برخورده! سازه شما باید به صورت صلب طراحی بشه (به خاطر قاب خمشی در دو جهت)
شما به ایتبس فرمان دادید که هیچ کدوم از سیستم های سازه ایتون نمیتونند دوران در جهات مختلف رو تحمل کنند! در نتیجه سازه ناپایدار هست!

برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
(لطفا قبل از استفاده از امکانات انجمن قوانین را مطالعه بفرمایید)
تدریس خصوصی محاسبه سازه های بتنی و فولادی توسط نرم افزار های Safe ، Etabs و SAP و همچنین آموزش معماری سازه توسط نرم افزار Autocad
پاسخ
البته تو set anlaysis option تیک dynamic analizرو برداشتم و فقط تیک پی دلتا موند سازه رو انالیز کرد و ارور نداد
مونوم الان کدومش درسته کدومش غلط
تو اون کتاب های که من دارم که یکیش بتونی انجام داده تو انالیز تیک انالیز دینامیکی و پی دلتا رو باهم زده و انالیز کرده اما تو ایتبسی که من کار می کنم فولادیه تیک هر دو رو باهم میزنم ارور میده یعنی به نوع سازه ربط داره یا من اشتباه کردم
من از روی کتاب کار کردم و همه تکیه گاه های طبقه base رو مفصلی کردم یعنی اشتباه از اونه چطوری اصلاحش کنم ؟
پاسخ
ایتبس رو در حالت one story قرار دهید
به پلان Base بروید و تمام گره ها رو انتخاب کنید
و بعد دستور Assiagn - > joint/point -> Restraints
و بعد بر روی آی*** صلب کلیک کنید
[تصویر:  c59je7f2ct0gv96gav9.jpg]

برای بخش Pdelta از روش زیر استفاده کنید و پارامترهای زیر رو وارد کنید!
در سازه های فولادی هم اثر Pdelta وجود داره!
[تصویر:  jr9dkbup4ga4f4gqsx70.jpg]
در ضمن ، به نظر من سازه شما نامنظم سازه ای هست ، باید از بارهای 100 به 30 استفاده کنید ، برای اطلاعات بیشتر به آیین نامه 2800 نگاهی بیاندازید

تدریس خصوصی محاسبه سازه های بتنی و فولادی توسط نرم افزار های Safe ، Etabs و SAP و همچنین آموزش معماری سازه توسط نرم افزار Autocad
پاسخ
مرسی ممنون
راستی گزینه dynamic analiz رو چیکار کنم بردارم یا بزارم بمونه

اخه تو اون پروزه های که من دانلود کردم یا پروزه های که تو کتاب هستش همه شون تیک گزینه انالیز دینامیک رو زدن من چیکار کنم بردارم یا بزارم بمونه ؟
پاسخ
شما چه اون تیک رو بزنید چه نزنید فرقی نمیکنه! چون شما به ایتبس طیف دینامیکی معرفی نکردید!
در ضمن فایلتون یکسری مشکلات داره! اگه دوست داشتید میتونم بهتون بگم چیاست!

اولا میخواستم بدونم ، چرا از روش حدی نهایی استفاده کردید؟ استادتون بهتون گفته؟

پاسخ
استاد نگفته فقط گفته قاب خمشی متوسط
من از روی کتاب مهندس پور بابا میرم اصلا نمیدونم این روش حد نهایی رو از کجا و چطوری اعمال کرد هر چی اون رفته منم میرم فقط مقادیر رو عوض می کنم مشکلاش کجاست
پاسخ
با زدن دگمه all تمام المان رو انتخاب کنید، بر روی options->prefrenses->Steel Frame Disign حالا آیین نامه رو به AISC-ASD89 تغییر بدید!

ترکیبهای بارتون وارد نشده

و اینکه بر روی Define-> Special Seismic... کلیک کنید و بر روی Do Not.. کلیک کنید!

برای مقاطع ستون از 3تا IPE هم استفاده کردید! والله بنده تا الان ندیدم کسی 3 تا پروفیل رو بقل هم بزاره! اگه نیاز به پروفیل های بزرگ بود ، از BOX استفاده کنید!

پاسخ
مرسی ممنون
اون 3تا IPE رو که دیدید یه پروزه فولادی تو کتاب (علی سیفی ومهدی هادیزاده بزاز)بود اون پروزه 5 طبقه بود از روی اون برداشتم خودمم یه کوچولو تعجب کردم اما چون بلد نبودم و نمیدونستم چه مقطعی بزارم از اونا استفاده کردم

تو کتاب مهندس پور بابا فلزی رو تا 3طبقه اجرا کرده بود او اون از مقاطع زیر برای پروزه استفاده کرده بود
2IPE140@160MM
2IPE140@160MM+2PL180*10
2IPE160@180MM
2IPE160@180MM+2PL200*10

ولی دیگه راستش نتونستم برای 5 طبقه بزارم فکر کردم جواب نمیده
بنظرتون برای 5 طبقه تا چند جواب میده مثلا اگه دو IPE 270استفاده می کردم اندازه پلیت رو با ضخامتش باید چند می گرفتم رابطه ای نیست برای اینکه بفهمیم برای ساختمان 5طبقه یا بالاتر چه تیر ستونی به صورت تجربی و واولیه جواب میده؟

و راستی این مبحث ایین نامه ها که گفتی چیه منکه همچین چیزیو تغییر ندادم حتما خودش پیش فرض انتخاب کرده و راستی از کجا بدونیم از کدوم ایین نامه استفاده کنیم جمعا چندتا ایین نامه داریم فکر نکنم زیاد باشه ممنون میشم بهم بگین

و اینکه این مطلب که گفتین چیه تو همه کتاب ها نگاه کردم نبود برای چیه (و اینکه بر روی Define-> Special Seismic... کلیک کنید و بر روی Do Not.. کلیک کنید!)
پاسخ
والله بنده تجربه اجرایی ندارم ولی شما چون دارید از سکشن های autoselect list استفاده میکنید ، میتونید به راحتی مقاطع مختلف رو آزمون خطا کنید!
من که نظر خودم اینه که از باکس استفاده کنید

در رابطه با آیین نامه ها! مبحث دهم مقررات ملی ایران که مربوط به سازه های فولادیه! کاملا کپی کامل از آیین نامه AISC89 هست! ولی توی این آیین نامه حرفی از تشدید لرزه ای زلزله زده نشده! پس اومدن بخش تشدید لرزه ای آیین نامه UBC97 رو هم ترجمه کردند و به مبحث دهم انتقال دادند! پس بهتره شما همیشه از AISC89 استفاده کنی! حالا اون پسوند ASD هم به معنی تنش مجاز هست که باید از همین روش استفاده بشه!

در رابطه با بخش Special Seismic هم باید عرض کنم این بخش مربوط به همون بخش تشدید لرزه ای آیین نامه هست! ولی چون ما داریم از AISC89 استفاده میکنیم ، و توی این آیین نامه حرفی از تشدید لرزه ای زده نشده پس باید این بخش رو غیرفعال کنیم ، چون توی این آیین نامه تاثیری نداره!
ولی برای اینکه این عیب رو بپوشونیم باید یکسری ترکیب بار اضافه به برنامه بدیم! که برای کل ترکیبات بار مورد نیاز در سازه های فولادی به صفحه هات 15 و 359 مبحث دهم بروید و از اون استفاده کنید!

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Error run-time 339 ایتبس majidro 3 661 1396/2/29 ، 07:09 عصر
آخرین ارسال: alimorad39
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 233 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 16 7,866 1396/2/14 ، 08:26 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  جمع بندی مشکل ایتبس sajjadsabouri 2 105 1396/2/9 ، 04:33 عصر
آخرین ارسال: sajjadsabouri
  برداشت وزن در ایتبس برای محاسبات جدید زلزله matin2h 5 2,670 1396/2/6 ، 05:01 عصر
آخرین ارسال: میترام
  فراخوانی مقاطع در ایتبس 2013 reza_mj63 8 2,401 1396/1/19 ، 07:43 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  مشکل اساسی با ایتبس Mhoseinm 0 130 1396/1/10 ، 04:55 عصر
آخرین ارسال: Mhoseinm
  مشکلRun 'گرفتن از فایل save as milad1372mir 3 195 1395/12/26 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: milad1372mir
  نصب ایتبس 9.7.4 در ویندوز 10 hajix8867 0 184 1395/11/28 ، 04:44 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 226 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان