امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا این تیر بتنی نیاز به اصلاح دارد؟
Photo 
درود و عرض ادب
دوستان سازه ای آیا این تیر نیاز به اصلاح دارد
طول تیر حدود ۹ متره
قوس در ارتفاع تیر نیست یعنی تیر شکم نزده بلکه در جهت افقی قوس برداشته.
[img] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) [/img]
https://uupload.ir/files/w9pj_تیر_۱.jpg
[img][URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) [/img]
https://uupload.ir/files/c0vm_تیر_۲.jpg

پاسخ
(1399/10/6 ، 03:49 صبح)saeed99 نوشته است: درود و عرض ادب
طول تیر حدود ۹ متره

قطعا نباز به اصلاح داره والبته اصلاح کلی یا تعویض . چون دوست خوبم الان  تیرچه هایی که در داخل  این تیر قرار گرفته و   آرماتورهای   اودکا   از محل  اصلی  خودشان  قطعا جابجا  شده و مطمین باشید مشکلات خیلی شدیدی  در  زمان بهره برداری   خواهد داشت حتی  ممکن هست منجر  به  تخریب  جزیی   یا   کلی   در سازه   بشه  و  ضمنا  هیچ   مهندس  ناظری   به نظر  من  چنین  اجرای اشتباهی  رو   تایید نمیکنه .  موفق باشید.
پاسخ
 سپاس شده توسط saeed99
(1399/10/10 ، 06:40 عصر)SELESA3 نوشته است:
(1399/10/6 ، 03:49 صبح)saeed99 نوشته است: درود و عرض ادب
طول تیر حدود ۹ متره

قطعا نباز به اصلاح داره والبته اصلاح کلی یا تعویض . چون دوست خوبم الان  تیرچه هایی که در داخل  این تیر قرار گرفته و   آرماتورهای   اودکا   از محل  اصلی  خودشان  قطعا جابجا  شده و مطمین باشید مشکلات خیلی شدیدی  در  زمان بهره برداری   خواهد داشت حتی  ممکن هست منجر  به  تخریب  جزیی   یا   کلی   در سازه   بشه  و  ضمنا  هیچ   مهندس  ناظری   به نظر  من  چنین  اجرای اشتباهی  رو   تایید نمیکنه .  موفق باشید.

اجزا تیر و متعلقات اون جابجا نشدن و کاملا سرجای خودشان هستند.
مشکلات شدید یعنی چه؟
ناظر سازه نیستم.
این ساختمان به برای بررسی و رفع عیب به ما پیشنهاد شده و چون تا حالا با همچین موردی برخورد نداشتم گفتم با عزیزان و سروران مشورت کنم.
در صورت امکان بصورت کاملا تخصصی به اشکال احتمالی اشاره کنید.
پاسخ
سلام
ببینید دوست عزیز یکتیر بتن آرمه به طول تقریبا خیلی زیاد نه متر که از هر دوطرف باربر هست و آرماتورهای پاشنه های تیرچه ها در داخل بتن تیر اصلی طبق ضوابط و محاسبات جایگذاری شدهاند بعلاوه آرماتورهای ممان منفی در بالای تیرچه ها که اودکا میگیم در داخل تیر اصلی قرار گرفتند . درسته تیر از ارتفاع خیز برنداشته و از عرض شکم داده منتها در نظر بگیرید که یک تیر فقط برای تحمل خمش وبرش وپیچش در جهت قوی طراحی نمیشه بلکه در جهت ضعیف هم باید در مقابل نیروهای وارده مقاومت بکنه .حالا ما اینجا مساله رودر دو مدل تفسیر میکنیم حالت اول این هست که تیر از ابتدا به این شکل اجرا شده باشه که در اونصورت مشکل آنچنانی پیش نمیاد ولی در حالت دوم این هست که تیر در زمان آرماتور گذاری و بتن ریزی انحرافی نداشته و بعدا این مشکل ایجاد شده .حالا اینجا مشاله مهمتر این هست که این شکم دادگی در چه زمانی از مراجل گیرایی بتن و به چه دلیلی اتفاق افتاده .چون قطعا اگر در زمانیکه بتن هنوز خودش رونگرفته باشه و با فولاد پیوستگی لازم رونداشته باشه که با احتمال خیلی زیاد اینطور هم بوده به این دلیل که اگر گیرایی لازم رو داشت حتی با اعمال یک نیروی جانبی به صورت عامدانه هم این طور اتفاقی نمیافتاد پس قطعا الان آرماتورها تیر اصلی و تیرچه ها و حتی محل نشستن انتهای تیرچه ها در داخل تیر اصلی با حالتی که در اون حالت محاسبات انجان شده خیلی فرق کرده و جابجا شده . من توصیه میکنم با ابزارهای جدید وپیششرفته که فکر کنم در بازار هست بتونید یک عکس مانند عکسهای سونوگرافی پزشکی از محل آراتورهای تیر و تیرچه ها و نیز فواصل آرماتورها از بتن و.......بدست بیارید و بعد از دیدن عکسها باید فواصل دقیقا در عکسها مشخص بشه وهمچنین کاربری ساختمان ونیز نیروهای ثقلی وجانبی وارده به این تیر نه متری بسته به اینکه در طبقه چندم ساختمان قرار داره بصورت کامل بررسی بشه . بعد به یک نتیجه نسبی برسید . که الیته ظاهرا در طبقه همکف بهنظر میرسه باشه . در هر حالت الان مهمترین سوال این هست که این انحراف تیر در چه زمانی از نظر بتن ریزی و اینکه بتن به مقاومت خودش رسیده بوده یا نه اتفاق افتاده و چرا اتفاق افتاده ؟ واز نظر شخصی من ؛ بهیچ عنوان من چنین ایرادی رو در ساختمان مثلا خودم یا مشتری من باشه قبول نمیکنم . امیدوارم مطلب مفید بوده باشه.
پاسخ
سلام
ببینید دوست عزیز یکتیر بتن آرمه  به  طول تقریبا خیلی زیاد  نه متر  که از هر دوطرف   باربر   هست  و  آرماتورهای پاشنه های تیرچه ها در داخل بتن تیر اصلی طبق  ضوابط و محاسبات  جایگذاری شدهاند بعلاوه  آرماتورهای  ممان منفی  در بالای  تیرچه ها  که اودکا  میگیم در  داخل تیر اصلی قرار گرفتند . درسته تیر از ارتفاع خیز برنداشته و از عرض شکم  داده  منتها در نظر بگیرید که  یک  تیر  فقط برای  تحمل  خمش وبرش وپیچش در جهت قوی  طراحی نمیشه بلکه در  جهت ضعیف هم باید در مقابل نیروهای وارده مقاومت بکنه .حالا ما اینجا مساله رودر دو مدل تفسیر میکنیم حالت اول این هست که تیر از ابتدا  به این شکل  اجرا شده باشه که در اونصورت  مشکل آنچنانی پیش نمیاد ولی  در حالت دوم این هست که تیر  در زمان آرماتور گذاری   و بتن ریزی انحرافی نداشته و بعدا   این     مشکل  ایجاد شده .حالا  اینجا مشاله مهمتر این هست که این شکم دادگی در چه زمانی از  مراجل گیرایی  بتن   و به چه دلیلی   اتفاق افتاده .چون  قطعا اگر در زمانیکه بتن  هنوز خودش رونگرفته باشه و با فولاد پیوستگی لازم رونداشته باشه که با احتمال خیلی زیاد اینطور هم بوده  به این دلیل که اگر گیرایی  لازم رو داشت حتی با  اعمال یک نیروی جانبی  به صورت عامدانه هم این طور اتفاقی نمیافتاد  پس  قطعا  الان آرماتورها تیر اصلی   و تیرچه ها و حتی  محل  نشستن انتهای   تیرچه ها در   داخل تیر اصلی با حالتی که  در اون حالت محاسبات انجان شده  خیلی    فرق کرده و جابجا شده . من توصیه میکنم  با  ابزارهای جدید وپیششرفته که فکر کنم در بازار هست  بتونید  یک عکس مانند عکسهای  سونوگرافی پزشکی  از محل آراتورهای تیر و تیرچه ها  و نیز فواصل آرماتورها از بتن و.......بدست بیارید و بعد از دیدن عکسها  باید فواصل دقیقا در عکسها مشخص  بشه وهمچنین کاربری ساختمان ونیز   نیروهای    ثقلی  وجانبی   وارده  به این تیر   نه متری  بسته  به اینکه در طبقه  چندم ساختمان قرار داره  بصورت کامل بررسی بشه . بعد به یک نتیجه  نسبی برسید . که الیته ظاهرا در طبقه  همکف  بهنظر میرسه  باشه .  در هر حالت الان مهمترین سوال این هست  که  این انحراف  تیر در  چه  زمانی  از نظر   بتن ریزی  و اینکه  بتن به مقاومت خودش رسیده بوده یا نه اتفاق افتاده  و چرا   اتفاق افتاده ؟ واز نظر  شخصی  من  ؛  بهیچ  عنوان من چنین ایرادی رو در ساختمان مثلا  خودم یا مشتری من باشه قبول نمیکنم . امیدوارم مطلب مفید بوده باشه.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تقویت ساختمان بتنی ebrahimm 30 36,483 1400/3/17 ، 11:26 صبح
آخرین ارسال: alijalilii
  عبور لوله تاسیسات از داخل تیر بتنی(اضطراری) vhdmzh 5 14,245 1396/8/14 ، 10:35 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  تصاویر بادبند عجیب فلزی در یک ساختمان بتنی در شمال کشور! زینب خوش کلام 1 1,521 1396/8/10 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
Question سوال : ساختمان بتنی با قسمتی فلزی kamalkaramzadeh 1 1,419 1394/11/26 ، 09:38 صبح
آخرین ارسال: fanom
  آیا برای بستن آرماتور ها گره های متفاوتی وجود دارد؟ علی خیرالهی 5 5,185 1393/3/2 ، 12:42 صبح
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  دیوار بتنی navid1234 0 1,432 1392/10/12 ، 01:51 عصر
آخرین ارسال: navid1234
  تفاوت مقطع در ستون بتنی چطور بی مشکل اجرا می شه. sogand 2 2,400 1392/10/6 ، 02:24 عصر
آخرین ارسال: sogand
  اجرای سقف سبک با قوطی در ساختمون بتنی زینب خوش کلام 14 7,549 1392/9/28 ، 04:28 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  نحوه قرارگیری ستون های بتنی گوشه و کناری mohammad_92 16 9,963 1392/9/27 ، 12:21 صبح
آخرین ارسال: mohammad_92
  سوال در مورد اتصال تیرهای بتنی با ارتفاع های متفاوت a.kh.civil.eng 1 1,528 1392/8/15 ، 07:01 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان