امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا روش تحلیل بنده درست است ؟
سلام
بنده یه ساختمان فولادی که دارای قاب ساده + مهاربند هست رو در مقابل نیروهای جانبی به این طریق تحلیل دستی کردم (چون تحلیل دستی ازمون خواستن) حال میخام ببینید درسته یا نه ؟
ابتدا نیروی جانبی زلزله رو در هر راستای سازه که دو قاب مهاربند شده دارد تقسیم کردم (هر قاب مهاربندی نصف نیرو)ا
سپس نیروی جانبی رو از روابط تحلیل سازه در هریک از عضو های مهاربند محاسبه نمودم (با تواجه به زاویه مهاربند ها و کسینوس و...م)ا

در سازه بتنی هم نیروی جانبی رو در هر راستا به تعداد قاب ها (که قاب خمشی بود)تقسیم کردم و سپس تحلیل پرتال انجام دادم.آیا این روش درست است ؟
پاسخ
کسی نیست ؟؟
پاسخ
دوستان نظری ندارین ؟!!!!!!!!
پاسخ
(1394/9/7 ، 12:46 صبح)afshin_ipe نوشته است:
سلام
بنده یه ساختمان فولادی که دارای قاب ساده + مهاربند هست رو در مقابل نیروهای جانبی به این طریق تحلیل دستی کردم (چون تحلیل دستی ازمون خواستن) حال میخام ببینید درسته یا نه ؟
ابتدا نیروی جانبی زلزله رو در هر راستای سازه که دو قاب مهاربند شده دارد تقسیم کردم (هر قاب مهاربندی نصف نیرو)ا
سپس نیروی جانبی رو از روابط تحلیل سازه در هریک از عضو های مهاربند محاسبه نمودم (با تواجه به زاویه مهاربند ها و کسینوس و...م)ا

در سازه بتنی هم نیروی جانبی رو در هر راستا به تعداد قاب ها (که قاب خمشی بود)تقسیم کردم و سپس تحلیل پرتال انجام دادم.آیا این روش درست است ؟
با سلام
دوست عزیز این کار به عنوان یک تقریب سر انگشتی میتونه درست باشه و خیلی مشکلی نیستش.
اما به این شرط که ساختمان شما کاملا متقارن باشه و پیچش ناشی از نبیروهای زلزله درون اون اتفاق نیفته ، اگر اتفاق میوفته باید پیچش رو اعمال کرده و در نهایت بر اساس پیچش موجود و پیچش اتفاقی و بر اساس سختی قاب ها نیروی زلزله رو پخش کنید، شما نمیتونید به صرف داشتن مثلا 6 قاب در جهت ایکس نیروی زلزله رو تقسیم بر 6 کنید.
ضمن اینکه پس از به دست آمدن نیروی هر قاب شما قاب رو 2 بعدی حل میکنی و این خودش یعنی اینکه از اثرات قاب متعامد صرف نظر میکنید یا اینکه اون رو هم در نظر میگیرید؟
دقت کنید که مهاربندها رو بعد از به دست آورن برش های طبقات و بر اساس برش طبقات باید طراحی کنید و نه بر اساس نیروی طبقات
صفحات 39 و 38 آیین نامه 2800 ویرایش 4 رو به دقت مطالعه کنید.
حتما نتایج دستی رو با استفاده از نتایج کامپیوتری کنترل کنید.

پاسخ
(1394/9/8 ، 01:13 عصر)rantamental نوشته است:
(1394/9/7 ، 12:46 صبح)afshin_ipe نوشته است:
سلام

با سلام
دوست عزیز این کار به عنوان یک تقریب سر انگشتی میتونه درست باشه و خیلی مشکلی نیستش.
اما به این شرط که ساختمان شما کاملا متقارن باشه و پیچش ناشی از نبیروهای زلزله درون اون اتفاق نیفته ، اگر اتفاق میوفته باید پیچش رو اعمال کرده و در نهایت بر اساس پیچش موجود و پیچش اتفاقی و بر اساس سختی قاب ها نیروی زلزله رو پخش کنید، شما نمیتونید به صرف داشتن مثلا 6 قاب در جهت ایکس نیروی زلزله رو تقسیم بر 6 کنید.
ضمن اینکه پس از به دست آمدن نیروی هر قاب شما قاب رو 2 بعدی حل میکنی و این خودش یعنی اینکه از اثرات قاب متعامد صرف نظر میکنید یا اینکه اون رو هم در نظر میگیرید؟
دقت کنید که مهاربندها رو بعد از به دست آورن برش های طبقات و بر اساس برش طبقات باید طراحی کنید و نه بر اساس نیروی طبقات
صفحات 39 و 38 آیین نامه 2800 ویرایش 4 رو به دقت مطالعه کنید.
حتما نتایج دستی رو با استفاده از نتایج کامپیوتری کنترل کنید.
ممنون مهندس جان
جزه یا مرجع مناسبی سراغ دارین که موارد فوق رو اموزش بده ؟
ممنون

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Etabs 2016 مشکل تحلیل طیفی kamrannasiri1373 4 711 1399/1/8 ، 03:11 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
  تحلیل طیفی و معادل سازی Arya68 1 558 1397/8/14 ، 06:14 عصر
آخرین ارسال: Arya68
  نیروهای 100-30 در تحلیل طیفی Arya68 1 769 1397/6/18 ، 09:14 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  تحلیل تاریخچه زمانی غیر خطی در Etabs ahmad.d 7 5,035 1396/10/11 ، 03:11 صبح
آخرین ارسال: matlabi
Wink مشکل در تحلیل در etabs 2015 مسعوود 0 733 1396/9/11 ، 01:14 صبح
آخرین ارسال: مسعوود
  مشکل در تحلیل در etabs 2015 arvin66 7 8,182 1396/8/19 ، 10:01 عصر
آخرین ارسال: civil92
  خطا در تحلیل manphetah 2 690 1396/5/18 ، 11:16 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 7 1,826 1396/1/2 ، 06:50 عصر
آخرین ارسال: ezal22020
  تحلیل دستی sia70 0 907 1395/11/14 ، 05:41 عصر
آخرین ارسال: sia70
  بروز اشکال در تحلیل مدل تو etabs Amidaraz 1 781 1395/11/11 ، 11:55 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان