امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا پریود بالا مشکلی دارد ؟
(1392/3/16 ، 07:14 عصر)admin نوشته است: فرض اولیه اینه که مقدار 1.25 برابر زمان تناوب تجربی از زمان تناوب تحلیل کمتر است . این را در نظر داشته باشید که هر چی زمان تناوب سازه ای کمتر باشد در جهت اطمینان است .
میشه مسئله رو بازتر کنید. به چه دلیل در جهت اطمینان هست؟
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
مهندس زمان تناوب تجربی چیزی حدود .5 ثانیه میشه که *1.25 میشه .65 ثانیه . تا 1.4 ثانیه خیلی اختلاف داره
پاسخ
(1392/3/16 ، 07:14 عصر)admin نوشته است:
(1392/3/16 ، 06:09 عصر)malaki_mall نوشته است: اگه منظورت پریود تحلیلی هست این مقدار غیر قابل قبول هست و باید از پریود تجربی استفاده کنید.

حتی اگه ارتفاع سازه 40 متر هم باشه باز این عدد بیش از 25 درصد با پریود حاصل از روابط تجربی فاصله داره.

از طرفی یک همچین پریودی برای سازه ای که دیوار برشی داره چندان منطقی به نظر نمیرسه.

من منظور شما را دقیق متوجه نشدم !!
اگه منظور شما اینه که وقتی زمان تناوب تحلیل از 1.25 برابر تجربی بیشتر شده باشد نادرست است کاملا اشتباهه . ( از گفته های شما اینطور برداشت کردم )
فرض اولیه اینه که مقدار 1.25 برابر زمان تناوب تجربی از زمان تناوب تحلیل کمتر است . این را در نظر داشته باشید که هر چی زمان تناوب سازه ای کمتر باشد در جهت اطمینان است .

استفاده از زمان تناوب تحلیلی تنها در صورتی مجاز هست که مقدارش از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی کمتر باشه.

هیچ لزومی هم نداره که زمان تناوب تحلیلی بین 0 تا 1.25 برابر زمان تناوب تجربی باشه.

فرض اولیه یعنی چی؟

اصلاٌ ما حد بالایی برای زمان تناوب تحلیلی نداریم. این عدد می تونه 100 ثانیه هم باشه.

اما برای محاسبه ضریب بازتاب طرح نمیشه ازش استفاده کرد.
پاسخ
مهندس پس این مدل عیب نداشت؟پریود قابل قبول هست؟
برای محاسبه ضریب بازتاب باید از کدوم پریود استفاده کرد؟
پاسخ
(1392/3/16 ، 08:48 عصر)lord87 نوشته است: برای محاسبه ضریب بازتاب باید از کدوم پریود استفاده کرد؟

در این مدل از 1.25 برابر پریود تجربی
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
البته آیین نامه نگفته پریود تجربی رو میشه 25 درصد افزایش داد.

در صورتی که این اشتباه رایج حتی در سوالات آزمون نظام مهندسی هم دیده شده.

این 25 درصد تنها برای کنترل پریود تحلیلی هست.
پاسخ
دقیقا ایین نامه گفته میشه 25 درصد افزایش داد مهندس ملکی عزیز
برای بدست آوردن ضریب زلزله

و برای کنترل دریفت هیچ محدودیتی وجود نداره
پاسخ
(1392/3/16 ، 08:11 عصر)mehdipanahi نوشته است:
(1392/3/16 ، 07:14 عصر)admin نوشته است: فرض اولیه اینه که مقدار 1.25 برابر زمان تناوب تجربی از زمان تناوب تحلیل کمتر است . این را در نظر داشته باشید که هر چی زمان تناوب سازه ای کمتر باشد در جهت اطمینان است .
میشه مسئله رو بازتر کنید. به چه دلیل در جهت اطمینان هست؟

از رابطه ضریب بازتاب می توان به این مورد رسید . هر چقدر پریود سازه میل به افزایش داشته باشد مقدار ضریب B میل به کاهش دارد و به تبع آن ضریب زلزله میل به کاهش دارد .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1392/3/16 ، 08:21 عصر)malaki_mall نوشته است:
(1392/3/16 ، 07:14 عصر)admin نوشته است:
(1392/3/16 ، 06:09 عصر)malaki_mall نوشته است: اگه منظورت پریود تحلیلی هست این مقدار غیر قابل قبول هست و باید از پریود تجربی استفاده کنید.

حتی اگه ارتفاع سازه 40 متر هم باشه باز این عدد بیش از 25 درصد با پریود حاصل از روابط تجربی فاصله داره.

از طرفی یک همچین پریودی برای سازه ای که دیوار برشی داره چندان منطقی به نظر نمیرسه.

من منظور شما را دقیق متوجه نشدم !!
اگه منظور شما اینه که وقتی زمان تناوب تحلیل از 1.25 برابر تجربی بیشتر شده باشد نادرست است کاملا اشتباهه . ( از گفته های شما اینطور برداشت کردم )
فرض اولیه اینه که مقدار 1.25 برابر زمان تناوب تجربی از زمان تناوب تحلیل کمتر است . این را در نظر داشته باشید که هر چی زمان تناوب سازه ای کمتر باشد در جهت اطمینان است .

استفاده از زمان تناوب تحلیلی تنها در صورتی مجاز هست که مقدارش از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی کمتر باشه.

هیچ لزومی هم نداره که زمان تناوب تحلیلی بین 0 تا 1.25 برابر زمان تناوب تجربی باشه.

فرض اولیه یعنی چی؟

اصلاٌ ما حد بالایی برای زمان تناوب تحلیلی نداریم. این عدد می تونه 100 ثانیه هم باشه.

اما برای محاسبه ضریب بازتاب طرح نمیشه ازش استفاده کرد.

من نه لزومی گفتم و نه حدی برای زمان تناوب تحلیلی و اصلا تعریف این چنین مسائلی برای تناوب کاملا باطل است . فرض روابط تجربی اینست که مقدار 1.25 برابر تناوب تجربی از تناوب تحلیلی کمتر خواهد بود . دلیل افرایش 25 درصدی تناوب تجربی هم برای اینست که به اقتصادی شدن طرح کمک کند ولی به شرطی که از تناوب تحلیلی کمتر باشد .
استفاده از زمان تناوب تحلیلی هم فقط و فقط جهت کنترل دریفت کاربرد دارد و نه در طراحی . پس اگه ما بخواهیم به اقتصادی شدن طرح کمک کنیم در فایلی دیگر از فایل اصلی سازه ، زمان تناوب تحلیلی را استخراج می کنیم و در رابطه B قرار می دهیم .( قابل توجه شما که فرمودید برای محاسبه ضریب بازتاب طرح نمیشه ازش استفاده کرد. )
پاسخ
(1392/3/16 ، 08:48 عصر)lord87 نوشته است: مهندس پس این مدل عیب نداشت؟پریود قابل قبول هست؟
برای محاسبه ضریب بازتاب باید از کدوم پریود استفاده کرد؟

بله من فایل شما را از این لحاظ کنترل کردم و مشکلی از این باب نداشتید و می توانید ادامه کار را انجام دهید

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  قاعده 100-30 چه زمانی کاربرد دارد sogand 25 7,086 1395/12/27 ، 11:57 صبح
آخرین ارسال: En000125
  وجود ستون در میان دیوار برشی مشکلی دارد ? lord87 8 2,170 1394/8/18 ، 11:12 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  استقاده از پریود تجربی یا پریود تجربی اصلاح شده برای اثر شلاقی amir175 5 682 1394/4/8 ، 11:16 عصر
آخرین ارسال: amir175

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان