امتیاز موضوع:
  • 62 رأی - میانگین امتیازات: 3.18
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابعاد بیس پلیت با خروجی etabs
من یک سوال مهم داشتم .میخواستم بدونم چطوری میشه با خروجی etabs ابعاد بیس پلیت طراحی کرد و حدس زد؟و هم چنین خود پی؟
پاسخ
(1392/4/19 ، 03:21 عصر)b0zk0rd نوشته است: من یک سوال مهم داشتم .میخواستم بدونم چطوری میشه با خروجی etabs ابعاد بیس پلیت طراحی کرد و حدس زد؟و هم چنین خود پی؟

برای بیس پلیت ها می تونی از جداول آماده که بر اساس ظرفیت ستون هست استفاده کنی. برای پی هم باید عرض و ضخامت رو حدس بزنی و بعد تو سیف مدلش کنی و بعد محاسبه ، ببینی چیزی که حدس زدی جواب میده یا نه
پاسخ
(1392/4/19 ، 03:21 عصر)b0zk0rd نوشته است: من یک سوال مهم داشتم .میخواستم بدونم چطوری میشه با خروجی etabs ابعاد بیس پلیت طراحی کرد و حدس زد؟و هم چنین خود پی؟

شما برای طراحی بیس پلیت باید نیروی برش ولتگر و نیروی محوری را برداشت کنید وسپس با استفاده از روابط به طراحی بیس پلیت بپردازید .
پاسخ
مقدار نیروهارو از ایتبس بگیرید و با روابطی که برای ابعاد و ضخامت بیس پلیت وجود دارد ابعاد صفحه زیر ستون بدست می آید
پاسخ
من دقیقا در استخراج نیروهای طراحی بیس پلیت از ایتبس دچار مشکل شدم.در analis autput نیروهای reaction را انتخاب کردم.حالا در فایل ایجاد شده برای هر نوع بار مقداری تعیین شده مثلا برای dead یک مقدار و برای live هم مقداری جدا.من باید ماکزیمم این نیروها را انتخاب کنم یا همزمانی اینم نیروها را.یعنی مقدار نیروها را در ترکیب بار گذاشته و جواب ان مقدار نیروی طراحی من است؟
پاسخ
بدترین حالت ترکیب بار ها مورد نظر هست
پاسخ
یعنی نیروهای ذکر شده در FZ رو در ترکیب بار بزارم مثلا فرضا 1.2dead+1.6live ؟یا ماکزیمم نیروهایی که در FZ امده به عنوان نیروی محوری بیس پلیت استفاده کنم که میشه همون ENVELOPE ؟
پاسخ
با سلام.
از منوی فایل زیر منوی print table دستور analysis output را اجرا نمایید.
سپس مطابق با تصویر زیر عمل نمایید.
در قسمت select loads ترکیب بارهای طراحی را انتخاب نمایید.
[تصویر:  ew7xsbq2xe1dqdde7rq.jpg]
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
وقتی مراحل بالا انجام میشه توی فایل مثلا برای FZ هم نیروی ماکزیمم و هم مینیمم قید شده.حالا اگر نیروی مینیمم منفی بود و قدر مطلق ان از ماکزیمم قید شده در فایل بیشتر بود بهتر نیست که قدر مطلق نیروی منفی را به عنوان نیروی طراحی بیس پلیت در نظر بگیریم؟و سوال دیگر اینکه برای کنترل uplift مجموع تمام نیروهای منفی و مثبت در راستای FZ مهم هستند و کنترل کننده هستند یا باید بیشترین نیروی منفی را در نظر بگیریم و کلا چقدر این نیروی منفی مجاز است؟
با تشکر
پاسخ
(1394/3/31 ، 01:37 عصر)mosallanejad نوشته است: وقتی مراحل بالا انجام میشه توی فایل مثلا برای FZ هم نیروی ماکزیمم و هم مینیمم قید شده.حالا اگر نیروی مینیمم منفی بود و قدر مطلق ان از ماکزیمم قید شده در فایل بیشتر بود بهتر نیست که قدر مطلق نیروی منفی را به عنوان نیروی طراحی بیس پلیت در نظر بگیریم؟و سوال دیگر اینکه برای کنترل uplift مجموع تمام نیروهای منفی و مثبت در راستای FZ مهم هستند و کنترل کننده هستند یا باید بیشترین نیروی منفی را در نظر بگیریم و کلا چقدر این نیروی منفی مجاز است؟
با تشکر

با سلام.
دوست عزیزم ،ماکزیمم مقدار مثبت ،نیروی فشاری شما می باشد و ماکزیمم نیروی منفی ،نیروی کششی شما می باشد.
همانطور که می دانیم بیس پلیت برای کشش هم طراحی می شود ،شما باید ماکزیمم نیروی فشاری و ماکزیمم نیروی کششی را
برداشت نمایید ،و بر اساس آنها طراحی خود را انجام دهید.
حال سوال اینجا بوجود می آید که تا چه حدی این مقدار نیروی کششی مجاز می باشد ؟
پاسخ این است که ،این نیروی منفی (نیروی کششی) کشش را بوجود می آورد ،این کشش باید توسط بولت ها تحمل شوند.
برای طراحی بر اساس کشش تنش مجاز کششی را داریم که تنش کششی موجود ما باید از این مقدار کمتر باشد.
قاعدتا هرچه تعداد بولت ها بیشتر باشند ،این تنش موجود کششی کمتر می شود.
نکته ی مهم موضوع این جا است :
ابعاد بیس پلیت ما محدود است و ما نمی توانیم هر چه قدر که می خواهیم بولت اضافه کنیم تا جلوی این کشش را بگیریم.
این اضافه کردن بولتها گاهی تا جایی می رود که صفحه ستون تبدیل به آبکش می شود ، و این کار اشتباه است ،چون از سطح مقطع
بیس پلیت کم کرده ایم. این سطح مقطع قبلا برای فشار محاسبه شده بوده نه برای تعداد زیادی سوراخ.
بنا براین اگر این نیروی کششی در مواقعی زیاد شد بهتر است در سازه های فولادی تعداد مهار بند ها اضافه شوند یا از شمع کششی
استفاده شود تا میزان کشش در بعضی ستونها را کم کنیم.
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نمایش ارماتور برشی صفر در تیر etabs 2015 Reza1996 1 123 1397/6/10 ، 04:11 عصر
آخرین ارسال: Reza1996
  مشکل در کرک 9.7.4.ETABS amir2701 0 158 1397/4/22 ، 02:01 صبح
آخرین ارسال: amir2701
  ورژن مورد قبول Etabs در واحد کنترل نظام مهندسی تهران amir2701 0 179 1397/4/19 ، 01:05 صبح
آخرین ارسال: amir2701
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 52 18,942 1397/4/16 ، 03:09 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  مدلسازی گنبد در etabs alialipor 6 4,031 1396/12/1 ، 07:05 عصر
آخرین ارسال: eng-sht-saeed
  نحوه export گرفتن از فایل etabs 2015 به sap 2000 hahmadi 0 381 1396/11/5 ، 12:18 صبح
آخرین ارسال: hahmadi
  تحلیل تاریخچه زمانی غیر خطی در Etabs ahmad.d 7 3,823 1396/10/11 ، 03:11 صبح
آخرین ارسال: matlabi
  نحوه کنترل طبقه نرم ؛ ضعیف در ETABS admin 21 12,640 1396/10/9 ، 09:02 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze
Wink مشکل در تحلیل در etabs 2015 مسعوود 0 374 1396/9/11 ، 01:14 صبح
آخرین ارسال: مسعوود
  سختی یک قاب در ETABS afshin_ipe 4 497 1396/9/5 ، 02:56 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان