امتیاز موضوع:
  • 58 رأی - میانگین امتیازات: 3.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابهاماتی در زمینه طراحی دیوار برشی ؟
#1
سلام
تو جزوه ی یکی از دوستان در مورد دیوار برشی اشاره شده که ستون ها ی اطراف دیوار و دیوار رو ابتدابکشیم اما تو ساخت مقطع برای خود دیوار به روش SD دوباره ستون ها رو کنار دیوار مدل کرده یعنی به نظر من ستون ها رو یه بارتو ایتبس کشیدیم یه بار دیگه تو مقطع خود دیوار مدل کردیم یعنی با این کار روش انداختیم این غلط نیست به نظرتون؟
یا اگه این کار رو بکنیم به نظرم باید به ستون های اطراف دیوار برشی هم جون تیر های داخل دیوار مقطع NONE بدهیم که ارزشی نداشته باشه راستی نامگذاری مشترک دیوار و ستون های بغل دیوار به یه نام به این ربط داره؟
در مورد ترک خوردگی دیوار برشی هم میشه متناسب با تعداد طبقات به دو سه طبقه پایین ضریب .35 بدیم بالایی ها رو هم .7 بدیم نظرتون چیه؟
یه سوال دیگه
تو یه جایی که اکس به اکس اون مثلا6 متره و ارتفاع اون 2.8 حداکثر تعداد مشبندی فقط پایین به بالا چنتاس؟(یعنی عرضی نداشته باشیم)
پاسخ
#2
سلام
مقاطع ستونهای اطراف دیوار فقط در تحلیل موثر هستن و مقاطع مدل شده در سکشن دیزاینر فقط در طراحی
پس این 2 تا باید یکی باشن
دوما اینکه با نام گذاری واحد ستون ها دیوار مقطعی که در ای دی ساخته میشه به مجموع این 2 اختصاص داده میشه پس حتما باید همنام بشن
در مورد ترک خوردگی حتما باید کنترل بشه تا کدوم طبقه ترک میخوره و فرضی کار کردن منطقی نیست
مش بندی معمول هر 0.5متر مناسبه یعنی شما طول 6 متریو به 12 قسمت تقسیم کنید
پاسخ
#3
سلام
برای توضیح این مورد باید گفت که خیر این مورد کاملا صحیح است و باید ستونهای متصل به دیوار برشی را هم در طرح داشته باشیم در واقع ما برای طرح یک دیوار برشی عضو لبه ای یا همان قرار گیری آرماتور قائم دیوار در دو طرف دیوار برشی ( المانهای مرزی )که به به صورت متمرکز انجام می گیرد حال می تواند این عضو لبه ای هم عرض دیوار و یا فراتر از عرض دیوار باشد ستونها در واقع می توانند نقش یک عضو لبه ای را برای دیوار برشی ایجاد کنند البته به مقدار حداکثر و حداقل ارماتور دیوار برشی باید دقت داشت که از مقدار مجاز مبحث نهم کمتر یا بیشتر نباشد .


همانطور که در 2800 و مبحث 9 آمده ترک خوردگی لنگر لختی برای دیوار ترک خورده همانند تیر ها 0.35 . برای دیوار ترک نخورده همانند ستون ها 0.7 منظور میگردد.معیار ترک خوردگی دیوار رسیدن به تنش کششی 0.2 fc میباشد.
بطور خلاصه هر اندازه رفتار دیوار به تیر نزدیک باشد(که این اندازه برای دیوار های با ارتفاع زیاد که رفتاری خمشی دارند اتفاق می افتد)ترک خوردگی دیوار حتمی بوده و هماند تیر ها باید0.35 برای آن منظور شود اما چنانچه دیوار ها همالنند ستون ها دارای رفتار غالبا فشاری باشد(دیوارهای کم ارتفاع همانند دیوار حائل)ضریب ترک خوردگی لنگر لختی آن 0.7 منظور میگردد.
ترک خوردگی دیوار باید به ستون های اطراف آن و المان های پوسته ای اعمال شود زیرا لنگر لختی دیوار حاصل جمع لنگر لختی ستون های انتهایی و المان های پوسته ای است.از آنجا که سختی دیوار در راستای طولی f22 میباشد و این سختی در راستای دیوار تامین کننده سختی خمشی آن(مساحت و لنگر لختی دیوار) است بنابراین در دیوار ها ضریب ترک خوردگی باید به سختی غشایی f22 و در ستون های کناری به مساحت(Cross Section Area) و لنگر لختی Moment of interia 2 , 3 axis اعمال نمود.
لازم به ذکر است علت اعمال ضریب ترک خوردگی حول محور 3 این است که در راستای3 ستون ، قاب خمشی وجود دارد و همانند قاب خمشی میبایست ضریب ترک خوردگی آن همواره حول محور 3 =0.7 منظور گردد.
حال به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر دیواره برشی ازنوع shell تعریف کنیم به کل تنشها در جعبه تنشها اعمال می شود ولی اگر فقطاز نوع
membranceتعریف شده باشد فقط تنش غشایی را اعمال خواهیم نمود.
ما می توانیم ابتدا دیوار را تحت بار بحرانی و تنش غشایی f22 که عامل اصلی ترک خوردن دیوار است برسی نماییم سپس در هرطبقه که دیوار برشی ترک خورده باشد اعمال ضریب نماییم
بنابراین بصورت خلاصه میبایست تنظیمات زیر برای ستون و پوسته دیوار برشی منظور گردد:
اعمال ضرایب ترک خوردگی ستون کناری Assign>Frame>Frame Property…
اعمال ضرایب ترک خوردگی پوسته Assign>Shell Area>Shell Stiffness Modifiers…

در رابطه با سوال سوم شما این را درذهن داشته باشید که شبکه بندی دیوار برشی روی نتیجه طرح کردن دیوار تاثیر گذارنیست اما برای نتیجه تحلیل و عکس العمل تکیه گاهی دیوار که برای طراحی پی به کار می رود اثر بیشتری دارد حال این شبکه بندی باید به گونه ای اجرا شود که اجزای ایجادی تا حد ممکنن مربع شکل باشند و نسبت بعد بزرگتر به کوچکتر آنها از 3 بیشتر نباشد البته از ایجاد شبکه های بسیار ریز که باعث افزایش تعداد گره ها و درجات آزادی موجود در سازه و افزایش خطای محاسباتی می شود خوداری نمایید .
حال اگردیوار برشی از نوع غشایی Membrane باشد تقسیم بندی در راستای طولی کافیست اما برای دیوار های برشی با مقطع پوسته ایShell باید تقسیم بندی در راستای قائم نیز صورت گیردتعداد تقسیم بندی را به نحوی در راستای طولی و عرضی انجام دهید تا طول تقسیمات طولی انجام شده حداکثر 0.5 متر شود.
امیدوارم مفید باشد
موفق باشید وسربلند
پاسخ
#4
من از گفته شما و جزوه این جور فهمیدم که ما دیوار و ستون های بغلش رو مدل می کنیم ابتدا برای تحلیل برای ستون ها از SECTION FRAME و برای دیوار برشی از WALL/SLAB SECTION ابعاد کلی دیوار و ستون های بغلیش رو میدیم و دیوار و ستون های بغلیش رو یک لیبل می دیم بعد تحلیل کرده سپس از تحلیل در اورده از DESION مقطع کلی دیوار برشی را درست کرده سپس کل دیوار و ستون های بغلیش رو انتخاب کرده مقطع طراحی کرده رو اختصاص می دیم ؟
در ضمن می تونیم اگه دیوارمون پنجره داشت تو دیوار برشی اعمال نکنیم ؟یا اگه هم بزاریم با مشبندی و حذف بخشی از دیوار به عنوان پنجره کار تموم می شه ؟(منظورم اینه که باید لیبل های مختلفی با توجه به گفته حسن باجی براش در طرفین پنجره انتخاب کنیم یا کلا دیوار و ستو نها رو P1 بدیم تموم شه؟
با تشکر از توضیح کامل شما در مورد ترک خوردگی درواقع مشکل من تو ترکخورگی دیوار برشی تو انتخاب ترکیب بار مناسب موقع تحلیل دیوار است که کدوم ترکیب رو انتخاب کنم البته فقط میدونم که نباید بار زنده داشته باشه و بار مردش کم باشه
پاسخ
#5
خیر باید مقدار سایز بازشو را در دیوار برشی ایجاد کنیم سپس اگر دیوار برشی همبسته باشد یعنی بازشوهای دیوار کوچک باشند و تیرهمبند ( تیری که دو دیوار برشی را در مدل جدا می کند ) مقاومت مناسب را برای اتصال دیوارهای طرفین خود در هنگام زلزله را دارا می باشد .می توان کل موضوعات خطی و صفحه ای را یک نام انتخاب کرد در غیر این باید مطالب زیر را مطالعه فرمایید :
یک دیوار برشی ترکیبی است از موضوعات خطی و موضوعات صفحه ای و باید موضوعات خطی و موضوعات صفحه ای که با هم کار می کنند یک نام مشترک را اعمال نمود تا برایند نیروهای موجود در موضوعاتی که داری یک نام هستند محاسبه و مقطع نسبت به این نیروهای طراحی و کنترل شوند.
پاسخ
#6
سلام
این سئوال برای من هم مطرح بوده که در یک نقطه که نمی شود دوتا ستون رسم کرد.هم ستون عادی دوطرف دهانه وهم ستونهای مدل شده دوسمت مقطع دیوار برشی.
در یک فایل لاتین خواندم قبل از تعریف دیوار برشی ستونهای اطراف دهانه مربوطه باید حذف شود.در واقع فقط ستون معرف شده در سکشن دیزاینر دیوار برشی باقی می ماند.
لیکن در اون فایل اشاره نکرده در چنین حالتی برای تحلیل 30% از کدام ستون باید استفاده شود؟ضمن اینکه وقتی یک ستون حذف ودیوار برشی با ستون سری جایگزین می شود تکلیف اتصالات تیرهای روی ستون حذف شده در وضعیت جدید چه می شود؟
سئوال آخر اینکه اگر نخواهیم از روش عمومی استفاده کنیم وروش یکنواخت را در پیش بگیریم در این صورت که تعریف سنون در مقطع نداریم وانتقال نیروهای ثقلی تیرهای دهانه های مجاور روی کدام ستونها خواهد بود؟
از اساتید عزیز خواهش می کنم در صورت امکان جوابشون را به همین وضعیت تعریف ستون محدود کنند تا موضوع بهتر تفهیم شود.
پاسخ
#7
سلام
ما در واقع دو ستون طرح نمی کنیم در دیوار برشی ستون یکپارچه با دیوار برشی هست حال این مقدار آرماتور ناحیه مرزی به صورت پهنتر اجرا می شود در واقع مشترک در دل ستون و مقطع ستون با همان آرماتوری که قبلا از حالت lمقدار AS از برنامه حدس زده بودیم را نسبت خواهیم داد
سوال دوم شما در واقع تیرهای درون دیوار برشی چندان اثری را نخواهند داشت و بیشتر نیرو و بار ثقلی به خود دیوار و ستونهای مجاور پخش خواهد شد .
پاسخ
#8
مهندس بابایی
اجازه بدهید یک جور دیگر بیان سئوال کنم.
ما از اول که تصمیم نمی گیریم در سزه از دیوار برشی استفاده کنیم بلکه بعد از تحلیل ممکن است احساس نیاز کنیم.
لذا فرض کنیمبه این نتیجه برسیم که در دهانه بین گرید a ,b در قاب 2دیوار برشی مدل شود.مگر نه اینکه
قبل از مدل کردن دیوار برشی تمام ستونها وتیرهای سازه رسم شده وتحلیل شده .یعنی در نقاط تقاطع a , b با قاب 2 از قبل دو عدد ستون موجود داریم.سئوال بنده وآقای خرداد این بود که وقتی تحلیل سازه بتنی لزوم استفاده از دیوار برشی را به ما گوشزد می کند و یعدا به این دهانه دیوار برشی ستون سرخود اضافه می کنیم تکلیف دوستون موجود دهانه چه می شود؟
همینطور در روش تحلیل یکنواخت که دیوار برشی با ستون سرخود نداریم پس چه تغییری در ستونهای مجود قبلی که دوسمت دیوار برشی قرار می گیرند ایجاد می کنیم.
پاسخ
#9
شما با برنامه sd کار کردید ؟
ما در تعریف سکشن دیوار ستون را تعریف می کنیم چون المان مرزی ما فراتر می شود و دردل ستون ادامه دارد در واقع ستون دیگری اضافه نمی کنیم همان ستون و طرح ارماتورها در قاب خمشی می باشد و می توان اصلا ستون را در نظر نگرفت و المان مرزی را در طول نواحی اخر دیوار قطع نمود و پیوسته باستون نکرد و می توان اصلا این ناحیه را در نظر نگرفت که همان روش یکنواخت خواهد بود
نمی دونم حالا تونستم راهنمایی کنم یا خیر
باز اگر سوالی داشتید بفرمایید من در خدمت شما هستم
پاسخ
#10
سلام
باز هم فکر کنم نتوانستم منطور خودرا خوب بیان کنم در فایل پیوست در بند 7 بصورت تصویری نشان داده شده که قبل از اضافه کردن دیوار برشی در یک دهانه، بایستی کلیه تیرها وستونهای آن دهانه پاک شده سپس دیوار برشی رسم وماتریال ونام وپایر به آن اختصاص یابد ودر مرحله آخر به روش عمومی یا یکنواخت مقطع تعریف وبه پایر اختصاص یابد.
نکته ،خیلی واضح است اگر ستون های موجود در قاب پاک نشوند باستونهای دیوار برشی تداخل میکنند.در تحلیل وطراحی کدام به حساب می آید.در هنگام اجرای سازه کدام ستون را باید ساخت؟
حقیقتش من متوجه توضیحات دوستان عزیز نمی شوم .بجای فکر کردن به سئوال ساده بنده وآقای خرداد، روش و ضوا بط تهیه مقطع دیوار برشی را مکرر توضیح می دهند.
این ستونیکه در فایل پیوست قبل از رسم دیوار برشی پاک می شود اگر در دهانه باقی بماند با ستونیکه بهمراه مقطع دیوار برشی ساخته می شود تداخل نمی کند؟این که می فرمایید این دوستون یکی هستند یعنی جه؟ ستون موجود قبلا در محیط دیگری ساخته شده .ستون سرخود دیوار برشی در سکشن دیزاینر بخش shear wall ساخته می شود.اینها چه ربطی به هم دارند؟

آیا منظور مهندس بابایی عزیز این هست که ما ستون موجود را پاک می کنیم ومشابه آنرا مجددا درمحیط سکشن دیزاینر در امتداد دیوار برشی ایجاد می کنیم منتهی این بار علاوه برمضخصات قبلی خود شامل المانهای مرزی دیوار برشی هم هست؟


فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   مدلسازی دیوار برشی.pdf (اندازه: 494.97 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,219)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه تشخیص دیوار برشی معمولی،متوسط و ویژه علی خیرالهی 4 5,668 1399/6/10 ، 03:11 عصر
آخرین ارسال: ebrahimkazemi
Question Etabs 2016 سوال طراحی میراگر جرمی در ایتبس combecom 0 242 1398/9/11 ، 11:00 صبح
آخرین ارسال: combecom
  تفاوت در طراحی دو سازه mo.jaavid 0 633 1398/5/9 ، 10:06 عصر
آخرین ارسال: mo.jaavid
  سئوال در مورد طراحی تیرچه بتنی علی بهنیا 1 789 1396/6/1 ، 10:03 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  فرمول صلبیت خمشی در طراحی دال مشبک sinaclub 0 820 1396/3/16 ، 12:45 عصر
آخرین ارسال: sinaclub
  آیین نامه طراحی دینامیکی در سازه های بتنی؟ eftekhary2010 3 3,053 1395/6/7 ، 07:49 عصر
آخرین ارسال: nana444
  سوال در مورد دیوار برشی fateme_mpg_t 52 29,287 1395/5/8 ، 08:56 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  شروع طراحی از ابتدا mmostafa 0 917 1395/4/3 ، 12:51 صبح
آخرین ارسال: mmostafa
  آیین نامه طراحی در ایتبس behnm 6 1,779 1395/3/28 ، 04:41 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  طراحی دستی ستون CivilS 0 1,325 1395/3/12 ، 10:39 صبح
آخرین ارسال: CivilS

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان