امتیاز موضوع:
  • 43 رأی - میانگین امتیازات: 2.51
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابهامات جزوه بتن دکتر مدندوست
(1392/7/10 ، 10:17 صبح)کیوان بابایی نوشته است: سلام
در شکل بالا نشان دهنده مقاومت نهایی مقاطع با استفاده از بلوک تنش می باشد که شکل 1 مشخص شده بلوک تنش واقعی را در نتیجه تحلیل را نشان می دهید و شکل 2 بلوک تنش معادل را در نتیجه کار نشان می دهد البته با ضرایب جزیی ایمنی مصالح
حال در صورتیکه لنگر خمشی نهایی Mu از حداکثر لنگر خمشی Mr max بزرگتر ازباشد بتن قادر به تحمل لنگر خمشی وارد بر مقطع نمی باشد که برای رفع این مشکل از فولاد فشاری بهره گرفته می شود( استفاده از فولاد مضاعف )
مزایای مهم فولاد فشاری این می باشد که: تغییر شکل بلند مدت ( خزش ) را در اعضای خمشی را به حداقل می رساند.
و مزایای دیگر این مورد به قرار ذیل می باشد :
1- تکیه گاهی برای آرماتورهای عرضی
2- مقاومت خمشی مقطع ( مفید واقع بودن در ظرفیت خمشی مقطع )
در شکل بالا (شکل شماره 1 ) لنگر خمشی مقام نهایی مقطع توسط کوپلی مرکب از نیروی فشاری و نیروی کششی سطحی از فولاد کششی که برابر است با میلگرد فشاری .
کوپل دوم هم بر ار باقیمانده فولاد کششی که با بتن ناحیه فشاری معادل است به وجود می آید.
ممنون
مطالب بالا در پست های قبلی ذکر شده بود.
اما من فقط خواستم اگه مقاطع اسم خاصی دارن بدونم،همین....!
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
من هم در اول پستم برای شما عرض کردم هر مقطع مربوط به چه می باشد .
پاسخ
ممنون
اما منظور از تحلیل و کار چی هست؟
اگه این مطلبی که فرمودین رو از منبعی مطالعه کرده اید لطفاً معرفی کنید...!

پاسخ
(1392/7/13 ، 11:48 صبح)علی خیرالهی نوشته است: ممنون
اما منظور از تحلیل و کار چی هست؟
اگه این مطلبی که فرمودین رو از منبعی مطالعه کرده اید لطفاً معرفی کنید...!

سلام
جناب مهندس خیر الهی منظور براین اساس می باشد که برای تنش ناشی از لنگر خمشی و نیروی برشی بر روی یک مقطع کاملا یک چیز نامعینی می باشد برای تحلیل این موارد باید معادلات اضافی و فرضی علاوه بر معادلات استاتیکی مقطع باشد که این گونه معادلات بر حسب فرضیاتی که همانند شکلی که پیوست نمودید بدست می اید که بیانگر همان فرضیات تعوری خمشی تیر می باشد حال توزیع تنش به صورت سک شکل فرضی و تعوری مستطیلی و یا هر شکل مناسب دیگر می تواند یک تعوری کانل و منظقی بریا مقاومت خمشی نهایی مقطع را دربر بگیرد .
در واقع منظور من بر حسب مقدمات توضیحاتم در بالا این می باشد که تحلیل کار یعنی اینکه آزمایش یک مقطع تیر در برابر خمش بر اساس فرضیات تعوری ( مثلا سهمی تنش واقعی عضو را نمی توان دقیق تحلیل نمود چون خیلی پیچیده می شود و اینکه برداشت مناسبی نمی توان از آن داشت بخاطر همان پیچدگی شکل و لی با در نظر گیری همان سهمی به یک بلوک مستطیلی می توان شکل هندسی را منظمنتر نمود و محاسبات و درک مهندسی را راحتتر جلو برد )
منابعی زیادی وجود دارند همانند کتاب بتن مهندس ************ که مرجع کاملی می باشد - کتاب طراحی سازه بتنی دکتر مستوفی نژاد - من از روی برداشت خودم از جزوه دانشگاهیم برای شما بیان کردم
پاسخ
سلام
فرض کنیم مقطعی برای طراحی میلگردها به ما داده اند و d'،d،b،Fc،Fyو لنگر وارد بر آن برای ما معلوم است.
سوال:از کجا باید تشخیص دهیم که علاوه بر طراحی فولاد کششی،فولاد فشاری هم باید طراحی گردد یا نه؟
(البته در جزوه کلاسی از این روش استفاده شده است:فرض میکنیم مقطع،فقط فولاد کششی دارد. آنگاه اگر نسبت فولاد کششی بزرگتر از نسبت فولاد در حال تعادل شد یعنی به فولاد فشاری نیاز داریم.)که چون با جزوه دکتر مدندوست اندکی مغایرت دارد بهر حال دنبال راه حلی بهتر و جامع تر هستم.
ممنون...!

پاسخ
(1392/7/25 ، 01:15 صبح)علی خیرالهی نوشته است: سلام
فرض کنیم مقطعی برای طراحی میلگردها به ما داده اند و d'،d،b،Fc،Fyو لنگر وارد بر آن برای ما معلوم است.
سوال:از کجا باید تشخیص دهیم که علاوه بر طراحی فولاد کششی،فولاد فشاری هم باید طراحی گردد یا نه؟
(البته در جزوه کلاسی از این روش استفاده شده است:فرض میکنیم مقطع،فقط فولاد کششی دارد. آنگاه اگر نسبت فولاد کششی بزرگتر از نسبت فولاد در حال تعادل شد یعنی به فولاد فشاری نیاز داریم.)که چون با جزوه دکتر مدندوست اندکی مغایرت دارد بهر حال دنبال راه حلی بهتر و جامع تر هستم.
ممنون...!

علاوه بر مورد بالا ، معمولا ظرفیت لنگر مقطع تک آرمه بیشتر مورد توجه است . اگر لنگر واده از مقدار ظرفیت مقطع تک آرمه کمتر باشد ، مقطع نیازی به آرماتور فشاری نخواهد داشت و اما اگر لنگر وارده از مقدار ظرفیت مقطع فراتر رود می بایست از آرماتور فشاری استفاده نمایید
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
نقل قول: معمولا ظرفیت لنگر مقطع تک آرمه بیشتر مورد توجه است . اگر لنگر واده از مقدار ظرفیت مقطع تک آرمه کمتر باشد ، مقطع نیازی به آرماتور فشاری نخواهد داشت و اما اگر لنگر وارده از مقدار ظرفیت مقطع فراتر رود می بایست از آرماتور فشاری استفاده نمایید
ممنون مهندس رضا عزیز!
اما وقتی درصد فولاد کششی(تک آرمه) رو نداریم چطور میتونیم ظرفیت اونرو بدست بیاریم؟

پاسخ
(1392/7/25 ، 01:53 صبح)علی خیرالهی نوشته است:
نقل قول: معمولا ظرفیت لنگر مقطع تک آرمه بیشتر مورد توجه است . اگر لنگر واده از مقدار ظرفیت مقطع تک آرمه کمتر باشد ، مقطع نیازی به آرماتور فشاری نخواهد داشت و اما اگر لنگر وارده از مقدار ظرفیت مقطع فراتر رود می بایست از آرماتور فشاری استفاده نمایید
ممنون مهندس رضا عزیز!
اما وقتی درصد فولاد کششی(تک آرمه) رو نداریم چطور میتونیم ظرفیت اونرو بدست بیاریم؟

مهندس در ابتدا باید از درصد آرماتور بالانس استفاده نمایید

پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
سلام
جناب مهندس خیرالهی عزیز من توضیحاتم را برای شما بیان خواهم نمود امیدوارم مشکل شما حل شود :

اول یک تعریف بهتر از فولاد فشاری و چه زمانی ما به این فولاد مضاعف احتیاج داریم را برای شما عرض می کنم :
چنانچه در مقطع با قرار دادن حداکثر فولاد کششی مجاز بر حسب آیین نامه ، لنگر مقاوم مقطع ( Mr ) از لنگر نهایی ناشی از بارها ( Mu ) کمتر باشد ، می توان بدون افزایش ابعاد مقطع و تنها با قرار دادن مقدار مناسب فولاد در ناحیه فشاری بتن ظرفیت حمشی مقطع را بالا برد.
در واقع فولادهای اضافه شده در قسمت فشاری بتن را فولاد فشاری وچنیین مقطعی را مقطعی با فولاد فشاری یل فولاد مضاعف یا فولاد دوبل گویند.

حال طبق تعریف بالا و باتوجه به سوال شما جهت تعیین درصد فولاد کششی :
در مقطعی که b - d -fc -fy و لنگروارده شما طبق فرمولهای قبل از فرمولهای تعیین فولاد مضاعف مقدار As را بدست آورده سپس برحسب این سطح مقطع مقدار آرماتور را تعیین می کنیم با بدست آمدن مقدار فولاد کششی کنترل مقدار حداکثر و حداقل فولاد را انجام خواهیم داد .
محدودیت حداکثر فولاد کششی :
براساس آیین نامه مورد استفاده در ایران ، حداکثر مقدار فولادی که می تواند در مقطع قرار داده شود ، همان Asb یعنی فولاد متوازن مقطع است . از طرف دیگر درصد فولاد کششی یعنی ( p = As/bd ) حداکثر می تواند مقدار 0.025 را داشته باشد .
بر اساس آیین نامه ACI حداکثر درصد فولاد کششی به مقدار 0.75pb محدود می شود .
حال یکبار موارد بالا را با مطالب جزوه خود مطابقت دهید تمرکز داشته باشید و تعاریف هر بخش را با فرمولهای متناسب آن بخش دسته بندی نمایید و از هر مرد یک فلوچارت برای خود درست نمایید تا مطالب بهتر قابل ضبط و تفهیم باشند و سردرگمی ایجاد نکند .
موفق باشید و سربلند
پاسخ
سلام
تو جزوه ای غیر از جزوه دکتر مدندوست [URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) یه همچین فرمولی هست که هرچه جزوه رو بالا و پایین کردم نفهمیدم Ba یعنی چی(اصلا نبود)فقط نوشته "ضریبی است که بستگی به نوع بار و شرایط مرزی دارد"
از دوستان کسی میتونه رفع ابهام کنه؟
در ضمن مربوط است به تغییر شکلهای اعضا بتن آرمه!!!

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست جزوه ی طراحی به صورت غیر خطی m.zareii 0 594 1393/12/14 ، 12:40 عصر
آخرین ارسال: m.zareii
  ابهام در طراحی دال ها در کتاب دکتر مستوفی نژاد sahand-p-z 1 977 1393/3/29 ، 01:43 صبح
آخرین ارسال: eftekhary2010
  درخواست جزوه سازه های بتن آرمه ۱ و ۲ علی خیرالهی 1 961 1392/4/20 ، 07:21 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان