امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابهام در پروژه
در بارگذاری پروژه بتن و فولاد آیا نیاز به محاسبه وزن تیر و ستون هست یا نرم افزار انجام میده؟
پاسخ
(1392/9/6 ، 09:52 عصر)ASHKAN92 نوشته است: در بارگذاری پروژه بتن و فولاد آیا نیاز به محاسبه وزن تیر و ستون هست یا نرم افزار انجام میده؟

سلام
عموما در بارگذاری ثقلی ما نیاز به بار مرده دیوارها - سقف - پله داریم .
وزن اسکلت سازه اعم از تنی و فولادی توسط برنامه به صورت خودکار و دقیق محاسبه می شود نیازی به اعمال این مورد در برنامه نمی باشد . در صورتی که توزیع بارزلزله به صورت دستی باشید نیاز به درنظرگیری وزن اسکلت سازه می باشید.
موفق باشید
پاسخ
ضخامت سقف کاذب با ادود گچی باید چه فدر باشد؟ضخامت دال بتنی و...دارم
پاسخ
خرپشته باید در امتداد باکس پله باشه یا در امتداد باکس آسانسور.؟ پله و آسانسور ستونهاشون جدا از هم هست ولی با هم این دو قسمت از نظر عملکرد در ارتباط اند .حالا میتونه خرپشته را در امتداد باکس پله وآسانسور بالا بیام یعنی خرپشته به اندازه باکس پله و آسانسور باشه.به نظر شما این حالت آخری بهتره؟
پاسخ
(1392/9/10 ، 05:32 عصر)ASHKAN92 نوشته است: ضخامت سقف کاذب با ادود گچی باید چه فدر باشد؟ضخامت دال بتنی و...دارم
سلام
معمولا ضحامت گچ و خاک 2 سانتیمتر و ضخامت گچ پرداختی یا سفید کاری 1 سانتیمتر

در مبحث ششم آمده است :

سقف کاذ ب با اندو د گچی 50 کیلوگرم بر متر مربع
پاسخ
(1392/9/23 ، 09:21 عصر)ASHKAN92 نوشته است: خرپشته باید در امتداد باکس پله باشه یا در امتداد باکس آسانسور.؟ پله و آسانسور ستونهاشون جدا از هم هست ولی با هم این دو قسمت از نظر عملکرد در ارتباط اند .حالا میتونه خرپشته را در امتداد باکس پله وآسانسور بالا بیام یعنی خرپشته به اندازه باکس پله و آسانسور باشه.به نظر شما این حالت آخری بهتره؟

- خرپشته دور باکس پله محیط شده است .

- لزومی ندارد حتما در چهار طرف آسانسور ستون تعبیه شود .

- باکس پله چهار طرف حتما باید ستون تعبیه شده باشد .

- بهتر است آسانسور در کنار راهپله باشد و جوری ارتباط پیدا کنند که در محیط خرپشته قرار گیرند .

پاسخ
جناب مهندس من از صحبتهای شما اینطوری متوجه شدم که میتونم ابعاد خرپشته را برابر با مجموع ابعاد پله و آسانسور قرار بدم.اون چیزایی که گفتید رو رعایت کردم.درسته این برداشتم؟
توی کتاب محاسبات پروژه های ساختمانی آقای باجی ضخامت سقف تیرچه بلوک رو بدون انجام محاسبات 45 سانت در نظر گرفته من هم میتونم این کار رو بکنم؟
پاسخ
سلام

بله صحیح است .

ضخامت سقف تیر چه بلوک باید تعیین گردد به همین سادگی نمی شود گفت 45 کفایت می کند .

تعیین ضخامت سقف : طبق جدول 9-14-2 مبحث نهم حداقل ضخامت سقف های تیرچه بلوک با تکیه گاه های ساده باید از یک بیستم طول دهانه بیشتر باشد .
یعنی h = l / 20 که L : طول بزرگترین دهانه می باشد .

و همچنین برای تکیه گاه های پیوسته از دو طرف از L / 28 بزرگتر باشد .

5 cm هم به عنوان ضخامت دال بتنی تضافه می شود .
پاسخ
سلام

من یکبار دیگر توضیحات برای شما می نویسم خودتان در پروژه خودتان قضاوت کنید .

- تکیه گاه پیوسته یعنی همان تکیه گاه گیردار .

- تکیه گاه ساده یعنی همان تکیه گاه مفصلی .

- طول بزرگترین دهانه تیر یعنی همان بزرگترین اندازه تیر آکس تا آکس ستونها

حالا به فرض بزرگترین طول دهانه تیر من 6 متر است ضخامت سقف من از رابطه تکیه گاه پیوسته به دست می آید چون تیر من در حالت گیردار است با توجه به سیستم جانبی مثلا همان قاب خمشی ( اتصالات گیردار ) 1/28 * 600 ضخامت بدست آمده 21.4 سانتیمتر است که رند می شود 25 ساتتیمتر با کم کردن 5 سانتیمتر که همان ضخامت حداقل دال بتنی است ارتفاع خالص بلوک 20 سانتیمتر است .

باز اگر جایی مشکل داشتی من در خدمت شما هستم .

موفق باشید
پاسخ
بزرگترین دهانه ای که دارم 4.20هست .سیستم سازه ای در جهت xقاب خمشی و در جهت yقاب ساده به همراه بادبند هست.بزرگترین دهانه در جهت y هست و دقیقا جایی که بادبند دارم.ولی یک سر این تیر وصل به اون جههت x که قاب خمشی هست مشکل اینجاست که مطمئن نیستم که تکیه گاه ساده هست یا گیردار.آخه منی که شب امتحانی هستم من رو چه به اینکارا.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  رفع ابهام بند 3-3-2(ضریب نامعینی سازه) آیین نامه 2800 علی خیرالهی 13 3,878 1394/8/21 ، 12:29 صبح
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پروژه بارگزاری سازه بتنی (ساختمان مس***ی پنج طبقه)(سعید میری) saeid.north 0 714 1394/4/19 ، 01:37 عصر
آخرین ارسال: saeid.north
  پروژه بارگزاری سازه بتنی (درمانگاه شش طبقه)(سعید میری) saeid.north 0 712 1394/4/13 ، 07:53 عصر
آخرین ارسال: saeid.north
  ابهام در اعمال بار زلزله pedramz 0 753 1392/10/11 ، 12:47 صبح
آخرین ارسال: pedramz
  سوال در پروژه بتن aref71 2 1,238 1392/9/4 ، 12:23 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان