امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اتصال بزرگراه های بریتانیا به اینترنت
#1
[تصویر:  highway_GeoXid.net_.jpg]


یکی شلوغ ترین بزرگراه های بریتانیا که متصل کننده فلکسستو به بیرمنگام است پروژه آزمایشی برای اجرا برنامه ریزی شده است که دریچه ای جدید به روی دانش کنترل ترافیک، حمل و نقل و خصوصا متخصصین سیستم های اطلاعات مکانی خواهد گشود. این بزرگراه که با کد A14 نیز شناخته می شود، قرار است پذیرای تعداد زیادی سنسور که همگی به شبکه جهانی اینترنت متصل هستند بوده و نوید دهنده دنیای خواهد بود که نه تنها افراد بلکه اشیاء نیز از موهبت دسترسی به شبکه (یا به عبارت دقیقتر، ما از موهبت اتصال به اشیاء از طریق اینترنت) بهره مند خواهند شد.

در مسیری به طول 50 مایل (بیش از 80 کیلومتر) با سرمایه گذاری دپارتمان حمل و نقل بریتانیا و شرکتی نوپا به نام Neul، جاده ای هوشمند ایجاد خواهد شد که اطلاعات زیادی از خودرو های عبوری، افراد و حتی وسایل همراهشان برداشت و ذخیره می شود. در این سیستم جاده ای هوشمند نیز برای ارتباط بین سنسور ها و همچنین ارتباط آن ها با ایستگاه مرکزی ذخیره و برداشت اطلاعات از قسمتی از باند های فرکانسی مربوط به ایستگاه های تلوزیونی استفاده شده است. به عبارت دیگر به جای اینکه از امواج رادیویی طبقه بندی شده در حیطه سیستم های تلفن همراه برای اتصال به اینترنت استفاده شود، از فرکانس های دسته امواج تلوزیونی استفاده شده است.

استفاده از این نوع امواج در عین حال که برد آن ها را افزایش داده، با در نظر گرفتن وسعت محدوده مورد نظر، نیز به نصب تجهیزات مخابراتی برای تامین پوشش این منطقه را کاهش می دهد. همچنین نیازی به استفاده از تجهیزات مخابراتی در این سنسور ها را از بین برده و تنها یک فرستنده ساده رادیویی برای این حس گر ها کفایت می کند. با توجه که این پروژه آزمایشی از نمونه های اولیه پیاده سازی این ایده در سطح جهان است احتمالا به عنوان استانداردی در این زمینه شناخته شده و این ابتکار برای سیگنال های ارسالی نیز در آینده به عنوان بخشی از این استاندارد تلقی خواهد شد. به آن دسته از خوانندگانی که عادت دارند با سرعت بالا رانندگی کنند نیز هشدار می دهیم که در آینده در کنار توجه به مکان دوربین ها باید از تیررس این سنسور ها نیز بگریزید!

داده های برداشت شده پس از انتقال به مراکز نظارت ترافیک برای بررسی دقیق جریان ترافیک، اطلاع و جلوگیری از وقوع حوادث و آنالیز های دقیقتر استفاده شده و در آینده و با تجهیز خودرو ها به سیستم های ارتباطی، قابلیت آگاه سازی راننده و سرنشینان از وضعیت جاده، توصیه در مورد سرعت و خبررسانی در مورد اتفاقات پیش رو در این طرح پیش بینی شده است. این پروژه که با بودجه ای 1.5 میلیارد پوندی برای اجرا برنامه ریزی شده در نظر دارد از طریق پرداخت عوارض (تا 3 پوند برای هر ماشین) بازگشت اعتبار کند. هریک از سنسور های نصب شده در این پروژه تنها چند پوند ارزش دارند و بسته به شرایط جاده در پروژه های آینده می توانند در سیستم روشنایی بزرگراه ادغام شده و به جمع آوری اطلاعات بپردازند.

داده های جمع آوری شده برای متخصصین سیستم های اطلاعات مکانی بسیار ارزشمند بوده و تحلیل های بی نظیری در مورد الگو های ترافیکی، تاثیرات عوامل محیطی مختلف مانند آب و هوا، تصمیم گیری ها در مورد محدودیت های جاده ای و تغییر قوانین، بررسی بسیار دقیق تصادفات و عوامل آن ها و بسیاری ایده های دیگر قابل استفاده خواهد بود. اگر پیگیر اخبار فن آوری باشید احتمالا می دانید که شرکت هایی مانند گوگل و نیسان بر روی خودرو های بدون راننده تحقیقات گسترده ای انجام داده اند و نمونه های آزمایشی موفقی را پیاده سازی کرده اند. بطور خاص در مورد خودرو های بدون راننده شرکت گوگل به زودی مقاله ای در ژئوکسید منتشر خواهیم کرد. هرچند که هم اکنون تصور ارتباط اشیاء با یکدیگر (در این مورد بزرگراه و خودرو ها) شاید هنوز شبیه به فیلم های علمی تخیلی باشد اما ادغام این دو تکنولوژی در آینده گستره های علمی و عملی بی شماری را برای بشریت خواهد گشود. در این بین متخصصی ژئوماتیک خصوصا خبرگان جی آی اس نقش مهمی ایفا خواهد کرد.


[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان