امتیاز موضوع:
 • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اجرای سقف کوبیاکس
#1
یکی از مصالح نوین که چندیست توسط شرکت های ایرانی از بازار سوءیس وارد ایران شده است کوبیاکس می باشد که در انعطاف پذیری در معماری بسیار موثر است. فناوری کوبیاکس با فراهم سازی امکان اجرای یک دال بتنی یکپارچه در دهانه های بزرگ تا دهانه هایی تا ۱۸ متر بدون استفاده از تیر ؛ به طور کلی موجب صرفه جویی در مصالح و کاهش هزینه های ساخت می گردد. اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد) بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. در فیلم اجرای سقف کوبیاکس به خوبی قابل مشاهده است. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سر تا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.
اصول طراحی سقف کوبیاکس :
در فناوری کوبیاکس بار مرده غیرسازه ای در دال سقف حذف و خاصیت مقاومت دو محوره حفظ می گردد.همچنین با شکل گیری غشایی بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قرار دهی گوی های توخالی در سرتاسر فضای میانی دال بتنی می توان باربری بسیار مناسبی را برای این دال متصور شد.
روش اجرا سقف کوبیاکس :
در حد فاصل مش های میلگردی بالا و پایین به جای بتن غیر سازه ای ، گوی های پلاستیکی تو خالی از جنس پلی اتیلن بازیافتی قرار می گیرند.نتیجه این امر :
دالی است که حدودا ۳۰ درصد وزن کمتری نسبت به یک دال مشابه توپر دارد. این موضوع باعث میشود صرفه جویی قابل ملاحظه ای در وزن تمام شده سقف و مواد اولیه و مصالح کل ساختمان حاصل شود و همچنین کاهش هزینه های اجرایی سازه را به دنبال دارد .
مزايای سيستم کوبياکس در مقايسه با ساير سقف های رايج:
در سیستم Cobiax اعضای دال سقف شامل بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی، و قفسه مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ایجاد می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود. در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل ترکیب دال و ستون (تقریباً قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد.
مزايای فنی سقف کوبیاکس :
 1. باربری ۲ محوره
 2. هینه سازی المان های عمودی مانند ستون ها و دیوارهای برشی (ستون های لاغرتر، کاهش ۴۰ درصدی حجمی و عددی ستون ها) ،بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر پی، دال های تا ۳۰ درصد سبک تر) ،بهینه سازی المان های سخت کننده (کاهش بارهای افقی)
 3. کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)
 4. کنترل خیز بهتر
 5. مقاومت بهتر در برابر نیروهای زلزله (کاهش اثر آسیب های لرزه ای، کاهش ارتفاع و سبک شدن سازه)
 6. حذف تمام تیرهای اصلی
مزايای اقتصادی سقف کوبیاکس :
 1. کاهش مصرف بتن
 2. کاهش المان های سازه ای
 3. کاهش مصرف آرماتور
 4. کاهش زمان ساخت
 5. کاهش هزینه های اجرای تأسیسات (حذف تیرها و مشکلات ناشی از آویز تیرها)
 6. کاهش ارتفاع کلی سازه به دلیل بهینه سازی ارتفاع سقف
دلايل انتخاب و ورود تکنولوژی کوبياکس به کشور عبارتد از:
 1. صنعتی سازی
 2. عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات مواد اولیه
 3. عدم نیاز به نیروی کار خیلی متخصص و امکان استفاده از نیروهای موجود
 4. امکان احداث کارخانجات تولیدی در اقصی نقاط کشور
 5. عدم وابستگی به خارج از کشور سازگاری با مباحث و مقررات ملی ساختمانی کشور
 6. اقتصادی بودن تکنولوژی و امکان رقابت با سیستم های رایج
 7. انعطاف پذیری سیستم در ارتباط با مسآله معماری و سازه ای
 8. تکنولوژی دوستدار محیط زیست
منبع:وبسایت نگاه عمران
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اجرای سقف شیروانی shrvf 0 465 1396/2/10 ، 12:47 عصر
آخرین ارسال: shrvf

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان