امتیاز موضوع:
  • 51 رأی - میانگین امتیازات: 3.41
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار و اطلاعات دانشگاههای سراسری ( روزانه و شبانه )
دستیابی ایران به رتبه ۱۸ علمی در جهان
56

مدیرکل حوزه وزارتی و مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در حال حاضر رتبه علمی ایران به جایگاه ۱۸ در سطح جهان رسیده است، اعلام کرد: اکنون بیش از ۲۳۵ پروژه مشترک از سوی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در قالب قرارداد همکاری مشترک با کشورهای خارجی به انجام رسیده است.

به گزارش ایسنا، دکتر فریدون که در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه دامغان سخن می گفت، با اشاره به آمار جمعیت دانشجویی کشور و ظرفیت دانشگاه ها، بر لزوم فعالیت علمی پژوهشی دانشجویان و اعضای هیئت علمی بویژه در شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری تاکید کرد واظهار داشت: ۳۹ پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که این پارک ها در حدود ۲۱۵ میلیون ریال صادرات را به انجام رسانده اند.

دکتر فریدون با اشاره به توان و ظرفیت های خوب در حوزه آموزش عالی کشور افزود: از ابتدای دولت یازدهم عملیات اجرایی دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع پروژه عمرانی در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آغاز شده و تا کنون دو میلیون مترمربع از این میزان تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از شکل گیری دانشگاه های صنعتی در کشور خبر داد و گفت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید با ت**** مضاعف، چرخه علمی را به ثروت تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه شتاب دادن به رشد و توسعه کیفی مراکز آموزش عالی از مهم ترین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، افزود: امروزه بدون ارتباط صنعت و دانشگاه در عرصه های علمی نمی توان موفقیتی را کسب کرد لذا باید صنعت و دانشگاه در عرصه های علمی با یکدیگر رقابت کنند و این مهم می طلبد تا ارتباط این دو بخش بیش از پیش تقویت شود.

دکتر عبدالعلی بصیری، رئیس دانشگاه دامغان نیز در این مراسم گفت: آغاز سال تحصیلی 97-96 با ماه سرشار از عبرت و پیام محرم و هفته شکوهمند دفاع مقـدس مقارن است؛ دو فصل سرشار از شگفتـی های ناب انسانـی، حماسه و دفـاع، ایثـار و شهادت که شهدای گرانقدر از عاشورا تا دفاع مقدس، با انتخابی آگاهانه و مسئولانه در پیش روی ما گشوده و راه و رسم سربلندی را به ما آموختند، امیدوارم سال تحصیلی جدید توأم با رشد و بالندگی در تمام عرصه های علمی و فرهنگی باشد.

دکتر بصیری در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت ها، ظرفیت ها و توانایی های دانشگاه دامغان، ابراز امیدواری کرد سال تحصیلی جدید با همت اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان با موفقیت های بیشتری همراه باشد.

حجت الاسلام محمد فدایی، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه به همزمانی مناسبت های هفته دفاع مقدس، ایام شهادت امام حسین(ع) و آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: محرم کلاس بندگی و درس آزادگی است و می توان از این ایام درس آزادی و عزت آموخت.

در پایان مراسم دکتر فریدون به سؤالات دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی حاضر در جلسه پاسخ داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، پس از مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، دکتر فریدون و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه دامغان به مناسبت هفته دفاع مقدس با یکی از خانواده های شاهد و ایثار گر دانشگاه دامغان دیدار کردند.
پاسخ
وزیر علوم آینده بهره‌بردار اقتصادی از منابع علمی باشد
محقق دانشمند - مرکز تحقیقات

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با تأکید بر اینکه وزیر پیشنهادی علوم دولت دوازدهم باید اصل 44 قانون اساسی را به خوبی رعایت کند، گفت: بر اساس این قانون بسیاری از خدمات دولت باید به بخش خصوصی واگذار شود.

دکتر سعید جامه‌بزرگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه وزیر جدید علوم باید دیدگاهی واقع‌نگرانه نسبت به مسائل مختلف داشته باشد، تصریح کرد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی، دانشگاه‌های دولتی نباید با دانشگاه‌های غیرانتفاعی به رقابت در بیایند چرا که این مخالف با چابک‌سازی دولت و در حقیقت اصل 44 قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه شکل‌گیری دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام‌نور و آزاد از دستاوردهای بزرگ ****** اسلامی است، یادآور شد: پتانسیل‌های قوی و خوبی در بخش غیردولتی و دانشگاه‌های وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

جامه‌بزرگی با تأکید بر اینکه وزیر علوم باید در حوزه کیفی‌سازی آموزش و پژوهش بیشتر وارد شود، تصریح کرد: باید وزیر علوم بهره‌بردار اقتصادی از منابع علمی باشد و بر اساس مطالبات رهبر معظم ****** پژوهشگاه‌ها باید به سمت عملیاتی کردن پژوهش‌ها و باز کردن گره از کار مردم باشند.

وی با بیان اینکه پژوهش‌ها باید هدف‌محور باشند، خاطرنشان کرد: پژوهش باید بر اساس نیازهای جامعه بوده و به سمت رفع معضلات اجتماع برآید.

رئیس دانشگاه آزاد همدان درباره انتظارات از وزیر علوم در حوزه فرهنگی نیز گفت: تاکنون وزرا اهتمام ویژه‌ای به مسائل فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها داشته‌اند که امیدواریم وزیر جدید علوم نیز در این زمینه ورود خوبی داشته باشد البته در حوزه‌هایی که کم‌کاری فرهنگی باشد، دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تذکرات لازم را می‌دهند.
پاسخ
اجرای قرارداد مدرک دوگانه دکتری میان دانشگاه‌های "شریف"و"مکوآری استرالیا"در آینده نزدیک
دانشگاه شریف

"تنویر شاهد"، مدیر منطقه‌ای دفتر امور بین‌الملل دانشگاه استرالیا ضمن حضور در دانشگاه صنعتی شریف با دکتر "موقر"، مدیر امور بین‌الملل، دکتر معصومیان، مشاور امور بین‌الملل و دکتر مهرانی، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، این جلسه به منظور پیگیری و عملیاتی‌سازی قرارداد دوره‌های مدرک دوگانه میان دانشگاه صنعتی شریف و مکوآری برگزار شد. به گفته دکتر مهرانی، موانع موجود برداشته شده است و به زودی اولین گروه از دانشجویان دانشگاه شریف برای این برنامه طی یک فراخوان انتخاب و معرفی خواهند شد.

مدیر منطقه‌ای دفتر امور بین‌الملل دانشگاه استرالیا نیز از حضور هیأتی دیگر از دانشگاه مکوآری در نوامبر سال جاری که شامل معاون پژوهشی این دانشگاه خواهد بود خبر داد. در این جلسه مقرر گردید ارائه‌ای در خصوص دوره‌های مدرک دوگانه با دانشگاه مکوآری داده شود. دوره‌های جابه‌جایی کوتاه مدت دانشجو میان دو دانشگاه نیز در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، همکاری‌های پژوهشی میان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه مکوآری، به‌خصوص در حوزه سلامت و امنیت سایبری در این جلسه مورد بحث قرار گرفت.

لازم به ذکر است که دانشگاه صنعتی شریف هم اکنون تفاهم نامه و قرارداد مدرک دوگانه دکتری با دانشگاه مکوآری امضا کرده است.
پاسخ
دانشگاه شهید چمران در اولویت اتصال به شبکه علمی کشور
اینترنت

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اقدامات انجام شده در این مرکز، از تلاش برای اتصال به شبکه علمی کشور خبرداد و گفت: ما دومین دانشگاه در کشور خواهیم بود که مزیت استفاده از این شبکه علمی را خواهد داشت و این امر سبب خواهد شد راه سایر دانشگاه‌های استان نیز برای اتصال به این شبکه باز شود.

احسان بیگ‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: در مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه٬ برنامه‌هایی را تعریف کردیم تا کارها بر اساس آن پیش برود. بر همین اساس٬ یکی از کارهای انجام شده، اتصال فیبر نوری اختصاصی دانشگاه به مرکز زیرساخت استان بود که کار بزرگی محسوب می‌شود. از این پس دانشگاه به طور مستقیم به مرکز SC2 شرکت ارتباطات زیرساخت خوزستان متصل شده و فیبر نوری اختصاصی دارد. به موجب این کار، پهنای باند دانشگاه و شبکه علمی بی‌واسطه از مرکز زیرساخت استان دریافت می‌شود.

وی افزود: کار دیگر، طراحی وبسایت جدید دانشگاه بود؛ با توجه به اینکه وبسایت دانشگاه در سالیان گذشته طراحی شده، نیاز است متناسب با استانداردهای روز، بروزرسانی شود. اکنون وبسایت جدید دانشگاه، مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در یک یا دو ماه آینده، آماده رونمایی خواهد بود.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: در کشور یک شبکه به نام شبکه علمی وجود دارد که پهنای باند اختصاصی با سرویس‌های خاص داشته و با وزارت ارتباطات قرارداد دارد تا همه دانشگاه‌های کشور از آن استفاده کنند. این شبکه، سرویس‌های ضمیمه علمی و آموزشی دارد و دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی علمی دنیا از طریق آن امکان‌پذیر است. اتصال به این شبکه علمی٬ از مواردی است که ما در دستور کار قرار داده‌ایم.

دانشگاه شهید چمران در اولویت اتصال به شبکه علمی کشور

بیگ‌زاده افزود: با توجه به تعداد دانشگاه‌ها در کشور، نقشه راهی در چند فاز برای توسعه این شبکه تعیین شده است که فاز اول، دانشگاه‌های تهران را در بر می‌گیرد و دانشگاه شهید چمران اهواز در ابتدا در فاز سوم این نقشه قرار داشت و بنا بود طبق زمان‌بندی اولیه٬ در پاییز سال ۹۷ به این شبکه متصل شود.

وی ادامه داد: این زمان بسیار طولانی بود؛ بنابراین با پیگیری‌های مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه و چندین مرحله رایزنی با وزارت ارتباطات٬ وزارتخانه را متقاعد کردیم که دانشگاه شهید چمران در اولویت اول برای اتصال شبکه علمی قرار گیرد و همراه با تهران به آن متصل شود؛ وزیر ارتباطات سابق و وزیر فعلی وزارت ارتباطات - که در آن زمان معاون وزیر و رییس شرکت ارتباطات زیر ساخت کشور بود - نیز در سفر خود در زمستان سال گذشته بر این موضوع تاکید کرد.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: بنابراین می‌توان گفت ما دومین دانشگاه در کشور خواهیم بود که مزیت استفاده از این شبکه علمی را دارد و این امر سبب خواهد شد راه سایر دانشگاه‌های استان نیز برای اتصال به این شبکه باز شود. پیش‌بینی می‌شود در مهرماه سال جاری ارتباط دانشگاه با شبکه علمی برقرار شود.

60 هزار متر کابل اینترنت در خوابگاه‌ها کشیده شد

بیگ‌زاده همچنین با اشاره به اینترنت دانشجویان خوابگاهی، گفت: با توجه به تجربه فعالیت من در سایر دانشگاه‌ها، موضوع اینترنت خوابگاه یکی از دغدغه‌های من بود تا دانشجویان بدون مشکل به آن دسترسی مناسب داشته باشند. در دوران مدیریت قبلی مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه٬‌ تصمیم گرفته شد که در کنار آنتن‌های وای‌فای موجود در خوابگاه، بلوک‌ها به کابل اینترنت نیز مجهز شوند تا هر دانشجو بتواند از طریق LAN و با استفاده از کابل به اینترنت متصل شود.

وی افزود: وقتی تعداد استفاده‌کنندگان زیاد باشد، مودم‌های وای‌فای قدرت لازم را ندارند و کیفیت ارایه اینترنت دچار اختلال می‌شود، در حالی که اگر اینترنت از طریق کابل باشد، این مشکل ایجاد نمی‌شود. در سال گذشته کابل‌کشی LAN برای دو بلوک خوابگاهی انجام شد. امسال نیز علی‌رغم سختی فراوان، کابل‌کشی شش بلوک را در دستور کار قرار دادیم که در این راستا٬ چهار بلوک خوابگاه دخترانه و دو بلوک خوابگاه پسرانه کابل‌کشی شدند و در مجموع، نزدیک به 60 هزار متر کابل‌کشی انجام گرفت که رقمی بی‌نظیر و بزرگ محسوب می‌شود. انجام این فرآیند کابل‌کشی حتی از برنامه زمان‌بندی نیز جلوتر بود و زودتر انجام گرفت.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: در خوابگاه‌های دخترانه کابل‌کشی و تجهیز بلوک‌ها دشوارتر است٬ چرا که کارگران مرد در زمان فعالیت خوابگاه نمی‌توانند برای کابل‌کشی وارد آن شوند. بنابراین به طور معمول امکان ایجاد شبکه در طول سال تحصیلی وجود ندارد و این کار را تنها در تابستان می‌توان انجام داد.

نوسازی شبکه‌های رایانه‌ای فرسوده کتابخانه مرکزی و ...

بیگ‌زاده با اشاره به اتاق سرور دانشگاه نیز گفت: در این اتاق کمبودهایی وجود داشت که به کمک ریاست، معاونت اداری و مالی و معاونت پژوهشی دانشگاه، چند سرور قدرتمند را به مجموعه اضافه کردیم که نوسازی مناسبی محسوب می‌شود، به طوری که تا چند سال آینده مشکلی از جهت سرور نخواهیم داشت؛ سرورهای قدیمی دانشگاه دیگر منابع کافی را نداشتند.

وی تصریح کرد: همچنین تهیه دیزل‌ژنراتور از دیگر کارهای ضروری بود که در حال انجام است. با توجه به اینکه تعداد قطعی برق امسال زیاد بود و دستگاه‌های UPS ما ظرفیت محدودی دارند، سرویس‌ها از مدار خارج می‌شدند. با رایزنی‌های انجام شده در آینده نزدیک، دیزل‌ژنراتور اختصاصی برای اتاق سرور دانشگاه تامین می‌شود تا در هنگام قطعی برق، سرویس‌ها از مدار خارج نشوند.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص دستگاه‌های فرسوده رایانه در برخی از دانشکده‌ها، عنوان کرد: با توجه به اینکه ممکن است برخی دستگاه‌ها عملکرد مطلوبی نداشته باشند و فرسوده شده باشند، اقدام به نوسازی کامپیوترها کردیم و تلاش این است که با توجه به منابع مالی موجود، همه دانشکده‌ها تا حد ممکن در این زمینه نوسازی شوند.

بیگ‌زاده ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های مدیریت فناوری اطلاعات، نوسازی شبکه رایانه‌ای واحدهای مختلف تابعه است که در این راستا شبکه داخلی بسیار قدیمی و فرسوده دانشکده کشاورزی به طور کامل بازسازی و کابل‌کشی جدید و یک شبکه قوی ایجاد شد که از ابتدای مهرماه قابل بهره‌برداری است. همچنین شبکه داخلی کتابخانه مرکزی دانشگاه که یک ساختمان عظیم با معماری پیچیده است، هم‌اکنون در حال انجام است و به یاری خدا در ماه آینده قابل بهره‌برداری خواهد بود. علاوه بر آن، شبکه داخلی معاونت آموزشی دانشگاه نیز در نیمه اول سال جاری نوسازی شد.

پهنای باند دانشگاه در سال جدید افزایش قابل توجهی خواهد داشت

وی افزود: برای افزایش ضریب برقراری شبکه فیبر نوری دانشگاه در خوابگاه‌ها، در مجتمع خوابگاهی برادران شبکه فیبر نوری بصورت Ring برقرار گردید که در صورت قطعی آن در یک محل، بدون هیچگونه مشکلی می‌توان بلافاصله ساختمان مربوط را وارد مدار کرد. در صورت تامین بودجه، در آینده کلیه دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها بصورت Ring به شبکه فیبر نوری متصل خواهند شد.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه شهید چمران اهواز درباره ارتقای پهنای باند دانشگاه، گفت: در انتظاریم تا اتصال دانشگاه به شبکه علمی انجام شود. در حال حاضر در مجموع پهنای باند دانشگاه نزدیک به 250 مگابیت بر ثانیه است که درصدد هستیم در سال جدید حجم قابل توجهی به آن اضافه کنیم.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اخبار پیرامون صندوق رفاه و ستاد عمره دانشجویان و امور مربوط به خوابگاه های دانشجویی keiivan 49 16,706 1396/1/25 ، 01:31 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار و اطلاعات دانشگاه آزاد keiivan 70 25,795 1395/11/1 ، 12:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار جذب عضو هيات علمي در رشته‌ها و گرايش‌هاي مختلف در دانشگاه keiivan 23 11,093 1395/5/12 ، 05:06 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار و اطلاعات دانشگاه پیام نور/موسسات فراگیر keiivan 29 11,283 1394/12/5 ، 02:55 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار و اطلاعات دانشگاه جامع علمي كاربردي keiivan 15 7,834 1394/11/1 ، 04:44 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اختصاص وام به دانشجویان روزانه دکتری keiivan 0 1,685 1393/8/3 ، 09:59 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار پیرامون ایجاد رشــــتـه هــای جدیــد در مقـــاطــع مختلف در دانشگاه ها keiivan 6 3,286 1393/7/7 ، 09:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار پیرامون دانشگاه های پردیس keiivan 26 14,233 1392/8/13 ، 10:22 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان