امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار پیرامون بورسیه
#1

فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام بورس دستگاه‌های اجرایی

ثبت‌نام بیش از 12 هزار نفر در بورس دستگاه‌های اجرایی
» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي
کد خبر: 92023020190
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۶
23-311.jpg

مدیر کل امور بورس وزارت علوم با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام در فراخوان بورس دستگاه‌های اجرایی در فردا سه‌شنبه 31 اردیبهشت ماه، گفت: تاکنون 12 هزار 227 نفر در این فراخوان ثبت‌نام کرده‌اند.

حسن مسلمی نایینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه پس از ثبت‌نام داوطلبان و صدور تاییدیه برای متقاضی توسط حوزه کاربرد، بررسی مدارک و صلاحیت علمی و عمومی و احراز توانمندی‌های لازم در شورای ویژه‌ای انجام می‌شود، اظهار کرد: افراد واجد شرایط، حداکثر به سه موسسه معرفی می‌شوند.

وی افزود: در مراحل بعدی نیز بررسی تقاضا در هیات و ارسال نتیجه به همراه عنوان رساله تقاضا محور و دلایل نیاز حوزه کاربرد به انجام این رساله و اسامی استادان راهنما و مشاور رساله به اداره کل بورس توسط موسسه آموزش عالی مجری دوره دکتری اجرا می‌شود.

مسامی با بیان اینکه بررسی و صدور حکم بورسیه جهت تحصیل در موسسه توسط رییس سازمان امور دانشجویان، تدوین می‌شود، گفت: انعقاد قرارداد بین موسسه آموزش عالی مجری دوره دکتری و حوزه کاربرد و در نهایت، ارسال رونوشت قرارداد و اعلام شروع به تحصیل به اداره کل بورس سازمان امور دانشجویان نیز مراحل بعدی فرآیند بررسی شرایط متقاضیان استفاده از بورس تحصیلی کارشناسان حوزه کاربرد در مقطع دکتری پژوهش محور را تشکیل می‌دهد.

مدیر کل امور بورس وزارت علوم در پایان تاکید کرد که پرداخت تمام هزینه‌های تحصیلی کارشناسان و متخصصان در مقطع دکتری اعم از شهریه و هزینه اجرای طرح و دریافت تعهدات لازم، به عهده کارفرما (سازمان معرفی کننده کارشناس و متخصص) خواهد بود.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71448
پاسخ
#2
همزمان با آغاز مصاحبه‌های بورسیه دکتری 92

«تأهل» دانشجویان بورسیه‌ دکتری؛ شرط یا توصیه؟
» سرویس: دانشگاه و حوزه - صنفي، دانشجويي
کد خبر: 92030200806
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴
16-390.jpg

با آغاز مصاحبه‌های بورسیه دکتری 92، وضعیت تاهل دانشجویان بورسیه دکتری همچنان مورد سوال داوطلبان این دوره‌هاست.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چندی پیش در برخی از منابع خبری تصویر تعهدنامه‌ای با مهر دفتر امور حقوقی وزارت علوم مبنی بر ازدواج دانشجویان بورسیه دکتری تا شش ماه پس از دریافت اولین مقرری منتشر شد که از سوی این منابع، «ازدواج اجباری بورسیه‌ها» نامیده شد.

اما چندی پس از انتشار این اخبار مدیر کل بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم در این باره در پاسخ به ایسنا با صراحت تاکید کرد که اداره کل بورس وزارت علوم هیچ‌گونه تعهدی مبنی بر ازدواج از دانشجویان نمی‌گیرد و اگر چنین تعهدی نیز گرفته می‌شود، توسط اداره بورس نیست.

دکتر حسن مسلمی نایینی با اشاره به فرم تعهدنامه منتشر شده، گفت: همانطور که در این تعهدنامه ملاحظه می‌شود، هیچ نشانه و اثری از اداره کل بورس نبوده و اطلاعی نیز در این خصوص به این اداره داده نشده است.

به گفته وی، اداره کل بورس وزارت علوم اعتقادی نیز بر گرفتن تعهد برای ازدواج از پذیرفته شدگان نداشته، چرا که ازدواج را امر بسیار مهمی دانسته که نیاز به زمان، تدبیر و آینده نگری دارد و نباید برای اعزام و بورس دست به این کار زد.

مدیرکل بورس وزارت علوم، خاطرنشان کرد: این گونه تصمیمات و سیاست‌ها در گذشته نیز نتایج مثبتی به همراه نداشته است. ضمنا در اداره کل بورس نیز تاکنون برای پذیرفته شدگان اعزامی که مجرد هستند، مشکلی ایجاد نشده است.

اما از سوی دیگر رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پاسخ به ایسنا گفت: بر اساس قانون دانشجویان مقطع دکتری که بورسیه وزارت علوم هستند، بهتر است که متاهل باشند.

تعهدنامه ازدواج

البته محمود ملاباشی در عین حال تاکید کرد که تا به حال مقرری هیچ دانشجوی بورسیه‌ای به دلیل مجرد بودن قطع نشده است و روال به این شکل نیست که مقرری دانشجو قطع شود؛ اما ترجیحا باید متاهل باشند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: تعهدنامه اخذ شده از دانشجویان تعهدنامه محضری نیست.

حال باید دید که منظور رییس سازمان دانشجویان از تعهد محضری چه نوع تعهدی است، آیا تعهدی که دفتر امور حقوقی وزارت علوم از دانشجو می‌گیرد، محضری محسوب نمی‌شود؟

اگرچه رییس سازمان دانشجویان عنوان کرد "تعهد اخذ شده هیچ ربطی به دفتر حقوقی وزارت علوم ندارد"، اما مهری که بر روی این تعهدنامه به چشم می‌خورد حاکی از داستان دیگریست.

سومین موردی که در این باره به ذهن می‌رسد، رعایت نشدن قوانینی است که بعضا تصویب کننده هم اعتقاد راسخی به آن ندارد! در بسیاری از نهادها، سازمان‌ها و حتی در میان عامه مردم قانون‌هایی وجود دارد که هیچ وقت رعایت نشده و نمی‌شوند. بنابراین اگر تا به حال مقرری هیچ دانشجویی به دلیل تجرد قطع نشده است، اصلا چه دلیلی دارد که این تعهد از وی گرفته شود؟

ضمن آنکه موضوع «ازدواج» امر خطیریست که بخش اعظمی از زندگی و آینده یک فرد را تشکیل می‌دهد. ازدواج بدون شناخت کامل و حتی شتاب‌زده بعضا می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شود. از سوی دیگر طرح اینگونه تعهدنامه‌ها می‌تواند باعث ایجاد ازدواج‌های صوری و ناپایدار شود.

در حالی که به گفته مدیر کل بورس وزارت علوم، نتایج نهایی بورس 92 در اوایل تیر ماه اعلام خواهد شد، باید منتظر ماند و دید که موضوع "تعهدنامه ازدواج" در حد "توصیه" باقی می‌ماند یا آنکه یکی از "شروط" پذیرش دانشجویان بورسیه دکتری می‌شود؟

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71448


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
پاسخ
#3

مدیر کل بورس وزارت علوم خبر داد:

اعلام نتایج بورس دستگاه‌های اجرایی در مرداد ماه
» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي
کد خبر: 92031809386
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۰
23-311.jpg

مدیر کل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم با اشاره به ثبت‌نام بیش از 16 هزار نفر در بورس دستگاه‌های اجرایی، گفت: نتایج نهایی در مرداد ماه اعلام خواهد شد.

حسن مسلمی نایینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه در حال حاضر مراحل بررسی مدارک متقاضیان در حال انجام است، اظهار کرد: تعداد 1449 حوزه کاربرد نیز درخواست نام کاربری و رمز برای تایید متقاضیان را ارسال کرده‌اند.

وی درباره مزایای این بورس، تصریح کرد: تربیت هدفمند پژوهشگران متخصص و ارتقای سطح علمی کارکنان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، آموزشی، فنی وخدماتی، بکارگیری توان دانشجویان تحصیلات تکمیلی در انجام پژوهش‌های کاربردی مورد نیاز کشور، ایجاد ارتباط نزدیک بین تجربه و علم، ایجاد تسهیلات برای ادامه تحصیل متخصصان، کارشناسان و مهندسان صنعت در داخل کشور و جلوگیری از خروج تجارب و مهارت ارزشمند آن‌ها و هدایت کارهای و فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاهی به سوی نیازهای کشور از جمله مزایای این دوره‌هاست.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71448
پاسخ
#4


زمان مصاحبه و آزمون عملی بورسیه‌های دارای شرایط خاص ارشد 92
» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي
کد خبر: 92031910532
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۷
forootan-10-65.jpg

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به معرفی 47 هزار و 443 نفر به کد رشته محل‌های بورسیه دارای شرایط خاص،‌ دوره‌های مجازی و بین المللی آزمون ورودی کارشناسی ارشد 92 زمان انجام مصاحبه و آزمون‌های عملی این دوره‌ها را تشریح کرد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر، افزود: معرفی‌شدگان باید برای شرکت در مصاحبه و همچنین آزمون تشریحی و یا پروژه‌های عملی کد رشته‌های امتحانی ذیربط به سایت سازمان سنجش مراجعه و علاوه بر اطلاع از زمان و نحوه مصاحبه و محل برگزاری، آزمون تشریحی یا پروژه‌های عملی اطلاعیه‌ حاوی شرایط و ضوابط را نیز مطالعه کنند.

وی افزود: معرفی‌شدگان باید با توجه به کد رشته‌محل‌هایی که معرفی شده‌اند، بر اساس برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه مذکور، بر حسب مورد برای شرکت در مصاحبه و سایر مراحل گزینش و همچنین آزمون تشریحی و پروژه عملی رشته‌ها اقدام کنند.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71448
پاسخ
#5

سرپرست وزارت علوم در گفت‌وگو با ایسنا:

«بورسیه» و «جذب هیات علمی» متوقف نشده‌اند/ تعهدات و قبولی‌های بورسیه همچنان پابرجاست
» سرویس: دانشگاه و حوزه - آموزشي
کد خبر: 92060604120
چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۰
borna ghasemi-5-82.JPG

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرگونه اخبار مبنی بر لغو و توقف پذیرش دانشجویان بورسیه و جذب اعضای هیات علمی را رد کرد.

دکتر جعفر توفیقی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه روند جذب و پذیرش دانشجویان بورسیه متوقف نشده است، گفت: همان گونه که در نامه ابلاغی به سازمان دانشجویان آمده، تا زمان تهیه گزارش اعتباری این بخش و برای مدت کوتاهی، تنها پرونده و تعهد و پرونده جدیدی در زمینه بورسیه بررسی نمی‌شود و بررسی پرونده‌های قبلی همچنان بدون وقفه ادامه دارد.

وی با تاکید براینکه تمامی تعهدات قبلی و قبولی‌های بورسیه همچنان پابرجا بوده و لغو نشده است، اظهار کرد: تنها بررسی پرونده جدید بورسیه پس از یک وقفه زمانی کوتاه و تهیه گزارش مالی جهت تامین اعتبار آغاز می‌شود.

جذب هیات علمی متوقف نشده است

توفیقی همچنین درباره برخی از اخبار مبنی بر لغو اختیار از معاونت آموزشی در زمینه جذب هیات علمی نیز با رد هرگونه نگرانی درباره توقف روند جذب هیات علمی، عنوان کرد: دوستان اگر به متن نامه توجه کنند مشخص است که روند جذب هیات علمی متوقف نشده است تنها این کار تا اطلاع ثانوی با تایید وزیر صورت گیرد، به بیان دیگر توقفی در جذب هیات علمی صورت نمی‌گیرد.

به گفته توفیقی، هر مدیری در شروع کار نیازمند تهیه گزارشاتی از بخش‌های زیرمجموعه خود است که تهیه این گزارش‌ها را از معاونان و مدیران بخش‌های مختلف وزارتخانه درخواست کرده‌ام.

سرپرست وزارت علوم در خاتمه سخنانش درباره تغییرات مدیریتی در دانشگاه‌ها و وزارت علوم نیز عنوان کرد: همانطور که پیش از این نیز بیان کرده ام، تغییر مدیریتی در وزارت علوم و دانشگاه‌ها در حد حداقل و ضرورت است. ضمن اینکه معتقدم در دانشگاه‌ها نیاز به تغییرات وسیع نیست.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71448
پاسخ
#6


آغاز توزیع سری جدید معرفی‌نامه‌های ارز تحصیلی از امروز
» سرویس: دانشگاه و حوزه - صنفي، دانشجويي
کد خبر: 92071912036
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۳
23-311.jpg

معاون بورس سازمان دانشجویان وزارت علوم از آغاز توزیع سری جدید معرفی‌نامه‌های ارز تحصیلی از امروز (جمعه) نوزدهم مهرماه خبر داد.

دکتر حسن مسلمی نائینی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه مجموعا 2693 تقاضا برای صدور حواله ارزی برای دوره نوزدهم مهرماه ثبت شده است، گفت: از این تعداد با درخواست 1729 نفر معادل 64 درصد درخواست‌ها موافقت و حواله‌های آنها صادر شده است.

به گفته وی، با 964 درخواست معادل 36 درصد درخواست‌ها به علت نقص پرونده موافقت به عمل نیامده است.

معاون بورس سازمان دانشجویان وزارت علوم در پایان تصریح کرد: حواله‌های ارزی صادره به 12 شهر در سطح کشور و 12 موسسه اعزام دانشجو در تهران ارسال شده و از امروز به مدت پنج روز کاری قابل توزیع است.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71448
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرونده‌ بورسیه‌های غیرقانونی جمع شد keiivan 0 941 1394/5/17 ، 11:49 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  انتشار جزئیات "پرونده بورسیه ها" در این هفته/ پاسخ وزارت علوم به کمیسیون حقوقی مجلس keiivan 0 893 1394/2/8 ، 12:01 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  وضعیت اعطای بورسیه تحصیلی در سال 94 keiivan 0 1,119 1394/1/14 ، 02:29 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  پشت پرده بورسیه‌ها چه خبر است؟ keiivan 0 1,165 1393/8/4 ، 10:28 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  گزارش کامل بورسیه‌ها تا پایان هفته اعلام می‌شود keiivan 0 1,098 1393/7/29 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اتمام بررسی پرونده بورسیه‌ها تا هفته آینده keiivan 0 1,192 1393/7/14 ، 10:05 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  نحوه انتخاب رشته‌های بورسیه و شرایط خاص در آزمون ارشد 92 keiivan 0 1,406 1392/2/24 ، 01:53 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اعزام دانشجوی بورسیه به چین keiivan 0 1,346 1392/2/12 ، 12:31 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  پرداخت ارز و مقرری کلیه دانشجویان بورسیه keiivan 0 1,165 1392/1/11 ، 01:54 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان