امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار پیرامون جدیدترین دستاورد های نخبگان جوان ایرانی
#1
با تلاش پژوهشگران جوان کشور محقق شد:


ساخت پمپ انژکتوری با مصرف انرژی بسیار کمتر» سرویس: علمي و فناوري - فناوري
کد خبر: 91121207385
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 - ۰۸:۵۲
پژوهشگران ایرانی موفق شدند پمپی را طراحی کنند که تنها یک دهم پمپ‌های معمولی، انرژی مصرف می‌کند.

مجتبی پاکباز میاب از اعضای گروه طراح و سازنده این پمپ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ویژگی‌های منحصربه فرد آن توضیح داد: موتورهای دیزلی یک سیستم سوخت رسانی بسیار قوی دارند که برای پاشش سوخت، توان زیادی از موتور می گیرند.

به گفته این پژوهشگر جوان، میزان مصرف انرژی در موتورهای دیزلی بستگی به حجم و توان موتور دارد که به عنوان مثال در موتور کامیون برای پمپ کردن سوخت، چهار اسب بخار از توان موتور گرفته می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که این پمپ تنها یک دهم پمپ‌های عادی از توان موتور استفاده می‌کند درباره عملکرد آن توضیح داد: این پمپ در واقع یک پمپ فشار تراکمی است که با استفاده از تراکم موتور کار می کند. فشار تراکم موتور، پشت یک پیستون جمع می‌شود و سطح مقطع کنار آن را کم می‌کند تا فشار بالا رود. این فشار اگر 35 بار باشد می تواند گازوئیل را با فشار 690 بار پمپ کند.

پاکباز ضمن اشاره به این موضوع که استفاده از این پمپ باید در طراحی اولیه موتور دیزلی لحاظ شده باشد، گفت: موتورهای دیزلی معمولا ارتعاشات زیادی دارند که این پمپ می‌تواند آن‌ها را اندازه گیری کند و از میزان آن ها بکاهد. این پمپ می‌تواند در کنار تمامی موتورها چه برای یک کشتی ساخته شده باشند و چه برای یک خودرو به کار گرفته شوند.

به گفته این پژوهشگر، پمپ انژکتوری در مقایس آزمایشگاهی ساخته شده و نتایج آزمایش‌های آن مثبت بوده است. عملکرد این پمپ همچنین در مراسم رونمایی آن در دانشگاه شهید رجایی با حضور مهندس میرسلیم، عضو هیات رییسه مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو و عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر و نیز دکتر سوادکوهی، رییس پیشین پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تایید شده است.

این پژوهشگر جوان با اشاره به این‌که این موتور به عنوان طرح رتبه نخست بخش اختراع جشنواره جوان خوارزمی انتخاب شده است ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های داخلی اشتیاق خود را برای به کارگیری آن و یا ساخت نمونه مهندسی از آن نشان دهند.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71458


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
پاسخ
#2


موفقیت محققان ایرانی در تولید مالچ‌ طبیعی از پسماندهای خطرناک نیشکر
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92030100086
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۳
1278.jpg

محققان کشور موفق به تولید مالچ‌های طبیعی از پسماند نیشکر شدند و یک تهدید زیست‌محیطی را به فرصت تبدیل کردند.

دکتر بیژن خلیلی‌مقدم، عضو هیأت‌علمی دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنای منطقه خوزستان، با اشاره به تاسیس مرکز مطالعه "ریزگردها و راه‌های تثبیت آن در منطقه جنوب و جنوب‌غرب کشور" در دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان که به دنبال برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی ریزگردها در سال 90 محقق شد، اظهار کرد: در راستای تأسیس این مرکز، یک طرح بزرگ تعریف و این طرح به مجموعه‌ای از طرح‌های تحقیقاتی و پایان نامه‌های دانشجویی تبدیل شد.

وی با اشاره به ضایعات کشت‌وصنعت نیشکر به‌عنوان آلاینده‌های زیست‌محیطی خاطرنشان کرد: آخرین پسماند و خروجی ضایعات نیشکر در کارخانجات کشت‌وصنعت نیشکر که در حال حاضر هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود و به‌ همان صورت در محیط‌زیست رها و انباشت می‌شود، ماده‌ای به نام ویناس است که تولید روزانه آن تنها در کشت‌وصنعت نیشکر دعبل خزاعی به یک هزار و 300 متر مکعب می‌رسد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان ادامه‌داد: این ماده به‌عنوان یک آلاینده مطرح است و محیط‌زیست نسبت به آن حساس شده‌است، به‌طوری که به علت رها کردن آن در محیط‌زیست، تنها کشت‌وصنعت نیشکر دعبل خزاعی سالانه یک میلیارد تومان جریمه به محیط‌زیست پرداخت می‌کند.

خلیلی‌مقدم با بیان این‌که طی تدوین پایان‌نامه‌های چهار تن از دانشجویان دانشگاه مطالعات تبدیل این ضایعات به مالچ‌های طبیعی سازگار با محیط‌زیست انجام شد، توضیح داد: در این طرح‌ها، با استفاده از ویناس و ماده دیگری به نام گل صافی، با تغییراتی در ترکیب ویناس، انواع مالچ ساخته و تولید شد و در نهایت با انجام چندین آزمایش، از بین مالچ‌های تولیدشده یک مالچ به‌عنوان بهترین نوع انتخاب شد.

وی با اشاره به برگزاری نشستی با مسؤولان اداره‌کل منابع‌طبیعی استان و کشت‌وصنعت نیشکر دعبل خزاعی درباره استفاده از این مالچ‌ها در تثبیت شن‌های روان منطقه در 22 اردیبهشت‌ماه، تصریح کرد: با بازدید مسئولان از مالچ‌های تولیدشده و با توجه به قابل قبول‌بودن نتایج آزمایشات، قرار شد از این مالچ امسال در سطح 100 تا 200 هکتار از شن‌زارهای اهواز برای تثبیت شن‌های روان، استفاده شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان با بیان این‌که توافقات اولیه برای اجرای این طرح با نظارت دانشگاه انجام شده و به‌زودی قرارداد آن با اداره تثبیت شن‌های روان منابع طبیعی استان و کشت‌وصنعت نیشکر دعبل خزاعی منعقد می‌شود، درباره مزایای این مالچ نسبت به مالچ‌های نفتی توضیح داد: مالچ نفتی به‌علت دارابودن عناصر سنگین و هیدروکربورهای نفتی و اثرات سرطان‌زایی آن، مشکلات زیست‌محیطی ایجاد می‌کند؛ ضمن آن‌که قیمت آن روز به روز در حال افزایش است. بنابراین نیاز به جایگزین‌شدن آن با مواد سازگار با محیط‌زیست و با قیمت مناسب است.

خلیلی‌مقدم ادامه‌داد: از سوی دیگر در کشت‌وصنعت مواد آلی و طبیعی وجود دارد که در جایگاه این صنعت به عنوان آلاینده مطرح هستند، اما با تغییراتی در ترکیب آن‌ها می‌توان در تثبیت شن‌ها از این مواد استفاده کرد و نه تنها معضل زیست‌محیطی ندارند، بلکه با توجه به وجود عناصر غذایی و خاصیت افزایش قدرت نگهداشت آب، می‌توانند به رشد گیاهان کمک کنند؛ همچنین مقاومت شن‌زارها را در برابر توفان‌ها و بادهای شدید افزایش می‌دهند.

وی با بیان این‌که این مطالعات از سه سال گذشته آغاز شد و تا کنون سه پایان‌نامه در این زمینه به پایان رسیده‌است، گفت: کسب این نتایج و تولید مالچ‌های سازگار با محیط‌زیست حاصل کار این پایان‌نامه‌ها بوده‌است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان که راهنمایی این پایان‌نامه‌ها را بر عهده داشته‌است، با مقایسه قیمت مالچ‌ نفتی و مالچ‌های طبیعی تولیدشده از ویناس، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مالچ نفتی به بیش از یک هزار تومان رسیده‌است در حالی‌که ماده ویناس در کشت‌وصنعت نه تنها قیمتی ندارد، بلکه یک تهدید زیست‌محیطی است و تنها هزینه تبدیل آن به مالچ طبیعی، کرایه حمل آن است. بنابراین بسیار ارزان‌تر از مالچ نفتی است و علاوه بر جایگزینی مالچ نفتی، باعث حذف یک آلاینده از محیط‌زیست می‌شود.

انتهای پیام
پاسخ
#3

ساخت لامپ‌های LED در کشور
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92030703961
سه‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۹
led.jpg

پژوهشگران یکی از واحدهای فناور پارک علم و فناوری کرمانشاه موفق به ساخت لامپ‌های LED با مصرفی سه برابر کمتر از لامپ‌های کم مصرف فلوئورسنت شدند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند LED (دیودهای الکتریکی نوری) هستند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار گرفته و به منظور تامین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مینا احمدی، مجری این طرح با بیان اینکه لامپ‌های LED یک فناوری جدید و جایگزین سیستم‌های روشنایی کنونی است به ایسنا گفت: در کشورهای پیشرفته استفاده از لامپ‌های فلئورسنت به دلیل ایجاد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش ممنوع بوده و از لامپ‌های LED استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: این لامپ‌ها شامل سه بخش هسته LED، بورد آلومینیومی و کینینگ که محتویات در آن نگهداری می‌شوند است و فناوری ساخت بخش هسته آن تنها در انحصار دو شرکت اروپایی است. در این مرکز موفق شدیم با طراحی و ساخت کینینگ مناسب و تهیه هسته اصلی توسط یک شرکت ترک، لامپ‌های LED را مونتاژ کرده و بسازیم.

مجری طرح در خصوص فناوری این لامپ‌ها خاطرنشان کرد: این لامپ‌ها از نوع لامپ‌های جامد است که از فناوری دیود نور افشان استفاده می کنند که در صنعت روشنایی جزو فناوری‌های های تک است.

وی افزود: این لامپ‌ها علاوه بر روشنایی در حوزه لایتینگ (تلفیقی از معماری و مهندسی الکترونیک) جهت زیبایی شهر، تونل‌ها، منازل و پل‌ها استفاده می‌شود.

به گفته وی این صنعت در اماکن توریستی، تاریخی جلوه خاصی ایجاد می‌کنند و از لحاظ زیباشناسی نیز جایگاه خاصی دارد.

احمدی در خصوص مزایای لامپ‌های LED تصریح کرد: طول عمر بین 50 تا 60 هزار ساعت (50، 60 برابر لامپ‌های رشته‌یی 1000 و پنج، شش برابر لامپ‌های فلوئورسنت)، بازده نوری بالا و بین 74 تا 120 لومن بر وات (Lum/watt)، روشن شدن بدون پلک و بلافاصله (کمتر از ns20)، قابلیت تنظیم شدت نور، قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم، عدم نیاز به نگهداری دوره‌ای و عاری بودن از هر گونه امواج مضر UV، فرابنفش و فروسرخ از مزایای این لامپ‌ها است.

وی در پایان گفت‌وگو افزود: مدارس، سازمان ها، ادارات و کارخانه‌ها با استفاده از این لامپ‌ها می‌توانند صرفه‌جویی بسیاری در مصرف انرژی و نهایتا کاهش هزینه‌های خود داشته باشند.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71479


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
پاسخ
#4


اندازه‌گیری آلاینده‌های صنعتی با نانوحسگر ساخت محققان ایرانی
» سرویس: علمي و فناوري - فناوري
کد خبر: 92032917807
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۰
51-69.jpg

پژوهشگران دانشگاه‌های مراغه و تبریز با استفاده از واکنش‌های نورتابی شیمیایی حساس شده با نانوذرات سلنیم، موفق به ساخت نانوحسگر‌هایی برای اندازه‌گیری مواد آلاینده موجود در آب شدند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، محققان در این کار تحقیقاتی روشی نو، حساس و ارزان بر پایه این واکنش‌های حساس شده با نانوذرات سلنیم، برای اندازه‌گیری دی نیترو بوتیل فنل ارائه کردند.

با توجه به اینکه اندازه‌گیری دی نیترو بوتیل فنل بعنوان آلاینده محیط زیست معمولا با روش‌هایی پرهزینه همچون GC و HPLC انجام می‌گیرد، به همین علت محققان این طرح، سعی بر ارائه روشی حساس‌تر و ارزان‌تر نسبت به روش‌های پیشین برای پایش این آلاینده داشتند.

دکتر مرتضی ایرانی فام، عضو هیات علمی و استادیار گروه شیمی دانشگاه مراغه در باره تحقیقات حاضر توضیح داد: اساس این روش واکنش‌های نورتابی شیمیایی است. به‌ طور کلی در این نوع واکنش‌ها طی انجام یک فرایند اکسیداسیون- احیا، انرژی واکنش به‌ صورت نشر نور آزاد می‌شود. این پدیده در بدن برخی از موجودات زنده نیز مانند کرم شب تاب، برخی قارچ‌ها و ماهی‌ها اتفاق می‌افتد. در راستاهای انجام برخی از تست‌های اولیه متوجه شدیم که اکسیداسیون دی نیترو بوتیل فنل به‌ وسیله‌ی پرمنگنات منجر به نشر نور ضعیفی می‌شود. این اولین بار بود که پدیده نورتابی شیمیایی برای این ترکیب شیمیایی مشاهده می‌شد.

وی افزود: در سال‌های اخیر نانوذرات فلزی و نیمه‌هادی مثل نانوذرات طلا و اکسید روی برای تقویت نشر نور در واکنش‌های نورتابی شیمیایی به‌ کار رفته‌اند، ولی تا کنون از نانوذرات سلنیم فلزی در این موضوع استفاده نشده بود. طی انجام یک سری تست‌های آزمایشگاهی توانستیم شرایطی را که در آن نشر نور واکنش نورتابی شیمیایی دی نیترو بوتیل فنل به‌ وسیله‌ی نانوذرات سلنیم تقویت می‌شد، پیدا کنیم. در شرایط بهینه شدت نشر نور با غلظت دی نیترو بوتیل فنل رابطه خطی داشت. بر این اساس روشی نو برای اندازه‌گیری این ماده شیمیایی در پساب‌های صنعتی با حد تشخیص 3.1*10-8 گرم بر میلی لیتر ارائه شد.

نتایج آزمایش‌های انجام شده نشان داد که واکنش ردوکس پرمنگنات - دی نیترو بوتیل فنل واکنش کندی است. افزایش نانوذرات سلنیم باعث می‌شود که انتفال الکترون در واکنش مذکور تسریع شود.

طرح ارائه شده به علت ویژگی‌های مناسب خود، امکان پایش و اندازه‌گیری مواد آلاینده موجود در پساب‌های صنعتی را فراهم می‌آورد و به گفته ایرانی فام در صورت توسعه این روش، امکان اندازه‌گیری دیگر آلاینده‌های زیست‌محیطی موجود در پساب‌های صنعتی از جمله صنایع داروسازی، پتروشیمی و نساجی و بررسی حذف این آلاینده‌ها از آب‌های آلوده وجود دارد.

نتایج این کار تحقیقاتی که به وسیله دکتر ایرانی فام از دانشگاه مراغه و همکاران وی از دانشگاه تبریز صورت گرفته است، در مجله talanta منتشر شده است.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 99997
پاسخ
#5

/ثبت بین المللی سیستم جدید کاتالیستی محققان پژوهشگاه پلیمر/

کاهش 70 درصدی مصرف کاتالیست واحد پلی اتیلن سنگین با دستاورد محققان ایرانی
» سرویس: علمي و فناوري - فناوري
کد خبر: 92041811287
سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
3-1090.jpg

محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پتروشیمی مارون با ارائه یک سیستم جدید کاتالیستی، مصرف کاتالیست واحد پلی اتیلن سنگین را تا 70 درصد کاهش دادند.

دکتر مهرداد سیفعلی که به همراه دکتر مهدی نکومنش از اعضای هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران اجرای این طرح را به عهده داشته اند در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا گفت: این طرح تحقیقاتی که مراحل آزمایشگاهی خود را با موفقیت طی کرده بود در واحد صنعتی دوغابی HDPE پتروشیمی مارون مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کاتالیست‌های زیگلر- ناتا تا حدود 60 درصد پلیمرهای دنیا را تولید می کنند، افزود: تولید این دسته از کاتالیست‌ها علاوه بر سود آوری بالای آن، بیانگر پیشرفت و توسعه صنعتی است. در این طرح سیستم جدید کاتالیستی که تاکنون در هیچ کدام از واحدهای صنعتی دوغابی تولید پلی اتیلن سنگین استفاده نشده است، ارائه شد.

به گفته وی، این سیستم کاتالیستی جدید که همپای جدیدترین نسل های کاتالیستی زیگلر- ناتا در دنیاست، تنها با 10 درصد قیمت تمام شده قابل عرضه است.

دکتر سیفعلی تصریح کرد: این سیستم جدید کاتالیستی که در واحد پلی اتیلن سنگین مورد استفاده قرار گرفته است، علاوه بر کاهش 70 درصدی مصرف کاتالیست، سایر مواد شیمیایی مورد استفاده تا نصف میزان فعلی برای ظرفیت فعلی واحد را می کاهد.

وی با اشاره به اینکه نسل جدید کاتالیستی مورد استفاده، کلاس کاتالیست‌های قبلی را تا دو نسل ارتقا داده است، تاکید کرد: شیوه مورد نظر در زمینه فرایندهای دوغابی تولید پلی اتیلن سنگین در دنیا منحصر به فرد بوده و تا به حال هیچ شرکت پتروشیمی در دنیا به آن دست نیافته است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ادامه داد: در این روش محصولات جانبی ناخوشایند که مشکلاتی را برای واحد به وجود می آورند از جمله فاین و واکس تا حدود نصف کاهش داده و اندازه ذرات پلیمری را تا 50 درصد افزایش داده است.

دکتر مهدی نکومنش، عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و مدیر پروژه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با بیان اینکه سیستم یاد شده در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است، گفت: این طرح سالانه 20 میلیارد تومان از هزینه های پتروشیمی مارون کاهش می دهد و افزایش 3.3 برابری فعالیت کاتالیست، افزایش 40 درصدی اندازه ذرات پلیمر، کاهش مصرف هیدروژن تا 50 درصد، کاهش تولید واکس، الیگومر و فاین تا 50 درصد از جمله ویژگی های این طرح به شمار می رود.

وی افزود: بر پایه این طرح تاکنون علاوه بر قراردادی که به مدت 18 ماه بین پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پتروشیمی مارون اجرا شد، یک دانشجوی کارشناسی ارشد و یک دانشجوی دکتری موضوع رساله خود را به آن اختصاص داده اند. همچنین ابعاد گوناگون این دستاورد در قالب دو مقاله علمی انتشار یافته و مقالات دیگری هم به زودی منتشر می شود.

دکتر نکومنش با اشاره به اینکه این پروژه از لحاظ کیفی و تاثیرگذاری، بزرگترین پروژه پژوهشی انجام شده در پتروشیمی های کشور از آغاز تا کنون بوده است، افزود: در این طرح علاوه بر بهبود عملکرد واحد تولید، محصول پلی اتیلن سنگین تولیدی نیز داری کیفیت بسیار بالایی بوده و گرید منحصر به فرد EX5 MMI که کاربرد بسیار زیادی در زمینه تولید فیلم دارد تولید شده است. این گرید جدید که طرفداران زیادی در داخل و خارج کشور پیدا کرده است، به علت توزیع جرم مولکولی دوقله ایی و بسیار پهن آن دارای فرایند پذیری بسیار بالا، خواص فیزیکی مکانیکی مناسب و خواص نوری قابل توجهی دارا بوده که علاوه بر کاهش 20 درصدی مصرف انرژی در صنایع پایین دستی از تشکیل ژل در فیلم تولیدی نهایی به صورت کامل جلوگیری می کند.

مهندس شریف موسوی، مدیرعامل پتروشیمی مارون با اشاره به اجرای موفقیت آمیز این پرو‍ژه در پتروشیمی مارون به خبرنگار ایسنا گفت: بیش از بیست هزار تن پلی اتیلن سنگین با استفاده از این روش در این پتروشیمی تولید شده است.

وی در ادامه عزم و اراده همکارانش در این پتروشیمی و محققان پژوهشگاه پلیمر را ستود و با اشاره به انجام این پروژه، یکی از مهمترین راه‌های صنعتی شدن کشور را اعتماد صنعت به پژوهش و محققان کشور دانست و انجام پژوهش‌های صنعتی را تضمینی برای نجات کشور از برهه فعلی عنوان کرد.

مهندس محمود افضلی رئیس مرکز پژوهش پتروشیمی مارون و یکی دیگر از همکاران این پرو‍ژه با اشاره به اینکه از محل کاهش مصرف کاتالیست و سایر مواد شیمیایی سالانه بیش از پنج میلیون دلار صرفه جویی می شود، اظهارکرد: این رقم در صورت در نظر گرفتن کاهش مصرف انرژی، کاهش تعداد توقفات و در نهایت افزایش تولید تا سه تا چهار برابر قابل افزایش است.

وی در ادامه افزود: پتروشیمی مارون و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، آمادگی کامل در جهت انتقال این فناوری به پتروشیمی های داخلی دیگر و پتروشیمی های سایر کشورها را دارا هستند.

مهندس توسلی، رییس واحد پلی اتیلن سنگین و یکی از همکاران پروژه هم با اشاره به کاهش فاین و واکس در این روش از بهبود عملکرد قسمت‌های مختلف واحد، کاهش توقفات و در نهایت افزایش ظرفیت واحد در طولانی مدت خبر داد.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71383
پاسخ
#6


ساخت نخستین رادارهای هواشناسی بومی در کشور
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92042615959
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ۰۱:۲۳
109-18.jpg

نخستین نمونه رادارهای هواشناسی بومی جهت تشخیص وضعیت باروری ابرها در کشور به زودی رونمایی می‌شود.

دکتر داداش‌زاده، دبیر ستاد فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به ساخت یک نمونه رادار هواشناسی جهت تشخیص وضعیت باروری ابرها گفت: این نمونه رادار هواشناسی بومی برای نخستین‌بار در مجموعه‌ هواشناسی کشور نصب شده و به زودی رونمایی می‌شود.

وی افزود: به دلیل تحریم‌های موجود، طی دو سال اخیر حمایت‌های زیادی در زمینه ساخت رادارهای هواشناسی توسط ستاد صورت گرفته است. با حمایت‌های موجود در حال حاضر یکی از رادارهای هواشناسی ساخت داخل تولید و در کشور نصب شده و مورد استفاده قرار گرفته که به زودی این رادار رونمایی و طی آن جزئیات رادار اعلام خواهد شد.

داداش زاده ادامه داد: بسیاری از رادارهایی که در کشور وجود دارند از خارج کشور وارد شد‌ه‌اند که در این راستا برای اولین بار یک نمونه رادار که می‌تواند وضعیت باروری ابرها را تشخیص دهد در کشور ساخته شده است.

وی افزود: پس از رونمایی رادارهای اولیه هواشناسی، در گام دوم نسخه‌های بعدی رادارهای هواشناسی را نیز تولید خواهیم کرد و در نسل‌های بعدی رادارهای هواشناسی، به این موضوع پرداخته می‌شود که قطرات موجود در ابرها از چه جنسی (برف، تگرگ و غیره ) هستند.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71189
پاسخ
#7


کلاس‌های درس هوشمند با نخستین وایت‌برد تعاملی ایرانی
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92043118792
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۱
1-284.JPG

محققان یک شرکت مستقر در پارک علم‌ و فناوری خراسان موفق به ساخت «کیت هوشمندساز وایت‌برد» برای افزایش فضای تعاملی محیط درس و بالا بردن سطح بازدهی آموزش در کشور شدند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کیت هوشمندساز وایت‌برد، سیستمی است که با نصب در کنار دیتا پروژکتور و یا به صورت متحرک، سطح نمایش دیتاپروژکتور را تبدیل به سطح لمسی می‌کند.

این سطح نمایش می‌تواند پرده دیتاپروژکتور، دیوار و یا سطح تخته‌سفید معمولی باشد که با کیت هوشمندساز تبدیل به یک سطح لمسی شده و امکان کنترل کامپیوتر را به کاربر می‌دهد.

محمدمیرزایی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا درباره فواید استفاده از این دستگاه گفت: روشن است که به‌کارگیری اسلایدها، عکس‌ها و فیلم‌ها فرآیند آموزش را در رسیدن به اهداف کمک می‌کند. ضمن این که کیت ، به معلم این اجازه را می‌دهد تا برای آموزش دروس خاص مانند هندسه از نرم‌افزارهای تخصصی در محیط درس بهره بگیرد.

به گفته وی کیت هوشمندساز وایت‌برد این امکان را به وجود می‌آورد که بتوان از سطح دیتاپروژکتور به عنوان یک تخته سنتی نیز بهره گرفت؛ یعنی بتوان مانند نگارش با گچ بر تخته‌سیاه، با قلم نوری بر روی تخته‌سفید نوشت.

تاریخچه استفاده از وایت‌بردهای تعاملی

وایت‌بردهای تعاملی محصولات جدیدی نیستند و نخستین نمونه‌های آنها در سال‌های 1990 میلادی طراحی و ساخته شد اما به دلیل قیمت بالا و محدود بودن استفاده از کامپیوتر و دیتا پروژکتور، استفاده از آنها محدود بود.

اما در سال‌های اخیر استفاده از این وایت‌بردها بسیار فراگیر شده است به طوری که در سال 2011 از هر هفت کلاس درس در دنیا یک کلاس مجهز به وایت‌برد لمسی بوده است.

این نسبت در کشورهای پیشرفته بزرگتر است؛ مثلاً در انگلیس در سال 2004 نزدیک به 25درصد کلاس‌های درس دوره ابتدایی به این سیستم مجهز بوده‌اند و در سال 2010 استفاده از آن به عنوان یک استاندارد لازم برای کلاس درس عنوان شده است.

در ایران نیز روند استفاده از دستگاه از سال 1387 شکل گرفت و در آذرماه 1390 در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان یکی از ابزارهای مورد نیاز برای هوشمندسازی کلاس‌های درس ایرانی معرفی شد.

استفاده از محصولات داخلی در ساخت دستگاه

گروه سازنده این کیت هوشمندساز پروژه خود را از سال 1390 با بررسی تکنولوژی‌های مختلفی که برای تولید وایت‌بردهای تعاملی به کار می‌رود آغاز کرد و توانست با مهندسی معکوس در نهایت طرحی با کیفیت و کارایی قابل قیاس با نمونه‌های خارجی ارائه کند که با وجود امکانات کم و محدودیت‌ها، قابل پیاده‌سازی در کشور باشد.

میرزایی با اشاره به این که نخستین نمونه از این دستگاه‌ در اسفند 1390 برای آزمایش در یک کلاس درس نصب شده است، گفت: بعد از شناخت معایب و نواقص کار و اعمال برخی اصلاحات، دستگاه به صورت نیمه‌صنعتی تولید و به بازار عرضه شد و هم‌اکنون شرکت در حال برنامه‌ریزی برای تولید صنعتی این محصول است.

به گفته وی، این شرکت توانایی تولید 4500 کیت هوشمندساز را در طول سال دارد.

این محقق خاطرنشان کرد: محصول تولید شده در این شرکت ویژگی‌های خاصی دارد که به فرآیند تولید مربوط و از نگاه مشتری پنهان است.

میرزایی در این باره توضیح داد: مهم‌ترین ویژگی کیت این است که تمام قطعات به کار رفته در آن در داخل کشور تولید می‌شوند و اگر دسترسی به هر کدام از این قطعات سخت و یا ناممکن شود، می‌توان آن را با قطعات داخلی جایگزین کرد.

همچنین به گفته وی سخت‌افزار این دستگاه تا اندازه ممکن ساده شده است و بار طرح بر روی نرم‌افزار آن است تا فرآیند تولید سریع و ارزان باشد.

این شرکت برای تولید و فروش محصولات خود یک طرح کسب‌وکار را به جشنواره ملی شیخ بهایی اردیبهشت‌ ماه امسال در اصفهان، ارائه کرد که توانست تندیس زرین طراحان کسب‌وکار را دریافت کند.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71458
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  افزایش تمرکز در مطالعه با دستگاه ابداعی محققان ایرانی keiivan 0 1,116 1393/12/13 ، 09:09 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  استاد برجسته ایرانی به عضویت آکادمی ملی مخترعان آمریکا درآمد keiivan 1 1,273 1393/10/7 ، 08:48 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  جایزه جهانی برترین اختراع «سلامت الکترونیک» به دو برادر ایرانی رسید keiivan 0 1,126 1393/8/16 ، 01:09 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  جامدکردن نور با همکاری دانشمند ایرانی keiivan 0 1,312 1393/6/22 ، 10:41 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  طراحی‌ رایانه‌های خنک‌تر با دستاورد جدید محققان ایرانی keiivan 0 1,002 1393/6/2 ، 02:00 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  موفقیت اخترفیزیکدانان ایرانی در اثبات منشا و ماهیت ترمودینامیکی نیروی گرانش keiivan 0 1,079 1393/2/22 ، 01:15 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش بیمه بازنشستگی دوره تحصیلی قرار می‌گیرند keiivan 0 983 1393/1/22 ، 01:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  درخشش چراغ رومیزی خلاقانه طراحان ایرانی در بزرگترین مسابقه طراحی جهان keiivan 0 1,157 1392/12/12 ، 01:05 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  روش جدید محققان ایرانی در ساخت سرامیک‌های پیشرفته صنایع نفت و پتروشیمی keiivan 0 1,174 1392/11/15 ، 11:58 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  اخبار پیرامون فعالیت های پژوهشی و فناوری دانشگاه های (خارجی/داخلی) keiivan 5 1,875 1392/11/12 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان