امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 3.05
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار پیرامون وقوع زمین لرزه ها در سطح کشور
#1
زلزله 4 ریشتری فارس را لرزاند+ جزئیات

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زلزله ساعت 00:55 بامداد جمعه 13 اردیبهشت فراشبند فارس را لرزاند.


تاريخ وقوع زلزله:

جمعه، 13 اريبهشت 1392 در 00:55:53
(وقت محلي - تهران)

2013-05-02 20:25:53
(UTC)
بزرگي زلزله:

۴.۰
نوع بزرگي:

MN
موقعيت رومركز زلزله: ۲۸.۷۹ شمالي و ۵۲.۲۷ شرقي
عمق: ۲۰ كيلومتر
عدم قطعيت مكاني: ۶.۰۹+/- كيلومتر در جهت شمالي - جنوبي
۷.۷۷+/- كيلومتر در جهت شرقي - غربي
منطقه:

استان فارس
فاصله‌ها:

18 كيلومتري فراشبند، فارس
30 كيلومتري فيروز آباد، فارس
32 كيلومتري دهرم، فارس
771 كيلومتري تهران، تهران
منبع:

موسسه ژئوفيزيك، دانشگاه تهران
پاسخ
#2

اتمام آواربرداري يک هزار واحد مسکوني زلزله زده بوشهر


عزيزالله مهديان در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، با بيان اينکه زلزله در استان بوشهر منطقه دشتي را تحت تاثير قرار داده است، گفت: در اين زلزله بين 10تا 15 روستا تخريب شده که اکثر آنها در مناطق بافت فرسوده قرار دارند.
وي ادامه داد: تمامي واحدهايي که در اين مناطق از وام بازسازي و نوسازي استفاده کرده اندف هيچ آسيبي از زلزله نديده اند.
مهديان با اشاره به اينکه براي 1800 واحد مسکوني تخريب شده تامين اعتبار شده است، افزود: تاکنون آواربرداري يک هزار واحد مسکوني روستايي آغاز شده و در مرحله پي سازي قرار دارد.
معاون امور بازسازي مسکن روستايي بنياد مسکن، در ادامه افزود: تمامي مصالح ساختماني مورد نياز از جمله ميلگرد، سيمان، آهن آماده و به اين مناطق اعزام شده است.
مهديان در ادامه اظهار داشت: تسهيلات ارائه شده به اين مناطق همانند آذربايجان شرقي، 14 ميليون تومان است.
وي در ادامه خاطرنشان کرد: بازسازي مناطق زلزله زده بوشهر همانند آذربايجان شرقي نمونه خواهد بود./س
پاسخ
#3


زلزله 5 و 4 ریشتری «بندر جاسک» و «آبدان» را لرزاند
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92021913016
پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۸
map_image81506.L.jpg

زلزله‌ای به بزرگی 5 در مقیاس امواج درونی زمین ظهر امروز بندر جاسک استان هرمزگان را لرزاند.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت وقوع این زمین لرزه را 12 و 31 دقیقه و 28 ثانیه ظهر امروز ثبت کردند.

مختصات این زمین لرزه، 26.31 درجه عرض شمالی و 57.61 درجه طول شرقی در عمق 10 کیلومتری زمین گزارش شده است.

همچنین زمین لرزه‌ای به بزرگی 4 در مقیاس امواج درونی زمین، آبدان در استان بوشهررا در ساعت 7 و 59 دقیقه و 38 ثانیه صبح امروز با مختصات 28.17 درجه عرض شمالی و 51.85 درجه طول شرقی در عمق 16 کیلومتری زمین لرزاند.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 71383
پاسخ
#4

دکتر زارع در گفت‌و‌گو با ایسنا خبر داد:

جزئیات 9 زمین‌لرزه صبح امروز استان هرمزگان
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92022113679
شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۴
map_image61375[1].png

مناطق مختلف استان هرمزگان از صبح امروز 9 بار لرزید.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نخستین زلزله صبح امروز استان هرمزگان را درساعت 6 و 38 دقیقه و 9 ثانیه در بندر جاسک ثبت کردند.

این زمین لرزه به بزرگی 6.2 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین در عمق 15 کیلومتری رخ داد. مختصات این زمین لرزه 57.8 درجه طول شرقی و 26.5 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

همچنین دو زمین لرزه در میناب استان هرمزگان در ساعت‌های 6 و 59 دقیقه و 37 ثانیه و نیز 7 و 2 دقیقه و 45 ثانیه صبح امروز به ترتیب به بزرگی 4.8 و 4.7 در عمق 20 کیلومتری زمین رخ داد.

مختصات این دو زمین لرزه نیز 57.8 درجه طول شرقی و 26.5 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

شبکه‌های لرزه‌نگاری کشوری دو زمین لرزه دیگر را در ساعت‌های 7 و 15 دقیقه و 7 و 19 دقیقه صبح امروز در بندر جاسک به ترتیب در عمق 16 و 20 کیلومتری زمین ثبت کردند. مختصات این دو زمین لرزه نیز 57.6 درجه طول شرقی و 26.4 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

در ششمین زمین لرزه صبح امروز استان هرمزگان ، میناب در ساعت 7 و 33 دقیقه و 32 ثانیه لرزید. این زمین لرزه 5 ریشتری نیز در عمق 26 کیلومتری زمین با مختصات 57.6 درجه طول شرقی و 26.7 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

همچنین دو زمین لرزه دیگر به بزرگی 5.6 و 4.7 در مقیاس امواج درونی زمین و به ترتیب در عمق 20 و 27 کیلومتری بندر جاسک استان هرمزگان را در ساعت‌های 7 و 39 دقیقه و 50 ثانیه و 7 و 47 دقیقه و 20 ثانیه صبح امروز لرزاند. مختصات این دو زمین لرزه 57.8 درجه طول شرقی و 26.4 درجه عرض شمالی و 57.6 درجه طول شرقی و 26.4 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

آخرین زمین لرزه صبح امروز استان هرمزگان در میناب به بزرگی 5.2 در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت 8 و 11 دقیقه و 28 ثانیه در عمق 20 کیلومتری رخ داد. مختصات این زمین لرزه 57.8 درجه طول شرقی و 26.6 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گسل اصلی مسبب زلزله‌های دیروز و امروز ناحیه جنوب شرقی ایران را گسل میناب و توالی زلزله‌های عمیق در این ناحیه را مسبوق به سابقه خواند.

دکتر مهدی زارع در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با تأکید بر اینکه توالی زلزله‌های شدید و عمیق در ناحیه مکران بسیار با اهمیت و جالب است، خاطرنشان کرد: این زمین‌لرزه‌ها از نظر علم زمین‌شناسی و مهندسی زلزله بسیار با اهمیت است و باید مطالعات بیشتری بر روی آنها انجام شود.

به گفته معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله سازوکار زلزله شدید صبح امروز جنوب شرق ایران نیز، امتداد لغز و فشاری بوده است.

زارع ادامه داد: شیب این گسل به سمت شرق است و روند زلزله نیز شمالی- جنوبی بوده است.

وی با اشاره به این که زلزله‌های عمیق با فاصله رخداد کم در این منطقه مسبوق به سابقه است، اظهار کرد: این زلزله در انتهای پهنه زاگرس، درست در جایی که این پهنه به پهنه مکران می‌رسد اتفاق افتاده اما فرورانشی نبوده است.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 90077
پاسخ
#5
خسارت زلزله در بخش راه به 110 ميليارد ريال رسيد

به گزارش سرويس اقتصادي باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان هرمزگان، محمد مهدي رضايي لري با اعلام اين خبر گفت: پس از وقوع زلزله اخير در منطقه بشاگرد كه باعث تخريب راه ارتباطي بيش از 70 روستا شد، اكيپ هاي بازگشايي مسير در منطقه حاضر شده و در كمترين زمان ممكن جهت خدمت رساني ساير ارگان ها نسبت به بازگشايي اوليه محورها اقدام كردند.
وي ادامه داد: در حال حاضر كليه مسيرهاي اصلي و روستايي منتهي به منطقه زلزله زده باز است.
رضايي لري خاطرنشان كرد: در روزهاي آتي نيز ايمن سازي محورها و بازگشايي و مرمت اساسي آنها انجام خواهد شد.
معاون راه روستايي اداره كل راه و شهرسازي هرمزگان همچنين با اشاره به تازه ترين برآورد انجام شده در خصوص خسارات مالي زلزله هاي اخير در بخش راه اعلام كرد: بيش از 43 كيلومتر از راه هاي روستايي در شهرستان بشاگرد به ويژه محور گوهران – گشميران خسارت ديده كه در مجموع حدود 110 ميليارد ريال برآورد شده است.
يادآور مي شود، در روزهاي اخير چندين زلزله پياپي بخش هايي از منطقه شرق هرمزگان را به لرزه درآورده كه بزرگترين آن به قدرت 6.2 ريشتر در نخستين ساعات صبح روز شنبه 21 ارديبهشت به وقوع پيوسته و موجب وارد آمدن خسارات زيادي به مناطق شهري و روستايي شهرستان بشاگرد شده است.
از شب گذشته تاكنون نيز چندين زمين لرزه گوهران بشاگرد را لرزانده كه قدرت اين زمين‌لرزه‌ها بين 4.6 تا 5.1 ريشتر گزارش شده است.
پاسخ
#6

کاهش وام ساخت مناطق زلزله زده


به گزارش گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران و به نقل از شاسا ,الهوردی دهقانی با بیان اینکه تسهیلات مصوب شده برای مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی به 120 میلیون ریال کاهش یافته است، اظهار کرد: این اقدام عملا تعطیلی ساخت و ساز و به سرانجام نرسیدن اهدافی را که برای ساخت و ساز مستحکم دنبال می کرد زیرسئوال خواهد برد.

وی با اشاره به اینکه این میزان تسهیلات نه تنها برای ساخت مسکنی در اندازه 60 متر به هیچ عنوان کافی نیست، افزود: بلکه می تواند باعث استفاده از مصالح نامرغوب و حتی نامربوط در امر ساخت و ساز در روستاها شده باشد و در نتیجه زمینه را برای بوجود آمدن ضایعه ای دیگر را فراهم آورد.

دهقانی در عین حال تامین مصالح با این میزان تسهیلات برای روستائیان را دشوار دانست و گفت: روستائیان باید برای تهیه مصالح مورد نیاز به شهرهایی مانند تبریز مراجعه کنند که تهیه مصالح با قیمت های بالا از این طریق به هیچ عنوان توجیه ندارد در حالی که بنیاد مسکن می تواند با قیمت بسیار پایین تر از طریق مبادی موجود مصالح مورد نیاز را به مانند گذشته تامین و در اختیار متقاضیان قرار دهد.

این نماینده مجلس نهم در عین حال سپردن کار به پیمانکاران را مناسب تر از دادن تسهیلات به متقاضیان دانست و گفت: این مسئله در حال پیگیری است تا روند ساخت و ساز در مناطق زلزله زده به روند قبلی بازگردد.

وی در پاسخ به این سئوال که نحوه نظارت بر عملکرد پیمانکاران را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: نحوه کار، استفاده از مصالح ساختمانی حداقل مطلوب و سایر بخش ها باید از طریق ناظران مورد نظارت و کنترل باشد تا مسکنی که تحویل آُسیب دیدگان می شود مسکنی مطمئن باشد./عب
پاسخ
#7


زلزله، 4.1 ریشتری «سراوان» را لرزاند
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92030805396
چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۲

زلزله‌ای به بزرگی 4.1 در مقیاس امواج درونی زمین عصر امروز سراوان استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت وقوع این زمین‌لرزه را 18:31:26 ثانیه ثبت کردند.

زمین‌لرزه عصر امروز سراوان که در عمق 80 کیلومتری زمین رخ داد، با مختصات 62.74 درجه طول شرقی و 28.27 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

این زمین لرزه در 109 کیلومتری سراوان، سیستان و بلوچستان، 132 کیلومتری سوران، سیستان و بلوچستان و 150 کیلومتری خاش، سیستان و بلوچستان رخ داد.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 99997
پاسخ
#8


وقوع زلزله 4.2 ریشتری در «اهل» فارس
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92031106763
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۰
ea.jpg

زلزله‌ای به بزرگی 4.2 در مقیاس امواج درونی زمین عصر امروز اهل استان فارس را لرزاند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت وقوع این زمین‌لرزه را 16:36:29 ثانیه ثبت کردند.

زمین‌لرزه عصر امروز اهل که در عمق 12 کیلومتری زمین رخ داد، با مختصات 53.92 درجه طول شرقی و 26.98 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

این زمین لرزه در 26 کیلومتری اهل استان فارس، 36 کیلومتری جناح استان هرمزگان و 41 کیلومتری اشکنان استان فارس رخ داده است.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 99997
پاسخ
#9


فیروزکوه لرزید
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92033118844
جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۵

زلزله ای به بزرگی 3.9 در مقیاس امواج درونی زمین، بامداد جمعه، فیروزکوه در استان تهران را لرزاند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت

۱۰ و ۲۷ دقیقه و ۴۳ثانیه بامداد جمعه 31 خردادماه رخداد این زلزله را ثبت کردند.

مختصات روزمرکزی کانون این زلزله که در عمق هشت کیلومتری زمین به وقوع پیوسته، ۵۲.۵۵ درجه طول شرقی و ۳۵.۷۹ درجه عرض شمالی گزارش شده است.

انتهای پیام
پاسخ
#10


زلزله 4 ریشتری در «کلامه» بوشهر را لرزاند
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92040200794
یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۹

زلزله‌ای به بزرگی 4 در مقیاس امواج درونی زمین شب گذشته کلامه استان بوشهر را لرزاند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت وقوع این زمین‌لرزه را 22 و 16 دقیقه و 23 ثانیه ثبت کردند.

زمین‌لرزه شب گذشته کلامه که در عمق 10کیلومتری زمین رخ داد، با مختصات 51.35 درجه طول شرقی و 29.03 درجه عرض شمالی ثبت شده است.

این زمین لرزه در 14 کیلومتری کلامه، بوشهر، 18 کیلومتری اهرم، بوشهر22 کیلومتری تنگ ارم، بوشهر رخ داده است.

انتهای پیام
کد خبرنگار: 99997
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حرکت صفحات بزرگ زمین، گسل تبریز را تحت تاثیر قرار داده است keiivan 0 601 1395/6/23 ، 01:37 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  تهیه نقشه جامع شتاب طیفی زلزله کشور keiivan 0 813 1394/4/25 ، 02:12 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  استخدام قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در سراسر کشور علی خیرالهی 0 907 1394/3/23 ، 06:54 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  کاهش تلفات زلزله‌های اخیر به معنای افزایش ایمنی کشور در برابر زلزله نیست keiivan 0 575 1394/2/14 ، 11:57 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  کاهش تخریب آرماتورهای فولادی در سازه‌های بتنی با دستاورد محققان کشور keiivan 0 732 1393/10/7 ، 03:23 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  ایران، ششمین کشور زلزله‌خیز دنیا/ آسیب‌پذیری 83 درصد شهرهای کشور در برابر زلزله keiivan 0 711 1393/7/24 ، 11:35 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  راه بهتری برای اندازه‌گیری زمین‌لرزه وجود دارد؟ keiivan 0 811 1393/6/11 ، 01:32 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  تولید بتن رنگی مقاوم به اشعه خورشید در کشور keiivan 1 1,260 1393/5/13 ، 01:33 عصر
آخرین ارسال: online
  اخبار پیرامون نظام مهندسی استان های مختلف keiivan 3 2,189 1393/1/26 ، 06:18 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور،یک چهارم حداقل تعدادلازم/تهیه نقشه‌ برآوردخسارت زلزله‌های keiivan 0 738 1392/10/3 ، 06:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان