امتیاز موضوع:
  • 80 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتفاع طبقات
با تماسی که با دکتر سیفی داشتم .
چنین پاسخی را دریافت کردم اختلاف فقط در ظبقه اول مطرح می شود .
صحیح این است که برای طبقه اول ارتفاع طبقه از کف فونداسیون تا مرکز تیر و برای باقی طبقات اکس تا آکس سقف ( کف سازه ای ) باشد .
در معماری هم ارتفاع مفید طبقه مهم است .

از جناب مهندس siamak_meybodi هم تشکر می کنم به دلیل اینکه باعث شدن تا چنین تاپیکی ایجاد و رفع ابهام گردد .
پاسخ
سلام به همه ی دوستان عزیز . به تازگی دارم روی پروژه ای کار میکنم که امید وارم دوستان عزیزم بخصوص مهندس فلا ح منش و مهندس بابایی ان هم به این دلیل ان که تا به حال کمکهای فراوانی را از این دوستان دیدم در این مورد.در این پروژه میخواهم یک ساختمان فولادی برای شروع کار مدل کنم از ابتدا تا انتها با کد ارتفاعی که منابع (کتابهای اموزش ایتبس) اموزش داده اند. سپس همین ساختمان دوباره با کد ارتفاعی منوال ایتبس مدل میشود . ساختمان را به روش تنش مجاز طراحی میکنیم.باید از ضریب زلزله تا طراحی ستونها و ... چک شود که ایا این اختلاف ارتفاع کم در طبقه پایین در چه حالتی میتواند بحرانی باشد.ایا بحرانی میباشد یا خیر.به این علت یک ساختمان را مدل میکنم که تمامی حالات با واقعیت یک ساختمان مطابقت داشته باشد . وگرنه میشد تنها یک ستون را ازمایش نماییم.در مورد ضریب زلزله هم میدانم که این اختلاف کم هست اما در یک جا که ارتفاع ساختمان با این حد(نصف ضخامت طبقه همکف) اضافه شود احتمالا ضریب زلزله را افزایش میدهد.به هر حال تا ازمایش نشود مشخص نمیشود.بالا تر از این نیست که جوابها یکی شود . نتیجه مهم این است که بعد از تحقیق به این نتیجه برسیم.به هر حال از دوستان خواهش میکنم تا در این بحث مهم شرکت نمایند تا به نتیجه ای برسیم و ان را انتقال بدهیم به منابع محترم.البته این را هم بگویم که خود من تا به الان هر چه بلد هستم از منابع و اموزشهای دیگر بوده و تشکر خود را از این منابع اعلام مینماییم به خصوص دکتر سیفی عزیز که بی شک یکی از بهترین کتابهای اموزشی در این رابطه را در ایران تا لیف نموده اند هم چنین مهندس هادیزاده عزیز.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
جناب بابایی عزیز مهندس فلاح منش عزیز این سوال را از من پرسیدند و در بخش پیامهای خصوصی به من گفتند که ارتفاع من اشتباه است . ایشون این تاپیک را شروع کردند که من از ایشان و جنابعالی تشکر میکنم.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
برای اینکه به جواب واحد برسیم بدون اینکه از کتابی یا کسی بپرسیم اینه که یکی بیاد نقشه سازشو با سازه نگار یا سازه 90 یا برنامه های دیگه که مدلو تبدیل به نقشه میکنه بکشه بعد ستونو با تیراش و کد ارتفاعی اتوماتیک ببینه
بعد حالا که داریم وسواس به خرج میدیم به نظرتون تو سازه بتنی و ستون های اطراف که زمان تغییر مقطع رد اجرا پشت ستون ها همباده ولی در طراحی هم مرکز هستن رو با cardinal point اصلاح کنیم که خروج مرکزیت ستون حساب بشه ؟
پاسخ
من از شما خیلی ممنونم بابت کار مفیدتون
تمامی بحث بر میگرده تشابه اجرا و مدل
تا حد امکان باید مدل با اجرا برابری کنه
این مسئله ی کد ارتفاعی توی دیتیلینگ و خروجی های گرافیکی که از ایتبس گرفته میشه خودشو تاثیر داره
به هر حال پیش نهاد میکنم آدم خودشو محدود به گفته دیگر منابع نکنه و خودش به یقین برسه خیلی بهتره
من عقیده دارم توی سازه ی بتنی مخصوصا در طبقه ی اول با دید بهتری باید قضاوت بشه برای کد ارتفاعی

منتظر بررسی های شما هستیم آقای مهندس و هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم
موفق باشید
پاسخ
(1392/9/19 ، 02:25 عصر)NOD نوشته است: برای اینکه به جواب واحد برسیم بدون اینکه از کتابی یا کسی بپرسیم اینه که یکی بیاد نقشه سازشو با سازه نگار یا سازه 90 یا برنامه های دیگه که مدلو تبدیل به نقشه میکنه بکشه بعد ستونو با تیراش و کد ارتفاعی اتوماتیک ببینه
بعد حالا که داریم وسواس به خرج میدیم به نظرتون تو سازه بتنی و ستون های اطراف که زمان تغییر مقطع رد اجرا پشت ستون ها همباده ولی در طراحی هم مرکز هستن رو با cardinal point اصلاح کنیم که خروج مرکزیت ستون حساب بشه ؟

سلام
در مورد دومی که فرمودید من قبلا این مسئله بررسی کردم در نتیاج هیچ تاثیری ندارد
پاسخ
با سلام...بنده به شخصه با گفته هاي جناب فلاح منش موافقم..آنچه در نرم افزار ساختماني etabs اهميت دارد ارتفاع سازه اي طبقات است..ومبناي اين ارتفاع از روي استراكچر مي باشد.
پاسخ
(1392/9/19 ، 02:38 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: من از شما خیلی ممنونم بابت کار مفیدتون
تمامی بحث بر میگرده تشابه اجرا و مدل
تا حد امکان باید مدل با اجرا برابری کنه
این مسئله ی کد ارتفاعی توی دیتیلینگ و خروجی های گرافیکی که از ایتبس گرفته میشه خودشو تاثیر داره
به هر حال پیش نهاد میکنم آدم خودشو محدود به گفته دیگر منابع نکنه و خودش به یقین برسه خیلی بهتره
من عقیده دارم توی سازه ی بتنی مخصوصا در طبقه ی اول با دید بهتری باید قضاوت بشه برای کد ارتفاعی

منتظر بررسی های شما هستیم آقای مهندس و هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم
موفق باشید

اقای مهندس فلاح منش فرمایش شما کاملا صحیح است اما درسته که یقین فردی مهم است اما ما خارج از منابع فعلی تخصصی نیستم یکجورایی تمامی سواد و دانش تخصصی ما در رشته فعلی برگرفته از منابع معتبر و دیدگاه تجربی و فردی است و غیر این معنایی ندارد .
پاسخ
من حرف شمارو قبول ندارم
حداقل میشه گفت 30 درصد از این اطلاعات برمیگرده به دید مهندسی
هرکسی میتونه با خوندن کتابها ی نرم افزاری اپراتور نرم افزار بشه که تا دلتون بخواد توی دفاتر همچین افرادی هستن

کسانی موفق هستن که به دید مهندسی برسن و اگر آدم محدود کنه خودشو به کتاب و جزوه هیچوقت به این دید نخواهد رسید
البته بنده به شخصه هنوز دید قوی مهندسی ندارم
پاسخ
سلام
در این بحث بهتر است یک سری هم به دفاتر فنی که نقشه های سازه را تهیه میکنندوجوشکارها یا قالب بندها که اجرا ملکه ذهنشان هست مراجعه شود.ضمن احترام به نطرات دوستان دیگر ومطالبی که اساتید در کتابهایشان ارائه داده اند من نطر مهندس فلاح منش را تایید می کنم دلیلش هم اینست که ایشان وارد کارطراحی عملی سازه ها شده اند وبا نرم کار بیرون از کتاب آشنا هستند. فکر می کنم چون در ایتبس تیر ضخامتی ندارد این شبهه ایجاد می شود که وسط تیر یا بالای تیرهر دو باشد خیلی فرق ندارد ولی در نقشه های سازه حتی یک مورد هم نداریم که ارتفاع را از وسط تیر بگیرند.
به نظر من این قضیه قراردادی است وسالها به همی صورت جا افتاده وفکر نمی کنم با رفنی سنگینی داشته باشد که بابت آن حرف فلان دکتر ارجحتر باشد.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش نحوه مدل سازی سازه هایی که دارای اختلاف سطح در طبقات می باشند admin 57 26,941 1395/4/26 ، 08:37 صبح
آخرین ارسال: CivilS
  یک قاشق مهندسی عمران -نامنظمی در ارتفاع سازه ها sabzsaze 0 771 1394/2/18 ، 01:40 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان