امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 2.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بارهای دینامیکی در طراحی پی با برنامه safe
سلام دوستان
سازه بتنی با روش تحلیل دینامیکی طراحی کردم الان میخوام پی رو هم طراحی کنم شنیدم که با ورژن 8.1 باید انجام بشه
به نظرتون چرا؟
اگه با ورژن12 انجام بدم چی؟

پاسخ
سلام

هیچ تفاوتی ندارند می توانید با 12 هم انجام دهید ، اما بارهای دینامیکی در safe12 قابیلت فراخوانی دارند ولی این بارهای در safe8 این امکان را ندارند و باید معادل سازی شوند .
درکل اگر مبتدی هستید برنامه ورژن 8 مناسبتر است در غیر این 12 را انتخاب کنید .
پاسخ
اولین باره که میخوام safe کارکنم
میخوام با 12 کار کنم، ولی مثل اینکه باید قبلش بارهای دینامیکی رو به استاتیکی تبدیل کنم چون طراحی غیر خطی مثل تحلیل حذف کشش خاک رو انجام نمیده،این درسته؟
برای حلش باید چکار کرد؟
پاسخ
می توانید طراحی پی را با ورژت 12 انجام دهید . ورژن 8 قبلیت خودکاری خیر خطی ساختن ترکیب بارهی حذف کشش خاک را دارد ولی سیف 12 باید اینمورد را خودمان با توجه به قابلیت برنامه انجام دهیم ، یعنی ابتدا ترکیب بارهای را می سازیم سپس آنها را به خیرخطی تبدیل می کنیم .
برای انجام تحلیل با حالت بارهای دینامیکی محدودیتی نداریم درصورتی که اثر پلند شدگی در پی را نداشته باشیم و محدود باشد . هر چند بهتر است به صورت استاتیکی معادل سازی کنیم ولی ملزوم نیست .
پاسخ
ادغام شد :

(1393/6/8 ، 02:56 عصر)mehdi069 نوشته است: سلام دوستان
وقتی که تحلیل سازه بر اساس بار دینامیکی باشه برای انتقال به فایل سیف دو بار دینامیکی رو به صورت چهار بار استاتیکی تعریف کردم وبه سیف انتقال دادم
الان ترکیب بار برای پی و خاک زیر پی بر چه اساسی باید تعریف کنم؟
این چهار بار استاتیکی جدید؟
موضوع بعدی:
فضای سانسور باید openingباشه؟ یا اینکه نیازی به تعریفش نیست و باید کل فضای بین پی های 4طرف و فقط open بزنیم؟

پاسخ
ترکیب بار براساس همان حالت بارهای معادل شده خواهد بود . و برای کنترل فشار خاک از بارهای سرویش بدون ضریب استفاده می کنیم . به دلیل اینکه در برنامه سیف قابلیت افزایش تنش مجاز به میزان 33 درصد وجود ندارد ضرایب واحد را به 0.75 تغییر می دهیم و یا به جای این ضریب می توانیم تنش مجاز خاک را به میزان 33 درصد افزایش دهیم یعنی ( 1.3 * Qa )

ترکیب بارها کنترل تنش مجاز خاک زیر پی براساس زیر می باشند .

[تصویر:  p0j4vi72wrmrmzonzyhk.jpg]

- فضای اسانسور به عنوان بازشو مدلسازی می شود .
پاسخ
بارهای با خروج از مرکزیت مثل elx ,enx همان بارهای درون ایتبس هستن یا این نوع بار هم باید در سیف مدل بشن
پاسخ
(1393/6/9 ، 03:23 عصر)mehdi069 نوشته است: بارهای با خروج از مرکزیت مثل elx ,enx همان بارهای درون ایتبس هستن یا این نوع بار هم باید در سیف مدل بشن

با توجه به اینکه پروژه شما در حالت تحلیل دینامیکی می باشد و بارها معادل سازی به بارهای استاتیکی می شوند . پس به ازای هر حالت بار دینامیکی یک حالت بار استاتیکی خواهیم داشت ؛ در صورتی که در پروژه اصلی ایتبس بارهای زلزله با خروج از مرکزیت تعریف شده باشید این بارها باید به ازای حالت بار زلزله استاتیکی معادل در safe هم ایجاد شود .

نکته بعدی وجود 30 درصد جهت متعامد ( ترکیب بار 100-30 ) برای ترکیب بارهای کنترل فشار خاک زیر پی و ترکیب بارهای طراحی پی می باشد . توجه نمائید در صورتی که در فایل طراحی سازه در برنامه ایتبس اثر این 30 درصد جهت متعامد را در نظر گرفته باشید باید این اثر در ترکیب بارهای ( تنش مجاز خاک و طراحی عنصر پی ) دیده شود .

پاینده باشید
پاسخ
دوست عزیز من متوجه نشدم
قبل از ارسال فایل به safe من دو بار دینامیکی spx,spy تعریف کرده بودم
برای استاتیکی شدن این دو بار،چهار بار معادل sxp,sxn,syp,syn را تعریف کرده وبه safe اکسپورت کردم.
الان تمام بار های ارسالی etabs رو در safe پاک کردم.
ترکیب بارایی که الان باید تعریف کنم شامل بار زنده،بار مرده واین چهار بار معادل هستن،درسته؟
البته باید ترکیب بار شامل 30-100 رو هم در نظر بگیرم.
پاسخ
الان چند مدل ترکیب بار در حالتی که تحلیل در ایتبس استاتیکی هست رو نگاه کردم
ترکیب بار در سیف بر اساس بارهای live,dead,ex,ey,epx,epy,enx,eny هستن
اگه فرض بر این باشه که این بارها بعلاوه چهار باری که در بالا ذکر شده رو در تحلیل دینامیکی برای سیف تعریف شده باشن
کدوم از این بارها باید در ترکیب بار دخالت داده بشه؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Question طراحی فنداسیون جرثقیل دروازه ای msh002 0 92 1396/2/13 ، 11:00 صبح
آخرین ارسال: msh002
  ترکیب بار طراحی پی و کنترل تنش eng.mousavi 1 198 1396/1/15 ، 09:47 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  بیرون زدگی نوار طراحی در سیف 14 hajix8867 1 135 1396/1/15 ، 09:45 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  بيرون انداختن از برنامه safe مهرداد عظيمي كهن 1 179 1395/12/10 ، 07:38 عصر
آخرین ارسال: civil92
  طراحی نوار ها در safe m.xatooni 1 392 1395/9/27 ، 01:19 عصر
  طراحی فونداسیون mrm968 1 331 1395/9/27 ، 12:26 عصر
  تاثیر دیوار برشی در Safe afshin_ipe 1 366 1395/7/16 ، 12:57 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  راهنمایی درباره مقدار ارماتور توسط برنامه safe 12 hamid1002 2 445 1395/7/3 ، 01:52 عصر
آخرین ارسال: hamid1002
  سوال در مورد رسم مورب نوار طراحی farvahar_boy 3 1,073 1395/6/19 ، 02:11 عصر
  ترسیم نوار طراحی مورب و بیرون زدگی از فونداسیون farzad4m 2 445 1395/6/19 ، 12:19 عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان