امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3.07
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازتاب دینامیکی سازه با اعمال برون مرکزی اتفاقی
دوستان میشه یک راهنمایی کنید و نحوه تنظیم "بازتاب دینامیکی سازه با اعمال برون مرکزی اتفاقی در جهت مثبت و منفی هر دو محور" را بگید. منظورم تو قسمت
Define Response Spectrum Cases
هست.
پاسخ
ب*****

حالت بارهای دینامیکی در صورت داشتن خروج از مرکزیت به قرار زیر است :

SPX : بار زلزله دینامیکی در جهت X
SPY : بار زلزله دینامیکی در جهت Y

SPXT : بار زلزله دینامیکی دارای خروج از مرکزیت در جهت X
SPYT : بار زلزله دینامیکی دارای خروج از مرکزیت در جهت Y

* بارهای زلزله دینامیکی به صورت مثبت در نظر گرفته می شوند چون برنامه به صورت خودکار اثر رفت و برگشتی شدن زلزله را در نظر خواهد گرفت .

برای تنظیمات هم اشاره کنید در کدام قسمت مشکل دارید ؟
پاسخ
ممنون. لطفا نحوه تنظیم دو بار پایینی رو تو اینبز بهم بگید. چطوری تو قسمت Spectrum Cases خروج از مرکزیت رو تنظیم کنم؟
SPXT : بار زلزله دینامیکی دارای خروج از مرکزیت در جهت X
SPYT : بار زلزله دینامیکی دارای خروج از مرکزیت در جهت Y

پاسخ
برای تعریف حالت بار زلزله باید از قبل طیف پاسخ را براساس ضرایب بازتاب تعریف کرده باشید . سپس مراحل زیر را برای حالت بار دارای خروج از مرکزیت پیش بروید .

م 1 : Add New Spectrum را انتخاب کنید . تا حالت بار جدید اضافه شود .

م2 - در برگه باز شده فعلی ، در قسمت Spectrum Case Name نام حالت بار را انتخاب می کنید . ( SPXT ) یا ( SPYT )

م3- میزان میرایی یا دمپینگ ( Damping ) را 0.05 تعریف کنید .

م4 - در قسمت Modale combination گزینه CQC را انتخاب می کنید . ( روش ترکیب مربع کامل که ترکیب اثر مدها را در نظر می گیرد )

م 5- در قسمت Directtional Combination گزینه SRSS را انتخاب کنید . ( روش جذر مجموع مربعات که ترکیب نتایج تحلیل طیف استاندارد را در نظر می گیرد )

م 6 - در قسمت Function به ترتیب برای حالت بار دینامیکی SPXT , SPYT جعبه U1 ,U2 را انتخاب می کنید . ( برای حالت بار دارای خروج از محوریت spxt باید جعبه u1 را انتخاب و طیف از پیش تعریف شده را انتخاب کنیم . برای حالت بار spyt باید جعبه u2 را انتخاب کنید . )

در قسمت Scale Factor ضریب مقیاس را برای حالت بارها تعریف می کنید که برابر است با ( A* I * g / R )

م 7 - در قسمت Eccentricy باید مقدار خروج از مرکزیت را وارد کنیم که برابر است با حداقل 0.05 بعد ساختمان در جهت عمود برنیروی زلزله

- یکسری از موارد پیشفرض قرار دارند و صحیح است ولی در مراحل بالا آمده است تا بدانید هرکدام برای چه منظور تنظیم می شوند .

باز اگر سوالی داشتید بیان کنید .

پاینده باشید
پاسخ
ادغام شد :

(1393/7/4 ، 07:03 عصر)javadjbs نوشته است: سلام دوستان من یک پروژه بتنی دارم که زمان تناوب جهت x و y آن باهم متفاوت است که یکی از آنها بیشتر از 0.7 و دیگری کمتر از 0.7 است و خاک زمین هم از نوع 2 است و میخواهم آن را تحلیل دینامیکی طیفی کنم ، اما نمیدانم برای انتخاب فرمول B باید از کدام زمان تناوب استفاده کنم . لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ
javadjbs ,

ابتدا دو مورد تحلیل و زمان تناوب را از هم تفکیک می کنیم :

بند 1 : در سازه از تحلیل دینامیکی استفاده می کنیم ، اما نیاز است حالت بارهای استاتیکی برای همپایه سازی برش های پایه به برنامه تعریف شود .

بند2 : براساس بند1 پس نیاز داریم ضریب زلزله استاتیکی را محاسبه و متناسب به حالت بارهای استاتیکی خطی در برنامه ضریب زلزله تعریف کنیم .

براساس بند 2 نیاز به محاسبه زمان تناوب سازه و ضریب بازتاب و به موازات آن ضریب زلزله می باشد :

در صورتی که زمان تناوب کوچکتر از 0.7 ثانیه باشد اثر نیروی شلاقی در نظر گرفته نمی شود .

در صورتی که زمان تناوب بزرگتر از 0.7 ثانیه باشد اثر نیروی شلاقی در نظر گرفته می شود .

بند 3 : برای تعریف طیف پاسخ در حالت تحلیل دینامیکی طیفی نیازی به اثر دادن نیروی شلاقی نمی باشد . چون این اثر تنها برای تحلیل تک مودی می باشد .

براساس بند 3 برای تعریف طیف پاسخ ابتدا T0 , Ts , S را براساس نوع خاک از آیین نامه زلزله 2800 تعیین می کنیم . حال برای محاسبه ضریب بازتاب باید براساس گامهای افزایشی زمان تناوب یک مقدار مشخص ضریب بازتاب استخراج نمائیم . در اینصورت نیاز است یک حداکثر زمان تناوب در نظر داشته و گامهای افزایشی تا به رسیدن به آن زمان تناوب حداکثر را با در نظر داشتن بازه های ، ضریب بازتاب متناسب را محاسبه کنیم .

- به فرض گامهای افزایشی زمان تناوب هر 0.05 می باشد در اینصورت مقدار زمان تناوب 0.05 درصد را از بازه های محاسبه ضریب بازتاب تغیریت داده و ضریب بازتاب را براساس فرمول مشخص محاسبه می کنیم . گام بعدی برابر است با 0.1 و گام بعدی 0.1+0.05 = 0.15 می باشد براین اساس گامها را افزایش می دهیم و ضریب بازتاب آن را محاسبه می کنیم .

- برای جهت X و y باید دو طیف طرح در نظر می گیریم چون زمان تناوب ها و ضریب رفتارها تفاوت دارد .

* هر مقدار گامهای افزایشی زمان تناوب کمتر باشد ، دقت محاسبات بیشتر است . ( نقاط منحنی نزدیکتر می باشد )

- برنامه های تحت اکسلی برای تعریف این طیف وجود دارد . که می توانید از آنها استفاده کنید .

پاسخ
(1393/7/4 ، 07:23 عصر)کیوان بابایی نوشته است: ادغام شد :

(1393/7/4 ، 07:03 عصر)javadjbs نوشته است: سلام دوستان من یک پروژه بتنی دارم که زمان تناوب جهت x و y آن باهم متفاوت است که یکی از آنها بیشتر از 0.7 و دیگری کمتر از 0.7 است و خاک زمین هم از نوع 2 است و میخواهم آن را تحلیل دینامیکی طیفی کنم ، اما نمیدانم برای انتخاب فرمول B باید از کدام زمان تناوب استفاده کنم . لطفا راهنمایی کنید.
مهندس بابایی فکر کنم سوالم رو جای نامناسبی مطرح کردم و اصلا اشتباه مطرح کردم چون همزمان در حال مطالعه جزوه ای که شما گذاشته بودید و کتابی از مهندس باجی بودم که کمی گیج شدم.
اما سوال من در مورد این قسمت از کتاب مهندس باجی بود که ایشان برای تحلیل طیفی در قسمت Responce spectrum ... و در قسمت convert to user defined به فرمولی که در زیر عکس اون رو میگذارم زمان تناوب های متفاوت از صفر تا 2.5 با فاصله 0.2 می دهد و در این قسمت define function جای گذاری میکند . حال سوال من این
است که این فرمول چیست و از کجا آمده است ، این فرمول شبیه به فرمول های ضریب بازتاب است اما بندی در مورد آن در آیین نامه 2800 ندیدم.
[تصویر:  89971486585951934254.jpg]
پاسخ
(1393/7/4 ، 08:56 عصر)javadjbs نوشته است:
مهندس بابایی فکر کنم سوالم رو جای نامناسبی مطرح کردم و اصلا اشتباه مطرح کردم چون همزمان در حال مطالعه جزوه ای که شما گذاشته بودید و کتابی از مهندس باجی بودم که کمی گیج شدم.
اما سوال من در مورد این قسمت از کتاب مهندس باجی بود که ایشان برای تحلیل طیفی در قسمت Responce spectrum ... و در قسمت convert to user defined به فرمولی که در زیر عکس اون رو میگذارم زمان تناوب های متفاوت از صفر تا 2.5 با فاصله 0.2 می دهد و در این قسمت define function جای گذاری میکند . حال سوال من این
است که این فرمول چیست و از کجا آمده است ، این فرمول شبیه به فرمول های ضریب بازتاب است اما بندی در مورد آن در آیین نامه 2800 ندیدم.
[تصویر:  89971486585951934254.jpg]

مشکلی نداره

این فرمول همان فرمول های مندرج در بند 2-3-4 آیین نامه زلزله 2800 ویرایش سوم می باشد . که براساس توظیحات پایین بند3 از ارسال بالا ضریب بازتاب محاسبه می شود . S+1 ) = 2.5 ) و Ts = 0.5
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Tongue مشکل در چک مدل سازه بتنی Atlantis77 1 42 1396/6/18 ، 01:57 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 46 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  ترکیب سیستم بابر جانبی در ارتفاع سازه hamidreza4822 1 186 1396/3/19 ، 08:01 عصر
آخرین ارسال: hamidreza4822
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 7 720 1396/1/2 ، 06:50 عصر
آخرین ارسال: ezal22020
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 48,213 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 381 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 535 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  فرق تحلیل دینامیکی و استاتیکی keiivan 29 20,558 1395/10/11 ، 03:27 صبح
آخرین ارسال: pezhmanrajabi320
  نمایش تیر ها و ستون هارو در یک الویشن سازه مد نظر در ایتبس مبتدی95 6 509 1395/10/11 ، 12:02 صبح
آخرین ارسال: civil92
  نحوه اعمال زلزله قائم Ev در ایتبس sasan.ce 10 1,159 1395/10/10 ، 07:03 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان