امتیاز موضوع:
 • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3.05
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
تاپیک آموزش جامع اتوکد 2016 (2D & 3D) از0 تا 100
#1
Star 

به نام یکتا مهندس هستی با سلام خدمت تمام کاربران سایت مای سیویل از این پس قرار هست در این
تاپیک آموزش اتوکد 2016 را به صورت جلسه ای و از 0 تا 100 برای شما قرار
بدم . در حال حاضر برای آموزش از ورژن 2016 این نرم افزار استفاده میشه و بلافاصله
پس از اومدن ورژن 2017 و همینطور به بعد
، این
آموزش به روز میشه و از جدید ترین ورژن برای آموزش استفاده میشه .


تمام این آموزش توسط بنده نوشته میشه و از جایی کپی نمیشه ، بنابراین
اگر نقص و کم وکاستی در کار دیدید به بزرگی خودتون ببخشید و اون رو به بنده اطلاع
بدید.


این آموزش ها به نحوی هست که فرض میشه کاربر هیچ پیش زمینه ای در
مورد اتوکد نداره و از پایه به صورت کامل آموزش داده میشود . بنابراین امید است که
پس از تمام شدن کامل آموزش ها ، یک فردی که هیچ پیش زمینه ای از اتوکد نداره شروع
به یاد گیری کنه و در نهایت بتونه با رسم کامل یک نقشه و تبدیل اون به یک مدل سه
بعدی ، از این مدل رندر گرفته و بهترین نمایش از مدل سه بعدی را بدست بیاره .


تمام آموزش ها در همین تاپیک قرار میگیره و در صورتی که هر پرسشی
دارید در همین بخش اعلام کنید تا هم بنده و هم سایر دوستان به اون پاسخ بدیم .و در پایان با حمایت خودتون ما رو به ادامه ی کار تشویق کنید.


موفق باشید


پاسخ
#2
اولین جلسه از سری جلسات آموزش جامع اتوکد 2016
در این جلسه سعی شده تا شما را با محیط نرم افزار آشنا سیازیم . این آموزش های بر مبنای این تهیه شده که فرض شده دانشجو هیچ اطلاعاتی از اتوکد ندارد و با زبان ساده و از 0 تا 100 همه چیز را برای شما میگوییم فقط کافیست با سری آموزش های ما همراه باشید.
سر فصل های این جلسه :
 • نحوه ی ساخت فایل جدید
 • آشنایی با محیط نرم افزار
 • نحوه ی ذخیره سازی فایل جدید
1-شروع کار با نرم افزار
پس از اینکه روی آیکون برنامه کلیک کردید صفحه ای مطابق عکس زیر باز میشود که در این صفحه می بایست شما روی قسمت مشخص شده کلیک کنید تا فایل جدید فراخوانی شود .
برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
ممکن است پس از زدن این دکمه پنجره ای باز میشود که در آن روی open کلیک کرده ( در جلسه های آینده این پنجره توضیح داده خواهد شد ) .
حال شما یک فایل جدید ساخته اید . دقت شود این فایل به صورت پیش نویس میباشد و تا زمانی که آن را ذخیره نکنیم به فایل ثابت تبدیل نمیشود.
2-آشنایی با محیط نرم افزار
محیط نرم افزار اتوکد به طور کلی شامل 4 بخش میشود که هر کدام از این بخش ها وظایفی را بر عهده دارند که در ادامه به طور مفصل به انها میپردازیم .
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
بخش 1 : این بخش مربوط به تمام ابزار های ویرایشی و ترسیمی اتوکد میباشد که من اسم این بخش رو جعبه ابزار گذاشتم . در ادامه با نحوه ی استفاده از این جعبه آشنا میشویم .
بخش 2 : محیط کار نرم افزار می باشد و هر کاری که در نرم افزار انجام دهیم در این پنجره به نمایش در می آید .به عبارت دیگر این صفحه مانند صفحه ی کاغد ما میماند و باید ترسیم را روی این صفحه انجام دهیم . این صفحه یک صفحه ی مختصات میباشد و تمام خصوصیات یک صفحه ی مختصات را دارا میباشد
توضیحاتی در مورد صفحه ی مختصات از زبان ویکی پدیا :
دستگاه مختصات دکارتی، در برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) ، به نمایش هر [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) از برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) با دو [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) (یک برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) ) گفته می‌شود. این دو عدد را معمولاً به نام‌های مختصه X و مختصه Y می‌خوانند. در دستگاه محورهای مختصات دوبعدی، محورهای X و Y بر هم عمودند، از همین رو این دستگاه را دستگاه محورهای متعامد نیز می‌گویند.
برای نمایش هندسی هر نقطه، دو خط عمود بر هم را، که محور مختصات X (خُفت یا آبسیس) و محور مختصات Y، (یا رُست) نامیده می‌شوند، رسم می‌کنند و از محل تقاطع این دو محور، که مبدا مختصات نام دارد، روی هر محور به اندازه مختصه X و مختصه Y دو طول را (بر حسب واحد طول) مشخص می‌کنند. خط‌هایی که در انتهای این طول‌ها عمود بر محورهای مختصات رسم شود در نقطه‌ای یکدیگر را قطع می‌کنند. این محل تقاطع نمایش هندسی نقطه مورد نظر است.
نام این دستگاه مختصات از نام [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) و برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) ([URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) - برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) ) که این روش را برای مشخص کردن یک نقطه در صفحه کشف کرد، گرفته شده‌است.
با کاربرد دستگاه مختصات دکارتی امکان رسم [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) جبری به صورت برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) و [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) و یا محاسبه برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) و فواصل و همچنین نوشتن معادله مختصات یک شکل در صفحه فراهم می‌شود.
بخش 3 : این بخش که به نوار کامند یا دستور معروف است پل ارتباطی بین ما و اتوکد میباشد . به عبارت دیگر ما توسط این نوار با اتوکد حرف میزنیم و خواسته های خود را به اتوکد میگیم و همچنین اتوکد نیز توسط همین نوار با ما حرف میزند و خواسته های خودش رو به ما میگه J
بخش 4: این بخش شامل یک سری از دستگیره ها و ابزار های کمکی میباشد که ما میتوانیم از هرکدام از آنها استفاده کنیم تا کار ترسیم راحت تر شود . در جلسات آینده با تمام این ابزار ها آشنا میشویم .
3 – نحوه ی ذخیره سازی فایل :
همانطور که پیش تر گفته شد . ما بعد از باز کردن یک فایل باید حتما آن را ذخیره کنیم برای این کار از قسمت بالای صفحه سمت چپ روی لوگوی اتوکد میزنیم و ذخیره را انتخاب میکنیم
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
همچنین میتوانید با نگهداشتن کلین ctrl+s عملیات ذخیره سازی را انجام دهید . برای ذخیره سازی مجدد فایل بر روی آدرس دیگر و یا با فرمت های دیگر (در ادامه توضیح میدهیم ) میتوانید از Save as استفاده کنید یا کلید ctrl+shift+s را فشار دهید .
آموزش این جلسه به پایان رسید و شما یک آشنایی اولیه با اتوکد پیدا کردید در جلسه ی آینده وارد دستورات ترسیمی میشویم و از پایه ترین دستور کار را آغاز میکنیم .
موفق و پیروز باشید
پاسخ
#3
دومین جلسه از سری جلسات آموزش جامع اتوکد 2016
خب تا اینجای کار با محیط نرم افزار آشنا شدید . حالا میریم سراغ دستورات اتوکد . قبل از پرداختن به این موضوع یک توضیح کوتاهی در مورد دستورات اتوکد بدم !
دستورات اتوکد به طور کلی به دو دسته ی "دستورات ترسیمی" و "دستورات ویرایشی" تقسیم میشوند . بنابراین هر دستوری که در نوار کامند شما وارد کنید حتما جزء یکی از این دسته ها میباشد .
حالا به مطالبی که در این جلسه ی آموزشی بیان خواهد شد میپردازیم :
 • تنظیم اولیه ی صفحه ی باز شدن اتوکد
 • تنظیم واحد انتخابی دستگاه
 • دستور ترسیمی Line
 • نحوه ی کشیدن یک خط با طول و زاویه ی مشخص
تنظیمات اولیه ی نرم افزار
پس از اینکه شما اتوکد را باز میکنید میتونید با 3 حالت صفحه نمایش رو برو شید ! یک حالت اینکه مستقیما صفحه ی اتوکد باز شود ، یک حالت اینکه نرم افزار اجرا شود و برای باز شدن صفحه ی اتوکد لازم است فایل جدید بسازید ( مثل چیزی که در قسمت اول آموزش دیدید ) ، و یک حالت اینکه لازم است شما دستگاه خود را انتخاب کنید که آیا به متر باشد یا به فوت و اینچ .
خب دستوری که این کار را برای ما میکند دستور startup میباشد .
بنابراین در نوار کامند مینویسیم :
Startup
و کلید اینتر را میزنیم . خب حالا میتوانیم 3 مقدار را انتخاب کنید ( 0و1و2) خب پس بعد از نوشتن دستور startup و زدن اینتر عدد 0 را میزنیم و مجددا اینتر را میزنیم . با زدن این گزینه حالت استارت نرم افزار تغییر کرده
حالا اگر نرم افزار را ببندیم و مجددا باز کنیم میبینیم که دیگر پنجره ی ساخت فایل جدید باز نشد و مستقیما یک فایل اتوکد جدید برای ما باز شد .
خب حالا فکر میکنید اگر مقدار 1 یا 2 یا حتی 3 را در این قسمت وارد میکردیم چه تغییری در باز شدن اتوکد میکرد ؟؟؟
پس این چند عدد را به عنوان تمرین شما قرار میدهیم و از شما میخوام که پس از زدن این 3 عدد نتیجه را اعلام کنید (در نظرات )
Command :units
خب حالا باید واحد سیستم را تعیین کنیم برای این کار روند زیر را انجام میدهیم :
-در نوار دستور مینویسیم : units
-کلید اینتر را میزنیم
پس از این کار صفحه ای مشابه صفحه ی زیر باز میشود .
[تصویر: 11-256x300.png]
همانطور که متوجه شدید این پنجره از 4 قسمت کلی تقسیم شده که در ادامه توضیح میدم هر کدام مخصوص چه کاری است .
در قسمت length تنظیمات مربوط به طول انجام میشود که رد قسمت بالا میتوانید واحد طول را انتخاب کنید ( که ما از واحد decimal استفاده میکنیم ) و در قسمت پایین میتونید تعداد رقم اعشاری که نرم افزار نمایش میدهد برای طول ها را تنظیم کنید .
در قسمت angle همین گزینه ها عینا وجود دارد با این تفاوت که این بار تنظیمات مربوط به زوایا می باشد .
در قسمت insertion scale میتونیم تنظیم کنیم که طول ها را با چه واحدی نمایش بدهد که ما این قسمت را باز میکنیم و meter را انتخاب میکنیم
قسمت lighting مربوط به تنظیمات واحد نوری میباشد که این قسمت در بخش 3 بعدی توضیح داده میشود .
سوال : به نظر شما تنظیم واحد نرم افزار اصلا ضروری است و چه فایده ای دارد ؟؟؟؟؟؟
خب تا اینجای کار دیگه یک فایل اتوکد با تنظیمات صحیح در اختیار داریم و میریم برای یاد گیری دستورات
Command 1 : Line (L)
در انیجا بگم که هر دستور در اتوکد یک شورت کی یا کلید کوتاه دارد که این کلید های کوتاه را در پرانتز جلوی هر دستور مینویسم براتون به این معنی که به جای نوشتن کل دستور در نوار دستور کلید کوتاه آن را مینویسیم .
خب اولین دستور و ساده ترین دستور در اتوکد دستور کشیدن خط میباشد . برای این کار مراحل زیر طی میشود .
-در نوار دستور مینویسیم : Line یا L
- کلید اینتر را فشار میدهیم
با اینکار ما به اتوکد گفتیم که برای ما یک خط بکش و اتوکد نیز جواب ما رو میده !!
به نوار دستور نگاه کنید . میبینید که اتوکد یک چیزی از ما میخواد
[تصویر: 21-300x11.png]
اتوکد به ما میگه که لطفا اولین نقطه را مشخص کن . خب حالا ما باید توی صفحه یک نقطه میشخص کنیم . حالا با موس در یک جای صفحه مختصات یک کلیک چپ میکنیم . خب حالا به نوار دستور نگاه کنید !!
[تصویر: 31-300x10.png]
اتوکد به ما میگه که نقطه ی بعدی رو انتخاب کن . پس همین کار را مجددا تکرار میکنیم . این کار تا جایی که ما میخواهیم ادامه پیدا میکند .
خب هر وقت که کشیدن خط هامون تمام شد با زدن کلید Esc از دستور خارج میشویم .
[تصویر: 4-300x146.png]
توضیح : انتخاب نقطه در صفحه ی مختصات روش های مختلفی داره که در ادامه ی مباحث توضیح داده میشود .
نحوه ی کشیدن یک خط با طول و زاویه ی مشخص
خب شاید برای شما سوال پیش اومده باشه که چجوری میشه یک خط با طول مشخص کشید ؟؟ چجوری میشه یک خط با زاویه ی مشخص کشید ؟؟
مثلا من الان بخوام یک خط با طول 2 متر و زاویه ی 30 درجه نسبت به افق بکشم چیکار باید کنم ؟؟؟؟
خب به این سوالات خوب فکر کنید و سعی کنید بدون اینکه از جایی ببینید بهش پاسخ بدید تا در جلسه ی آینده به طور مفصل در موردش صحبت کنیم J
امیدوارم که از این جلسه ی آموزشی لذت برده باشید
پاسخ
#4
درود
ضمن تشکر و قدردانی از مهندس رهبر
دستمریزاد
آموزشتان بسیار شیوا و رساست
اگه تا آخر ادامه بدی میتونه جزوه یا حتی کتاب جامع و کاملی بشه !
یک پیشنهاد هم به مدیر سایت !
اگر امکانی را فراهم کنند که آموزشها پشت سرهم باشند و نظرات و سوال سایر دوستان مابین آموزشها درج نشود بلکه در آخر هر جلسه سه لینک با نام های
سوالات
نظرات
تمرین ها
قرار داده شود که با کلیک اعضا روی لینک مربوطه به صفحه دیگری هدایت شود تا ریتم و ترتیب آموزش حفظ گردد.
واتساپ 09132713149
پاسخ
#5

با تشکر از دوستان
متاسفانه محدودیت تعداد کلمه در پست وجود داره و نمیشه این کار رو کرد

از طرفی هم این شکل سایت کاملا برای کاربران آشناست و مشکلی پیش نمیاد
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
#6
(1394/7/14 ، 10:03 عصر)Cadkhoda نوشته است: درود
ضمن تشکر و قدردانی از مهندس رهبر
دستمریزاد
آموزشتان بسیار شیوا و رساست
اگه تا آخر ادامه بدی میتونه جزوه یا حتی کتاب جامع و کاملی بشه !
یک پیشنهاد هم به مدیر سایت !
اگر امکانی را فراهم کنند که آموزشها پشت سرهم باشند و نظرات و سوال سایر دوستان مابین آموزشها درج نشود بلکه در آخر هر جلسه سه لینک با نام های
سوالات
نظرات
تمرین ها
قرار داده شود که با کلیک اعضا روی لینک مربوطه به صفحه دیگری هدایت شود تا ریتم و ترتیب آموزش حفظ گردد.
سلام . خیلی ممنون از نظرتون
درست میفرمایید اگر سوالات جای دیگر پاسخ داده میشد خوب بود ، اگر سیسم هایی مثل ورد پرس بود به راحتی این امکام وجود داشت با افزونه های پرسش پاسخ اما مای بی بی همون طور که مهندس امن خانی فرمودند چون خودش حالت انجمن داره و برای پرسش پاسخ ساخته شده نمیشه زیاد در جای دیگه پرسش ها رو پرسید .
به هر حال ممنون امیدوارم تا آخر آموزش پیش بریم .

پاسخ
#7
سومین جلسه از سری جلسات آموزش جامع اتوکد 2016
سر فصل های این جلسه :
کشیدن خط با طول مشخص
کشیدن خط با زاویه ی مشخص
انتخاب نقاط در صفحه ی مختصات
نحوه ی کشیدن خط افقی و عمودی
نحوه ی پاک کردن محتویات صفحه
خب تا اینجای کار با نحوه ی کشیدن خط در اتوکد آشنا شدیم .
یک سوالی که در جلسه ی پیش مطرح شد این بود که چجوری میشه یک خط با طول مشخص و یا زاویه ی مشخص کشید . خب جواب این سوال رو این جلسه میدیم !!
سوال اول این بود که چگونه توی اتوکد خط با طول مشخص رسم کنیم : برای این کار باید بگم که نحوه ی کار توی محیط اتوکد به این صورت هست که شما در زمانی که میخواهید نقطه ی دوم ( در هر دستوری ) رو به نرم افزار بدید کافیه توی همون جهت عدد بدید .
خب برای اینکه کاملا مشخص شه مراحل رسم یک خط با طول 2 متر رو براتون میگم :
 • دستور خط ( line ) رو اجرا کنید
[تصویر: x3i8xlqooplphhkb9asw.jpg]
 • نقطه ی اول رو توی محیط نرم افزار مشخص کنید ( با موس)
[تصویر: krs4cf1upncy7pgu0op.jpg]
 • خب حالا قبل از اینکه نقطه ی بعدی رو جایی بدید کافی هست موس خود را به یک سمت ( هر سمتی که میخواهید در آن سمت خط رسم شود) ببرید و بدون اینکه کلیک کنید عدد 2 را از روی صفحه کلید بزنید و کلید اینتر را فشار دهید
[تصویر: jz7amt2kmqk7kv8uyde9.jpg]
 • در پایاد با زدن دکمه ی Esc از دستور خارج شوید .
به همین راحتی شما تونستید یک خط با طول مشخص بکشید .
خب حالا میریم سراغ بحث بعدی یعنی کشیدن یک خط با زاویه ی مشخص .
برای این کار کافی است پس از اجرای دستور خط و انتخاب نقطه ی اول کلید > را زده و سپس زاویه ی مورد نظر را وارد کنیم و اینتر را بزنیم .
برای درک بهتد ما به عنوان مثال یک خط با زاویه ی 30 درجه و طول 5 میکشیم . برای این کار مراحل زیر را طی میکنیم :
1-پس از اجرای دستور line و زدن اینتر . روی یک نقطه از صفحه کلیک میکنیم تا اولین نقطه انتخاب شود .
2- در مرحله ی بعد شما بدون اینکه نقطه ی دوم رو انتخاب کنید علامت > رو روی صفحه کلید میزنید و پشت سر آن عدد30 را وارد میکنیم و سپس اینتر میزنیم .
میبینیم که دیگه خط رو 30 درجه قفل شده !
[تصویر: m4y5g1fi4lcmh4lqjzc.jpg] [تصویر: 9t5wufch1k2vs24yhgs.jpg]


خب حالا موس جهتش معلوم شده و کافیه در همین مرحله عدد 5 را وارد کنید و اینتر را بزنید . به همین راحتی
موضوع دیگری که توی این جلسه به اون میپردازیم کشیدن خط در مکان های ثابت مختصاتی است و اینکه چه روش هایی برای انتخاب نقطه در صفحه وجود دارد .!!
باید بدونیم به طور کلی انتخاب نقاط در اتوکد به دو صورت قابل انجام است . روش اول که همان روشی بود که تا بحال از آن استفاده مید یعنی انتخاب نقاط توسط موس و روش دوم روشی است که شما دقیقا جای نقطه را در صفحه ی مختصات معلوم میکنید .
قبل از گفتن روش دوم باید یاد آوری کنم همان طور که در جلسه ی اول دیدیم صفحه ی اتوکد یک صفحه ی مختصات میباشد . بنابراین هر نقطه یک طول و عرض منحصر به فرد برای خودش داره و همینطور باید بدونید این قاعده ای که الان میگم به طور کلی برای همه ی دستورات صادق است یعنی در هز زمان که اتوکد به ما گفت specify …point میتونیم هم با موس نقطه رو مشخص کنیم و هم با زوج مرتب !!
خب برای این کار در هر مرحله ای که توی نوار کامند اتوکد از ما نقطه میخواست میتونید از زوج مرتب استفاده کنیم به جای موس
مثلا من میخوام یک خط بکشم از نقطه ی (1و1) مختصات به نقطه ی (5و3) مختصات برای ان کار به این صورت عمل میکنم
 • دستور لاین رو اجرا میکنم
 • در این مرحله و قبل از کلیک با موس اتوکد از من نقطه ی اول رو میخواد
[تصویر: hqh9prjc2srsaxxng5t.jpg]
خب در این مرحله به جای استفاده از موس از زوج مرتب استفاده میکنم
 • تایپ میکنم 1,1 و کلید اینتر را میزنم . میبینم که در این مرحله نقطه ی اول من روی 1و1 مختصات رسم شده !!!
[تصویر: des046ww1l07m21bkzn.jpg]
4-خب و در اینجا اتوکد منتظر نقطه ی دوم است پس در اینجا تایپ میکنم 5,3 و اینتر را میزنم . میبینم که در این مرحله خط به طور کامل رسم شد .
باید یاد آور بشم که این بین این دو عدد ، عدد اول بیان گر X و عدد دوم بیانگر y میباشد . یعنی اگز مینویسم 5,3 یعنی نقطه ای به طول 5 و عرض 3 .


خب تا اینجای کار با دستور خط کاملا آشنا شدیم .
حالا شاید براتون سوال پیش اومده باشه که چجوری میشه یک خط کاملا افقی یا عمودی کشید ؟؟؟
شاید به این جواب رسیده باشید که زاویه ی 0 یا 90 بدیم به خط . خب این کاملا درست است اما اتوکد برای راحتی و سرعت کار یک دستگیره ی کمکی به نام ortjo به ما داده که با فال بودن این دکمه میتونیم به راحتی خطوط افقی و عمودی بکشیم . برای این کار دکمه ی F8 صفحه کلید خود را بزنید . در اینجا کلید ortho روشن شده و از این به بعد هر خطی که بکشید فقط افقی و عمودی است ... امتحان کنید .
این دکمه را از زیر صفحه نیز میتونید روشن و خاموش کنید .
[تصویر: f3yetq38q5nabaf4e1xi.jpg]
دستور 2 : erase(e)
این دستور برای پاک کردن محتویات صفحه نمایش استفاده میشود . برای این منظور ابتدا دستور erase را تایپ میکنیم و اینتر را میزنیم در این لحظه اتوکد به ما میگه select object به این معنی که چیزایی رو که میخواید پاک شه انتخاب کنید . خب ما با موس انتخاب میکنیم و اینتر را میزنیم . به همین راحتی اشکالی که نمیخواستیم پاک میشود .
نکته : برای پاک کردن اشیا میتونیم پس از انتخاب شکل هامون کلید delet کیبورد رو بزنیم .
خب امیدوارم از این جلسه ی آموزشی لذت برده باشید . تا جلسات دیگر خدانگهدار .

پاسخ
#8
سلام

مهندس اگه ممکنه بگین جطوری اندازه خط را روی خط ثبت کنیم روی نقشه های معماری طول خط را هم می زنند
همینطور بفرمایین چه طوری ضخامت خط رو کم وزیاد می کنیم.
برای ثبت اندازه ها در حالت خط زاویه دار چکار کنیم؟

کلا اگه در این آموزشهاتون یه کم مثالهاتون، مثالهایی باشه که بدرد نقشه کشی میخوره خیلی عالیه.
بازم ممنون از کارخوبی که شروع کردین.
پاسخ
#9
(1394/7/17 ، 05:24 عصر)sima93 نوشته است: سلام

مهندس اگه ممکنه بگین جطوری اندازه خط را روی خط ثبت کنیم روی نقشه های معماری طول خط را هم می زنند
همینطور بفرمایین چه طوری ضخامت خط رو کم وزیاد می کنیم.
برای ثبت اندازه ها در حالت خط زاویه دار چکار کنیم؟

کلا اگه در این آموزشهاتون یه کم مثالهاتون، مثالهایی باشه که بدرد نقشه کشی میخوره خیلی عالیه.
بازم ممنون از کارخوبی که شروع کردین.
سلام خدمت شما .
برای ثبت اندازه ی خطوط روی آنها به طور مفصل در آینده بحث میشه اما برای اینکه سوال براتون پیش اومده همینجا به صورت خلاصه خدمتتون بگم که برای ثبت خط معمولی (افقی و قام) و همچنین خطوط زاویه دار به راحتی میتونید همانطور که در شکل میبینید با انتخاب دیمانسیون مناسب این کار رو انجام بدید و همچنین با توجه به امکان جدیدی که توی اتوکد 2016 اضافه شده میتونید از یک نوع ابزار نسبتا هوشمند برای این کار استفاده کنید( در شکل با عدد 1 نشان دادم) بنابراین میتونید با انتخاب این ابزار و زدن روی شکل مورد نظرتون ، خط اندازه ی خودتون رو ایجاد کنید . این ابزار به صورت هوشمند تشخیص میده که نوع آبجکت شما چی هست و دیمانسیون متناسب با اون رو ایجاد میکنه .
در مورد تنظیمات این اندازه ها ( رنگ و سایر تنظیمات) در آینده به صورت مفصل توضیح میدم .
(تصویر : پیوست اول)
[تصویر: 4q9388tzb5dwmvt0lnlr.jpg]

در مورت ضخامت خطوط خدمتتون بگم که شما میتونید از چند قسمت این کار را انجام بدید .اصولی ترین راه انتخاب ضخامت در زمان ساخت لایه هست ولی میتونید برای تغییر ضخامت از این قسمت هم استفاده کنید که این زمانی کاربرد داره که شما میخواهید فقط برخی از خطوط را تغییر ضخامت بدید .

(تصویر پیوست دوم)
[تصویر: wa6yy46xp4ylg7pxgv6.jpg]

در مورد مثال هم بگم که مثال های بسیار زیادی آماده دارم برای آموزش که هرکدام رو سر جای خودش حتما میاریم . باید یکم آموزش جلو بره تا بشه از مثال ها استفاده کرد

موفق و پیروز باشید


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
       
پاسخ
#10
جلسه ی چهارم از سری آموزش های اتوکد [URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

سر فصل های این جلسه :
PAN
RECTANGLE
CIRCLE
POINT
DDPTYPE

 • PAN : command 3 : خب شاید به این نکته توجه کرده باشید که وقتی داریم توی اتوکد کار میکنیم چجوری میشه صفحه رو جابجا کرد خب این مربوط به دستوری است که الان میخوایم با هم یاد بگیریم .
این دستور باعث میشه که شکل موس تغییر کنه و با کلیک روی صفحه به جای سلکت کردن چیزی صفحه رو جابجا کنیم .خب مراحل کار به این صورت است :
1-ابتدا در نوار کامند مینویسیم :pan(p) و کلید اینتر رو میزنیم
2-روی صفحه کلیک چپ میکنیم و نگه میداریم . حالا با جابجا کردن موس میبینیم که صفحه در حال جابجایی هست
به همین راحتی شما میتونید صفحه رو جابجا کنید .
نکته : این یک دستور از دستورات اتوکد هست بااین حال شما میتونید با نگه داشتن کلید اسکرول موس ( کلید میانی موس ) همین کار را بدون هیچ دستوری انجام بدید .


[تصویر: q7rt9cgpaefgz7f511f.jpg]


تمرین : لطفا برای تست مهارت خودتون و مشخص شدن اشکالاتون این شکل رو رسم کنید و مشکلات خودتون رو مطرح کنید :


[تصویر: pbj3gmjffv8rj215ih3.png]


-Command 4 : rectangle(rec) :دستور بعدی که با آن آشنا میشیم دستور کشیدن مستطیل هست . کشیدن مستطیل یکی از دستورات پر کاربرد و رایج در امر نقشه کشی و مدلینگ هست .
مراحل کار برای رسم مستطیل به این صورت است :
1-در نوار دستور مینویسیم :rec و کلید اینتر را میزنیم .


[تصویر: tf6tcgy166ekbkfuf05.jpg]


همانطور که میبینید اتوکد از ما دو گوشه از مستطیل را میخواد به این معنی که شما با دادن دو گوشه از مستطیل به اتوکد ، مستطیل برای شما رسم میشود . خب حالا این یعنی چی ؟
2- با موس یک نقطه روی صفحه ی مختصات انتخاب میکنیم ( میتوانیم به جای استفاده از موس ، از زوج مرتب استفاده کنیم )


[تصویر: 337du97jzqivtb9xxatx.jpg]


3-حالا موس را حرکت داده و نقطه ی دیگری انتخاب میکینم .
به این ترتیب مستطیل برای ما رسم میشه .خب حالا یک سوال اینجا مطرح میکنیم !
سوال : آیا به این فکر کردید که چجوری میشه یک مستطیل با طول و عرض مشخص رسم کرد ؟؟
پاسخ: روش های مختلفی برای این امر وجود داره . شما هم فکر کنید و روش هایی که به نظرتون میاد پیدا کنید تا جواب این سوال در جلسات آموزشی آینده داده بشه .

 • Command 5 : circle© : خب دستور بعدی که یاد میگیریم ، دستور کشیدن دایره هست . این دستور هم مانند دستور مستطیل ساده هست و به راحتی میتونیم رسم کنیم . برای رسم یک دایره کافی هست مراحل زیر را طی کنید :
1-در نوار کامند مینویسیم :c و کلید اینتر را میزنیم (به جای زدن c میتونید از circle استفاده کنیم )


[تصویر: u3q67li7jd9k76zj3g4.jpg]
خب همونجوری که میبینیم اتوکد به ما میگه مرکز دایره کجا باشه پس :
2-با موس یک نقطه انتخاب میکنیم (یا با زوج مرتب )


[تصویر: igrwjm7flli5cbh5j4e.jpg]
خب حالا میبینیم که اتوکد از ما مقدار شعاع دایره رو میخواد در اینجا دو راه برای دادن شعاع وجود دارد
3-اولین راه این هست که با موس نقطه ی بعدی رو انتخاب کنیم و روی صفحه یک جا کلیک کنیم . به این صورت دایره رسم میشه .
دومین راه این هست که با عدد دقیق مقدار شعاع رو بدیم . برای این کار کافیه توی همین مرحله با صفحه کلید عددی مثلا 2 را وارد کنیم و اینتر را بزنیم . به این صورت برای ما یک دایره به شعاع 2 رسم میشود .
-Command 6 : point(po) : دستور بعدی که با اون آشنا میشیم دستور کشیدن نقطه هست . کشیدن نقطه توی صفحه اصولا کاربرد زیادی ندارد اما در برخی جاها برای علامت گذاری استفاده میشود . بعلاوه اینکه با اجرای برخی دستورات اتوکد به صورت خودکار علامت گذاری ها رو با نقطه انجام میده پس لازم هست که با این دستور آشنا بشیم
روند کشیدن نقطه خیلی ساده هست برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام بدید .
1-دستور point را در نوار کامند مینویسیم و اینتر را میزنیم .
2- اتوکد از ما یک نقطه میخواد که در اونجا نقطه را بذاره پس با موس یک نقطه روی صفحه میزنیم .
میبینیم که اتوکد نقطه را گذاشته . فقط چون نقطه دارای بعد 0 هست اندازه ی اون بزرگ نمیشه و در ستور بعد یاد میگیریم که چجوری میشه شکلش رو تغییر داد .
-Command 7 : DDptype : خب تا اینجای کار با کشیدن نقطه آشنا شدیم حالا سوال پیش میاد که این نقاط ریز به چه درد میخورن و دیدن این نقاط خیلی سخت هست ( مثلا در دستور divide که بعدا آشنا میشیم )
اینجا یک دستور جدید معرفی میکنیم که به راحتی میتونید شکل نقاط رو تغییر بدین و همچنین اندازه ی نمایش آنها رو تغییر بدین . برای این منظور به صورت زیر عمل میکنیم :
1-دستور ddptype رو در نوار دستور مینویسیم . پنجره ی زیر ظاهر میشود .


[تصویر: 8e30b0f0jna7ffp0hjg.png]


هر قسمت از این پنجره کاربرد های خودش رو داره که به هر کدام جداگانه میپردازیم .
قسمت اول این پنجره همونجوری که معلومه برای مشخص کردن شکل نقاط هستش . یعنی شما با انتخاب هر کدام از این اشکال میتونید شکل نقاط خودتون رو به این شکل در بیارید . برای اینکه بهتر متوجه بشید کافی هست که چند تا نقطه بکشید و بعد با این دستور شکل این نقاط رو تغییر بدید . توجه کنید که اجرای این دستور سبب میشه که کلیه ی نقاطی که قبلا کشیدید و کلیه ی نقاطی که بعد از این دستور میکشید شکلشون و اندازشون عوض بشه .
خب در قسمت زیر این پنجره دو گزینه و یک کادر میبینید . کادر برای وارد کردن اندازه ی نقطه میباشد ولی این اندازه میتونه نسبی باشه یا مطلق باشه که در ادامه توضیح میدیم
Set size relative : اگر شما این گزینه رو انتخاب کنید باعث میشه که اندازه ای که برای نقطه وارد میکنید تابع مقدار زومی باشه که توی صفحه کردید . مثلا شما عدد کادر رو به 2 تغییر بدید و relative رو نیز انتخاب کنید و ok رو بزنید . خب میبینید که اندازه ی نقاط برابر 2 درصد صفحه نمایش گذاشته شد . خب حالا یک مقدار زوم صفحه رو تغییر بدید ( با چرخاندن کلید اسکرول موس) خب مجددا این دستور را اجرا کنید و همین عدد 2 رو بذارید باشه ok کنید . میبینید که باز اندازه ی نقاط تغییر کرد و متناسب با سایز صفحه نمایش شد . به این نوع تغییرات ، تغییرات نسبی میگن
Set size in absolute : اگر شما این گزینه را انتخاب کنید فرقی نمیکنه که مقدار زوم صفحه چه مقدار باشه و اندازه ی نقطه رو نسبت به واحد نرم افزار تعیین میکنه . یعنی مثلا شما اگر مقدار کادر رو 2 بدید و ok کنید ، این اندازه برابر اندازه ی 2 واحد است و تغییرات زوم در صفحه این اندازه را تغییر نمیده و همونجور که از اسمش معلومه این اندازه نسبی نیست و مطلق هست .
خب آموزش این جلسه به پایان رسید . در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل اون رو مطرح کنید .
با تشکر
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اتوکد اتوماتیک نقشه کشی پلانهای ساختمانی برای اولین بار درایران SK1970 8 81 1399/7/24 ، 11:54 عصر
آخرین ارسال: Alek2Lek
  دانلود هاشور هتچ های مختلف در اتوکد Auto CAD Hatch فرشاد امن خانی 17 28,317 1399/4/26 ، 02:14 صبح
آخرین ارسال: سجاد سالمی
  دانلود فیلم آموزش رسم کروکی به وسیله گوگل ارث و انتقال آن به اتوکد فرشاد امن خانی 0 140 1399/3/16 ، 08:55 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش محاسبه مرکز اشکال نامنظم در اتوکد ( بصورت فیلم ) فرشاد امن خانی 0 93 1399/3/16 ، 08:52 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه آموزش اتوکد دوبعدی (تهیه کننده: مهندس حسین خرمیان ) فرشاد امن خانی 0 178 1399/1/20 ، 02:42 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  آموزش اتوکد به زبان خودمانی omid_rch 128 99,622 1398/12/21 ، 01:03 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
  تغییر مقیاس با دستورات Scale در اتوکد فرشاد امن خانی 10 77,443 1398/4/2 ، 02:13 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  دانلود جزوه آموزشی " اتوکد سریع و آسان " دانشگاه آزاد تفت ( سید محمد پارسائیان) فرشاد امن خانی 0 495 1398/3/19 ، 07:51 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود AutoRebar افزونه آرماتور گذاری اتوماتیک مقاطع بتنی در اتوکد آرش نقیبی 19 11,383 1397/12/4 ، 12:10 عصر
آخرین ارسال: davarzani.reza
  دانلود فیلم " آموزش طریقه وارد کردن نقشه از اتوکد به ورد " (AutoCad To Word) فرشاد امن خانی 0 503 1397/11/19 ، 08:41 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان