امتیاز موضوع:
  • 48 رأی - میانگین امتیازات: 2.65
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترکیب بار کنترل جابجایی سازه؟
(1392/3/22 ، 12:52 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: مهندس امتحان کنید من این حرفو با تحقیق زیاد گفتم
شاید استثنایی وجود داره که من درموردش نمیدونمولی 1 چیز منطقی هم هست
شما 1 میله ی گیر دارو تحت بار جانبی قرار دهید راحت تر جا به جا میشه
یا اینکه از بالا بار محوری هم بهش وارد کنید؟

بازم میگم مثال نقض حرف شما اثر پی دلتا هست.

شکل زیر رو ببیند. مثال خود شما

نیروی جانی داره میله رو پوش میکنه و نیروی محوری داره به میله کمک میکنه تا جابجایی کم بشه.

اما از طرفی در اثر نیروی جانبی جابجایی افقی نوک میله به حدی میرسه که لنگر حاصل از خروج از مرکزیت نیروی محوری به اندازه ای افزایش پیدا میکنه تا به جابجایی بیشتر کمک کنه.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
من در این باره نظرم اینکه برای حالت کنترل با بار باد به گونه ای بار مرده موثر واقع بشه
برای همین در پست اول نیز گفتم که برای کنترل دریفت سازه های صنعتی(منظورم کنترل با بار باد)
از ترکیب بار Dl+Wl استفاده میکنم که درو از منطق هم نیست
پاسخ
(1392/3/22 ، 12:57 عصر)malaki_mall نوشته است: بازم میگم مثال نقض حرف شما اثر پی دلتا هست.
شکل زیر رو ببیند. مثال خود شما
نیروی جانی داره میله رو پوش میکنه و نیروی محوری داره به میله کمک میکنه تا جابجایی کم بشه.
اما از طرفی در اثر نیروی جانبی جابجایی افقی نوک میله به حدی میرسه که لنگر حاصل از خروج از مرکزیت نیروی محوری به اندازه ای افزایش پیدا میکنه تا به جابجایی بیشتر کمک کنه.
بله حق با شماست و پی دلتا حرکت جانبیو افزایش میده و بحثی درش نیست
ولی میزان تاثیر بار محوری بیشتر از تاثیر پی دلتا هست
من پیشنهاد میکنم مه 1 سازه ی بلندو تحت این ترکیبات بار با پی دلتا و بدون پی دلتا بررسی کنید
و نتیجشو گزارش کنید
من قبلا برای 1 سازه با ارتفاع 22 متر این محاسباتو انجام دادم و برای تمامی حالات
جابه جایی با بار جانبی تنها ، بیشتر از ترکیب بار سرویس شد
پاسخ
دوستان عزیز باز هم تاکید می کنم . روابط و حداکثرهای دریفتی که در آیین نامه های معتبر جهان ارائه شده است همگی بر اساس حالات بار جانبی زلزله است و نه ترکیب بار . شما باید مرجع را اول از همه آیین نامه قرار بدهید .
بحث P-Delta من متوچه نمی شم گه ربطش با دریفت چیه ؟؟ !! بحث P-Delta برای تشدید لنگر پای ستونها می باشد که خود شما هم به این امر واقفید و دلیل استفاده از بارهای ثقلی در تحلیل هم کاملاً واضح است
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
مطرح کردن بحث پی دلتا صرفاٌ در جواب مثال مهندس فلاح منش بود.

ثانیاٌ همین خروج از مرکزیت یا بهتر بگیم جابجایی هست که باعث تشدید لنگر میشه.

آیین نامه گفته جابجایی سازه تحت بارهای جانبی کنترل بشه.

کجای آیین نامه گفته از اثر وزن سازه صرف نظر بشه؟
پاسخ
نقل قول: کجای آیین نامه گفته از اثر وزن سازه صرف نظر بشه؟

جواب سوال خودتون را خود شما پاسخ داده اید

نقل قول: آیین نامه گفته جابجایی سازه تحت بارهای جانبی کنترل بشه.
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
مگه میشه شما چیزی که جژء ذات سازه هست ازش بگیرین؟

پاسخ
(1392/3/22 ، 02:01 عصر)malaki_mall نوشته است: مگه میشه شما چیزی که جژء ذات سازه هست ازش بگیرین؟

گفته ی شما صحیحه ولی همونطور که گفتم قطعا در تعیین ماکسیمم دریفت
در آیین نامه، نگارنده ها با توجه به عدم تاثیر بار ثقلی مقدار 0.025 0.02 مشخص کردن
و همونطور که گفتم ممکنه با تاثیر این بار ثقلی نگارنده ها هم مقداری کمتر از این 2 مورد تعیین کنن

در خصوص صحبت مهندس سلطان آبادی باید بگم که
بله پی دلتا در دریفت سازه تاثیر داره و دریفتو افزایش میده
پاسخ
در برابر نیروی زلزله به دلیل اینکه نیروی زلزله ضریبی از وزن سازه هست نیازی به در نظر گیری بارهای ثقلی نیست.

اما برای نیروی باد لازم هست اثر بارهای ثقلی در نظر گرفته بشه.
پاسخ
سلام
شما مي فرماييد دريفت را در برابر حالات بار كنترل كنيم نه تركيبات بار.
براي من اين سوال پيش اومده كه چرا در ابلاغيه سازمان نظام مهندسي استان فارس براي كنترل دريفت تركيب بار معرفي شده؟
(همانطور كه در تصوير پيوستي ملاحضه مي فرماييد)
http://s5.picofile.com/file/8134872626/1.jpg
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه محاسبه وزن موثر لرزه ای سازه + یک مثال زینب خوش کلام 0 550 1395/2/19 ، 11:20 صبح
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  ترکیب بارهای طراحی اینن نامه های Aci 318 02-08 miladezati 5 5,096 1394/9/2 ، 08:01 عصر
آخرین ارسال: pbaa
  آموزش تعریف ترکیب بارهای طراحی سازه های متعارف حمید فلاح منش 153 42,429 1394/8/23 ، 02:20 عصر
آخرین ارسال: Benny
  رفع ابهام بند 3-3-2(ضریب نامعینی سازه) آیین نامه 2800 علی خیرالهی 13 4,150 1394/8/21 ، 12:29 صبح
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پروژه بارگزاری سازه بتنی (ساختمان مس***ی پنج طبقه)(سعید میری) saeid.north 0 748 1394/4/19 ، 01:37 عصر
آخرین ارسال: saeid.north
  پروژه بارگزاری سازه بتنی (درمانگاه شش طبقه)(سعید میری) saeid.north 0 757 1394/4/13 ، 07:53 عصر
آخرین ارسال: saeid.north
  محاسبه وزن سازه فلزی و بتنی mojde92 5 1,796 1394/1/13 ، 01:52 صبح
آخرین ارسال: miladezati
  در خواست ترکیب بارهای ویژه آیین نامه aisc-asd89 sazeha 1 1,254 1393/2/15 ، 02:48 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  حالات بار استاتیکی و ترکیبات بار در طراحی سازه ها admin 0 994 1393/1/15 ، 05:00 عصر
آخرین ارسال: admin
  نحوه بارگذاری آسانسور و توزیع آن در سازه admin 0 1,424 1393/1/15 ، 04:53 عصر
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان