امتیاز موضوع:
  • 131 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت روش طراحی تنش مجازASD با مقاومت نهایی LRFD
The first difference between ASD and LRFD, historically, has been that the old Allowable Stress Design compared actual and allowable stresses while LRFD compares required strength to actual strengths. The difference between looking at strengths vs. stresses does not present much of a problem since the difference is normally just multiplying or dividing both sides of the limit state inequalities by a section property, depending on which way you are going. In fact, the new AISC Allowable Strength Design (ASD), which replaces the old allowable stress design, has now switched the old stress based terminology to a strength based terminology, virtually eliminating this difference between the philosophies.

http://www.bgstructuralengineering.com/B...sign05.htm
پاسخ
من با کتاب های ایشون اشنایی ندارم اما اگر منبع معتبریه فرمایش شما صحیحه.
پاسخ
چیزی که معلومه اینه که allowable stress یعنی تنش مجاز و Allowable Strength هم یعنی مقاومت مجاز .. خب همونطوری که تیتر مطلب مهندس فرشاد میگه منظور از ASD اینجا تنش مجازه نه Allowable Strength !!!
پاسخ
همونطور که در پست های قبل عرض کردم سالها قبل انجمن سازه های فولادی آمریکا روش مقاومت مجاز رو جایگزین تنش مجاز کرد

اما حداقل من جایی ندیدم به این موضوع اشاره ای بشه و همچنان از تنش مجاز اسم برده میشه
پاسخ
ASD89 به روش تنش مجاز بوده

دقت داشته باشید این آیین نامه به 24 سال قبل مربوط میشه

خود روش LRFD با اینکه سالها قبل از اون معرفی شد اما در نهایت انجمن فولاد آمریکا در سال 1986 مجبور به پذیریش این روش شد
پاسخ
به نظر من هر دو یه معنی رو نیده ولی مفهوم هر دو یکسان هست علاوه بر این ها بهتر هست که جستجوی خودمون رو به کتابای فارسی محدود نکنیم
پاسخ
مقاومت مجاز درست هستشه دوست عزیز , زیرا وقتی ما یه سازه فولادی رو طراحی میکنیم میگم که " مقاومت مجاز قطعه 0.6 = مقاومت نهایی قطعه "
fy= 0.6 x fs !

پاسخ
سلام
سوال
در مقدمه روش LRFD امده است :
Rn ≥ Rr ∅
که Rn مقاوت نهایی اسمی
و

Rr مقاومت مورد نیاز (تلاش ایجاد شده تحت بار ضریب دار )

معرفی شده است
با یک مثال ملموس این دو تعریف را بیشتر باز کنید و بفرمایید که این دو به چه پارامتر هایی وابسته هستند
مثل مقاوت نهایی اسمی به جنس و ابعاد مقطع و یا چه چیزی بستگی دارد؟

پاسخ
به نظرم آقای ملکی درست میگن. با یک تحقیق تو کتابهای چاپ جدیدتر و سایت های معتبر میتونین به صحت حرفشون پی ببرید.
پاسخ
سلام
یه سوالی داشتم در قسمت دیگه پرسیدم اما کسی جواب گو نبود از این بابت عذر خواهی میکنم
سوال من اینکه وقتی مقاطع در ایتبس در روش تنش مجاز به برنامه به صورت جنرال معرفی می کنیم دست اخر مقدار تنش را دستی به برنامه معرفی می کنیم حالا اگر بیایم از روش حالت حدی استفاده کنیم مقدار MN3 را چقدر باید داد یا اصلا چه کاری باید کرد ؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکاتی درباره طراحی ورق کله گاوی، زیرسری و روسری که کمتر شنیده اید! sabzsaze.com 1 1,393 1399/8/6 ، 12:29 صبح
آخرین ارسال: navid.civil
  طراحی دستی وصله ستون فلزی(مثال حل شده) فرشاد امن خانی 2 8,238 1398/4/13 ، 04:31 صبح
آخرین ارسال: mohammadiengineer311@gmai
  جداول و فلوچارتهای طراحی سازه های فولادی که( سیدعبدالنبی رضوی) فرشاد امن خانی 1 1,579 1398/1/22 ، 02:09 صبح
آخرین ارسال: samisoft
  دانلود جزوه ی آموزش طراحی سازه های فولای 2 به روش LRFD ( مهندس جعفری ) کیوان بابایی 1 5,892 1397/3/30 ، 02:25 صبح
آخرین ارسال: behnam.may7@gmail.com
  طراحی دستی تیر فولادی فرشاد امن خانی 1 9,330 1396/11/2 ، 03:00 عصر
آخرین ارسال: saraahmadi
  طراحی دستی اتصالات فولادی فرشاد امن خانی 7 13,685 1396/9/21 ، 12:07 عصر
آخرین ارسال: ehsan5151
  سوالی ازبند10-3-5-4الزامات طراحی وصله تیرها ehsan51 1 1,371 1396/4/9 ، 07:22 عصر
آخرین ارسال: reza1789angel
  نمونه مثال حل شده طراحی سقف کامپوزیت به روش LRFD (دکتر مجتبی ازهری، دکتر میرقادری) فرشاد امن خانی 0 2,433 1396/4/6 ، 12:08 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  تفاوت قاب خمشی ویژه و متوسط چیست omidpapa92 7 14,149 1396/3/22 ، 03:22 عصر
آخرین ارسال: civilroozbeh
  دانلود فایل صوتی پروفسور حسن مقدم در موضوع " طراحی لرزه ای براساس عملکرد " (2 ساعت) فرشاد امن خانی 0 1,133 1395/11/28 ، 01:08 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان