مهندسی عمران مای سیویل

ایتبس سیف سپ طراحی آموزش

دانلود جزوه

فیلم Etabs Safe

مای سیویل
راهنمایی
[-]
آخرین ارسالی ها
دانلود نقشه اتوکد جزیره کیش
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:Lilithr پاسخ ها:1 بلوک های آماده اتوکد (مبلمان،پنجره،درب،درخت،میز،و......) مشاهده:1898 زمان:1395/09/19
کتاب طراحی سازه های فولادی آقای میرقادری و ازهری
شروع کننده:engineer2014 آخرین ارسال توسط:barazandeh123 پاسخ ها:2 طراحی سازه های فولادی مشاهده:7137 زمان:1395/09/19
دانلود آموزشه نحوه اعمال بار برف در قابهای شیبدار ( سوله ها ) در ETABS 2015
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 آموزش های مکمل Etabs مشاهده:28 زمان:1395/09/19
دانلود کتاب جدول اشتال اصلی آلمانی ویرایش بیست و چهارم (Stahlbau Profile 24th editio
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 کتاب های لاتین مشاهده:31 زمان:1395/09/19
دانلود مجموعه مثالهای حل شده بار کمانشی ستونها ( Pcr ) در SAP + آموزش نرم افزار SAP
شروع کننده:admin آخرین ارسال توسط:rasul69 پاسخ ها:8 آموزش نرم افزار Csi Sap2000 مشاهده:3463 زمان:1395/09/19
دانلود نسخه فارسی و قابل جستجوی استاندارد 2800 ویرایش چهارم
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 نشریه و آیین نامه های نظام مهندسی مشاهده:35 زمان:1395/09/19
مشکل سورفیس در civil3d
شروع کننده:HAMID GOLPA آخرین ارسال توسط:HAMID GOLPA پاسخ ها:5 پرسش و پاسخ مشاهده:125 زمان:1395/09/19
جزوات عصرانه سازه ای
شروع کننده:shadmand آخرین ارسال توسط:shadmand پاسخ ها:0 آموزش طراحی سازه با Etabs مشاهده:43 زمان:1395/09/19
اسمبلی برای بزرگراه
شروع کننده:kaveh1899 آخرین ارسال توسط:kaveh1899 پاسخ ها:0 درخواست ها مشاهده:40 زمان:1395/09/19
مشکل کرک کردن etabs 9.7.4
شروع کننده:uveper آخرین ارسال توسط:civil_samane پاسخ ها:338 دانلود نرم افزار Etabs مشاهده:99132 زمان:1395/09/19

آموزش های غیر رایگان و ویژه سایت
/ ویژه*دانلود تمام نشریات عمرانی سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت*ویژه / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 27 رأی - میانگین امیتازات: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت سازه بدون دیوار برشی با سازه با دیوار برشی
1394/01/10 , 06:29 ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1394/01/21 04:36 ب.ظ، توسط فرشاد امن خانی.)
ارسال: #1
تفاوت سازه بدون دیوار برشی با سازه با دیوار برشی
سلام دوستان

من چند تا سوال دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

من این دو تا سازه رو می خوام یکیش با دیوار برشی و یکیش بدون دیوار برشی هست می خوام مقایسه کنم و یه جورایی استفاده از دیوار برشی در سازه رو
ارجحیت بهش ببخشم.

خب من این دو تا سازه رو مدل و طراحی کردم

[تصویر:  c5x5m9liv6bctqh3qz4a.jpg]

[تصویر:  sxq8efbl9f13i9kcsera.jpg]

خب من هدف از انجام پروژه این بود که با توجه به ابعادی که برای تیر و ستون در نظر گرفتم برای سازه بدون دیوار برشی ابعاد جوری بشه که نیاز به بزرگتر شدن داشته باشه،که بتونم از این ور سازه با دیوار برشی رو ارجح تر نشون بدم که با این ابعاد جواب داده،ولی چنین اتفاقی نیافتاده!!و همین ابعاد برای سازه بدون دیوار برشی جواب داده

[تصویر:  ihthyn6m0dq16anebpl.jpg]

سوال اولم پس اینه که من چه کار کنم که ابعاد در سازه بدون دیوار برشی جواب نده ولی در سازه با دیوار برشی جواب بده؟

همین طور با توجه به این نکته
نقل قول: نقل قول: مقدار آرماتور مصرفی در ساختمان با دیوار برشی نه تنها افزایش نمی یابد، بلکه کاهش هم می یابد

سوال دوم این میشه که چه کار کنم مساحت آرماتورها در سازه بدون دیوار برشی اختلاف فاحشی داشته باشه نسبت به سازه با دیوار برشی که بشه یه مقایسه درست حسابی ازش

کرد؟

سوال سوم با توجه به این نکته که در تاپیک های قبلی یکی از دوستان گفتند
نقل قول: نقل قول: هدف از استفاده دیوار برشی در سازه های بتنی افزایش سختی سازه در مقابل نیروهای جانبی است اگر افزایش صورت نگیرد ابعاد مقاطع تیر و ستون بزرگ وغیر اقتصادی می شود.

این افزایش سختی رو اگه بخوام به تصویر بکشم در ایتبس در دو سازه از کدوم قسمت انجام میشه که بتونم در مقالم استفاده کنم از این موضوع؟

ممنون از لطف شما

سپاس

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1394/01/10 , 01:44 ب.ظ
ارسال: #2
RE: تفاوت سازه بدون دیوار برشی با سازه با دیوار برشی
سلام
با توجه به تجربه ای که در امر طراحی سازه دارم و برای دفاتر نظام مهندسی نقشه سازه تهیه میکنم ، الان که مقادیر مقاطع شما رو دیدم ، به نظرم یک جای کار را اشتباه کرده اید . ستون در طبقه سوم احتمالا باید 45*45 باشد و در طبقه بام 35*35 یا حتی 30*30 .
برای تیرها هم به همین شکل است ، تیرهای STORY 3 را 45*45 طراحی کنید . در ضمن من نمیدانم چه اصراری به عریض کردن تیر دارید ؟ مقاومت تیر موقعی افزایش پیدا میکند که ارتفاع تیر افزایش یابد و فقط عرض تیر به درد چیدمان میلگردها میخورد . حالا اگر عرض تیر هم ناکافی بود برای چیدمان میلگردها ، میتونی از روش " گروه میلگرد " استفاده کنی . بنابراین بنده از روی تجربه ام این مقاطع تیر و ستون را برای تحلیل و سپس طراحی ، پیشنهاد میکنم :
ستونهای دو طبقه اول : 50*50
ستونهای طبقه 3 : 45*45
ستون طبقات 4 و 5 : 40*40
ستون طبقه 6 : 35*35
تیرهای دو طبقه اول : 45*50
تیرهای طبقه 3 : 40*45
تیرهای طبقات 4 و 5 : 35*40
تیر طبقه 6 : 30*35
که در تیرها ، عددهای کوچکتر ، عرض تیر هستند . البته ذکر این نکته لازم است که در واقعیت یک مقداری تعداد تیپ تیر وستون را کمتر میگیریم ، ولی چون فکر کنم این یک پروژه تحقیقی هستش ، اینجوری هم خوبه .
در آخر ذکر این نکته لازم است که شما نباید دستکاری اعداد بکنی که مثلا دیوار برشی رو توجیه کنی ، بلکه باید خودبخود نتایج خروجی اینو نشون بده .
یک بار از اول تا آخر ورودیها را کنترل کن که عددی چیزی اشتباه نداده باشی . بخصوص بارگذاریها .
از تجربه ای که دارم ، همیشه ستونهایی که با اصطلاح بار برنده دستگاه پله بوده اند به علت اینکه بار خرپشته را تحمل میکنند ، ابعادش بزرگتر از بقیه ستونها در میادش . ستونهای گوشه باید ابعادش کوچکتر از ستونهای کناری و میانی در بیاد .
اما زیاد تفاوتی بین ستونهای کناری و میانی نیست و تقریبا مشابه اند .
بعد از طراحی باید ببینی چه ستونها و تیرهایی به اصطلاح اوردیزاین هست که اصلاحشون کنی و چه ستونهایی رنگش قرمز شده که اصلاحشون کنی .
من تا بحال پرزه ای به این صاف و پوست کنده ای ندیده بودم که همه ستونها در یک طبقه به یک ابعاد در بیان و همه تیرها هم همینطور .
باید اینها را اصلاح کنی .
1394/01/10 , 03:15 ب.ظ
ارسال: #3
سلام

فکر کنم جواب سوال اول شما این هستش که:
شما تنظیمات طراحی رو روی Check قرار دادین.به این ترتیب نرم افزار کفایت میلگرد ها رو بررسی خواهد کرد.
اگر میخواهید اختلاف بین مقدار میلگرد ها رو متوجه بشید باید تنظیمات طراحی رو روی Design قرار بدین.

و نکته دیگه ای که به نظرم شاید درست باشد این هستش که ابعاد تیر به وجود و عدم وجود دیوار برشی بستگی ندارد.(دوستان اگه اشتباه میکنم لطفاً رفع ابهام کنید)

از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

1394/01/11 , 12:59 ق.ظ
ارسال: #4
(1394/01/10 01:44 ب.ظ)mehrazsarafraz14 نوشته شده توسط:  سلام
با توجه به تجربه ای که در امر طراحی سازه دارم و برای دفاتر نظام مهندسی نقشه سازه تهیه میکنم ، الان که مقادیر مقاطع شما رو دیدم ، به نظرم یک جای کار را اشتباه کرده اید . ستون در طبقه سوم احتمالا باید 45*45 باشد و در طبقه بام 35*35 یا حتی 30*30 .
برای تیرها هم به همین شکل است ، تیرهای STORY 3 را 45*45 طراحی کنید . در ضمن من نمیدانم چه اصراری به عریض کردن تیر دارید ؟ مقاومت تیر موقعی افزایش پیدا میکند که ارتفاع تیر افزایش یابد و فقط عرض تیر به درد چیدمان میلگردها میخورد . حالا اگر عرض تیر هم ناکافی بود برای چیدمان میلگردها ، میتونی از روش " گروه میلگرد " استفاده کنی . بنابراین بنده از روی تجربه ام این مقاطع تیر و ستون را برای تحلیل و سپس طراحی ، پیشنهاد میکنم :
ستونهای دو طبقه اول : 50*50
ستونهای طبقه 3 : 45*45
ستون طبقات 4 و 5 : 40*40
ستون طبقه 6 : 35*35
تیرهای دو طبقه اول : 45*50
تیرهای طبقه 3 : 40*45
تیرهای طبقات 4 و 5 : 35*40
تیر طبقه 6 : 30*35
که در تیرها ، عددهای کوچکتر ، عرض تیر هستند . البته ذکر این نکته لازم است که در واقعیت یک مقداری تعداد تیپ تیر وستون را کمتر میگیریم ، ولی چون فکر کنم این یک پروژه تحقیقی هستش ، اینجوری هم خوبه .
در آخر ذکر این نکته لازم است که شما نباید دستکاری اعداد بکنی که مثلا دیوار برشی رو توجیه کنی ، بلکه باید خودبخود نتایج خروجی اینو نشون بده .
یک بار از اول تا آخر ورودیها را کنترل کن که عددی چیزی اشتباه نداده باشی . بخصوص بارگذاریها .
از تجربه ای که دارم ، همیشه ستونهایی که با اصطلاح بار برنده دستگاه پله بوده اند به علت اینکه بار خرپشته را تحمل میکنند ، ابعادش بزرگتر از بقیه ستونها در میادش . ستونهای گوشه باید ابعادش کوچکتر از ستونهای کناری و میانی در بیاد .
اما زیاد تفاوتی بین ستونهای کناری و میانی نیست و تقریبا مشابه اند .
بعد از طراحی باید ببینی چه ستونها و تیرهایی به اصطلاح اوردیزاین هست که اصلاحشون کنی و چه ستونهایی رنگش قرمز شده که اصلاحشون کنی .
من تا بحال پرزه ای به این صاف و پوست کنده ای ندیده بودم که همه ستونها در یک طبقه به یک ابعاد در بیان و همه تیرها هم همینطور .
باید اینها را اصلاح کنی .
سلام
ممنون از راهنمایی بسیار مفیدتون،بسیار مفید بود،البته چون پروژه اجرایی نیست ستون ها و تیرها تیپ شده هستند که اینم به خاطر کنترل هایی هست که انجام شده و مقاطع جوابگو بودن،
1394/01/11 , 01:08 ق.ظ
ارسال: #5
(1394/01/10 03:15 ب.ظ)علی خیرالهی نوشته شده توسط:  سلام

فکر کنم جواب سوال اول شما این هستش که:
شما تنظیمات طراحی رو روی Check قرار دادین.به این ترتیب نرم افزار کفایت میلگرد ها رو بررسی خواهد کرد.
اگر میخواهید اختلاف بین مقدار میلگرد ها رو متوجه بشید باید تنظیمات طراحی رو روی Design قرار بدین.

و نکته دیگه ای که به نظرم شاید درست باشد این هستش که ابعاد تیر به وجود و عدم وجود دیوار برشی بستگی ندارد.(دوستان اگه اشتباه میکنم لطفاً رفع ابهام کنید)
سلام
البته من از همون ابتدا مقاطع رو رو دیزاین گذاشتم نه چک،در مورد دومی که گفتین وجود دیوار برشی ربطی به ابعاد نداره با نظر شما مخالفم،چرا که در ساختمانهای 7 و 8 ظبقه بیشتر، در صورت عدم استفاده از دیوار برشی، برای مقابله با تغییرمکان جانبی و تامین سختی سازه به ناچار باید ابعاد تیرو ستون افزایش داده شوند. این کار مشکلاتی ایجاد می کند.مشکلات معماری مثل اشغال فضای بیشتر توسط ستونها، افزایش ارتفاع تیرها باعث کاهش ارتفاع مفید طبقات می شوند، لذا اجباراً ارتفاع طبقات را باید افزایش داد. اینها باعث افزایش هزینه ساخت می شوند.
1394/01/11 , 02:15 ق.ظ
ارسال: #6
فایل ها با پسوند e2k , ET را آپلود کن لطفا .
بنده بصورت ازمایشی تحلیل و طراحیش میکنم . بهتون خبر میدهم .
1394/01/11 , 03:16 ق.ظ
ارسال: #7
(1394/01/10 06:29 ق.ظ)panda2 نوشته شده توسط:  
سلام دوستان

نقل قول: نقل قول: هدف از استفاده دیوار برشی در سازه های بتنی افزایش سختی سازه در مقابل نیروهای جانبی است اگر افزایش صورت نگیرد ابعاد مقاطع تیر و ستون بزرگ وغیر اقتصادی می شود.

این افزایش سختی رو اگه بخوام به تصویر بکشم در ایتبس در دو سازه از کدوم قسمت انجام میشه که بتونم در مقالم استفاده کنم از این موضوع؟

ممنون از لطف شما

سپاس

با سلام
یکی از روشهای آزمون افزایش سختی به شرح ذیل می باشد
پس از تحلیل سازه از مسیر زیر

display/show table/structure results/story stiffness
مقدار سختی برای جهت y را برای مثلا طبقه 4 یادداشت کنید
سپس قفل را باز نموده ارتفاع تیرهای طبقه 4 در جهت فوق را اقزایش دهید ومجددا تحلیل کرده ومقدار سختی آن طبقه در آن جهت را قرائت
کنید.مشاهده خواهید کرد که افزایش سختی پیدا کرده است.

(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
1394/01/11 , 10:13 ق.ظ
ارسال: #8
(1394/01/11 03:16 ق.ظ)miladezati نوشته شده توسط:  
(1394/01/10 06:29 ق.ظ)panda2 نوشته شده توسط:  
سلام دوستان

ممنون از لطف شما

سپاس

با سلام
یکی از روشهای آزمون افزایش سختی به شرح ذیل می باشد
پس از تحلیل سازه از مسیر زیر

display/show table/structure results/story stiffness
مقدار سختی برای جهت y را برای مثلا طبقه 4 یادداشت کنید
سپس قفل را باز نموده ارتفاع تیرهای طبقه 4 در جهت فوق را اقزایش دهید ومجددا تحلیل کرده ومقدار سختی آن طبقه در آن جهت را قرائت
کنید.مشاهده خواهید کرد که افزایش سختی پیدا کرده است.
سلام،داداش من بخوام بفهمم که حالا که از دیوار برشی استفاده کردم سختی افزایش پیدا کرده اینو چطور بفهمم؟که بتونم با سازه بدون دیوار برشی مقایسه کنم،یعنی اگه مقدار y از همان مسیری که گفتین رو مثلا برای طبقه چهار با مقدار y طبقه چهار سازه بدون دیوار برشی چک کنم ،اگه مقدار y سازه با دیوار برشی بزرگتر باشه یعنی به نتیجه باید برسم که سختی افزایش پیدا کرده؟
1394/01/11 , 10:35 ق.ظ
ارسال: #9
(1394/01/11 02:15 ق.ظ)mehrazsarafraz14 نوشته شده توسط:  فایل ها با پسوند e2k , ET را آپلود کن لطفا .
بنده بصورت ازمایشی تحلیل و طراحیش میکنم . بهتون خبر میدهم .
سلام مهندس جان ممنونم از شما براتون ارسال کردم مرسی
1394/01/11 , 12:22 ب.ظ
ارسال: #10
←با توجه به ارسال شماره 7→

سلام
مهندس عزتی آدرسی رو که فرمودین در پنجره "Choose Table For Display" مشاهده نشد.
البته با Version 9.7.4 کار میکنم.
ممنون/

از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

ارسال موضوع ارسال پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Sad مشکل اورژانسی صفر شدن نیروزی برشی Vy sasan.ce 0 61 1395/08/12 12:24 ب.ظ
آخرین ارسال: sasan.ce
  طراحی دیوار برشی بتنی در section design ebi1060 8 2,178 1395/08/02 01:38 ق.ظ
آخرین ارسال: علی خیرالهی
Sad مشکل نمایش صفر آرماتور (خاموت) برشی تیر و ستون sasan.ce 5 233 1395/07/26 12:51 ب.ظ
آخرین ارسال: sasan.ce
  نحوه صحیح پایر کردن دیوار برشی بازشودار hajix8867 0 135 1395/07/13 10:44 ق.ظ
آخرین ارسال: hajix8867
  زمان تناوب سازه afshin_ipe 3 162 1395/07/07 11:39 ب.ظ
آخرین ارسال: afshin_ipe
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 267 41,187 1395/06/05 10:07 ق.ظ
آخرین ارسال: fry
  افزایش دان ظرفیت برشی و خمشی ستون ها فلزی hajix8867 0 162 1395/06/03 09:33 ق.ظ
آخرین ارسال: hajix8867
Photo نحوه محاسبه برش پایه و کفایت دیوار برشی که علی بهنیا 38 9,109 1395/05/30 10:49 ب.ظ
آخرین ارسال: mehdipanahi
  دلیل تفاوت بین نتایج SAP و ETSBS در یک فایل مشابه m.vahedi 2 2,259 1395/05/27 12:17 ق.ظ
آخرین ارسال: arashr36
  پیغام خطای چک کردن مدل سازه hamed_r_b 3 182 1395/05/18 02:36 ب.ظ
آخرین ارسال: Civil5

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان