امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تولید محصولات قابل عرضه برای عموم جامعه توسط سازمان نقشه برداری كشور
#1
[تصویر:  63c10fe8-4667-42ea-9062-72e33ddfb3db_201...084806.jpg]

دکتر آزموده اردلان، رئیس سازمان نقشه برداری کشور، در جلسه شورای مدیران که 15 دی ماه در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد، با تأکید بر ضرورت تولید محصولات قابل عرضه برای عموم جامعه توسط این سازمان، خاطر نشان کرد:" اگرهر یک از بخشهای فنی سازمان، در حوزه فعالیت خود، ابتکار عمل داشته باشند، میتوانند پس از شناسایی اهداف خود، بهترین فرآورده فنی را تولید و آن را به جامعه معرفی کنند."

وی افزود:" به عنوان مثال ایستگاههای دائمی GPS فعال در سراسر کشور کارایی زیادی دارد که شاید برای جامعه شناخته شده نباشد ولذا می‏توان با یک برنامه ریزی دقیق و خلاقانه از این ایستگاه ها در حوزه های متعدد بهره مند شد.

اردلان با تأکید بر به روز رسانی علم نقشه برداری در میان کارشناسان سازمان گفت:" باید از دروسی که می‏تواند به ارتقای سطح علمی سازمان کمک کند، در قالب دوره های پودمانی برای آموزش کارشناسان سازمان استفاده کرد. که این موضوع باید از طریق آموزشکده نقشه برداری و پس از شناسایی نیازهای علمی بخشهای مختلف، صورت گیرد. "

اردلان خاطر نشان کرد:" وقتی پرسنل سازمان در جریان موضوعات روز علم نقشه برداری قرار گیرند با انگیزه بیشتر به پیشرفت فعالیت‏ها و اهداف کلی سازمان کمک خواهند کرد."

در ادامه این نشست، قراگوزلو، سرپرست آموزشکده نقشه برداری گفت: بهتر است برنامه و محتوای سالانه برای آموزشهای درون سازمانی تدوین شود تا در ارتقای علمی سازمان با سرعت بیشتری پیش برویم. همچنین علاوه بر دعوت از اساتید برجسته دانشگاه های برتر کشور، می‏توانیم از تخصص و تجارب مدیران سازمان هم برای آموزش استفاده کنیم."

وی اظهار داشت:" در حوزه پژوهش و تحقیق نیز می توانیم پویاتر باشیم. به عنوان مثال میتوان موضوعات تحقیقاتی مورد نظر سازمان را با همکاری جامعه دانشگاهی در یک مسیر پژوهشی به سرانجام رساند".

توکلی، مدیر نقشه برداری زمینی در این جلسه با اشاره به برخی از مشکلات موجود در نقشه برداری، بر لزوم رفع این موانع، جهت پیشروی پروژه های نقشه برداری تأکید کرد.

وی افزود: برای تولید محصولات سازمان نقشه برداری کشور، نباید تک محوری عمل کنیم، بلکه بهتر است اطلاعات و نقشه ها را در گونه های مختلف آماده کنیم تا همیشه آمادگی عرضه محصولات را به میزان تقاضای جامعه داشته باشیم.

خدام محمدی، مدیر بخش آبنگاری سازمان نقشه برداری کشور در ادامه این جلسه گفت:" یکی دیگر از فعالیتهایی که می‏تواند درجهت معرفی دانش و تخصص سازمان مؤثر باشد، تأسیس مدرسه هیدروگرافی است. که این موضوع می تواند با همکاری اساتید داخلی و بین المللی در راستای ارتقای دانش هیدروگرافی، بازتاب علمی خوبی در کشور داشته باشد. چرا که سازمان نقشه برداری کشور امکانات و تسهیلات خوبی در حوزه های آبی کشور و در قالب تجهیزات نقشه برداری از آبها، دارد".

بکتاش، مدیر کل GIS و اطلاعات مکانی سازمان بر لزوم ارائه خدمات فنی بهتر تأکید کرد و اظهار داشت:"با بهره گیری از استانداردهای دقیق و واحد، می‏توان بر کیفیت اطلاعات مکانی و تولیدات سازمان افزود".

همکاری با ارگانهای دیگر(مثل وزارت نیرو،سازمان آب و..)، پایش سطح آبهای زیرزمینی، بررسی فرونشست حاشیه دریاچه ارومیه، استفاده از اطلاعات ماهواره‏ای ” InSar “آرشیو دقیق اطلاعات و نقشه های سازمان، رقومی کردن این اطلاعات پس از اسکن، ایجاد دیتابیس کامل برای دسترسی به اطلاعات مکانی، عضویت سازمان در مدیریت بحران کشور و تهیه نقشه پوششی از کل کشور از دیگر موضوعاتی بود که از سوی مدیران سازمان نقشه برداری کشور مطرح شد.

همچنین کریمی، سرپرست معاونت فنی سازمان خاطر نشان کرد:" محصولات سازمان باید دارای دو ویژگی باشد،رفاه و امنیت مردم جامعه دو مؤلفه‏ای است که مستقیم با کل جامعه در ارتباط است و اگر تولیدات سازمان با رعایت این دو اصل عرضه شود، قطعاً مورد استفاده و استقبال همگان قرار خواهد گرفت".

شفیعی، سرپرست معاونت فناوری توسعه نیز اظهار داشت:" تمام فعالیتهای سازمان باید در قالب یک چشم انداز بلند مدت برنامه ریزی شود تا طبق اولویت بندی و با یک برنامه مدون، اهداف سازمان به نتیجه مطلوب برسد. با کمک شورای عالی نقشه برداری و تشکیل گروه همفکری، میتوان سرعت عمل را در پیشبرد پروژه‏های سازمان با کیفیتی مطلوب بالا برد".

لازم به ذکر است موضوعی که در جلسه شورای مدیران این هفته سازمان، مورد تأکید رئیس سازمان نقشه برداری کشور و معاونین وی قرار داشت، ضرورت ایجاد ابتکار و ایده های علمی مؤثر بود.

دکتر اردلان در این‏باره گفت:" با نظام مندی پیشنهادات و ایده های برتر می توانیم به ابزارهای مناسب برای معرفی خدمات سازمان نقشه برداری کشور دست پیدا کنیم. فرهنگ سازی علم نقشه برداری و کاربردی کردن آن در سطح جامعه، نیازمند ابتکار و دانش است که می تواند با مساعدت و همفکری همه متخصصین سازمان اجرایی شود".

در پایان گفتنی است، رئیس سازمان نقشه برداری کشور، شناسایی ایده های جدید و علمی در سازمان را در قالب یک مسابقه مطرح کرد و افزود:" موضوعات خلاقانه کارشناسان این مجموعه، می تواند برای معرفی هر چه بهتر سازمان و محصولات آن مطرح شود، تاپس از جمع آوری، مورد بررسی قرار بگیرد و در نهایت صاحبان ایده های کارآمد و خلاقانه مورد تقدیر و تشویق قرار بگیرند".


[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تجلیل از مؤسس اداره پرواز و اولین خلبان سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 990 1394/6/2 ، 10:55 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  مدیریت منابع آب با همكاری سازمان نقشه برداری كشور در جهت توسعه پایدار Reza-MSR 0 953 1394/6/2 ، 10:52 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  فراخوان طرح های پژوهشی سال 1394 از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,058 1394/5/28 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  صد و شانزدهمین نشریه علمی و فنی "نقشه برداری" منتشر شد Reza-MSR 0 1,065 1394/5/11 ، 09:52 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  یكصدو نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه برداری با محوریت ایجاد NSDI برگزار شد Reza-MSR 0 981 1394/5/1 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ارائه خدمات رایگان "سامانه ملی هدی" به كاربران از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,230 1394/4/21 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  پروژه عكسبرداری هوایی رقومی و تهیه ارتوفتو از اراضی كشاورزی كشور Reza-MSR 0 1,058 1394/4/16 ، 12:59 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ایجاد "فرآیند مدیریت اطلاعات بحران" در سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,102 1394/4/16 ، 12:54 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ساماندهی تعرفه خدمات نقشه برداری و تهیه NSDI Reza-MSR 0 1,080 1394/4/14 ، 11:26 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  شماره دوم از دوره ششم نشریه علمی ترویجی" مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی" Reza-MSR 0 1,066 1394/4/12 ، 04:54 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان