امتیاز موضوع:
  • 27 رأی - میانگین امتیازات: 3.04
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تیپ بندی تیرهای فولادی
با سلام
من کلا 10 تیپ تیر متفاوت برای سازه فولادی هشت طبقه ام در اتو سلکت معرفی کردم.آیا بعد از طراحی تیرها توسط برنامه احتیاجی به تیپ بندی آنها در پلان هست یا خیر؟ لازم است که به هر ستون فقط دو تیپ تیر متصل شود؟
پاسخ
سلام
اینمورد کاملا بستگی به پروژ شما خواهد داشت و نمی شود به یقین اظهار نظر کرد . عموما باید لیست اتوسلکت از مقاطع محدود و اجرایی باشد تادیگر نیازی به اجرایی کردن مقطع نباشد . بهتر است مقاطع اختلاف زیادی نداشته باشند و در هر دو طبقه به بالا چند نمره از سایز را کاهش دهیم البته باید توجه به اتصال صحیح به ستون ‌‌‌‌‌و همچنین صرفه اقتصدی و میزان کنترل دریفت را در پروژ مدنظر داشته باشید .‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
پاسخ
(1393/6/2 ، 06:30 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سلام
اینمورد کاملا بستگی به پروژ شما خواهد داشت و نمی شود به یقین اظهار نظر کرد . عموما باید لیست اتوسلکت از مقاطع محدود و اجرایی باشد تادیگر نیازی به اجرایی کردن مقطع نباشد . بهتر است مقاطع اختلاف زیادی نداشته باشند و در هر دو طبقه به بالا چند نمره از سایز را کاهش دهیم البته باید توجه به اتصال صحیح به ستون ‌‌‌‌‌و همچنین صرفه اقتصدی و میزان کنترل دریفت را در پروژ مدنظر داشته باشید .‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مقاطع تیرها تماما IPE هستند و اتصالات تیر به ستون ها که باکس هستند،صلب است.شنیدم که به دلیل الزام به استفاده از ورق پیوستگی، نمیتوان به چهار طرف ستون تیرهای تا بیش از دو ارتفاع متفاوت متصل نمود.البته من نتونستم بندی مربوط به الزام استفاده از ورق پیوستگی حتی در شرایطی که از نظر محاسباتی به آن نیاز نیست پیدا کنم،چنین چیزی وجود دارد؟ و یک سوال دیگر،شرایط ورق پیوستگی و مضاعف چه تفاوتی با هم دارند؟ در کنترل چشمه اتصال مشخص می شود که به ورق تقویتی نیاز است.آیا می توان این ورق را در هر جایی در چشمه اتصال جوش داد یا اینکه باید همانند ورق پیوستگی باشد؟
پاسخ
به بند 10-3-8 -3 و بندهای ادامه دار مبحث دهم چاپ 92 مراجعه فرمائید .
پاسخ
من هنوز نفهمیدم اجرای ورق پیوستگی الزامی است یا نه؟!
و اینکه آیا می توان به چهار طرف یک ستون تیرهای متفاوت وصل کرد؟!
پاسخ
- ورق پیوستگی در اتصالاده ساده معنایی ندارد چون عملاً بال تیر به ستون جوشکاری نمی شود . در اتصالات خمشی از ورق پیوستگی استفاده می شود در واقع ورق پیوستگی ادمه بال تیر در داخل ستون می باشد یعنی تقویت جان ستون و کاهش و حذف تسلیم موضعی

- از ضوابط بندهای 10-2-9-10-1 تا 5 و همچنین بند 10-3-8-5 مبحث دهم لزوم ورق پیوستگی را مطابقت می دهیم . ( در قاب خمشی ویژه ملزوم ودر قاب خمشی متوسط اجباری نیست ) البته در مقاطع باکس می توان بجای ورق پیوستگی داخلی از سخت کننده های بیرونی به صورت T شکل استفاده نمود .

- ورق مضاعف برای کاهش نیروی برشی در محل چشمه اتصال می باشد درصورتی که برش در این ناحیه زیادتر از حد مجاز باشد از ورق مضاعف در این ناحیه استفاده می شود .

- در صورتی که اتصال آن به درستی انجام گیرد و شرایط انتقال نیرو محیا باشد . مانعی در تغییر سایز نداریم .

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Information دتایل بارگزاری سقف عرشه فولادی afshin_ipe 0 797 1394/2/8 ، 01:17 عصر
آخرین ارسال: afshin_ipe
  آیین نامه انتخابی در ETABS برای طراحی سازه فولادی به روش LRFD ؟ solshima 8 4,307 1393/11/28 ، 01:48 صبح
آخرین ارسال: solshima
Wink تیرریزی سازه فولادی 4طبقه m.m1313 4 1,660 1393/10/30 ، 04:58 عصر
آخرین ارسال: m.m1313
  اختلاف قیمت اسکلت بتنی و فولادی در یک پروژه Ali Bayati 19 33,740 1393/9/24 ، 02:02 عصر
آخرین ارسال: vasvas
  تیرهای کامپوزیت TMXRN 1 1,205 1393/6/14 ، 12:27 صبح
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  محاسبه بارهای وارد بر تیر نیم طبقه و تیرهای اصلی متصل به پلکان(ساختمان فولادی) civil92 0 1,619 1393/6/11 ، 01:14 صبح
آخرین ارسال: civil92
  درخواست مقاله درباره مقایسه سازه های فولادی با بتنی در اجرایی و اقتصادی mahdi-mo 1 1,377 1393/3/1 ، 11:07 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  نحوه طراحی تیر فولادی داخل دیواربرشی saze80 13 4,711 1393/1/21 ، 12:00 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  در ساختمان فولادی میشه از سیستم قاب خمشی در یک جهت و دیوار برشی در جهت دیگر استفاده ک tanha1410 2 1,271 1392/12/8 ، 10:35 عصر
آخرین ارسال: ebrahimkazemi51
  بارگذاری پله در اسکلت فولادی Manciple 2 2,614 1391/7/11 ، 09:05 عصر
آخرین ارسال: اردلان نوروزی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان