امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 2.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ثبت نام یا تحریم آزمون های پر از اشتباه نظام مهندسی
#1
ثبت نام یا تحریم آزمون های پر از اشتباه نظام مهندسی

درودآزمون نظام مهندسی چرا

برگزاری چند سال اخیر آزمون های نظام مهندسی با انتقاد بسیار زیاد مهندسان همراه بوده در سالهای قبل تر بدلیل وسایل ارتباط جمعی اعتراض ها در حد نامه باقی می ماند اما از وقتی که مهندسان سوالات را در سایت های اینترنتی قرار میدهند مشکلات بیش از پیش خود را نشان داده است که چرا سوالات غلط هدف از طرح سوالات غلط و دو جوابی چیست ؟

چند مدتی است که در ذهن هر مهندس ایرانی جا افتاد که مهندسان با سابقه بالاتر و در راس هرم دوست ندارند مهندسان بیشتری در حیطه کاری آنها نفوذ کنند این از درصهای قبولی مهندسی در رشته ها نمایان است .

کل دانش یک مهندس در طی یک آزمون چند دقیقه ای بررسی میشود آیا به نظر شما صحیح است ؟ بطور یقین خیر مهندس یعنی محاسبه گر تخمین گر پس مهندسان هم با هم فرق دارند نحوه محاسبات و روشهای اجرا اما نتیجه باید یکی باشد طرح محاسبه و اجرای یک ساختمان مستحکم

پرسش بعدی آیا با این آزمون ها به اهداف مشخصی در ساخت و سازه رسیده ایم ؟ خیر در بررسی ها نشان داده شده که هنوز کارهای دلالی در بخش مهندسی بسیار زیاد است که برگه ها را می فروشند و . . .

پرسش بسیاری از مهندسین این است که چرا نظام پزشکی آزمون ندارد آنانکه با جان مردم سر و کار دارند درست است این موضوع هم جای بحث بسیاری دارد

متاسفانه در جامعه مهندسی اجماع خوبی صورت نمی پذیرد و این اشکال به خودمان بر میگردد که تاکنون نتوانستیم از حق خودمان دفاع کنیم در مطالب قبلی بحث های زیادی در مورد آزمون های پر ایراد چند سال گذشته اشاره نموده ایم آیا با چند درصد اضافی دادن به چند نفر مشکل حل میشود نه دوستان به این فکر نباشیم چون ما از پل رد شدیم به ما ربطی ندارد از همه مهندسین گرامی تقاضا دارم در این تاپیک نظر دهند و آزمون ها را تحریم کنید مادامی که اعتراضی به برگزاری صورت نپذیرد مطمئن باشید باید هر روز برای هر موضوعی آزمون بدهید

مانند مجری که امسال برای مجری شدن هم باید آزمون بدهید احتمالا فردا برای پول گرفتن برای مالیات دادن برای مهر روی نقشه تان نیز باید آزمون بدهید پس به فکر چاره باشیم

مطلب زیر از مازندنومه

توپ در زمین دیگران

سال گذشته مطلبی را در همین زمینه در مازندنومه نوشتم:”بگوييد پروانه نمي دهيم،چرا سر كار می گذارید؟! http://www.mazandnume.com/?PNID=V13235″ که بازتاب زیادی در بین مخاطبان مازندرانی و غیر مازندرانی داشت.

اخيرا هم سايت خبر آنلاين با توجه به حجم مطالبات خوانندگان و همچنين افزايش اعتراض ها به نحوه طرح سوالات اين آزمون،مصاحبه اي با مهندس سيد مهدي هاشمي -ريیس نظام مهندسي ساختمان كشور و نماينده مردم تهران،ري اسلامشهر و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي-ترتيب داد كه او به وضوح در پاسخ به سوال خبرنگار توپ را در زمين سازمان های دیگر مي اندازد و مي گويد كه سازمان سنجش خودشان را موظف با پاسخگويي به ما نمي داند. “

هاشمی گفت:برگزاری آزمون موضوعی نیست که ما بتوانیم درآن مداخله ای داشته باشیم ، مسئولیت این موضوع با وزارت راه و شهرسازی است.

به وضوح مشخص است كه مسئولان در قبال اعتراض مهندسان پاسخگو نبوده و انواع و اقسام سوالات غير استاندارد و غير مرتبط با مباحث امتحان طرح كرده و هيچ توضيحي هم براي آن ارايه نمي دهند.

جالب است بدانيد تنها امتحاني كه سازمان سنجش اقدام به برگزاري آن مي كند، اما پس از امتحان نه جواب سوالات را ارائه مي دهد و نه مسئولیتي در قبال نشر پاسخ تشريحي آن دارد همين آزمون هاي نظام مهندسي است.

جالب تر اين است كه تنها در هنگام برگزاري دوره بعد آزمون نظام مهندسي تنها پاسخ سوالات آزمون قبل به صورت تستي بر روي خروجي سايت دفتر امور مقررات ملي ساختمان قرار مي گيرد كه آن هم با اشكالات و اشتباهات فاحش در پاسخگويي همراه است.

در واقع داوطلبان نه مي دانند چه سوالاتي را درست و نه مي دانند چه سوالاتي را اشتباه پاسخ داده اند!

حتي نمره منفي هم در اين آزمون لحاظ مي شود و اين درد داوطلبان را دو چندان مي كند،چرا كه در زمان اعلام نتايج فقط كارنامه اي مقابل ديد داوطلبان قرار مي گيرد كه تعداد سوالات درست و نادرست را در آن قيد كرده اند و نمره داوطلب به شكل گرد شده به بالا در كارنامه درج شده است.

*اشكالات فاحش آزمون

تعداد سوالات 60 سوال است كه در 150 دقيقه داوطلب بايد به آن پاسخ بدهد ، يعني براي هر سوال تقريبا 2.5 دقيقه بايد وقت گذاشت و اگر در انتها شما به 50 درصد سوالات پاسخ درست داده باشيد در امتحان قبول خواهيد شد.

اشكالات فاحشي به اين نوع برگزاري آزمون وارد است،مثلا اينكه همه مهندسان عمران،محاسب،مكانيك و….بايد در كارگاه نوت بوك و فايل هاي برنامه ريزي و مقرارات ملي ساختمان را داشته باشند تا در زمان انجام پروژه با استناد به آنها اقدام به محاسبه يا نظارت كنند، در حالي كه در اين آزمون به اين شكل نبوده و شما تنها زمان محدودي در اختيار داريد.

آنچه موجب تعجب است اين است كه با توجه به اينكه برخي مقررات و كتاب ها در طول سه سال بايد دستخوش تغيير و تحول شود، مجددا داوطلبان بايد آن كتب را با هزينه هاي زياد تهيه كنند،چرا كه آقايان طراح سوال اتفاقا اقدام به مچ گيري كرده و از همان قسمت هايي كه تازه در كتاب هاي چاپ جديد مورد ويرايش قرار گرفته است طرح سوال مي كنند.

منبع: ایران عمران
پاسخ
#2
سلام اقای مهندس .. اتفاقا مطلب مازندنومه شمارو خوندم همون موقع و کامنت هم گذاشتم .. متاسفانه همینطوره که می گین و خب طبیعی هم هست که صدا به جایی نمی رسه .. میدونین چرا؟ چون اگه قرار باشه اعتراضی نسبت به یه ازمون به نتیجه برسه نهایتا باید بدست معترضین تهرانی به نتیجه برسه که خب شما هم میدونین منم میدونم و بقیه هم میدونن که داوطلبین تهرانی چون از نزدیک با طراحان سوال در ارتباطن و توی کلاسای تضمینی!!!! شرکت میکنن خب نبایدم مشکلی داشته باشن .. یه نشونی میدم در تایید این حرفم .. شما ببینید چنتا پاسخ به این "ارسال" شما داده شد؟؟؟؟؟؟!!!!! یا چنتا "سپاس" گرفته این مطلبتون؟؟؟!!! .. اقای مهندس من در همینجاش که{{{اقایون نظام مهندسی و مسکن شهرسازی، میگن:"سازمان سنجش " باید پاسخگو باشه،"""""حرف"""" دارم کلی...}}} با توجه به تجربه چندین ساله سازمان سنجش تو برگزاری کنکورهای متعدد ، برگزاری و اداره ازمون رو باید به اونا سپرد اما چرا طرح سوال باید با اونا باشه؟؟؟؟ خنده دار نیس؟؟؟ مثل اینه که راهنمایی رانندگی بخاد به متقاضیا گواهینامه بده اما امتحانشو بسپره به سازمان سنجش و طراحای سازمان سنجش واسه طرح سوال از قانون فیزیک و نور و جدول تناوبی استفاده کنن و نهایتا هم راهنمایی رانندگی مسئولیتشو بندازه گردن سازمان سنجش!!!!! خداییش خنده داره ( خنده ایی تلختر از های های گریه کردن) .. مشکلات نظام مهندسی و مسکن شهرسازی که یکی دوتا نیس.. کاش جامعه "پرمدعا و اما فاقد ابتکار مهندسی" مثل جامعه " بی ادعا و اما پر ابتکار عمل پزشکی" میتونست ارج و قرب خودشو ،خودش، بالا ببره .. کاش ... اقایون مسئولین نظام مهندسی بعضی جاها توی مجمع بودجه بندی سالانشون واسه گرفتن حق ماموریتشون کلی حرص میزنن اما هیچوقت نشده به داد اعضاشون برسن ..
به قول بعضی ها: آنچه که هرگز نرسد جایی، فریاد است . فریاد!!!!!!!!
پاسخ
#3

به خدا تمام جوانان این کشور حق دارند .
السلام علیک یا ابا عبدالله
پاسخ
#4
در چند ماه قبل از امتحان آزمون نظارت آذر 1392این مطالب را نوشته بودم که باز هم دیدیم اینها اشتباهات گذشته را تکرار کردند.
دوستانی که به این نحوه برگزاری آزمون در شهر های مختلف معترض هستند ضمن اطلاع رسانی به سایر عزیزان در جریان باشند که اعضای نظام مهندسی شهرهای مختلف در تدارک تهیه طوماری جهت اعتراض به نوع وشرایط واشکالات فراوان در آزمون نظام مهندسی هستند.ضمن اعتراض به این موضوع و قبل از تصحیح پاسخنامه ها مهندسین عزیز این طومارها را به نمایندگی های نظام مهندسی شهرستان های خود تحویل بدهند تا موضوع را به گوش مسولیین وزارت مسکن وشهر سازی برسانند.ضمنا تحصنی قرار است به طور سراسری در روزهای آینده در مقابل دفاتر نظام مهندسی صورت بگیرد تا بدین طریق حقوق ضایع شده خود را مطالبه نمایند.
پاسخ
#5
سلام.

من امسال برای سال اول شرکت کردم. حدود 2 تا 3 هفته مطالعه کردم. باید بگم که با تمام احترامی که برای شما قائل هستم اما کمی بی انصافی دارید میکنید. آزمون امسال خیلی خوب بود.

نظارت. اجرا و محاسبات در حد خوبی برگزار شده بود. به خصوص اجرا و نظارت. اجرا که همه میگن آبکی بود! نظارت خوب بود. محاسبات هم قابل قبول بود. من تعجب میکنم این حرفا رو اینجا میشنوم!

به نظر من اعتراض کردن درست نیست.

بهتره واقع بین باشیم.
پاسخ
#6
مهندس هر کسی نظری داری بعضی افراد چیز دیگری میگن.
پاسخ
#7
خدایی من وقت کم آوردم
فقط بیست دقیقه وقت داشتم مطمئنا بیشتر از 50 درصد را میزدم
من به وقت اعتراض دارم
ولی بعضی از سوالات هم در حد پروانه اشتغالی که میخان بدن نیست
اجرا اسان بود
پاسخ
#8
(1392/9/23 ، 08:02 عصر)ebrahimkazemi51 نوشته است: مهندس هر کسی نظری داری بعضی افراد چیز دیگری میگن.

درسته ولی من خودم هم سر آزمون حضور داشتم و سوالات رو دیدم. بخاطر همین نظرم رو گفتم

شما هر سه آزمون رو شرکت کرده بودید؟

پاسخ
#9
من به وقت اعتراض دارم همچنین به بعضی سوالاتی که دارای دو جواب درست می باشند و اینکه چرا سوال استاتیک از سوالات طراحی اسفند 1391گرفتند.
پاسخ
#10
من فقط نظارت شرکت کردم؟آیا اجازه همزمان فعالیت مجری و ناظر را داریم در ساختمان مجزا و با یک پروانه اشتغال؟
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پروانه اشتغال نظام مهندسی aref7105 1 86 1397/2/26 ، 12:30 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
  رفع ابهاماتی در رابطه با نحوه شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن مهر نظام مهندسی omid_rch 372 113,824 1397/1/26 ، 11:44 صبح
آخرین ارسال: omid_rch
Thumbs Up شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی afshin171 2 251 1396/10/28 ، 01:26 صبح
آخرین ارسال: afshin171
  گفتگو در رابطه با نتایج آزمون های نظام مهندسی مهر 96 amirkazemi 0 340 1396/10/17 ، 10:45 صبح
آخرین ارسال: amirkazemi
  ابهام نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 911240 1 421 1396/5/14 ، 12:37 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه ثبت نام در آزمون مهر 96 REZAF 1 633 1396/5/13 ، 11:56 عصر
آخرین ارسال: 911240
  بحث و تبادل نظر بعد آزمون محاسبات شهریور 95 زیبا یگانه 56 10,676 1396/5/2 ، 12:17 صبح
آخرین ارسال: ابراهیم کاظمی
  بحث و تبادل نظر در مورد آزمون محاسبات اسفند 95 rasool ghazali 9 1,796 1396/3/27 ، 12:45 عصر
آخرین ارسال: 1q2w3e4rr
  آمار قبولی در ازمون نظام مهندسی اسفند ۹۵ maryam68 1 913 1396/3/26 ، 01:27 عصر
آخرین ارسال: ابراهیم کاظمی
  راهنمایی در مورد عضویت در سازمان نظام مهندسی navid444 1 396 1396/3/25 ، 01:48 صبح
آخرین ارسال: 1q2w3e4rr

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان