امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات اتصال تیر و ستون بتن آرمه
#1
با سلام. چناچه عرض ستون بتن آرمه و تیر متصل به آن یکسان بوده و کاور نیز مشابه می باشد، نحوه عبور میلگرد های تیر از داخل ستون چگونه خواهد بود؟ با توجه به برخورد میلگرد های تیر به میلگردهای ستون، آیا می توان میلگرد های تیر را خم نموده و از از بین میلگرد های ستون عبور داد؟ با تشکر
پاسخ
#2
(1395/8/23 ، 01:55 عصر)hebrahimifarsangi نوشته است: با سلام. چناچه عرض ستون بتن آرمه و تیر متصل به آن یکسان بوده و کاور نیز مشابه می باشد، نحوه عبور میلگرد های تیر از داخل ستون چگونه خواهد بود؟ با توجه به برخورد میلگرد های تیر به میلگردهای ستون، آیا می توان میلگرد های تیر را خم نموده و از از بین میلگرد های ستون عبور داد؟ با تشکر
سلام
به هيچ عنوان نبايد ميلگردهاي تير را خم كرد. كاري است اشتباه. اما اينكه نحوه عبور چگونه باشد بستگي به موقعيت تير دارد. در تيرهاي كناري حتما بايد ميلگرد تير از داخل ميلگرد ستون عبور كند (مثل دتايل پيوست). اما در تيرهاي مياني چون از دو طرف سقف آن را مهار كرده تفاوتي ندارد كه ميلگرد از كدام سمت عبور كند.
نكته: 1- در تيرها ميزان كاور بحث مقاومتي ندارد و فقط بحث شرايط محيطي است. ولي در ستون ها ميزان كاور رو مقاومت ستونتاثير دارد و نبايد ميزان آن بر خلاف نقشه جابه جا شود.
2- در تيرهاي كناري اگر ميلگرد تير از بيرون ميلگرد ستون عبور كند با توجه به لنگر موجود در گره اتصال، بحث مهار ميلگرد تير ممكن نخواهد بود. ولي اگر ميلگرد سمت بيرون تير را از داخل ميلگرد ستون عبور دهيم، ميلگرد تير مهار مي شود. همچنان كه ميلگرد ستون با خاموت داخل ويژه داخل ستون مهار شده است.
سوالي بود در خدمتم.
موفق باشيد.


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
#3
ببخشید. الان این همسان نبودن عرض تیر با ستون پس چی میشه؟؟؟ یعنی با این اجرا یا کاور تیرها بیشتر میشه اگه بخاد همبعد لبه های ستون بشه یا ک اینطوری اجرا شه اونوقت تیر از ستون در ی طبقه مقطعش کوچیکتره!!!!! مگه اینکه اضافه کاور تیر مهم نباشه و اوستاکاره با اضافه کاور تیر و ستون رو هم بعد کنه.
پاسخ
#4
(1395/10/7 ، 09:07 صبح)زینب خوش کلام نوشته است: ببخشید. الان این همسان نبودن عرض تیر با ستون پس چی میشه؟؟؟ یعنی با این اجرا یا کاور تیرها بیشتر میشه اگه بخاد همبعد لبه های ستون بشه یا ک اینطوری اجرا شه اونوقت تیر از ستون در ی طبقه مقطعش کوچیکتره!!!!! مگه اینکه اضافه کاور تیر مهم نباشه و اوستاکاره با اضافه کاور تیر و ستون رو هم بعد کنه.
سلام
در تيرها، مقدار كاور بالا و پايين مقطع در طراحي تاثير گذار هست و كاور چپ و راست مقطع تير تاثير آنچناني در طراحي ندارد و مهم عرض تير مي باشد. در حالتي كه در بالا اشاره شد، عرض تير تغيري نمي كند و فقط كاور چپ و راست كمي تغيير مي كند كه گفته شد در طراحي تاثير آنچنان مهمي ندارد. يعني در هر حالت ابعاد و آكس تير و ستون تنسبت به هم نبايد نسبت به نقشه تغيير كند.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
#5
مهندس با این حساب در یک تیرو ستون کناری (فرضا هر کدام از تیرو ستون 50*50 باشن) و فرضا از هر طرف تیر 1 سانتی متر از کاور چپ و راست کم کردیم آنوقت میلگرد 18 تیررا چطوری از کنار میلگرد 18 ستون عبور دهیم ؟ وقتی که فاصله آکس تا آکس میلگردهای تیر و ستون با هم برابر است
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تفسیر اجرای ستون miladezati 0 1,093 1392/5/24 ، 07:52 عصر
آخرین ارسال: miladezati

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان