امتیاز موضوع:
  • 35 رأی - میانگین امتیازات: 3.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جزئیات منهول(آدم رو)(manhole) فاضلاب
سلام..از دوستان در مورد جزئیات اجرای منهول بتنی و نسبت های اختلاط و نحوه اختلاط (دستی و یا ...) اطلاعی دارید؟؟
نکات ساخت آن چیست
لوله های متصل شده چگونه تعبیه میشوند و ...
. .
پاسخ
بتن رده C30
هر کارگاهی بنا به شرایط خودش و ماشین آلاتی که در دست دارد ، نحوه ساخت و عمل آوری متفاوت میباشد .
معمولا دانه بندی 19-0 میلیمتر استفاده میشود
اسلامپ بتن حداکثر 50 میلیمتر
ویبره بتن توسط میز لرزان انجام میشود
درون منهول یک سری میلگرد عمودی به قطر 12 میلیمتر هر 20 سانت
و یک دورپیچ از میلگرد قطر 8 به فواصل 15 سانت
ضخامت بتن 10 سانتیمتر
منهول بصورت ارتفاع بین 60 سانت تا 100 سانت تهیه میشود و بسته به ارتفاع کلی منهول ، تعدادی از اینها با ارتفاع مناسب سفارش داده میشود .مثلا اگر عمق حفاری منهول 380 سانتیمتر باشد ، به این صورت محاسبه میشود :
سی سانتیمتر برای بتن مگر کف حوضچه و دال کف ، سی سانتیمتر هم برای دال بالا و ضخامت دریچه رو ، مجموعا 60 سانتیمتر کم میشود . پس ارتفاع منهول بتنی مورد نیاز میشود 320 سانتیمتر.
پس از 2 تا منهول 1 متری و 2 تا منهول 60 سانتی استفاده میشود .
منهولها بصورت نر و ماده ساخته میشوند که بتوانند روی هم چفت شوند
از چند سال اخیر به این طرف ، دیگر استفاده از منهولهای بتنی منسوخ شده و از منهولهای GRP ، استفاده میشود
پاسخ
ببخشید طریقه نصب لوله به منهول چجوریه؟ باید اون قسمت تخریب بشه و لوله رو جا داد یا اینکه از قبل جاش پیش بینی میشه؟
و این نرو ماده که فرمودین چجوریه در عمل؟
ببخشید بازم سوال دارم تا یادم نرفته گفتم بپرسم که قالب خاصی برای بتن ریزی منهول مورد نیازه؟؟ یعنی قالب بندی به چه شکله
(1394/1/31 ، 07:10 عصر)fardinf نوشته است: ببخشید طریقه نصب لوله به منهول چجوریه؟ باید اون قسمت تخریب بشه و لوله رو جا داد یا اینکه از قبل جاش پیش بینی میشه؟
پس از کف سازی و استقرار برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) باید  بصورت یکنواخت شروع به متراکم سازی نماییم. بایستی دقت نماییم که این خاک از دیوار منهول و تا دیواره ترانشه ادامه داشته باشد در مناطقی كه در اطراف منهول بتنی خاك اشباع شده وجود داشته باشد برای ایجاد تراكم زیاد می توان از مخلوط شن و ماسه و كمی سیمان جهت پر كردن اطراف منهول استفاده نمود و در مناطق خشک می توان جهت رسیدن به تراکم، مصالح مورد نظررا با آهک و آب به تراکم رساند.
پاسخ
(1394/1/31 ، 07:14 عصر)fardinf نوشته است: ببخشید بازم سوال دارم تا یادم نرفته گفتم بپرسم که قالب خاصی برای بتن ریزی منهول مورد نیازه؟؟ یعنی قالب بندی به چه شک

بله قالبی که برای نگهداری [URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) در اثر فشارهای وارده نیاز است، در رابطه با طرح قالبهاي ديوار، ستون ها كه از صفحات و يا تخته هاي چوبي ساخته ميشوند. لازم است پس از طرح و محاسبه بارهاي وارده، هر يك از قسمتهاي اصلي قالب را به عنوان يك تير تحليل نموده و حداكثر ممان و برش و خمشي كه ممكن است وجود داشته باشد و پيش آيد محاسبه نمود. سپس با محاسبه بارهاي كششي و فشارهاي وارد بر قطعات تقويتي عمودي و تيرهاي نگهدارنده خارجي اندازه های لازم آنها را محاسبه مي نمايند.
پاسخ
(1394/1/31 ، 07:10 عصر)fardinf نوشته است: ببخشید طریقه نصب لوله به منهول چجوریه؟ باید اون قسمت تخریب بشه و لوله رو جا داد یا اینکه از قبل جاش پیش بینی میشه؟
اگر بتن پیش ساخته باشه از قبل جاشو پیش بینی کردن . اگر لوله های جی آر پی باشه ، با ماژیک اول جاشو علامت میزنن و بعدا بوسیله دستگاه فرز ، جاشو برش میدن و در میارن . بعدا جرثقیل این لوله ها رو برداشته و در محل خودش مستقر میکنن .
پاسخ
نر و مادگی به اون قسمت بیرون زدگی و تو رفتگی لبه ی لوله بتن پیش ساخته میگن که باعث میشه قطعات لوله های بتنی که روی هم گذاشته میشن تا منهول رو بسازن ، از روی هم به راحتی نلغزند . به شکل دقت کنید :

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
(1394/1/31 ، 07:14 عصر)fardinf نوشته است: ببخشید بازم سوال دارم تا یادم نرفته گفتم بپرسم که قالب خاصی برای بتن ریزی منهول مورد نیازه؟؟ یعنی قالب بندی به چه شکله
بله . قالب های فلزی هستند و چیز خاصی هم نیست . میرن سفارش میدن براشون میسازن . بعد درون این قالب ها بتن ریزی میشه و بوسیله میز لرزان بتن متراکم میشه .
جزئیات بیشتر خواستید باید تشریف ببرید کارگاه های ساخت لوله های بتنی و از نزدیک روند ساخت رو مشاهده کنید .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  جزئیات ستونها fari ba 2 1,594 1393/3/17 ، 03:12 عصر
آخرین ارسال: eftekhary2010
  نکات حائز اهمیت در جزئیات سازه های بتنی (نظام مهندسی استان تهران) فرشاد امن خانی 0 1,636 1391/10/24 ، 03:55 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان