امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 2.82
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جهت تیرچه
در اکثر موارد دیدم که جهت تیرچه روی کل سقف در یک جهت است. یعنی در این صورت بعضی از تیرها هیچ وزنی را تحمل نمی کنند و بعضی دیگر بصورت دوبل تحمل می کنند .چرا؟
پاسخ
بهتر است به صورت شطرنجی اعمال شود با این فرض که تیرهای قوی تر نیروی اصلی را تحمل میکنند
پاسخ
(1392/5/7 ، 05:25 عصر)saeed0089 نوشته است: در اکثر موارد دیدم که جهت تیرچه روی کل سقف در یک جهت است. یعنی در این صورت بعضی از تیرها هیچ وزنی را تحمل نمی کنند و بعضی دیگر بصورت دوبل تحمل می کنند .چرا؟

یستگی به شرایط اقتصادی پروژه داره . گاهی اوقات پیش میاد که اگر تمامی تیرچه ها در یک جهت باشند سایز تیرهای اصلی تقریباً مناسب بدست می آید . خود من در یک سازه تجربه این را داشتم . وقتی که تیرچه ها را به صورت شطرنجی قرار می دادم سایز اکثر تیرها بالا بود . در صورتی که جهت کلیه تیرچه ها را روی تیرها با دهانه کوتاه انداختم سایز تیرها با یک ورق تقویت همگی در حد معقول شدند . البته این مورد برای سازه فولادی بود و من دقیقا نمیدانم که شما چه نوع سازه ای مد نظرتون هست .

اما برای سازه های بتنی بهتر است که شطرنجی باشد . چرا که ما در هر صورت باید از آرماتور حداقل در تیرها استفاده کنیم

پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
درسته باید جهت تیر ریزی شطرنجی باشه ولی بعضی از جاها هس که نمیشه شطرنجی باشه یعنی ابعاد دهانه بهمون اجازه نمیده در این حالت مهندسینن نظرشون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
بعضی جاها من دیدم برای راحتتر شدن کار این کار رو انجام می دن و کلا پلان تیرریزی رو کنار می گذارن خواهش می کنم دقت کنید این کار خطرناکه
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سقفهای تیرچه بلوک saeed0089 4 2,710 1394/4/26 ، 03:21 صبح
آخرین ارسال: expert
  تای بیم یا ژوئن در سقف تیرچه بلوک چیه؟ m.m0068 1 9,453 1393/6/3 ، 01:40 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  سوال راجع به تفاوت تیرچه نیازیت وکرمیت داش مسعود 6 5,632 1393/2/17 ، 04:58 عصر
آخرین ارسال: ary_niazi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان