امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جهت ستون بتنی؟
دوستان سلام
عکس پروژه م رو پیوست کردم
سوالم اینه که باید جهت ستون هامو مطابق تیر هام تو قسمت هایی که سازه م چرخش داره، بچرخونم؟
اگه اینطوریه، Ex & Ey و همینطور اثرات پیچش تصادفیم و Sx & Sy چجوری میشه ؟
منظورم اینه چون محور بلوک های 2 و 3 که نسبت به محور سازه اصلی چرخش دارن، نیرو زلزله در جهت محور سازه اصلی به سازه بلوک های 2 و 3 وارد میشه یا باید برای هر بلوک جهت زلزله های مختلف تعریف کرد یا اصلا نباید جهت ستون ها رو عوض کرد ( ستون ها رو چرخوند)؟

[تصویر:  hqfr3a6shaqju1ndj0lo.png]
پاسخ
ستونهایی که دورشون خط کشیدین از نظر اجرایی مشکلی ندارن و میشه بدون تغییر جهت هم طراحی کرد...
پاسخ
(1393/6/19 ، 05:09 عصر)m.m1313 نوشته است: ستونهایی که دورشون خط کشیدین از نظر اجرایی مشکلی ندارن و میشه بدون تغییر جهت هم طراحی کرد...
جهتشونو عوض نکنم، هیچ مشکلی پیش نمیاد؟
نه نظام، نه اجرا؟
حالا اگه بچرخونمشون چی؟
مواردی که گفتمو باید چیکار کنم؟

پاسخ
این نوع اجرای سازه های یک مقدار از نظر اجرایی و اتصالات مشکل است اما قابلیت اجرایی دارد و نیازی نیست ستون چرخش پیدا کند .

تحلیل دینامیکی با اعمال زاویه تحریک مناسب برای این سازه مناسب است .
پاسخ
(1393/6/19 ، 05:28 عصر)کیوان بابایی نوشته است: تحلیل دینامیکی با اعمال زاویه تحریک مناسب برای این سازه مناسب است .
میشه یکم توضیح بدی باید دقیقا چیکار کنم ؟

پاسخ
یاباید اثر 30 درصد جهت متعامد را در نظر بگیرید که یک روش معادل جهت در نظر گیری بیشترین اثر نیروی زلزله می باشد و یا باید زاویه مناسب برای تحریک زلزله ( Excitation Angle ) را نسب به محورهای را محاسبه و به برنامه تعریف کنید که یک مقدار مشکلات خاص خود را دارد .

برای پروژ در صورتی که ضریب رفتار سازه در این پروژه یکسان است . اثر 100-30 می تواند برای پروژه مناسب باشد در غیر این باید زاویه تحریک نیروی زلزله باید محاسبه شود که توضیحات آن یک مقدار سخت است ولی قبلاً یک مقاله ای در این زمینه داشتم که این روشو به درستی راهنمایی کرده بودند در اسرع وقت مقاله را پیدا می کنم و در سایت خواهم گذاشت .
پاسخ
(1393/6/19 ، 06:02 عصر)کیوان بابایی نوشته است: یاباید اثر 30 درصد جهت متعامد را در نظر بگیرید که یک روش معادل جهت در نظر گیری بیشترین اثر نیروی زلزله می باشد و یا باید زاویه مناسب برای تحریک زلزله ( Excitation Angle ) را نسب به محورهای را محاسبه و به برنامه تعریف کنید که یک مقدار مشکلات خاص خود را دارد .

برای پروژ در صورتی که ضریب رفتار سازه در این پروژه یکسان است . اثر 100-30 می تواند برای پروژه مناسب باشد در غیر این باید زاویه تحریک نیروی زلزله باید محاسبه شود که توضیحات آن یک مقدار سخت است ولی قبلاً یک مقاله ای در این زمینه داشتم که این روشو به درستی راهنمایی کرده بودند در اسرع وقت مقاله را پیدا می کنم و در سایت خواهم گذاشت .
منتظرم مهندس
فقط اگه میشه یکم زودتر
باید شنبه تحویل بدم

پاسخ
به نظر من هم اگر نچرخونید مشکل خاصی پیش نمیاد
اگر بچرخونید بهتر هست ولی اگه قرار باشه محاسبات دستی رو حساب کنید کارتون سخت میشه چون جهت نیرو ها دارای زاویه هست
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
کلیت کار تحریک زاویه یک مقدار مشکل است شما برای پروژه خود با توجه به وقت کم بهتر است از تحلیل دینامیکی استفاده کنید . اثر 30 درصد جهت کتعامد را برای ترکیب بارها در نظ بگیرید و مقدار برون از محوریت اتفاقی اولیه را به میزان 0.05 درصد در قسمت تعریف حالت بارهای دینامیکی با خروج از محوریت در جعبه Ecc.Ratio (All Diaph.) اعمال کنید . در آخر هم این مقدار برون از محوریت را تشدید می کنید . و بار دیگر اینمورد را اصلاح می کنید .
پاسخ
(1393/6/19 ، 08:34 عصر)کیوان بابایی نوشته است: کلیت کار تحریک زاویه یک مقدار مشکل است شما برای پروژه خود با توجه به وقت کم بهتر است از تحلیل دینامیکی استفاده کنید . اثر 30 درصد جهت کتعامد را برای ترکیب بارها در نظ بگیرید و مقدار برون از محوریت اتفاقی اولیه را به میزان 0.05 درصد در قسمت تعریف حالت بارهای دینامیکی با خروج از محوریت در جعبه Ecc.Ratio (All Diaph.) اعمال کنید . در آخر هم این مقدار برون از محوریت را تشدید می کنید . و بار دیگر اینمورد را اصلاح می کنید .
مهندس، تحلیلم دینامیکیه ( طیفی )
ولی این 30 درصدو نمیدونم چجوری باید اعمال کنم؟

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Etabs 2016 ارتفاغ ستون 947599 1 909 1400/2/3 ، 04:34 عصر
آخرین ارسال: 947599
  آیکون رسم ستون behnam-araz 2 754 1399/10/26 ، 06:20 عصر
آخرین ارسال: نسیم نصیری
  مشکل در طراحی تیر کنسولی بتنی؟ kaka410 52 24,018 1399/3/2 ، 11:41 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
  راهنمایی در مورد اعمال ضریب ترک خوردگی ستون M-CIVIL 7 5,949 1398/9/19 ، 03:28 عصر
آخرین ارسال: mahdi hatami
  نحوه بررسی و رفع مشکل ستون کوتاه در ساختمان دوبلکس Shakerieng 0 669 1398/1/31 ، 12:33 صبح
آخرین ارسال: Shakerieng
  نحوه اجرای ستون روی تیر Arya68 5 1,350 1397/10/30 ، 04:42 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دال بتنی در بالکن ها crywolf222 1 1,494 1397/1/16 ، 01:47 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
  اگر میلگرد طولی ستون طبقه پایین 16 باشه میشود طبقه بالا را از نمره 18 استفاده کرد در mostafa67 12 11,017 1396/10/9 ، 12:26 صبح
آخرین ارسال: Arya68
Tongue مشکل در چک مدل سازه بتنی Atlantis77 2 851 1396/8/18 ، 10:13 عصر
آخرین ارسال: civil92
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 19 8,248 1396/7/12 ، 01:26 عصر
آخرین ارسال: peymandarsad

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان