مهندسی عمران مای سیویل

ایتبس سیف سپ طراحی آموزش

دانلود جزوه

فیلم Etabs Safe

مای سیویل
راهنمایی
[-]
آخرین ارسالی ها
کمک در خصوص ترکیب بارهای پیشفرض در ETABS
شروع کننده:frankly آخرین ارسال توسط:behzad_breeder پاسخ ها:9 آموزش های مکمل Etabs مشاهده:1555 زمان:1395/10/28
دانلود حل تشریحی آزمون اجرا عمران شهریور 95 (دکتر تن زاده موسسه پوران پژوهش)
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:sabzsaze پاسخ ها:1 پرسش و پاسخ(مسائل نظام مهندسی) مشاهده:262 زمان:1395/10/28
راههای موفقیت در آزمون محاسبات نظام مهندسی
شروع کننده:آرش نقیبی آخرین ارسال توسط:sabzsaze پاسخ ها:18 پرسش و پاسخ(مسائل نظام مهندسی) مشاهده:31690 زمان:1395/10/28
کانال تلگرامی کنکور ارشد عمران پر از جزوات تخصصی به ویژه زبان تخصصی
شروع کننده:fateme_mpg_t آخرین ارسال توسط:fateme_mpg_t پاسخ ها:4 کنکور و ازمون های مختلف.... مشاهده:40 زمان:1395/10/28
راهنمایی در مورد سازه هشت طبقه
شروع کننده:sasan.ce آخرین ارسال توسط:علی بهنیا پاسخ ها:1 پرسش و پاسخ مشاهده:36 زمان:1395/10/28
بهینه یابی هندسی سازه فضاکارتخت براساس زاویه اعضادر محل گره
شروع کننده:fazasaze آخرین ارسال توسط:fazasaze پاسخ ها:0 طراحی سازه های فلزی مشاهده:15 زمان:1395/10/28
مدیران و ناظمان بخوانند
شروع کننده:admin آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:175 گفتمان مدیران مشاهده:4745 زمان:1395/10/28
فراخوان ارسال مقالات به مجله نخبگان علوم و مهندسی
شروع کننده:elitesjournal آخرین ارسال توسط:elitesjournal پاسخ ها:0 سمینارهاو فراخوان ها مشاهده:24 زمان:1395/10/27
آموزش نرم افزار Catia
شروع کننده:seo20ma2 آخرین ارسال توسط:seo20ma2 پاسخ ها:0 آموزش ها مشاهده:28 زمان:1395/10/27
اموزش گام به گام کشیدن نقشه با اتوکد
شروع کننده:AutoCAD2010 آخرین ارسال توسط:faridciviling پاسخ ها:88 آموزش اتوکد AutoCad مشاهده:137175 زمان:1395/10/27

آموزش های غیر رایگان و ویژه سایت
/ ویژه*دانلود تمام نشریات عمرانی سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت*ویژه / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حوادث تلخ ساختمانی ( آموزه ها و عبرتها )
1393/10/20 , 03:42 ق.ظ
ارسال: #1
حوادث تلخ ساختمانی ( آموزه ها و عبرتها )
فــاجـعه ای کـه مهار شـد ( به نقل از هفته نامه پیام ساختمان )
سایت پلان (خلاصه پرونده)
مکان: یکی از جنوبی ترین مناطق تهران
زمان: بهار و تابستان 87
تلفات و خسارات: صفر
پلان کلی (شرح حادثه)
در ابتدای بهار سال 87 پروانه ساختمانی با بنای حدود 2400 مترمربع شامل دو طبقه زیر زمین، همکف و شش طبقه مسکونی در یکی از مناطق جنوبی تهران صادر می‌گردد. چند روز بعد در پی درخواست مالک، مهندس ناظر پس از بازدید ساختمان قدیمی، بررسی نقشه‌ها، وضعیت همسایه و سایر موارد با اهمیت، اقدام به تأیید مجوز شروع عملیات ساختمانی می‌نماید. موقعیت ملک به نحوی است که از سه طرف مجاور گذر و از سمت شمال مشرف به یک ساختمان دو و نیم طبقه قدیمی با بافت فرسوده بدون فونداسیون با دیوارهای خشت و گلی و سقف‌های تیر چوبی و کاه‌گلی و بدون زیرزمین، با هفت خانوار ساکن که البته مهندس ناظر پیش از شروع به کار شماره تماس خود را در اختیار آنها قرار داده است تا در حین تخریب و گودبرداری از طریق آنها نیز در جریان امور قرار بگیرد.
چند روز پس از شروع به کار، مهندس ناظر به محل پروژه سر می زند و با مشاهده وضعیت کارگاه و نیروهای اجرایی دستور کار نحوه تخریب و گودبرداری را به مالک -که خود سازنده هم هست- ابلاغ می‌نماید. پس از امضای مالک از نسخه اصلی کپی گرفته می‌شود و نسخه اصلی نزد مالک و کپی نزد مهندس ناظر می‌ماند. در هنگام توضیح موارد دستور کار توسط ناظر، مالک با قاطعیت به مهندس ناظر اطمینان می‌دهد که تمامی دستوراتش مو به مو اجرا خواهد شد و هیچ کاری بدون هماهنگی و کسب اجازه از وی انجام نخواهد گردید. در ادامه ناظر، گزارش مرحله تخریب را خطاب به شهرداری می‌نویسد و در آن اعلام می‌کند مالک در حال تجهیز کارگاه است، هنوز اقدام به تخریب ننموده است و ضمناً مجری ساختمان که نامش در پروانه ذکر شده است در پروژه حضور ندارد و مالک موظف به استفاده از آن مجری در کلیه مراحل ساخت است. در پایان با پیوست کپی چهار صفحه- دستور کار ذکرشده به گزارش و ذکر خلاف - آن را به شهرداری تسلیم و در سیستم ثبت می‌کند.
از آن روز دو ماه و نوزده روز گذشته است. ناظر با اطمینان خاطری که از مالک پیدا کرده بود و با توجیه اینکه اگر خطری احساس شود حتماً همسایه‌ها به او اطلاع می‌دهند، به طور کلی از این کار نظارت غافل شده است. حدود ساعت ده شب یکی از ساکنین ملک همسایه با ناظر تماس می‌گیرد و می‌گوید: آقای مهندس گودبرداری زمین همسایه ما تمام شده است. مهندس ناظر ابتدا گمان می‌کند اشتباه شنیده است یا کسی که تماس گرفته منظورش تخریب بوده است. پس از چند سؤال دستگیرش می‌شود که درست شنیده و گودبرداری به عمق حدود 9 متر در کنار یک ساختمان به شدت فرسوده به پایان رسیده است. مهندس ناظر پس از دقایقی که از شوک این خبر بیرون می‌آید به سرعت سر ملک مورد نظارتش حاضر می‌شود و پس از بازدید شبانه گود و وضعیت خطرناک همسایه شمالی، از ساکنین در خواست می‌کند ساختمان را تخلیه و به محل امنی نقل‌مکان کنند. درخواست وی با مقاومت ساکنین مواجه می‌شود. مهندس ناظر برای اولین بار بود باکسانی روبه رو می‌شد که باکی از مرگ نداشتند و برای نجات جان خویش هم حاضر به همکاری نبودند. او در این لحظه پی به عمق فاجعه می‌برد و تمام معلومات و تجربه‌اش را به کار می‌بندد و با در نظر آوردن انواع احتمالات، نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و گزارشاتی برای ادارات و سازمان‌های مربوطه آماده می‌کند. صبح اول وقت مجدداً سر ملک حاضر می‌شود و دستورالعمل اجرای سازه نگهبان متناسب با وضعیت گود را به مالک ابلاغ می‌کند. مالک پس از دریافت دستور کار و بررسی آن به بهانه هزینه بر بودن اجرای چنین سازه نگهبانی از اجرای آن امتناع می‌کند و به بهانه اینکه چنین چیزی در نقشه‌های ساختمانش وجود ندارد به مهندس ناظر پرخاش و او را از کارگاه ساختمانی بیرون می‌کند. پس از آن ناظر به شهرداری مراجعه و گزارشی ارائه می‌کند. در متن گزارش پس از تشریح وضعیت گود و ساختمان فرسوده همسایه و تعداد ساکنین آن و سایر مسائل مربوطه این عبارات درج می‌شود: «چنانچه مالک از انجام دستور کار پیوست خودداری نمود می بایستی شهرداری محترم مستنداً به بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها به منظور حفظ جان شهروندان بالاخص پلاک ضلع شمالی به هزینه خود اقدام به پایدارسازی گود زیر نظر اینجانب نموده و هزینه های مربوطه را از مالک مسترد نماید. در غیر این صورت کلیه مسئولیت های حقوقی و کیفری و مدنی و خسارت های جانی ومالی ناشی از این حادثه برعهده شهرداری و مالک می باشد».
پس از ثبت این گزارش در شهرداری ناحیه با توجه به اینکه در آن زمان ناحیه‌های شهرداری قدرت اجرایی نداشتند و هدف مهندس ناظر هم نجات یک ساختمان از ریزش و به تبع آن نجات جان ساکنین بود نه فقط رفع مسئولیت، مهندس ناظر به منطقه مراجعه و تقاضای ملاقات با معاونت شهرسازی منطقه را می‌دهد. پس از چند ساعت انتظار جهت اتمام جلسه معاونت شهرسازی به جهت فشرده بودن برنامه کاری آن معاونت، ناظر به ملاقات وی پذیرفته نمی‌شود. پس از ملاحظه چنین شرایطی مهندس ناظر اقدام به نگارش نامه‌ای با همان متن و با ذکر جزئیات بیشتر و لحنی تند تر می‌کند و از آن، تعداد ده رونوشت تهیه می‌کند و به ترتیب به ادارات ذی‌ربط تسلیم و در دبیرخانه آنها ثبت می‌کند. پس از ثبت نامه‌ها و خرید الحاقیه بیمه مسئولیت تا چند برابر سقف قبلی و خرید بیمه مسئولیت از یک شرکت بیمه دیگر، مهندس ناظر به خانه‌اش مراجعت می‌کند تا خود را برای سقوط ساختمان فرسوده و مرگ ساکنین آن و بازداشت و تهیه وثیقه و دفاع از خود در دادگاه آماده کند.
صبح روز بعد حدود ساعت 9 تلفن ناظر زنگ می‌خورد. معاون شهرسازی منطقه با لحنی تند و توهین‌آمیز به مهندس ناظر پرخاش می‌کند که: آقای مهندس نامه پراکنی می‌کنی؟ شهرداری را تهدید می‌کنی؟ تو فکر می‌کنی کی هستی؟ مهندس ناظر با خونسردی کامل خود را معرفی و ابراز می‌کند که من دست یاری به طرف شما دراز کرده‌ام تا با کمک عوامل اجرایی شهرداری از یک فاجعه جلوگیری کنم. اما اگر شما آن را تهدید می‌دانید و قصد کمک ندارید پس خود را برای خداحافظی با مقامتان و حضور در دادگاه و زندان آماده کنید. چرا که تقصیر شهرداری در این ماجرا اگر بیشتر از ناظر نباشد کمتر نیست. ؟ معاون مربوطه لحنش را عوض نموده و از مهندس ناظر دعوت می‌کند تا جهت همفکری به شهرداری برود. در شهرداری مهندس ناظر با تشریح دقیق وضعیت خطرناک همسایه و گود و وسعت تلفات و خسارات وارده در صورت ریزش گود چنان ترسی در وجود مسئولین شهرداری القاء می‌کند که بلافاصله با مأمورین مسلح اجرائیات عازم آن کارگاه ساختمانی می‌شوند. مالکین ساختمان در حال ساخت حتی با وجود تذکرات جدی مسئولین شهرداری و نامه‌های اخطاریه و مأمورین مسلح اجرائیات، حاضر به هیچ‌گونه همکاری جهت حفظ دیواره گود و ساختمان فرسوده همسایه نشدند. همچنین ساکنین آن ساختمان واقع در لبه گود نیز به هیچ عنوان حاضر به تخلیه و نجات جان خود نبودند. در چنین وضعیتی مأمورین شهرداری با علم به عواقب سنگین ریزش گود و خوفی که به واسطه پیگیری‌های مداوم مهندس ناظر در آنها ایجاد شده بود، متوسل به زور شدند و مالکین زمین گودبرداری شده را از آن کارگاه ساختمانی خلع ید و اخراج کردند. پس از تصرف گود توسط شهرداری و استقرار مأمورین تمام وقت جهت حفاظت نیروها، یکی از پیمانکاران خبره شهرداری انتخاب و تحت نظر مهندس ناظر طی عملیاتی شبانه‌روزی اقدام به اجرای دیوار حایل بتنی می‌نمایند.
دیواری که از کف گود با پنجه بتنی آغاز و پس از حدود ده روز تا کمر ساختمان فرسوده لبه گود ادامه پیدا کرد و باعث تحکیم دیواره گود و رفع خطری فاجعه‌بار گردید. مهندس ناظر علیرغم تقاضای مکرر معاونت شهرسازی منطقه تا زمانی که دیوار بتنی به ارتفاع مورد نظر نرسید، از ارائه گزارش تحکیم گود خودداری می‌کرد تا مبادا با رفع مسئولیت از شهرداری عملیات اجرایی دچار خللی گردد. مالک پس از پرداخت هزینه‌های ایمن‌سازی گود به شهرداری که در آن زمان حدود بیست میلیون تومان شد، ملک خود را تحویل گرفت و به ادامه عملیات ساخت مشغول شد. در صورتی که می‌توانست با عمل به دستور کار ناظر و صرف کمتر از یک دهم این مبلغ در حین گودبرداری کارش را به صورتی اصولی پیش ببرد و خود و دیگران را دچار چنین دشواری‌هایی نگرداند.

از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیشنهاد نام برای شرکت مربوط به عمران (نقشه برداری-ساختمانی و ....) memar-ayande 2 252 1395/07/07 11:30 ق.ظ
آخرین ارسال: memar-ayande
  تخفیف 20% نرم افزار حسابداری پیمانکاری، ساختمانی، پروژه ای کاوش فرشاد امن خانی 0 247 1394/06/29 09:20 ب.ظ
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  تخفیف 20% نرم افزار حسابداری پیمانکاری، ساختمانی، پروژه ای کاوش فرشاد امن خانی 0 374 1394/05/31 12:21 ق.ظ
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  حوادث تلخ ساختمانی ( آموزه ها و عبرتها ) علی خیرالهی 0 450 1393/10/20 03:46 ق.ظ
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  عجیب ترین راه پله های ساختمانی فرشاد امن خانی 0 499 1393/04/19 01:26 ب.ظ
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  فسیل از نوع ساختمانی! shadi13 0 506 1392/02/09 09:10 ب.ظ
آخرین ارسال: shadi13

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان