امتیاز موضوع:
  • 64 رأی - میانگین امتیازات: 2.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خاموت بستن در پی
#1
آیا خاموت رو در پی وتیر اگر تعداد زیاد باشد سنجاقی یا دو خاموته می بندند.
پاسخ
#2
(1391/11/3 ، 02:53 عصر)ebrahimmah نوشته است: آیا خاموت رو در پی وتیر اگر تعداد زیاد باشد سنجاقی یا دو خاموته می بندند.

در پی ها معمولا برش جوابگو است و اون خاموتها فقط حداقل آیین نامه را رعایت میکنند و اگه عرض پی زیاد باشه ( مثلا بیشتر 1.10 ) برای اینکه میلگردهای طولی شکم ندن میان از دو کلاف خاموت کنار هم استفاده میکنند . اما در تیرها و ستونها کلا جریانش فرق داره . در آیین نامه آبا ذکر شده که میلگردهای طولی باید حداقل یکی در میان با آرماتورهای برشی در تماس باشند و اگه بیشتر از 8 آرماتور استفاده کنیم ناچاریم که از کلافهای بیشتر و یا از سنجاقی استفاده کنیم که اون آرماتورهای طولی که با خاموتها بیشتر از یک در میان در تماس نیستند یه جورایی مهار شوند /
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#3
میشه این فرقش رو توضیح بدید
پاسخ
#4
در پی ها چون ضخامت زیاد است برش معمولا مشکلی ندارد و همانطور که در بالا گفتم فقط از یه حداقل آیین نامه استفاده میکنیم . ولی تیرها و ستونها برش در آنها بحرانی و محتمل است و می بایست حتما از خاموت جهت تقویت مقطع در برابر برش استفاده کنیم . خاموتها باید حتما به میلگردهای طولی متصل باشند چرا ؟ به چند دلیل :
1- خاموتها در ستونها و تیرها ( که در ستونها بیشتر ) علاوه بر افزایش مقاومت برشی یه نوع تکیه گاه جانبی برای جلوگیری از کمانش میلگردهای طولی می باشد
2- عملکرد شاخه ای زمانی برای خاموتها میسر خواهد شد که به میلگردهای طولی به نحو مناسبی متصل باشند

به همین خاطر برای درست عمل کردن این آرماتورها آیین نامه تاکید شدید کرده که آرماتورهای طولی باید یکی در میان در گوشه های آماتورهای برشی ( خاموتها ) مهار شوند تا عملکرد آنها مناسب باشد
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#5
با سلام یک سوال اگر ما بخواهیم تیری را با هشت میلگرد طولی کلاف بندی کنیم آیا 2میلگرد از همان 8میلگردرا می توان در ارتفاع تیر بگذاریم ؟یا در قسمت بالا وپایین؟اگر در قسمت بالا وپایین بگذاریم باید سنجاقک هم بگذاریم دیگه ؟ کدوم بهتره؟
سوال2-می خواستم مفهوم پیچش در تیر وساختمان را به شکل ساده توضیح دهید؟ در ستون پیچش معنا می دهد؟
ممنون از پاسختان
پاسخ
#6
در مورد سوال اول صددرصد بهتره که آرماتورها در محیط مقطع پخش شوند تا عملکرد مقطع بهتر شود . در آیین نامه آبا چند نمونه برای مقاوم شدن مقطع در برابر آتش سوزی ذکر شده است که یکی از موارد آن اینست که آرماتورهای طولی در محیط مقطع پخش شوند .

پیچش هم در ساختمان زمانی به وجود میاد که در میانه یک تیر ، یک طره عمود بر آن وجود داشته باشد که برای تیر اصلی ایجاد پیچش میکنه . ( مثل شکل ضمیمه ) . در ستونها چیزی به اسم پیچش وجود ندارد و ستونها فقط و فقط تحت بار محوری بدون خرج از مرکزیت ( محوری خالص ) و با خروج از مرکزیت ( همراه با لنگر خمشی )قرار میگرند .

[تصویر:  6ovtckhchv8smm1l217p.jpg]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#7
ما خودمان یک مقطع تیر با 8میلگرد رو در نقشه ای ارایه دادیم که در واقع هر طرف 3میلگرد طولی بود اما مسئول کنترل نقشه به ما گفت شما باید 4میلگرد بالا و4میلگرد پایین می گذاشتید وبه ما گفت شما در تار خنثی میلگرد گذاشتی وکار شما درست نیست اما ما گفتیم این میلگردها پیچشی هستند نظر درست واصولی چیست حق با کیست؟
پاسخ
#8
(1391/12/12 ، 05:02 عصر)ebrahimmah نوشته است: ما خودمان یک مقطع تیر با 8میلگرد رو در نقشه ای ارایه دادیم که در واقع هر طرف 3میلگرد طولی بود اما مسئول کنترل نقشه به ما گفت شما باید 4میلگرد بالا و4میلگرد پایین می گذاشتید وبه ما گفت شما در تار خنثی میلگرد گذاشتی وکار شما درست نیست اما ما گفتیم این میلگردها پیچشی هستند نظر درست واصولی چیست حق با کیست؟
میلگردهای پیچشی باید با میلگردهای طولی جمع شوند . پس اگه شما مثلا 4 آماتور طولی داشته باشید و در محاسبات هم 2 آرماتور جهت مقابله با پیچش طرح کرده باشید باید مجموعا 6 آرماور در مقطع قرار دهید و 2 آرماتور پیچشی بهتره در محیط مقطع قرار دهید . این مورد را باید اشاره میکردید که میلگردهای بالا و پایین جهت بارهای وارده است و میلگردها اطراف فقط برای تحمل پیچش است و ربطی به محل قرار گیری ندارد .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#9
یعنی منظورتان این است که ما می توانیم میلگرد پیچشی رادرروی تارخنثی قراردهیم می توانید به زبان ساده بیان کنید.
پاسخ
#10
سلام
بند 9-12-6-3-4 در مبحث نهم صفحه 204 در مورد همین موضوع صحبت شده
ارماتور پیچشی مانند خاموتها اجرا میشه و برای طراحی تیر برای حالت برش و پیچش، باید 2 برابر خاموت پیچشی با خاموت برشی جمع بسته بشه و با مینیموم مقایسه بشه

در واقع ایشون درست گفتن ارماتوری که شما گذاشتید هیچ استفاده ای برای خمش نداره
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه اجرای خاموت های ستون در ناحیه ضخامت سقف mehrazsarafraz14 14 5,021 1395/10/9 ، 11:29 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  بستن آرماتورهای طولی به خاموتها !؟ ebrahimmah 17 9,929 1395/5/6 ، 10:12 صبح
آخرین ارسال: fardinf

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان