امتیاز موضوع:
 • 49 رأی - میانگین امتیازات: 3.65
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دانلود مجموعه مثالهای حل شده بار کمانشی ستونها ( Pcr ) در SAP + آموزش نرم افزار SAP
#1
.

در این مجموعه می توانید مجموعه مثالهایی از محاسبه بار کمانشی خطی ستونها ( Pcr ) که در نرم افزار SAP2000 v14 انجام شده است را دانلود نمایید . این فایلها توسط اینجانب تهیه شده است که انشالله در چند روز آتی نمونه محاسبات دستی هر پروژه را نیز را در همین تاپیک قرار خواهم داد . همچنین آموزشی در این زمینه ( نحوه محاسبه بار کمانشی ستونها در SAP ) در این تاپیک در آینده قرار خواهم داد .فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   

.rar   Pcr.rar (اندازه: 317.14 KB / تعداد دفعات دریافت: 947)
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#2
در این قسمت قصد خواهد داشت که به نحوه کار با نرم افزار SAP200 بپردازم . ابتدا لازم است که جهت صحت محاسبات یک نمونه قاب را به صورت دستی آنالیز نماییم . شکل زیر یک قاب یک دهانه را مشاهده خواهید کرد که مقدار Pcr آن محاسبه شده است .


[تصویر: p7vw03oea56tfdo1g9q.jpg]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید فلاح منش ، کیوان بابایی ، siamak_meybodi ، keiivan ، arjmandi
#3

برای محاسبه این مقدار در نرم افزار SAP ابتدا این نرم افزار را راه اندازی می کنیم . از منوی File گزینه New Model را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده ابتدا واحد Kgf-m را انتخاب می کنیم . در قسمت Select Template گزینه 2D Frames را انتخاب می کنیم . ( قاب مورد بررسی در این مثال به صورت دو بعدی می باشد و بهتر است که از این گزینه جهت مدل سازی سریع استفاده نماییم )

[تصویر: mwhqcqqc166ptf4levjy.png]

در پنجره بعدی بسته به شکل مورد نظر تعداد قابها و طبقات و همچنین فواصل بین آنها را به نرم افزار معرفی می کنیم . توجه نمایید در این قسمت طول و ارتفاع قاب را برابر 1 متر در نظر گرفته ایم .

[تصویر: b0buudeo0yubl5wo57s.png]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
 سپاس شده توسط کیوان بابایی ، حمید فلاح منش ، siamak_meybodi ، keiivan ، arjmandi
#4
پس از پایان مرحله مدل سازی حال نوبت به معرفی مشخصات مصالح و مقاطع مورد استفاده می باشد . در برخی مواقع لازم است که مقطع صلب به نرم افزار معرفی شود . این کار عملاً امکان پذیر نمی باشد . راه کاری به نظر می رسد اینست که مقدار E ( مدول ارتجاعی ) و سطح مقطع عضو صلب را عدد بزرگی به نسبت دیگر اعضاء در نظر بگیریم .

برای اینکار نیاز به دو سری مضالح خواهیم داشت . یکی مصالح با مدول ارتجاعی واحد ( عملاً برای ستونها کاربرد دارد ) و دیگری با مدول ارتجاعی بالا ( برای عضو صلب کاربرد دارد ) . در ادامه از منوی Define گزینه Materials را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده بر روی گزینه Add New Material کلیک می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده نام مقطع را Rigid و نوع آن را در قسمت Material Type از نوع Steel انتخاب می کنیم . دیگر گزینه به صورت پیش فرض مناسب بوده و در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .[تصویر: bsr5u9jzk3oyqa7kw2st.png]


جهت معرفی مصالح برای اعضای غیر صلب همانند روش بالا ابتدا بر روی گزینه Add New Material کلیک می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده نام مقطع را non-Rigid و نوع آن را در قسمت Material Type از نوع Steel انتخاب می کنیم . مقدار وزن مخصوص و مدول ارتجاعی ( E ) را برابر 1.0 ویرایش کرده و بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .


[تصویر: duvjgkosnnqv1mhswxf.png]


تا این مرحله مشخصات مصالح ( صلب و غیر صلب ) به نرم افزار معرفی شده است و در مراحل بعدی باید مقاطع را به نرم افزار معرفی نماییم .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#5

در مرحله بعد باید به تعریف مقاطع پرداخته شود . از منوی Define گزینه Section Properties > Frame Section را انتخاب می کنیم . بر روی گزینه Add New Property کلیک کرده و در پنجره جدید ظاهر شده گزینه Other را در نوار کرکره ای بالای پنجره انتخاب می کنیم . سپس گزینه Section Designer را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده نام مقطع را Rigid section ویرایش می کنیم و در قسمت Bade Material مصالح صلب یعنی گزینه Rigid را انتخاب می کنیم .

[تصویر: nt9zivcx1lselvnohfn3.png]

بر روی گزینه Section Designer کلیک می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده که در واقع نرم افزاری در دل SAP است ، از نوار ابزار کناری گزینه Rectangle را انتخاب می کنیم و در مرکز مخنصات صفحه مورد نظر یکبار کلیک می کنیم تا مقطع مربعی شکل در وسط پنجره مذکور ترسیم گردد . سپس بر روی مربع ترسیم شده کلیک راست کرده و در قسمت Material گزینه Rigid را انتخاب می کنیم . همچنین ابعاد مقطع را در دو قسمت Height و Width برابر 1.0 متر ویرایش می کنیم . دلیل انتخاب این ابعاد برای صلب کردن عضو می باشد .

[تصویر: 9ssawb37cad5ush24ctl.jpg]


در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم تا مقطع صلب مانند به نرم افزار معرفی گردد
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#6
جهت معرفی مقطع غیر صلب ( در این مثال مقطع غیر صلب برای ستونها کاربرد دارد ) همانند روش قبل از منوی گزینه Section Properties > Frame Section را انتخاب می کنیم . بر روی گزینه Add New Property کلیک کرده و در پنجره جدید ظاهر شده گزینه Other را در نوار کرکره ای بالای پنجره انتخاب می کنیم . سپس گزینه General Section را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده کنترل می کنیم که کلیه مشخصات برابر 1 ویرایش شده باشند و در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم تا پنجره جدید دیگری ظاهر شود . در این پنجره نام مقطع را برابر non-Rigid Section ویرایش می کنیم . همچنین در قسمت Material گزینه non-Rigid را انتخاب و در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .

[تصویر: 18gpo4r75wsdj1414s.png]

[تصویر: gcdp117vxrkz7qehp.png]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#7
.

در مرحله بعد می بایست حالت بار کمانشی را به نرم افزار معرفی کنیم . برای اینکار از منوی Define گزینه Load Patterns را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده احتمالا دو الگوی بار زنده و مرده به صورت یش فرض وجود دارد . این دو حالت بار را از لیست بارها حذف می کنیم . در قسمت Load‌ Pattern Name نام بار کمانشی را Buckling و در قسمت Type گزینه other را انتخاب و بر روی دکمه Add New Load Pattern کلیک می کنیم .[تصویر: faonz6domktg4soamwrg.png]


سپس گزینه Load Cases را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده حالت بار Buckling را که در مرحله قبل به نرم افزار معرفی شده است را انتخاب و بر روی گزینه Modify/Show Load Case کلیک می کنیم . در قسمت Load Case Type گزینه buckling را انتخاب و در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .[تصویر: eem5b8epw74x3i1zg584.png]

[تصویر: rw784fjt5ifh04ctc4p.png]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#8
[b]در مرحله بعد باید مقاطع را به عناصر خطی اختصاص بدهیم . برای اینکار ابتدا تیر صلب را انتخاب می کنیم . سپس از منوی Assign گزینه Frame >Frame Sections... را انتخاب و در پنجره جدید ظاهر شده مقطع Rigid را انتخاب و بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .

[تصویر: bar603q24njzrl72s9.png]

سپس دو ستون موجود را انتخاب کرده و از منوی Assign گزینه Frame > Frame Sections... را انتخاب می کنیم . سپس در پنجره جدید ظاهر شده مقطع no-Rigid را انتخاب و بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .

[تصویر: 78okhlsov4bu2ir9tmn.png]

در مرحله بعد لازم است را قاب را بارگذاری نماییم . مطابق صورت سوال که در پست دوم ارائه شده است در محل دو اتصال تیر به ستون دو بار متمرکز از نوع Pcr خواهیم داشت . باید توجه کنید که چنانچه بخواهیم بارگذاری از نوع کمانشی انجام دهیم باید باری از نوع Buckling و با مقدار 1.0- در گره ها اعمال نماییم . برای اینکار ابتدا دو گره مورد نظر را انتخاب می کنیم . سپس از منوی Assign گزینه Joint Loads > Forces را انتخاب می کنیم . در پنجره جدید ظاهر شده کنترل می کنیم که ابتدا بار Buckling در قسمت Load Pattern Name انتخاب شده باشد . سپس مقدار 1- را در مقابل گزینه Force Global Z ویرایش می کنیم و در نهایت بر روی دکمه OK کلیک می کنیم .

[تصویر: r2140jf3ckwvkdz6t6j3.png]
[/b]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
#9
سلام ببخشید میشه بگین خروجی رو کجا میشه مشاهده کرد
پاسخ
#10
سلام اون عدد 2.46 رو کجا می تونیم مشاهده کنیم؟؟؟؟
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فیلم آموزش مدلسازی, بارگذاری و طراحی مخزن هوایی بتنی hasan83 2 3,899 1400/4/12 ، 10:54 صبح
آخرین ارسال: مهديه درجزيني
  دانلود آموزش ترسیم نمودارهای خمش و برش دتیرها در نرم افزار سپ (مدرس:مهندس میثم جالو) فرشاد امن خانی 0 865 1399/1/16 ، 10:15 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود طراحي مخزن آب بتني به همراه دفترچه محاسبات و فايل سپ hasan83 8 13,559 1399/1/15 ، 03:29 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش " چگونه یک مدل را از ایتبس به سپ2000 مدل کنیم" (علی محبوبی) فرشاد امن خانی 1 1,839 1397/9/25 ، 06:32 عصر
آخرین ارسال: محمد عطااله اسعدی2
  جزوه نحوه مدلسازی انواع مختلف پل در نرم افزار SAP2000 آرش نقیبی 0 1,883 1397/7/7 ، 02:57 عصر
آخرین ارسال: آرش نقیبی
  جزوه آموزش تحلیل استاتیکی غیر خطی در نرم افزارSAP2000(محمدپور) آرش نقیبی 0 1,390 1397/7/7 ، 02:45 عصر
آخرین ارسال: آرش نقیبی
  دانلود مجموعه 21 گانه فیلم های آموزشی مدل سازی مخازن بتنی درSAP آرش نقیبی 4 4,499 1397/4/11 ، 06:23 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  آموزش طراحی پل bibi64 1 1,469 1396/7/13 ، 12:26 عصر
آخرین ارسال: mm.civil
  دانلود فایل "مدل سازی انواع پل در Sap و مشکلات اجرائی پل ها"(100صفحه تایپ شده و مصور) فرشاد امن خانی 0 1,424 1396/5/6 ، 07:46 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) 500دقیقه آموزش فرشاد امن خانی 26 25,411 1396/4/13 ، 12:37 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان