امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 3.22
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست کنترل یک سازه بتنی
با سلام .توی فایل ارسالی 3 مشکل به نظرم وجود داره که نمیدونم باید چی کارش کنم.
1- من تمام گره های سازه را انتخاب میکنم بعد همه رو تکیه گاه صلب نسبت میدم به یک نفر نشون دادم گفت این کار اشتباست فقط باید گره های بیس رو تکیه گاه صلب بدی،این کارو کردم تو آنالیز warning میداد...............
2- حال با فرض تمام گره ها تکیه گاه گیردار،تو آنالیز drift بهم نمیده !!!!!!!!
3-توی طراحی اعضا با فرض بند2 همه ی ستون هام o/s میزنه!!!!!!!!
راهنماییم کنید ممنونمیشم.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   file betoni.rar (اندازه: 85.08 KB / تعداد دفعات دریافت: 61)
پاسخ
دوسته عزیز شما باید دوباره مدل سازی کنید. فقط در حالت one story طبقه base روو اتصالاتشو گیردار کنید. در غیر این صورت تمامی اتصالات ستون ها در طبقات نیز مانند زمین صلب می شوند . اتصالات ستون ها باید در حالت ترسیم continous انتخاب شوند همین .
پاسخ
همانطور که همکارمون عرض کردند صحیح است . فقط برای پای ستون های درجات ازادی تعریف کنید . تکیه گاه پای ستون فقط برای طبقه بیس است در غیر این اگر all را انتخاب کنید تمامی ستونها دارای تکیه گاه در هر طبقه ای خواهند بود . که وارنینگ خواهید داشت .

اینکار را انجام دهید و نتیجه و یا نوع خطا را دقیق مشخص نمائید .
پاسخ
حتی اگر پای ستون ها را هم تکیه گاه گیردار قرار دهید . به دلیل اینکه متریال را اشتباه تعریف کردید وارنینگ خواهید داشت . مدول الاستیسیته را با واحد ایتبس خود متناسب وارد کنید . با توجه به واحد پایه ایتبس شما که Kgf-m می باشد باید E = 2.7E+9 خواهد بود . این مورد را اصلاح کنید .
برای سقف خرپشته بازشو را حذف کنید و سقف را پیوسته نمائید .
مقدار سعی و خطا P - دلتا را روی 5 تنظیم کنید .

با این موارد وارنینگ شما حذف می شود .

پاینده باشید
پاسخ
خیلی ممنون مهندس.لطف کردی. . .کارم راه افتاد..... خدا خیرت بده
پاسخ
(1393/7/5 ، 03:37 عصر)a.khatami نوشته است: دوسته عزیز شما باید دوباره مدل سازی کنید. فقط در حالت one story طبقه base روو اتصالاتشو گیردار کنید. در غیر این صورت تمامی اتصالات ستون ها در طبقات نیز مانند زمین صلب می شوند . اتصالات ستون ها باید در حالت ترسیم continous انتخاب شوند همین .

مواقعی که اتصال ستون به صورت مفصلی تعریف شود ، در برنامه دچار وارنینگ خواهیم شد . چون سازه ناپایدار است . برای اینکه نوع اتصال و یا نوع تکیه گاه را تغییر دهیم . نیازی نیست از نو مدلسازی کنیم . کافی است برای اصلاح نوع اتصال و نوع تکیه گاه همانند زیر عمل کنیم .

برای تغییر نوع اتصال ابتدا باید ستون و یا تیر مورد نظر را انتخاب و به منوی Assign - Frame/Line - Frame Release /Partial Fixity را انتخاب و نوع اتصال را برحسب شرایط گیردار بودن و یا مفصلی بودن تنظیم کنیم .

برای تغییر نوع تکیه گاه باید ابتدا گره ها پای ستون ها را انتخاب کرده و به منو ی Assign -Joint /Point - Restraints را انتخاب کنیم و در جات آزادی آن را تنظیم کنیم .
برای حذف تکیه گاه می توانیم در همان برگه نقطه توپر را انتخاب کنیم . تا ستون ها فاقد تکیه گاه در طبقات باشند .

پاینده باشید
پاسخ
امکانش هست در مورد کنترل drift سازه (با توجه به خروجی های etabs و آیین نامه 2800 )راهنمایی کنید. . .
با توجه با مطالب کتاب etabs هادیزاده-سیفی در یک قسمت گفته شده شکل تغییر یافته را بررسی نمایید تا با پیش بینی و قضاوت شما ،منطبق باشد.من تغییر شکل سازه رو میبینم اما نمیدونم باید دنبال چی گشت تا یک قضاوت مهندسی درست انجام بشه !!!!!! فایل و پیوست میکنم.خوشحال میشم از نظر دوستان استفاده کنم.
فایل

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   قضاوت مهندسی.rar (اندازه: 308.54 KB / تعداد دفعات دریافت: 36)
پاسخ
دوستان من یک سازه ای که نقشه های اجراییش دستم بود مدل کردم. بتنی سه طبقه هس منظور پیلوت و دو طبقه روش
ولی بیشتر ستون ها جواب نمیدن و تیرهاهم صرفه ی اقتصادی ندارن
چه دلایلی میتواند داشته باشه؟؟
من با آیین نامه ی ACI-318-99 طراحی کردم
البته میدونم نوع خاک و ضریب رفتار میتونه فرق کنه ولی خوب با خاک نوع 2 جواب نمیده چه برسه به 3 ضریب رفتار هم مشخصا بدون دیوار برشی قاب خمشی متوسط بگیریم خب 7 میشه زمان طراحی هم 3 سال پیش بوده.
امکان داره ترکیب بار ها کم فرض شده باشه سازه سبک شه؟؟
یا آیین نامش فرق داشته باشه میتونه انقد تفاوت داشته باشه؟
زمان تناوب رو هم خودشو گرفتم 1.25 برابر افزایش ندادم البته افزایش بدم هم فرقی نمیکنه
فایلو آپلود کردم دوستان طراح چک کنین ممنون میشم
تیرهای فرعی رو هم مفصلی نکردم البته پیچش هم انگار نیازه بعضی طلبقات از 5 درصد بیشتره!!!دریفت هم در طبقه ی 2 در جهت EY جواب نداد!!!
http://s3.picofile.com/file/8200855150/Etabs_1.rar.html
شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر شخصیت من چزیه که من هستم
اما برخورد من بستگی داره به اینکه تو کی هستی

پاسخ
سازه رو از نظر مدلسازی بررسی کردم هیچ مشکلی ندیدم

در رابطه با ستون ها که بعد از طراحی قرمز شدند (دلیلش کم بودن مقدار آرماتور های ستون هست که من به طور مثال برای ستون طبقه ی اول از 12 تا فی 18 تبدیل کردم بخ 12 فی 22 ستون ها جواب دادن)
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
ممنون مهندس فرشاد به خاطر وقت گذاشتن به جواب من
ولی سوال اصلی من اینه که طراحی که این سازه رو محاسبه کرده از چه ترکیبات باری یا آیین نامه ای استفاده کرده که مقاطع جواب دادن منظور طراحی اون صرفه ی اقتصادی داشته
من از همون مقاطع برای طراحی استفاده کردم اکثر ستون ها جواب نداده یکی از ستون ها اصلا ratiio دو و خورده ای داشت

شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر شخصیت من چزیه که من هستم
اما برخورد من بستگی داره به اینکه تو کی هستی

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Wink مشکل ستون های قرمز سازه فولای. sasan.ce 4 144 1396/3/14 ، 12:53 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
  درخواست چک کردن فایل mammadfranki 1 103 1396/2/16 ، 12:10 عصر
آخرین ارسال: afshin_ipe
Star درخواست چک کردن پروژه فولادی 2 طبقه 9.7.4 eng.mousavi 0 109 1396/1/11 ، 11:50 عصر
آخرین ارسال: eng.mousavi
  درخواست چک پروژه فولاد sasan.ce 0 187 1395/11/19 ، 01:50 صبح
  جواب ندادن تیر بتنی و ارور O/S #45 Shear stress sasan.ce 4 399 1395/11/8 ، 07:36 عصر
  درخواست بررسی فایل ایتبس mahsahaghyy 0 306 1395/9/6 ، 03:53 عصر
آخرین ارسال: mahsahaghyy
Wink ارور ایتبس در سازه فولادی civilme 1 284 1395/7/2 ، 12:00 عصر
آخرین ارسال: civilme
  ارایه دو جواب و نسبت جهت کنترل منظمی هندسی در سازه بتنی HOMAN1974 2 319 1395/6/29 ، 09:56 صبح
آخرین ارسال: Civil5
  چک کردن پروژه ی بتنی و رفع یک ابهام GustavoWoltmann 0 315 1395/6/20 ، 04:37 عصر
آخرین ارسال: GustavoWoltmann
  4 طبقه بتنی با سقف شیروانی ابراهیم کاظمی 2 403 1395/5/31 ، 12:31 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان