امتیاز موضوع:
  • 66 رأی - میانگین امتیازات: 3.12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در خواست چک کردن ساختمان 11 طبقه بتنی +دیوار برشی
سلام به اقا رضا و فرشاد جان....

دوستان بنده مشکلی که دارم این هستش که نتونستم دریفت را جواب بگیرم لطفا کمکم کنید.

و در ضمن بنده همپایه سازی کردم برش پایه دینامیکی را به استاتیکی و سپس امدم کنترل کنم دویاره این برش پایه رو که دیدم از دینامیکی از استاتیکی بیشتر شده که فکر کنم باید هر دو برش پایه یکی شود لطفا این را هم چک کنید دوستان خوبم.

با سپاس

[تصویر:  4yorfp90d8uzbxq0ylai.gif]

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   etabs.11_3.rar (اندازه: 442.98 KB / تعداد دفعات دریافت: 110)
پاسخ
9.7.4 از کجا اوردی اینو ..... ماله من 9.7.3 هست باز نمیکنه
پاسخ
در صورت امکان اگه میشه مقادیر حداکثر دریفت مجار را بگید

فکر میکنم در جهت Y جوابگو نباشه که چون تعداد طبقات بالاست پیشنهاد میکنم در این جهت هم از دیوار برشی استفاده کنید ( اگه منعی از لحاظ معماری و یا شرایطی دیگر نداشته باشد )

یه اشکالی هم که وجود دارد ضریب ترک خوردگی را برای هر تیرها در هر دو جهت 2-2 و 3-3 اعمال کرده اید که این باعث کاهش سختی سازه و به تبع باعث افزایش دریفت میشود .

[تصویر:  vk6baqafzykn2baj82da.gif]

یه راه کار دیگه هم داره . اینه که شما از زمان تناوب تحلیلی استفاده کنید چون این زمان تناوب عدد بالاتری نسبت به زمان تناوب تجربی است ممکن است که مقدار ضریب زلزله را کاهش داده و به تبع آن مقدار دریفت به حد مجاز برسد که این کار هم در بسیاری از موارد جوابگو است

اگر برای تحلیل سازه به جای تحلیل استاتیکی از روش تحلیل دینامیکی استفاده شده باشد قبل از اقدام به طراحی سازه ( پس از آنالیز سازه ) باید ابتدا ضرایب همپایه سازی برش دینامیکی با استاتیکی را برای هر حالت بار دینامیکی به دست آورده و بعد قفل برنامه را باز کرده و این ضرایب را به حالات بار دینامیکی اعمال کرده و دوباره مدل را آنالیز و طراحی میکنیم. این فرآیند باید چندین بار تکرار شود تا اینکه در آخرین مرحله بین مقاطع آنالیز و طراحی سازه انطباق به وجود آید.
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
چند تا نکته

اول مقدار دریفت رو توی هر جهت بزار تا ببینیم کجا دریفت داره و چقدر

در مورد جهت تیر تیزی تیرچه های بهتره بیشتر تیر ریزی سمت سیستمی باشه که از دیوار برشی استفاده میکنه به چند دلیل
1- قابهای دارای دیوار برشی میتونن نیروی بیشتری رو تحمل کنند
2 همونجوری که میبینید طول و تعداد قابها در جهت x بیشتر از جهت y هست و به همین دلیل باز بیشتر میتونن نیروی تحمل کنند و در عین حال کمتر دچار دریفت میشن

[تصویر:  oaeetk7umb16pw6m5u4e.gif]

یه نکته هم در مورد دیوار برشی
مقدار نیرو در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا هست به همین دلیل شما میتونید تعداد دیوار رو از پایین با بالا کم کنید مثلا

[تصویر:  ovf4pqop6bfujcupgtb7.gif]

توجه داشته باشید که طبق آیین نامه حداقل یه دیوار برشی باید از ابتدا تا انتها ی ساختمون وجود داشته باشه

یه کار دیگه ای هم برای کنترل دریفت میتونید انجام بدید بیشتر کردن بعد ستون در جهتی که دریفت وجود داره (حتما لازم نیست ستون مربع باشه و میتونید ستون رو مستطیل هم طراحی کنید)
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
با سلام
در معرفی دیوار برشی ها شما برای هر طبقه نام گذاری کردید.که برای طراحی به مشکل میخورید.
برای هر دیوار و ستون های اطراف 1 نام انتخاب میشه.که جمعا 4 تا دیوار داریم.
برای بررسی ترک خوردگی هم توی سایت درموردش زیاد گفته شده.که این سازه در بحرانی ترین حالت تا طبقه 7 ترک خوردست
که باید ضریب در خود دیوار و ستون اطراف بسته به موقعیت ضرب بشه.
نیروی زلزله هم با توجه به اینکه خرپشته از 0.25 بام کمتره وزنش تا طبقه ی بام اعمال میشه.
برای دهانه های بزرگتر از 7 متر بهتره که از تیرچه دوبل استفاده بشه
اگر طبق آبا میخواید طراحی کنید بهتره از آیین نامه 318-99 استفاده کنید و ترکیبات بار ابا هم اضافه کنید.
اثر شلاقی هم بهتره طبق ایین نامه ubc97 که همسان سازی میشه با 2800 استفاده کنید
بار همسان سازی جرم برای توزیع نیروی زلزله لحاظ نشده
پاسخ
(1391/10/7 ، 01:45 عصر)admin نوشته است: در صورت امکان اگه میشه مقادیر حداکثر دریفت مجار را بگید

فکر میکنم در جهت Y جوابگو نباشه که چون تعداد طبقات بالاست پیشنهاد میکنم در این جهت هم از دیوار برشی استفاده کنید ( اگه منعی از لحاظ معماری و یا شرایطی دیگر نداشته باشد )

یه اشکالی هم که وجود دارد ضریب ترک خوردگی را برای هر تیرها در هر دو جهت 2-2 و 3-3 اعمال کرده اید که این باعث کاهش سختی سازه و به تبع باعث افزایش دریفت میشود .

[تصویر:  vk6baqafzykn2baj82da.gif]

یه راه کار دیگه هم داره . اینه که شما از زمان تناوب تحلیلی استفاده کنید چون این زمان تناوب عدد بالاتری نسبت به زمان تناوب تجربی است ممکن است که مقدار ضریب زلزله را کاهش داده و به تبع آن مقدار دریفت به حد مجاز برسد که این کار هم در بسیاری از موارد جوابگو است

اگر برای تحلیل سازه به جای تحلیل استاتیکی از روش تحلیل دینامیکی استفاده شده باشد قبل از اقدام به طراحی سازه ( پس از آنالیز سازه ) باید ابتدا ضرایب همپایه سازی برش دینامیکی با استاتیکی را برای هر حالت بار دینامیکی به دست آورده و بعد قفل برنامه را باز کرده و این ضرایب را به حالات بار دینامیکی اعمال کرده و دوباره مدل را آنالیز و طراحی میکنیم. این فرآیند باید چندین بار تکرار شود تا اینکه در آخرین مرحله بین مقاطع آنالیز و طراحی سازه انطباق به وجود آید.

سلام

رضای عزیز ممنون هستم از اهمیت شما....

1-رضا جان منظور شما از زمان تناوب تحلیلی این است که زمانی ما عدد T را بدست اوردیم ضربدر 1.25 کنیم.....درسته دیگه....؟ اگر منظور شما این است بنده این عمل را انجام دادم.

2- در مورد ضریب ترک خوردگی حق با شما بود و بنده ان را اصلاح کردم. مرسی

3- در جهت Y هم دیوار برشی خواهم گذاشت ببینم چه می شود.نتیجه را بهتون اعلام می کنم.

4- در ضمن اجازه دهید این کار ها را انجام دهم دوباره برش پایه دینامیکی را به استاتیکی می رسان و بهتون اطلاع می دهم که چه شد.

با سپاس

(1391/10/7 ، 05:55 عصر)فرشاد امن خانی نوشته است: چند تا نکته

اول مقدار دریفت رو توی هر جهت بزار تا ببینیم کجا دریفت داره و چقدر

در مورد جهت تیر تیزی تیرچه های بهتره بیشتر تیر ریزی سمت سیستمی باشه که از دیوار برشی استفاده میکنه به چند دلیل
1- قابهای دارای دیوار برشی میتونن نیروی بیشتری رو تحمل کنند
2 همونجوری که میبینید طول و تعداد قابها در جهت x بیشتر از جهت y هست و به همین دلیل باز بیشتر میتونن نیروی تحمل کنند و در عین حال کمتر دچار دریفت میشن

[تصویر:  oaeetk7umb16pw6m5u4e.gif]

یه نکته هم در مورد دیوار برشی
مقدار نیرو در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا هست به همین دلیل شما میتونید تعداد دیوار رو از پایین با بالا کم کنید مثلا

توجه داشته باشید که طبق آیین نامه حداقل یه دیوار برشی باید از ابتدا تا انتها ی ساختمون وجود داشته باشه

یه کار دیگه ای هم برای کنترل دریفت میتونید انجام بدید بیشتر کردن بعد ستون در جهتی که دریفت وجود داره (حتما لازم نیست ستون مربع باشه و میتونید ستون رو مستطیل هم طراحی کنید)

سلام به اقا فرشاد عزیز بهترین دوست خوبم...

1-فرشاد جان در مورد تیرچه ها حق با شما است و بنده ان را اصلاح کردم.....

2- فرشاد عزیز این جمله شما رو کمی متوجه نشدم....(مقدار نیرو در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا هست به همین دلیل شما میتونید تعداد دیوار رو از پایین با بالا کم کنید مثلا)

منظور شما این است که تعداد مش بندی را کم کنم دیگه.....یا ضخامت دیوار.....
اگر منظور شما ضخامت است از .35 دارم تا .25 ......

ممنون
(1391/10/8 ، 02:56 صبح)hamidfm نوشته است: با سلام
در معرفی دیوار برشی ها شما برای هر طبقه نام گذاری کردید.که برای طراحی به مشکل میخورید.
برای هر دیوار و ستون های اطراف 1 نام انتخاب میشه.که جمعا 4 تا دیوار داریم.
برای بررسی ترک خوردگی هم توی سایت درموردش زیاد گفته شده.که این سازه در بحرانی ترین حالت تا طبقه 7 ترک خوردست
که باید ضریب در خود دیوار و ستون اطراف بسته به موقعیت ضرب بشه.
نیروی زلزله هم با توجه به اینکه خرپشته از 0.25 بام کمتره وزنش تا طبقه ی بام اعمال میشه.
برای دهانه های بزرگتر از 7 متر بهتره که از تیرچه دوبل استفاده بشه
اگر طبق آبا میخواید طراحی کنید بهتره از آیین نامه 318-99 استفاده کنید و ترکیبات بار ابا هم اضافه کنید.
اثر شلاقی هم بهتره طبق ایین نامه ubc97 که همسان سازی میشه با 2800 استفاده کنید
بار همسان سازی جرم برای توزیع نیروی زلزله لحاظ نشده

سلام

ممنون اقا حمید....

اتفاقا در مورد این نام گذاری دیوار برشی ها مشکل دارم و فکر می کردم که اشتباه باشه لطفا برام کامل توضیخ می دهید.....چون بنده شنیده بودم که دیوار برشی های که در یک جهت عمل می کنند باید باهم نامگذاری شوند اگر امکان داره می توانید از روی شکل برایم توضیح دهید که چه کاری بایذ انجام دهم...تازه بنده می خواهم الان در راستای Y هم دیوار برشی اضافه کنم نام گذاری ان به چه صورت هستش ممنون می شوم بنده را راهنمایی فرمایید.

مرسی

پاسخ
(مقدار نیرو در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا هست به همین دلیل شما میتونید تعداد دیوار رو از پایین با بالا کم کنید مثلا)
منظورم این بود که تعداد دیوار برشی رو کم و زیاد کنی
مثلا طبقه های پایین چند تا دهانه دیوار برشی بزنی و رو به بالا که میری با کم شدن نیروی وارد بر سازه تعداد دیوار برشی رو کم کنی

مثل شکل زیر
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
خواهش میکنم
شما باید برای هر دیوار و ستون اطرافش به صورت کلی نام گذاری کنید
نتایج خروجی به صورت جدا جدا برای هر دیوار و بصورت طبقه طبقه چاپ میشه
[تصویر:  hxflvwiaumy9qxy36n3e.png]
پاسخ
نه منظور از زمان تناوب تحلیلی ، زمان تناوبی است که خود برنامه محاسبه کرده است و میتوانید از آن برای محاسبه ضریب زلزله استفاده کنید . چون این زمان تناوب در اکثر اوقات بیشتر از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی است ممکن است که باعث کاهش ضریب زلزله شود .
[تصویر:  507okql41n7ut41edha3.png]
[تصویر:  31h9lddv428tnnx07yxh.png]
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1391/10/8 ، 06:14 عصر)فرشاد امن خانی نوشته است: (مقدار نیرو در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا هست به همین دلیل شما میتونید تعداد دیوار رو از پایین با بالا کم کنید مثلا)
منظورم این بود که تعداد دیوار برشی رو کم و زیاد کنی
مثلا طبقه های پایین چند تا دهانه دیوار برشی بزنی و رو به بالا که میری با کم شدن نیروی وارد بر سازه تعداد دیوار برشی رو کم کنی

مثل شکل زیر

سلام

فرشاد عزیز با انجام این کار قبول دارید که سختی سازه در طبقات پایین خیلی بیشتر می شود نسبت به طبقات بالا......درست است که طبقات پایین نیروی بیشتری را تحمل می کنند.....
ولی ان یکپارچگی خودشان را در هنگام نیروی زلزله ازدست می دهند..... یعنی طبقالت پایین صلبیت خیلی زیادی دارند ولی طبقات بالا کمی ازادانه تر رفتار می کننداگر غیر این صورت است کمی توضیح می فرمایید....شما که همیشه ما رو شرمنده می کنید.

با سپاس
(1391/10/8 ، 07:05 عصر)hamidfm نوشته است: خواهش میکنم
شما باید برای هر دیوار و ستون اطرافش به صورت کلی نام گذاری کنید
نتایج خروجی به صورت جدا جدا برای هر دیوار و بصورت طبقه طبقه چاپ میشه
[تصویر:  hxflvwiaumy9qxy36n3e.png]

سلام

اقا حمید در شکلی که گذاشتید ستون سمت راستی در دیوار برشی سمت چپ که نام گذاری نکردید همان P1 هستش دیگه درسته......
در ضمن من در جهت X در دو طرف پلان خود دیوار برشی دارم پس دو به دو دیوارهای که تقارن دارند یک نام می گذارم درست هستش...؟ به همان صورت که گفتید.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چک کردن پروژه بتن - ضروری afshin_ipe 3 83 1396/2/23 ، 10:08 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
  درخواست چک کردن فایل mammadfranki 1 57 1396/2/16 ، 12:10 عصر
آخرین ارسال: afshin_ipe
Star درخواست چک کردن پروژه فولادی 2 طبقه 9.7.4 eng.mousavi 0 78 1396/1/11 ، 11:50 عصر
آخرین ارسال: eng.mousavi
  جواب ندادن تیر بتنی و ارور O/S #45 Shear stress sasan.ce 4 355 1395/11/8 ، 07:36 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  در خواست چک کردن پروژه lrfd قاب خمشی متوسط فولادی 4 طبقه فولادی در ایتبس2015 یوسف ابراهیم پور 2 387 1395/10/6 ، 05:24 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
  ارایه دو جواب و نسبت جهت کنترل منظمی هندسی در سازه بتنی HOMAN1974 2 300 1395/6/29 ، 09:56 صبح
آخرین ارسال: Civil5
  چک کردن پروژه ی بتنی و رفع یک ابهام GustavoWoltmann 0 286 1395/6/20 ، 04:37 عصر
آخرین ارسال: GustavoWoltmann
  4 طبقه بتنی با سقف شیروانی ابراهیم کاظمی 2 385 1395/5/31 ، 12:31 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  عدم جواب دادن ستون ها در سازه فولادی دیوار برشی Woldo 0 346 1395/5/11 ، 11:43 عصر
آخرین ارسال: Woldo
  درخواست چک کردن فایل بتنی با دیوار برشی lrfd zaryam 1 431 1395/5/2 ، 04:15 عصر
آخرین ارسال: zaryam

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان