امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در مورد طراحی ستون
با سلام

1--- در بیشتر کتب توصیه میشه ستون ها ی بتنی رو هنگام تعریف و اختصاص به اعضا در حالت check قرار دهیم نه در حالت design اما من که به حالت design گذاشتم به نطرم روشش ساده تره
می خواستم نظرتون رو در مورد این کار بدونم
در ضمن تو جزوه ای گفته اعداد نشان دهنده میلگرد در ستون ها در حالت انتخاب design از پایین به بالا باید نزولی باشه اما من در سازه شش طبقه ام در طبقه سوم که ابعاد مقاطع رو 45 در45 گذاشتم اعداد رو ستون ها نسبت به طبقه پایین تر خود بزرگ تر هستن ایا من باید ابعاد مقاطع رو در این صورت در این طبقه تغییر دهم و 50 در50 بزارم یا راهکار دیگه هم وجود داره؟ به خاطر صرفه اقتصادیش میگم

2--- در ضمن تو سازه فولادی اگه جهت X مهار بند و جهت Y خمشی بود من تو نوع قاب ها برای تیر های جهت X braced frame و برای تیر های جهت Y moment رو انتخاب میکنم ایا این کار صحیح است؟ ایا میتونم برای این نوع سازه(خمشی با مهاربند) برای همه اعضا moment frame رو انتخاب کنم؟

3-- ایتبس من ورژن 9.7.6 هست ایا هر ورژه safe رو می تونم نصب کنم یا از یه ورژنی باید بالاتر باشه؟
ممنون از توجهتون
پاسخ
سلام
جواب سوال 1 : در حالت checked آرماتورهای ستون توسط کاربر معرفی میشود کنترل میکند که آن ارماتورها جوابگو هستند یا خیر و نسبت D/C ( نسبت بار وارده به باربری ) ستون داده میشود.
در حالت Design چیدمان آرماتورها توسط کاربر داده میشود ولی نرم افزار با قطر ارایه شده برای آرماتورها کاری ندارد و بر اساس چیدمان ارایه شده میزان سطح مقطع مورد نیاز برای آرماتورهای طولی ستون ارایه میشود. کاربر باید بر اساس آن چیدمان قطر مناسبی برای آرماتورها تعیین کند
در هر دو حالت بقیه محاسبات از جمله محاسبه آرماتورهای عرضی مشابه است.
حال بهتر است ابتدا در حالت Design با مشخص مقدار آرماتور اینکار ا انجام دهید سپس این مورد را در حالت چک قرار دهید .
حالت Design فقط یک شمای کلی از وضعیت احتمالی ستون تحت تنشهای ناشی از ترکیب بارهای مختلف را می دهد و برا ی سک سازه بتنی ترجیح داده ی شود که از حالت checked استفاده گردد.

جواب سوال 1-1 : نواحی که آرماتور ستون طبقه بالا بیشتر از آرماتور طبقه پایین است به قرار زیر است .
1- طبقه دوم نسبت به طبقه اول 2- طبقه بالای طبقه ای که دارای دیوار حائل می باشد . 3- طبقه بام نسبت به طبقه پایین آن .
علت اضافه شدن آرماتور در حالت 1 به دلیل این است که معمولا" پای ستون های طبقه اول گیردار کامل فرض می گردد ، که در این حالت هیچ دوران و تغییرمکانی ندارد . در حالی که ستون های طبقه بالای آن به تیرها و ستون های طبقه اول متصل است و سختی به مراتب کمتری دارند . در نتیجه طبقه دوم تغییرمکان های نسبی و لنگرها خمشی بیشتری نسبت به طبقه اول دارد .
در حالت دوم "2" به دلیل سختی بالایی که دیوار حائل به طبقه می دهد مشابه حالت فوق تغییرمکان ها کاهش و لنگر تیرها و ستونها کم می شود .
در حالت سوم "3" علت این حالت آن است که روی تراز بام هیچ عامل مقاوم در برابر بار جانبی وجود ندارد ، به این ترتیب کل لنگر ایجاد شده در گره اتصال تیر به ستون های بام بین مجموعه تیرها و یک ستون تقسیم میشود در حالی که برای طبقه زیرین بین مجموع تیر و دو ستون تقسیم می شود . همچنین به دلیل وجود نیروی شلاقی در تراز بام ، تغییرمکان بام و دوران گره اتصالات بام بیش از طبقه زیرین است .
برای حالت "1" لازم است آرماتور ستون های طبقه اول حداقل به اندازه آرماتور ستون طبقه دوم باشد .
برای حالت "2" در این حالت کلیه عناصر واقع در تراز پایه و زیر آن حداقل به اندازه عناصر متناظر در طبقه روی تراز پایه قوی باشند . یعنی وقتی شما تراز پایه را به دلیل وجود دیوار حائل بالا آوردید باید آرماتورهای ستون و دیوار را برای تراز زیر تراز پایه حداقل برابر آرماتورهای همان المان ها در تراز پالای تراز پایه قرار دهید . اما اگر بیش از یک طبقه زیر زمین داشتید و شرایط بالا آمدن تراز پایه را نداشتید شرایط کمی فرق میکند .
برای حالت "3" هم به همین روال است .
در کل عناصر طبقه زیرین نمی توانند ضعیف تر از عناصر متناظر در طبقه بالایی خود باشند . البته این بحث تئوریک قضیه است .
نتیجه کلی این مورد : بهتر است در سازه های بتنی کاهش سایز مقاطع را داشته باشیم ( نباید سختی عناصر فوقانی بیش از عناصر پایینی باشد . حالا این سختی ممکن است ناشی از تغییر مقطع یا افزایش درصد آرماتور باشد . هر دو باعث افزایش سختی می گردد و این امر باعث می شود که انرژی بیشتری توسط سازه شما جذب شود و همچنین ایجاد طبقه نرم و طبقه ضعیف خواهد شد.)

جواب سوال 2 : قبلا در پست دیگری این مورد را دقیقا برای شما راهنمایی انجام دادم

جواب سوال 3 : تاجایی که من اظلاع دارم وضعیت سیف در ورژنهای 8 و 12 می باشد که شما می توانید از هر ورژن ایتبس برای طراحی پی ایکپورت ایجاد نمایید حال فقط تفاوت در نمایش فایلهایی است که در حالت ورژن بزرگتر مدل و طرح شده است و نمی توان آن را با ورژن پایینتر باز نمود .

موفق باشید و سربلند

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تنظیمات طول موثر ستون فلزی marsello 1 64 1396/4/25 ، 10:48 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
Rainbow طرح نشدن ستون ها فوری Sahandseyedi 1 110 1396/3/10 ، 01:17 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 389 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
  ستون گذاری و صفحه ستون crywolf222 1 190 1395/12/20 ، 05:56 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 46,454 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 331 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 743 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 18,362 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  طراحی دستی ستون ها امین سمسار 0 371 1395/10/26 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: امین سمسار
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 467 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان