امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امتیازات: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آرایش مهاربند در سازه فولادی
شما لطف دارین دوست خوب من.
من در حدی که شما میفرمایید نیستم ،حتی پایین تر از اونی هستم که فرمودید.
دوست خوبم فرض کنید زلزله یک دونده هست در یک مسابقه ی دو میدانی.که خط پایان مسابقه بادبند هست.یعنی اگر زلزله خود را بدون هیچ مشکلی به بادبند برساند مسابقه را میبرد.
فرض کنید چاله ای(بازشو) در راه این دونده قرار میگیرد ،حال دونده به داخل این چاله می افتد و نمی تواند به خط پایان برسد و در نتیجه می بازد.
زمین زیر پای دونده را هم مانند دال بتنی در نظر بگیرید.
البته من پلان معماری رو ندیدم ،ولی در حالت کلی مشکلی در جانمایی های دیگه ندیدم.
موفق باشید.
گروه آموزشی پولاد سازه در تلگرام
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ

(1393/4/25 ، 09:38 عصر)siamak_meybodi نوشته است: شما لطف دارین دوست خوب من.
من در حدی که شما میفرمایید نیستم ،حتی پایین تر از اونی هستم که فرمودید.
دوست خوبم فرض کنید زلزله یک دونده هست در یک مسابقه ی دو میدانی.که خط پایان مسابقه بادبند هست.یعنی اگر زلزله خود را بدون هیچ مشکلی به بادبند برساند مسابقه را میبرد.
فرض کنید چاله ای(بازشو) در راه این دونده قرار میگیرد ،حال دونده به داخل این چاله می افتد و نمی تواند به خط پایان برسد و در نتیجه می بازد.
زمین زیر پای دونده را هم مانند دال بتنی در نظر بگیرید.
البته من پلان معماری رو ندیدم ،ولی در حالت کلی مشکلی در جانمایی های دیگه ندیدم.
موفق باشید.

با عرض سلام مجدد
اختیار دارین مهندس تواضع و شکسته نفسی خصوصیت آدمای بزرگه
احتراما این نقشه معماریشه تقدیم شما
http://8pic.ir/images/5tdnk3oz6jp6xnuynhdt.png
پاسخ
بادبند شماره 2 را به دهانه ی bc منتقل کنید آپلیفت ستونهای متصل به بادبند کمتر میشه ،شماره ی4 را به یک دهانه پایین انتقال دهید.
البته این یک پیشنهاد بود.برای این پلان قاب خمشی تقریبا مناسب تر هست ،ولی به هر حال استاد گفته و پروژه دانشجویی هست.

پاسخ
(1393/4/25 ، 10:16 عصر)siamak_meybodi نوشته است: بادبند شماره 2 را به دهانه ی bc منتقل کنید آپلیفت ستونهای متصل به بادبند کمتر میشه ،شماره ی4 را به یک دهانه پایین انتقال دهید.
البته این یک پیشنهاد بود.برای این پلان قاب خمشی تقریبا مناسب تر هست ،ولی به هر حال استاد گفته و پروژه دانشجویی هست.
واقعا ممنونم جناب مهندس
استاد من معذرت میخوام واقعا وقتتون میگیرم
میشه یه خورده راجب آپلیفت توضیح بدین
و بفرماین تو یه پروژه واقعی غیر از محدودیت ارتفاع سیستم مناسب برای یه سازه رو چه طوری انتخاب میکنند
پاسخ
دوست خوبم شما لطف دارید به من .من یک دانشجوی معمولی هم نیستم.
پارامترهای زیادی برای انتخاب سیستم سازه ای وجود دارند.کمی بحث گسترده ای هست تاپیکهایی در این زمینه فکر کنم در انجمن وجود دارند که همکاران خوبمان ،مطالبی را عنوان کرده اند.جستجو نمایید انشا الله که به نتیجه برشید.
آپلیفت به معنای بلند شدگی هست.هنگامیکه نیروی زلزله به بادبند وارد میشود ،باعث بلند شدن ستونهای متصل به بادبند میشود.
برای اینکه جلوی این کار را بگیریم باید راه حلی پیدا کنیم.یک راه حل این هست که با استفاده از بارهای ثقلی (بار سقف ،بار دیوار) بتوانیم وزنی را یر روی بادبند اعمال کنیم ،که اینکار در حالت طبیعی صورت میگیرد.اما این روش موقعی خوب پاسخ میدهد که بیشترین وزن را روی بادبند قرار دهیم.
این بیشترین ،زمانی حاصل میشود که ستونهای مورد نظر سطح بارگیر بیشتری داشته باشند.سطح بارگیر مربوط به درس بارگذاری سازه ها میشود.
هنگامیکه بادبند ها در وسط طول ساختمان قرار میگیرند،ستونها سطح بارگیر بیشتری دارند نسبت به گوشه های ساختمان ،بنا بر این وزن بیشتری بر روی بادبندها قرار میگیرد که این وزن باعث میشود تا نیروهای بلند شدگی خنثی یا کم شوند.
این بلند شدگی در طراحی صفحه ستون در بولتها کار را مشکل میکند که باید کم شوند.
در طراحی پی هم مشکل ایجاد میکند ،یعنی پی را از زمین بلند میکند.
راههای دیگری هم وجود دارند برای کاهش آپلیفت مثل زیاد تر کردن تعداد بادبند ها در ساختمان ، از این روش استفاده میشود چون با زیاد کردن تعداد بادبند ها نیروی زلزله در بین بادبندها تقسیم میشود و کاهش پیدا میکند نیروی زلزله.
از روش شمع بتنی هم میشود استفاده کرد.وزن شمع زیر ستون باعث خنثی شدن یا کم شدن نیروی آپلیفت میشود.
موفق باشید.

پاسخ
تاپیک مرتبط به آپلیفت :

http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%DA%A...A%AF%DB%8C
پاسخ
مهندسین محترم میشه تو پلان من هم جاهای مناسب برا مهار بند رو بگین؟
یکم سخته جا سازیش
در ضمن استادمون فقط یک طرف رو گفته که مهار بندیی بشه
http://www.mycivil.ir/forum/attachment.php?aid=8744
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست چک کردن ایتبس 2015 سازه بتنی سه طبقه dolatkhah1 1 1,135 1399/2/14 ، 01:51 صبح
آخرین ارسال: dolatkhah1
  سازه بتنی Sarina.sh 0 861 1399/2/8 ، 01:08 عصر
آخرین ارسال: Sarina.sh
  چک سازه ۹ طبقه hamdullah 0 1,162 1398/5/11 ، 06:09 عصر
آخرین ارسال: hamdullah
  سازه بتونی 11 طبقه hamdullah 1 1,658 1396/9/6 ، 08:08 عصر
آخرین ارسال: civil92
Wink مشکل ستون های قرمز سازه فولای. sasan.ce 4 2,152 1396/3/14 ، 12:53 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
Star درخواست چک کردن پروژه فولادی 2 طبقه 9.7.4 eng.mousavi 0 1,343 1396/1/11 ، 11:50 عصر
آخرین ارسال: eng.mousavi
  در خواست چک کردن پروژه lrfd قاب خمشی متوسط فولادی 4 طبقه فولادی در ایتبس2015 یوسف ابراهیم پور 2 2,105 1395/10/6 ، 05:24 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
Wink ارور ایتبس در سازه فولادی civilme 1 1,661 1395/7/2 ، 12:00 عصر
آخرین ارسال: civilme
  ارایه دو جواب و نسبت جهت کنترل منظمی هندسی در سازه بتنی HOMAN1974 2 1,811 1395/6/29 ، 09:56 صبح
آخرین ارسال: Civil5
  عدم جواب دادن ستون ها در سازه فولادی دیوار برشی Woldo 0 1,593 1395/5/11 ، 11:43 عصر
آخرین ارسال: Woldo

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان