امتیاز موضوع:
  • 52 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمایی برای انجام پروژه فولاد...
سلام
بله بنده هم میدونم که عدد ۲ یک مثاله.
خب برش های دینامیکی هم بر اساس همین عدد بدست اومدند.
یعنی اگر عدد رو تغییر بدیم مقدار برش هم تغییر میکنه دیگه.درسته؟
خب برای مقایسه کوچکی و بزرگی این دومقدار حالا باید برش دینامیکی تقسیم بر اون عدد اولیه که ما ۲ لحاظ کردیم بشه یا نه؟
در ضمن این عکسها ازکتاب ۲ سری عمران هستش.
ممنونم.

از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
باسلام

در صورتی که برش پایه تحلیل طیفی بزرگتر از برش پایه استاتیکی معادل باشد ، مقدار برش پایه تححلیل طیفی و کلیه بازتابهای سازه و اعضای آن را می توان به نسبت برش پایه استاتیکی معادل به برش پایه تحلیل طیفی کاهش داد .

پاینده باشید
پاسخ
با سلام مهندس بابایی

ملاک عمل ما برای تشخیص بزرگی یا کوچکی برشها چه عددی است برای Scale Factor؟
ما اول اومدیم عدد 2 رو قرار دادیم.
یه سری اعداد برای برش بدست اومد.
حالا مگه با همین عدد میشه قضاوت کرد که کدام برش بزرگ تر است و یا کوچکتر؟

(1393/1/8 ، 11:50 صبح)کیوان بابایی نوشته است: مقدار برش پایه تححلیل طیفی و کلیه بازتابهای سازه و اعضای آن را می توان به نسبت برش پایه استاتیکی معادل به برش پایه تحلیل طیفی کاهش داد .

ببخشید این قسمت از تقل قولتون رو متوجه نشدم ممکنه با مثال توضیح بدین؟

پاسخ
(1393/1/8 ، 11:31 صبح)علی خیرالهی نوشته است: سلام
بله بنده هم میدونم که عدد ۲ یک مثاله.
خب برش های دینامیکی هم بر اساس همین عدد بدست اومدند.
یعنی اگر عدد رو تغییر بدیم مقدار برش هم تغییر میکنه دیگه.درسته؟
خب برای مقایسه کوچکی و بزرگی این دومقدار حالا باید برش دینامیکی تقسیم بر اون عدد اولیه که ما ۲ لحاظ کردیم بشه یا نه؟
در ضمن این عکسها ازکتاب ۲ سری عمران هستش.
ممنونم.

سلام
بله باید تقسیم بشه این که به رابطه عنوان شده قبلی چیزی را اضافه نمی کند جونکه به لحاظ ریاضی .ضرب صورت یک رابطه در یک عدد (مثلا همان 2)بربر است با تقسیم مخرج (چیزی که شما سدوال می کنید)همان رابطه به آن عدد.
مسدله اصلی استفاده یا عدم استفاده از اون ضریب 0.9 است.
برداشت من از جمله مهندس بابایی اینه که ایشون معتقدند در حالتیکه برش دینامیکی بزرگتره نباید0.9 استفاده بشه.
پاسخ
همکار عزیز توضیحات بنده خارج از ایین نامه نخواهد بود در صورتی نتایج برای طراحی سازه قابل قبول است که برش پایه دینامکی کمتر از برش پایه استاتیکی نباشد و به همین جهت باید همپایه سازی و یا یکسان سازی شود . حال طبق ایین نامه در صورتی که مقادیر برش پایه در تحلیل طیفی دینامیکی از برش پایه ایستاتیکی بیشتر باشد این مورد بحرانیتر است و باید ضریب اصلاح از نسبت برش پایه استاتیکی به برش پایه طیفی باشد . ( بند 13-4-2-4 آیین نامه 2800 ویرایش 3 )

من عدد 2 را متوجه نمی شوم منظور شما چه می باشد این عدد چیست و کجا وارد کردید ؟
پاسخ
(1393/1/8 ، 12:07 عصر)chili نوشته است: برداشت من از جمله مهندس بابایی اینه که ایشون معتقدند در حالتیکه برش دینامیکی بزرگتره نباید0.9 استفاده بشه.

بله صحبت مهندس بابایی مطابق عکس پست 169 کاملا صحیح هستش.
با تمام احترامی که برای همه عزیزانی که در این پست شرکت کردند،می خوام اجازه بگیرم یکبار دیگر مساله رو (فرض کنید از اول) با مهندس بابایی مطرح کنم.شاید مطلب جدیدی یاد بگیرم.
با اینکه بنده تا دیروز اصلا با این گزینه منوی Define آشنایی نداشتم و اصلا فکر نمیکردم باید همچین مرحله ای رو هم انجام بدم.(با تشکر از مهندس عزتی عزیز و گرامی)

جناب مهندس بابایی فرض کنید میخواهیم در ابتدا برای همپایه سازی مقداری برای Scale Factor در مرحله اول در نظر بگیریم.
شما چه پیشنهادی دارین؟
ممنون و سپاسگذارم.

پاسخ
در جعبه Scale Factor ضریب مقیاس وارد می شود و در مرحله اول اعمال طیفها این ضریب به عنوان ضریب شتاب طرح وارد می شود . ( AI/R ) * g ))
برنامه براساس تناوب هر مد از طیفهای معرفی شده ضریب بازتاب را محاسبه نموده سپس در مقدار AI/R ) * g ) تا مقادیر نیروی برای هر مد ارتعاشی سازه محاسبه شود .

پس از تحلیل نسبت برش پایه استاتیکی به برش پایه دینامیکی به دست خواهد آمد که برای قیاس شدن آن طبق آیین نامه از ضریب اصلاحی مناسب استفاده می نماییم . ( اصلاح برش پایه استاتیکی به برش پایه دینامیکی )

آیین نامه 2800 ویرایش سوم بر توضیحات برش پایه دینامیکی فراتر از برش پایه دینامیکی توضیحات را ارجاع نموده اند ولی در ویرایش چهارم فقط ضرایب بر اساس برش پایه دینامیکی کمتر از برش پایه استاتیکی بیان شده است که باید ضرایب اصلاحی برحسب ایین نامه بر بند مربوطه به ساختمان منظم ونامنظم محاسبه و وارد شوند عموماً برش پایه دینامیکی طیفی کمتر از برش پایه استاتیکی است برهمین اساس مقدار برش پایه تحلیل طیفی باید به مقادیر موجود در ایین نامه افزایش داده شده و بازتاب های سازه متناسب با آن ها اصلاح گردد.

موفق باشید
پاسخ
سلام
از یک نکته غافل نشیم.تغییرات ضریب مقیاس فقط در برش دینامیکی تغییر ایجاد می کند.
پس اگر برش دینامیکی کوچک باشد نسبت عددی برشها بزرگتر از یک شده واعمال آن باعث افزایش برش دینامیکی می شود واگر برش دینامیکی بزرگتر از برش استاتیکی باشد نسبت برشها کوچکتر از یک می شود واعمال آن در ضریب مقیاس مرحله دوم باعث کاهش برش دینامیکی می شود
پس بهتر است در هر صورت برای همپایه کردن برشها از آن نسبت استفاده کنیم.
پاسخ
باز هم سلام
بنده با توجه به همان رابطه (AGI/R) ضریب مقیاس رو قرار دادم و برش پایه استاتیکی و دینامیکی رو قرائت کردم که برش پایه استاتیکی مقدار عددی بیشتری دارد.
حالا اومدم نسبت برش پایه استاتیکی به نسبت برش تحلیل طیفی رو در عدد 0.9 ضرب کردم. و مقدار جدید رو بعنوان U1 و U2 قرار دادم و دوباره تحلیل کردم.
کارم مشکلی نداشت؟

پاسخ
(1393/1/8 ، 04:59 عصر)علی خیرالهی نوشته است: باز هم سلام
بنده با توجه به همان رابطه (AGI/R) ضریب مقیاس رو قرار دادم و برش پایه استاتیکی و دینامیکی رو قرائت کردم که برش پایه استاتیکی مقدار عددی بیشتری دارد.
حالا اومدم نسبت برش پایه استاتیکی به نسبت برش تحلیل طیفی رو در عدد 0.9 ضرب کردم. و مقدار جدید رو بعنوان U1 و U2 قرار دادم و دوباره تحلیل کردم.
کارم مشکلی نداشت؟
اشتباه است.علاوه بر اینکه در 0.9 ضرب کردید باید در مقیاس اولیه هم ضرب می شد.در پست 161 هم آقای عزتی همین تکته را اشاره کرده اند.

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  طراحی برشگیر برای ستون مدفون در دیوار برشی maddahab 0 1,632 1400/10/3 ، 07:40 عصر
آخرین ارسال: maddahab
  سوال در مورد طراحی ورقهای پیوستگی برای ستون های باکس sd70 0 1,235 1397/9/21 ، 10:54 صبح
آخرین ارسال: sd70
  داشتن صلاحیت محساسبات برای کارشناسی ناپیوسته hamidreza4822 0 1,398 1396/8/24 ، 08:07 عصر
آخرین ارسال: hamidreza4822
  نحوه قرار گرفتن ورق تقویتی برای بادبند واگرا as1395 1 1,991 1395/7/29 ، 12:44 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  کمک برای طراحی اتصالات خمشی ویژه سازه فولادی abs civil 1 2,173 1395/1/7 ، 05:45 عصر
آخرین ارسال: abs civil
  کمک برای رسم دیاگرام تیر نامعین در بحث خمش با استفاده از این فرمول ها Mmoghimih 1 1,998 1394/10/6 ، 04:24 عصر
آخرین ارسال: Mmoghimih
  کنترل خیز تیر ها در پروژه فولادی isnachoghadi 1 4,837 1394/4/8 ، 10:00 عصر
آخرین ارسال: mosallanejad
  راهنمایی برای جهت تیرچه ها fateme_mpg_t 25 26,370 1394/4/3 ، 11:50 صبح
آخرین ارسال: miladezati
Question کمک برای دریافت نقشه پیشنهادی danialsaeidi 0 1,713 1394/3/31 ، 02:20 عصر
آخرین ارسال: danialsaeidi
  پروژه فولادی مورد تایید نظام مهندسی ya30n 0 1,788 1394/3/19 ، 10:28 عصر
آخرین ارسال: ya30n

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان