امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمایی هایی برای پیمانکار شدن
Smile 
با سلام
چند سالی هست که در زمینه پیمانکاری رشته آب فعالیت می کنم . با این که هنوز خودمو یک پیمانکار کامل نمی دونم ، ولی می خواستم تجربیاتمو در این زمینه برای هر شخصی که می خواد پا تو این راه بذاره بگم ، تا با دید روشن تری اقدام کنه .
برای انجام هر کاری ، یک سری پیش نیازهایی وجود داره . به نظر من پیش نیازها و نیازهای پیمانکاری به صورت زیر است :
1-تجربه علمی : کار پیمانکاری فقط اجرایی نیست . نوشتن صورت وضعیت و صورت تعدیل و آنالیز بها و دانستن آئین نامه و بخشنامه ها ، جزء لاینفک پیمانکاری هست . شما باید به همه ی این ها مسلط باشید .
2-تجربه عملی : این مورد ، مهم ترین بخش پیمانکاری هست . به نظر من هر کسی که می خواد پیمانکار بشه ، خودش قبلا باید توی کارگاه کار کرده باشه . یعنی مثلا سرپرست کارگاه یا ناظر یا .... بوده باشه . اینجوری تو اون زمینه تجربه کافی به دست اورده و به اصطلاح به چم و خم کار آشناست و به این راحتی ها کلاه سرش نمیره . 
3-توان مالی : این مورد به خصوص در این چند سال اخیر که دولت وضعیت مالی مناسبی نداره و به خصوص برای کارهایی که خرید لوازم هم بر عهده پیمانکار هست ، بسیار اهمیت داره . توی این چند سال اخیر که به جای پول به پیمانکارها اسناد خزانه اسلامی میدن ، شما باید پول نقد داشته باشید که کار رو انجام بدین و بعد از یک یا دو سال ، اسناد خزانه شما به پول تبدیل میشه .
البته پیمانکارها وقتی توی مناقصه شرکت میکنن ، قیمت را حدود 25 درصد بالاتر میزنن که هر وقت اسناد خزانه بهشون دادن ، برن توی بورس عرضه کنن و به 25 درصد زیر قیمت بفروشن تا پول نقد گیرشون بیاد .
بنابراین موقع قیمت دادن باید خیلی مراقب این چیزا باشید .
4-توان تجهیزاتی : هر چقدر سر و وسیله متناسب با کارتون رو بیشتر داشته باشید ، کارتون زودتر و ارزونتر تموم میشه . مثلا برای همین کارهای معمولی آب و فاضلاب که من انجام میدم ، دیگه حداقل یکی وانت و بیل و کلنگ و فرغون و تابلو راهنمایی رانندگی و دستگاه جوش لوله و .... رو میخواد .
حالا هر چقدر به مرور که کار بکنید ، از سود کارهاتون به تدریج میتونید شروع به خرید لوازم و تجهیزات و ماشین آلات بکنید . مثلا : تراکتور-بیل مکانیکی-خاور-کامیون-جرثقیل-بتونیر-موتور برق-پمپ- و....
5-داشتن نیروی اجرایی : این مورد هم خیلی مهمه . مثلا شما فرض کنید همه موارد بالا رو دارید ، ولی نیرویی که راضی باشه برای شما کار بکنه رو نداشته باشید . بنابراین باید یک نفر که سرپرست کارگاه میتونه باشه یا سرکارگر باشه رو داشته باشید که کارهاتونو انجام بده . داشتن ی نفری که به اصطلاح خودمون آچار فرانسه باشه و دلسوز کارتون باشه و واقعا برای کارتون زحمت بکشه ، نعمته .
این شخص میتونه برای شما ، کارگرهای کاری رو بیاره و بدو پسدو کارهاتونو انجام بده .
بنابراین قبل از این که توی مناقصه ای شرکت کنید ، مطمئن بشید که کسی هست که در صورت برنده شدن شما ، براتون کار بکنه .
موردی که خودم ی بار بهش برخوردم این بود که قبل از مناقصه از ی نفر قول گرفتم که برام با ی قیمتی کار بکنه . وقتی که توی مناقصه برنده شدم ، زنگش که زدم بیاد ، زیر حرفش زد . اول که قیمت کارشو بالا برد و در نهایت هم نیومد !
6-زبون باز بودن : جزء لاینفک پیمانکاری هست . اصلا بدون زبون ریختن هیچ کاری پیش نمیره . چک و چونه زدن با ناظر و عوامل مالی کارفرما و راضی نگه داشتن کارگرها و استادکارها ، جزء پیمانکاری هست .
7-پارتی داشتن : اگر توی اداره ها و سازمان ها و نهاد ها پارتی داشته باشید ، کارتون خیلی جلو هست . هم میتونید بدون مناقصه کار بگیرید و هم این که هواتونو داشته باشن و خیلی موارد دیگه .
8-رشوه دادن : اگر اهل رشوه دادن باشید ، باز هم کارتون خیلی جلو هست . من زیاد نمیخوام وارد این مقوله بشم . فقط یک موردی رو که خودم با چشم خودم دیدم میگم . 
یکی هم صنف های خودمو میشناسم که همیشه تو جیبش سکه طلا هست . ی بار خودش میگفت که حق بیمه تامین اجتماعی رو نمیده . ی نفر پارتی توی تامین اجتماعی داره که کارهاشو براش درست میکنه . میگفت مثلا تو سال گذشته 80 میلیون تومن بدهی حق بیمه داشته که اون شخص در ازای دریافت یک گوشی آیفون ، این بدهی 80 میلیونی رو به 20 میلیون کاهش داده . 
گوشی رو هم به اسم اون شخص نخریدن . اول گوشی رو کارپرداز پیمانکار خریده و بعدا رفته به اسم اون کارمند زده .

تو این چند سالی که پیمانکاری کردم به این نتیجه رسیدم که پیمانکاری رو میشه " شبه قمار " تصور کرد . یعنی پیمانکاری تا ی مقدار زیادی شبیه قمار کردن هست . شما ممکنه یک کاری رو بگیرید که خوب از آب دربیاد و سود خوبی بکنید . و ممکنه خوب از آب درنیاد و سودی نکنید و یا حتی ضرر مالی هنگفتی بکنید . به طوری که هر چی زحمت کشیدید و پول دراوردید رو از دست بدید .
به خصوص توی این مورد زمانی که مثلا تقی به توقی میخوره و تحریم میشه و ی دفعه ای قیمت لوازم و کارگر بالا میره ، ممکنه ضرر کنید . به خصوص اگر توی کاری شرکت کرده باشید که تعدیل نداشته باشه یا کاری باشه که شما با ی قیمت ثابت ، قیمت داده باشید و به اصطلاح فهرست بهایی نباشه .
مثلا من خودم میخوام کارهایی رو که اوایل سال برنده شدم انجام بدم و فعلا تو این بازار آشفته اصلا توی هیچ مناقصه ای شرکت نکنم .
گاهی اوقات حفظ سرمایه و " هیچ کاری نکردن " ، بهترین کار هست !
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست راهنمایی برای پروژه اجزا ساختمان سپهرا 5 2,781 1393/3/16 ، 01:21 صبح
آخرین ارسال: eftekhary2010
  آگهی برای آزمون ebrahimmah 0 905 1393/1/21 ، 02:00 عصر
آخرین ارسال: ebrahimmah
  اطلاعات کافی برای متره کردن sajad222 4 6,355 1393/1/9 ، 01:34 صبح
آخرین ارسال: sajjad4759
  درخواست ضریب پیشنهادی به روز برای فهرست ابنیه 92 eaglesweem 1 3,231 1392/7/11 ، 08:46 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  آزمایشهای ساده برای تشخیص گچ خوب fateme_mpg_t 0 1,528 1392/5/8 ، 02:33 عصر
آخرین ارسال: fateme_mpg_t
  توانایی‌های لازم برای یک مهندس عمران sabet32 0 1,455 1392/4/1 ، 12:39 عصر
آخرین ارسال: sabet32
  کار اجرایی برای خانم های مهندس narges.k 7 2,769 1392/3/13 ، 10:01 عصر
آخرین ارسال: civil sina
  دانلود فایل آموزشی دوره ژئوتکنیک و گودبرداری (برای ارتقا پایه نظام مهندسی) فرشاد امن خانی 0 2,671 1391/7/9 ، 03:29 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان