امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 2.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رفتار یک مهندس عمران برای قبولی در مصاحبه استخدامی
#1
[تصویر:  waiting.jpg]


استخدام مهندس عمران در مصاحبه شغلی ( قسمت اول )

استخدام مهندس عمرانحتما شما جسته گریخته مطالب و توصیه هایی برای مصاحبه استخدامی خوانده یا شنیده اید اما تمام این مطالب بیشتر به شکلی گفته شده اند که خواننده وشنونده از هر رشته تحصیلی بتواند با ان ارتباط بر قرار کند به همین علت تصمیم گرفتم تجربیات خودم از فضای مصاحبه شغلی استخدام مهندس عمران در حد دانش خودم به اشتراک بگذارم شاید بتواند راه گشای کسانی باشد که خود را اماده حضور در چنین جلساتی میکنند.
انتظارات خود را واقع بینانه کنید!

واقعیتش اینه که شاید بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در دوره کارشناسی اگر به ۴ سال قبل بر میگشتند شاید این رشته را دیگر انتخاب نمیکردند؛ مهندسی عمران اسم شیک دهان پرکنی دارد ولی محیط کاری شیکی ندارد. شرایط کاری ان سخت و سقف بالای سرش اسمان در زیر نور تند افتاب است. با توجه به موضوع پروژه ای که دران هستید ممکن است در شهر یا کیلومتر ها بیرون از شهر دور از خانواده باشید و بعد از تمام این حرفها خبر بد براتون دارم برای استخدام مهندس عمران …… دستمزدها بالا نیست!!! ……. شما بابت این کار سخت کمی بیشتر از حقوق کار دریافت میکنید , البته اوضاع به این شکل نمیماند اگر باهوش باشید و کمی زبل خودتان راه و چاه را پیدا کرده و از این گردونه جدا میشوید ولی باید این را بدانید که موفقترین انسانهای این رشته همه این خاک خوری را تحمل کرده اند.


نق نزنید !!!

بعضی از دوستان تازه فارغ التحصیل مدام نق میزنند که در دانشگاه به ما چیزی یاد ندادند و این مطالبی که ما خوانده ایم به هیچ جای کار ما نمی اید … اگر ما هم در فلان دانشگاه ….

واقعیتش این است که اوضاع برای همه یکسان است فرقی نمیکند شما در کدام دانشگاه در ایران درس خوانده باشید این ۱۴۴ واحد درسی برای تمامی دانشگاه های مصوب زیر وزارت علوم یکسان است …. البته قبول دارم که این یک اسیب اموزشی است که تا این حد به دروسی که جنبه اجرایی داشته بی توجهی شده و به نظر می اید انگار جوری برنامه ریزی شده که قرار است دانشجو برای همیشه در همان فضای تئوریک باقی بماند و بعد از این همه وقت و انرژی تزریقی به نیروی صنعت کشور که روز به روز پیرتر میشود نباشد.

به خاطر همین است که در بسیاری از پشت نیمکتهای دانشگاه برچسبهای تبلیغاتی میبینید با این عنوان که ( انجام پروژ های فولاد و بتن … یا ترجمه مقاله …. انجام پایان نامه …. ) که خود این یک اسیب بزرگتر است ، جوانان تازه فارغ التحصیلی که خود دغدغه امرار معاش دارند ( که البته حق هم دارند ) درست به مانند یک سلول سرطانی عمل کرده و اجازه نمیدهند سلولهای جوانی که در حال رشد هستند وظیفه خودشان را درست انجام بدهند و خبر بدی را میدهند که نسل جدید از نسل حاظر بیکار بیسواد ترند

البته امید من این است که به کسی بر نخورد اما چرخه معیوب سیستم به خودی خود چنین محصولاتی را تحویل میدهد اما همیشه این امید است که با تلاش شرایط را به نفع خودمان برگردانیم.


قبل از ورود به جلسه استخدامی چکار کنیم ؟

تا اونجایی که میتونین در مورد سازمان یا شرکتی که میخواهید برای استخدام شدن بروید اطلاعات جمع کنید و به اطلاعات کلی پسر همسایه اکتفا نکنید شما باید بدونین این سازمان دقیقا در چه گرایشی فعالیت میکند و قبلا چه کارهایی انجام داده و یا مشتریانش چه کسانی هستند اگر این شرکت وبسایتی داره حتما بهش سر بزنید، انجا میتوانید اطلاعات خوبی جمع کنید این اطلاعات به شما کمک میکند راحت تر سر جلسه حاظر شوید ، بسیاری از دوستان وقتی که سر جلسه متوجه میشوند محل پروژه کیلومترها با منزلشان فاصله دارد و قرار است هفته ای یکبار خانواده را ببینند مردد میشوند که اصلا این شغل را میخواهند یا خیر.


توانمندی های خودمان را چگونه عرضه کنیم؟

لطفا از خودتان تعریف نکنید این بهترین لطفی است که میتوانید در حق خودتان بکنید. ببینید در این صنف احتمال زیادی وجود دارد که کارفرمای شما درس مهندسی نخوانده باشد اما احتمالا شخصی با تجربه و یکه شناس است یا حداقل خود را به این صفت میشناسد …. احتمالا حرفهایی که شما در مورد دروس دانشگاهی و ایتبز و سیف و امثالهم برای او میزنید معنایی ندارد و یا اگر هم داشته باشد به کارش نمی اید ، شاید خواندن دوباره جزوه روش های اجرایی اینجا بیشتر به کار اید به همین علت است که به شما گفتم در مورد گرایش کاری اون شرکت اطلاعات جمع کنید … به شما توصیه میکنم حداقل معنای ۱۰ اصطلاح کاری که مربوط به کار اون شرکت است را یاد بگیرید این به شما کمک فضای ادبیاتی شما به مصاحبه کننده نزدیک شود. شما باید این را بپذیرید که یکی دوسال اول حضور خود در محیط کار به مانند ورود به دانشگاه جدید است و شما باید به خود فرصت یادگیری مطالب جدید را بدهید.

اگر برای کار دفتری مصاحبه میشوید …. توانمدیهای نرم افزاری بیشتر مورد توجه است …. معمولا دوستان یک کاغذ آ چهار از تمام نرم افراهایی که تا به حال به گوششان خورده لیست میکنند.

این که شما یک عالمه نرم افزار بلد هستید خوب است ولی مهم مرتبط بودن انهاست مخصوصا با کار اون دفتر … شما باید بدانید وقتی یک لیست پر را تقدیم مصاحبه کننده میدهید در بهترین حالت فقط دو سه تای اول را میبیند و در اکثر اوقات اصلا نمیبیند به این علت که چشم انسان از پراکندگی خوشش نمی اید و مصاحبه کننده دلش میخواهد ان مهارت اصلی که شما خودتان بهش مسلط میدانید را از زبان خودتان بشنود …. توصیه این است اگر مهارت بالاقوه ای دارید حتما با خودتان نمومه کار ببرید … نمونه کار شما باید به صورت گرافیکی باشد که در یک نگاه قابل فهم باشد …. مدت زمان جلسه کوتاه است و شما انقدر وقت ندارید که همه توانمندی هایتان را به نمایش بگذارید.

چی بپوشم ؟

حتما رسمی لباس بپوشید. هیچ اشکال ندارد شما لباس رسمی بپوشید و توضیح بدید که میدونم محیط کاری خشنه و برام مشکلی نداره که لباس کار کثیف بپوشم تا اینکه با لباس اسپورت بپوشین بخواین در مورد کار صحبت کنین.

در مورد خانم ها این مسئله حساس تر است فرض کنید شما برای یک کار دفتری اقدام کرده اید و اتفاقا لیاقت گرفتن این شغل را دارید که در بیشتر مواقع هم همینگونه است…. اما بزرگترین نگرانی کارفرما در مورد ارتباطات خارج از عرفی است که ممکن است در داخل محیط کارش شکل بگیرد و اینکه نتواند کنترل بکند در نتیجه از خیرش میگذرد که متاسفانه برای خانم ها این خبر خوبی نیست به همین علت توصیه میکنم حتی اگر لازم باشد بیشتر از عرف رسمی بپوشید تا حس اعتماد را جلب کنید. دقت کنید که منظور نوع مانتو یا چادر نیست بلکه منظور این است که شما جوری رفتار کنید که انسان متعهد و جدی نسبت به کار هستید.

اگر احساس کردید فضای فرهنگی انجا بازتر است و شما راحت تر میتوانید لباس خود را انتخاب کنید باز هم به شما توصیه میکنم اینکار را نکنید و همان لباس رسمی را انتخاب کنید.

شاید این نکات ساده باشد ولی چون مهمه من میگم، لطفا لطفا لطفا قبل از ورود به جلسه موبایلتون خاموش کنین … حتی اگر تلفن همرا شما سایلنت باشه و در میانه کلام مصاحبه کننده صفحه گوشی شما روشن بشه این مسیله در ذهنش تاثیر منفی ایجاد میکنه. حتما جوری برنامه ریزی کنید که کمی زودتر سر جلسه حاظر شوید، وقت شناسی شاید یکی از مهمترین مسایل اولیه ای است که هر کارفرمایی براش مهمه و حس اعتماد ایجاد میکنه.


چگونه رفتار کنم ؟

رفتار غیر کلامی شما تصویری از شما است که بعد از رفتنتان در ذهن مصاحبه کننده باقی میماند، نحوه دست دادنتان ( شل دست ندین ) و لبخندی که میزنید چیزهایی است که زودتر وارد تصویر ذهنی مصاحبه گیرنده میشود.

ارتباط چشمی موثر داشته باشید، نگاهتان را ن***ید اما خیره هم نشوید اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید حس خود باوری را به ذهن مخاطب القا میکنید…… محو اتاق نشوید .. ممکن است در ان اتاق تابلوهای افتخار یا وسایلی باشد که ذهن شما را درگیر کند این مسیله علاوه بر اینکه تمرکز ذهنی شما را برهم میزند حس اعتماد بنفس شما را هم در ذهن خودتان و هم در ذهن او کاهش میدهد.


اگر هول شدم چکار کنم؟

اول از همه اگر هول شدین ، نگین که هول شدین. این کلیشه ای که من هول شدم حرفام یادم رفت دیگه خیلی تکراری شده و واقعیتشم اینه که کسی دلش به حال شما نمیسوزه … پس لطفا اعتراف نکنین که هول شدین. هیچ اشکالی نداره شما چند ثانیه صبر کنین و بعد جواب بدین تا اینکه عجولانه حرفی بزنین که بعدش پشیمون بشین ، اتفاقا تامل شما در جواب دادن چهره ای پخته تر از شما به نمایش میگذارد.در قسمت بعدی استخدام مهندس عمران در مصاحبه شغلی بیشتر به سوالات کلیدی که ممکن است سر جلسه از شما پرسیده شود خواهیم پرداخت.

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ
#2
واقعا عالی بود .. من خیلی دوست دارم وارد قرارگاه سازندگی خاتم النبیا بشم اما واقعا سخته وارد شدن به سپاه
پاسخ
#3
تو رشته عمران حدوده 20 تا نرم افزار هست که یک مهندس میتونه یاد بگیره و شانس استخدامش رو ولو در شرکت های خصوصی ببره بالا ولی تجربه ثابت کرده 3 تا مهارت هست اگر مهندس عمران یا حتی معماری -مدیریت پروژه ومدیریت ساخت یاد بگیره به مراتب زودتر کار میاد سراغش و اون سه مهارت هم عبارتست از تسلط کامل به اکسل (بصورت پیشرفته) -تسلط کامل به ms-project (کنترل پروژه) - تسلط کامل به امور اجرایی مثلا وقتی میری برا مصاحبه استخدامی اگر بردنتون سر ساختمون یک تیر نعل گاهی نشونت دادنت و پرسیدن کاربردش چیه و نتونی جواب بدی خیلی زشته وغیره................... واما بشنوید از یک ماجرای واقعی ...چند وقت پیش یک شرکت فنی مهندسی میخواست یک مهندس عمران استخدام کنه در سمت شغلی کنترل پروژه بعد از یکی از متقاضیان پرسیدن یک برنامه زمان بندی برامون آماده کن به عنوان نمونه کار بعد این آقای نسبتا مهندس همینجور مونده بود خدایا زمان بندی چیه؟ کنترل پروژه چیه؟ خلاصه شانس استخدامو از دست داد واقعا زشته برا مهندس ساختمان که ms-project بلد نباشه............ممنون.
پاسخ
#4
منتظر قسمت بعدی هستیم ممنون
پاسخ
#5
فقط یک نکته کلیدی و از همه این بحث ها مهمتر رو یادت رفت بگی و اونهم اینه که :
خبر بد تر از همه این است که شما در واقع از طرف کارفرما مورد اغفال واقع شده اید . به این معنا که کارفرما در اثر ارتباطاتی که با جهان بیرون و عمدتا متمول و سرشناس دارد ، از قبل انتخاب خود را کرده است و شما بیهوده دارید همه این کارها را میکنید .
شما احتمالا همه این برنامه ریزی ها را انجام میدهید و به تمامی سوالات کارفرما پاسخ میدهید و موقع بیرون امدن از اتاق مصاحبه ، به خود اطمینان دارید که چون در ازمون کتبی ، رتبه اول و دوم و سوم شده اید و چون مصاحبه خوبی هم داشته اید ، پس حتما استخدام خواهید شد . ولی پس از چندی که متوجه میشوید که از طرف کارفرما با شما تماس نمیگیرد . بعد خود دست به کار میشوید و با کارفرما تماس برقرار میکنید که از سوی منشی ان متوجه میشوید که در مصاحبه قبول نشده اید .
نتیجه : تلاش خود را بکنید ، ولی اگر پارتی ندارید ، با درصد احتمال بسیار بالایی ، استخدام نخواهید شد .
پاسخ
#6
(1394/6/20 ، 11:00 عصر)tafakornew نوشته است: تو رشته عمران حدوده 20 تا نرم افزار هست که یک مهندس میتونه یاد بگیره و شانس استخدامش رو ولو در شرکت های خصوصی ببره بالا ولی تجربه ثابت کرده 3 تا مهارت هست اگر مهندس عمران یا حتی معماری -مدیریت پروژه ومدیریت ساخت یاد بگیره به مراتب زودتر کار میاد سراغش و اون سه مهارت هم عبارتست از تسلط کامل به اکسل (بصورت پیشرفته) -تسلط کامل به ms-project (کنترل پروژه) - تسلط کامل به امور اجرایی مثلا وقتی میری برا مصاحبه استخدامی اگر بردنتون سر ساختمون یک تیر نعل گاهی نشونت دادنت و پرسیدن کاربردش چیه و نتونی جواب بدی خیلی زشته وغیره................... واما بشنوید از یک ماجرای واقعی ...چند وقت پیش یک شرکت فنی مهندسی میخواست یک مهندس عمران استخدام کنه در سمت شغلی کنترل پروژه بعد از یکی از متقاضیان پرسیدن یک برنامه زمان بندی برامون آماده کن به عنوان نمونه کار بعد این آقای نسبتا مهندس همینجور مونده بود خدایا زمان بندی چیه؟ کنترل پروژه چیه؟ خلاصه شانس استخدامو از دست داد واقعا زشته برا مهندس ساختمان که ms-project بلد نباشه............ممنون.
ممنون از اطلاع رسانیتون بزودی شروع میکنم روی این نرم افزارا کار کنم


پاسخ
#7
خواهش میکنم وظیفس ولی آموزش اکسل تو اینترنت زیاد هست و میتونی پیدا کنی -آموزش ms-project یک آموزشی جناب مهندس ابدالی تولید کرده خیلی خوب بوده توی گوگل سرچ کنی هستش - نکات اجرایی هم توی نت هست ولی مبحث نهم ودهم هم حتما بلد باشی عالیه بعد اینکه عکسها و نکات اجرایی هم تو همین سایت های عمرانی هست و میتونی ببینی و استفاده کنی ...................امیدوارم موفق باشی
پاسخ
#8
اینکه نگید هول شدید یا اصول روانشناسی سازگار نیست در همه چی اعلام نظرنکنید هر کس سر جای خودش باشه کار درست میشه که تو کشور ما درست نیست .
تو هر استخدامی مصاحبه فقر تعداد کمی از طریق مصاحبه و ازمون انتخاب میشند بقیه از قبل انتخاب شده است اگر میگی نه اینجور نیست باید بگم چند سالدیگه که چند مصاحبه رفتید متوجه میشید
نمونه اش استخدام شهرداری ها بود بنده در محل خودم نفر اوصل ازمون کتبی بودم البته سوالاتش در حد هنرستان بود و لی خوب دیگه .زمان مصاحبه با خواندن قران اغاز شد وبه سوالات تخصصی و اشنایی با کامپوتر تو و احکام و..... ادامه پیدا کرد و در نهایت یکی از دوستانم که از خانواده محترم شاهد بود که بطور موقت هم کارش در حراست شهرداری بود قبول شد .
وقتی سیستم مصاحبه در یک اتاق بسته و بدون هیچ سند و .... برگذار میشه و همه چیز به نظر خواهران ****ی و برخی مقامات که شاید اصلا تخصصی در رشته عمران ندارند و البته دو یا یک متخصص برگذار میشه (اکثر مصاحبه کننده ها رشته صنایع بودند ) هیچ انتظار ی نداشته باشید
خلاصه در کشور ما از زمان ورود به دانشگاه تا تمام شدنش و استخدامش و .... هیچ قانون درستی و قابل پیگیری نیست .واز همه مهم تر باید مخلص باشی و اصول اینکه در کوچه بن بست میشه ادرار کرد را بدونی تا اینکه متخصص باشی و ...
پیوستن به اعضا نظام مهندسی خوزستان و جنوب کشور [URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) کنید یا جستجو کنید khznezam@
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  استفاده از پیچ و مهره برای مصارف مختلف diacobolt 0 860 1398/8/19 ، 05:45 عصر
آخرین ارسال: diacobolt
  مهندسی عمران در کانادا صدای سنجش 0 371 1397/5/12 ، 06:24 عصر
آخرین ارسال: صدای سنجش
  گروه تلگرامی آگهی استخدامی مهندسی عمران و معماری mirmohsen 4 1,051 1396/8/28 ، 08:38 عصر
آخرین ارسال: mirmohsen
  بهترین دانلودهای عمران و معماری - 96-04-26 leomayger2 1 672 1396/7/3 ، 05:51 عصر
آخرین ارسال: ratin
  درخواست راهنمایی برای گرفتن نمایندگی پونه پورعلی 13 2,827 1396/4/13 ، 10:30 صبح
آخرین ارسال: acsan
  آگهی های #استخدامی امروز #5شنبه 96-02-14 leomayger2 0 535 1396/2/14 ، 01:18 عصر
آخرین ارسال: leomayger2
  درخواست کمک برای سایت مهندسان مشاور الکساندر گیپ؟؟؟!!! زینب خوش کلام 2 1,567 1396/2/5 ، 09:54 عصر
آخرین ارسال: gilivy71
  آگهی های #استخدامی امروز #2شنبه 96-01-28 از لینک زیر leomayger2 0 541 1396/1/28 ، 01:30 عصر
آخرین ارسال: leomayger2
  آگهی های #استخدامی امروز #1شنبه 96-01-27 leomayger2 0 568 1396/1/27 ، 01:26 عصر
آخرین ارسال: leomayger2
  آگهی های #استخدامی امروز #5شنبه 96-01-24 از لینک زیر leomayger2 0 452 1396/1/24 ، 12:56 عصر
آخرین ارسال: leomayger2

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان