امتیاز موضوع:
  • 88 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رهنمایی در خصوص پوش برش و خمش
#1
با سلام .لطفا هرکدوم از دوستان که اطلاع و آگاهی داره در مورد سوالات زیر راهنمایی کنه.ممنون میشم.

آیا منظور از پوش برش و پوش خمش اینه که ترکیب باری که تحت تاثیر آن مقدار ماکزیمم برش و خمش بدست می آید را پیدا کنیم و تحت تاثیر آن برش و خمش را حساب کنیم و یا نه ؟در کل فرق پوش برش و پوش خمش با دیاگرام خمش و برش چیه؟مثلا در یک تیر دوسر ساده که تحت تاثیر بارگسترده قرار دارد پوش برش و پوش خمش چطور محاسبه میشه؟

منظور از آنالیز پوش آور چیست؟

در کل هدف از بدست آوردن پوش برش و خمش چیه؟

بازهم تشکر میکنم.
پاسخ
#2
سلام
معیار طراحی برای یک تیر تحت بار ثابت، نمودار نیروی برشی و لنگر خمشیه
ولی معیار طراحی برای تیر تحت بار متحرک پوش برش و خمشه.
نمودار پوش چطوری به دست میاد؟
باید بار رو در نقاط مختلف تیر قرار بدیم و در هر حالت حداکثر برش و خمش رو حساب کنیم.
بعد این نقاط حداکثر رو به هم وصل میکنیم تا پوش به دست بیاد.
اما تحلیل پوش اور کلاً یه چیز دیگس.
قبلا مبنای طراحی سازه ها مقاومت در مقابل زلزله بوده اما رویکرد جدید طراحی سازه ها بر مبنای عملکرده یعنی مشخص کنیم عملکرد سازه تحت یک زلزله دلخواه چیه و برای استهلاک انرژی در سازه باید چه تمهیداتی اندیشید؟
در این رویکرد مشخص میکنیم که برای چه سازه های، چه حد شکلپذیری نیازه.
روش تحلیل در این رویکرد تحلیل استاتیکی غیر خطیه که اصطلاحاً پوش اور نامیده میشه.
دلیل نامگذاری اینه که سازه تحت چند الگوی بار متفاوت هل داده میشه (پوش میشه) تا به 1.5 برابر تغییر مکان هدف برسه.
سپس به بررسی عملکرد نقاط مختلف سازه میپردازیم.
بنده بر روی تحلیل پوش اور سازه فولادی با سیستم دوگانه (قاب خمشی + مهاربند X) کار کردم.
توصیه میکنم به کتاب بسیار عالیه رامین تقی نژاد مراجعه کنید. بسیار کامله.
ایشون در حال حاضر مشغول ادامه تحصیل در امریکا هستن.
پاسخ
#3
ممنونم مهندس جان.مگه در سازه های ساختمانی بارما در طول تیر جابجا میشود که در این سازه ها از پوش صحبت میشود؟

ضمنا اگر ممکنه مقداری درخصوص میزان سختی انواع سازه ها مانند سازه های فولادی خمشی،سازه های فولادی با مهاربند هم محور فولادی با مهاربند برون محور و بتنی با قاب خمشی در حالت های با یا بدون دیوار برشی توضیح دهید .در کل درمورد ارتباط میزان سختی سازه با اقتصادی ترشدن طرح چیه؟متشکرم.
پاسخ
#4
1- در ساختمان دهانه بارگذاری جابه جا میشه. در اینجا منظور طراحی پل هاست که بار وسایل نقلیه روی اون متحرکه پس نیاز به پوش داره.
2- در آیین نامه های زلزله، سازه برای یک نیروی کمتر طراحی میشه ولی در عوض باید تغییرمکان های بزرگتری رو تحمل کنه. برای تحمل این تغییرمکان های بزرگ (الاستو پلاستیک) باید در سازه جزییات مناسبی در نظر بگیریم. شکل پذیری یعنی قابلیت تحمل تغییر شکل های زیاد بدون گسیختگی (فروپاشی کلی). برای مثال در آیین نامه 2800 ضریب رفتار R برای قاب خمشی بتنی ویژه و معمولی به ترتیب برابر با 10 و 4 هست. بنابراین با توجه به رابطه برش پایه استاتیکی (V=Cw=(ABI/R)*W)، قاب خمشی ویژه برای نیرویی به مراتب کمتر از قاب خمشی معمولی طراحی میشه (4 به 10 که میشه 0.4 برابر) اما در عوض جزییات سازه ای از قبیل فاصله خاموت ها و ... که باعث افزایش شکل پذیری میشه باید رعایت بشه. بنابراین قاب ویژه در مقایسه با قاب معمولی، به دلیل داشتن ضوابط شکل پذیری خاص و در نتیجه استهلاک بیشتر نیروی زلزله، برای نیروی کمتر و قابلیت تغییر مکان جانبی بیشتر طراحی میشه. این امر باعث میشه قاب خمشی ویژه در عین حال که اقتصادی تر میشه، از حاشیه اطمینان بیشتری در مقابل زلزله برخوردار باشه. تامین شکل پذیری در سازه های فولادی راحت تره.
پاسخ
#5
با سلام در تکمیل توضیحات دوستمان در خصوص ترکیب بار پوش ظاهرا ایشان پوش را با خط تاثیر اشتباه گرفتند همانطور که اشاره کردم پوش یک ترکیب بار است که میتواند لنگر یا برش حداکثرناشی از تمام ترکیبات بار را نشان می دهد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان