امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ستون ها در ایتبس
Exclamation 
سلام دوستان

یه سوال در مورد ایتبس دارم این که برای طراحی ستون در ایتبس در یک ساختمان 5 طبقه خود برنامه برای هر طبقه یه ستون انتخاب میکنه مثلا:طبقه اول 3IPE24 و در طبقه دوم 3IPE22 و در طبقه سوم 3IPE20 و ....و حتی برای تیپ بندی ستون ها به مشکل بر میخورم چون همه ی ستون ها با هم فرق دارن ولی در عمل میبینیم ک اینطوری نیست.آیا راهی هست ک ما در برنامه اعمال کنیم ک مثلا تا تراز 12 متر از یه تیپ ستون استفاده کنه
پاسخ
سلام

از حالت اتو سلکت خارج نمایید سپس تغییر مقطع دهید .
پاسخ
میشه بیشتر توضیح بدین.خیلی کوتاه بود
پاسخ
بعد از طرح نمودید .
روی ای*** all کلیک نمایید تا همه مقاطع انتخاب شوند . سپس از منوی Design - Steel Frame Design گزینه Make Auto Select Section Null را انتخاب نمایید .

حال برای تغییر مقطع می توانید از منوی Design - Steel Frame Design گزینه change Design Section را انتخاب نمایید .

از لیست مقاطعی که برای شما باز می شود مقطع مناسب را انتخاب نمایید . قبل از رفتن به منوی مربوطه باید مقطعی یا گروهی از مقاطعی که می خواهید تغییر مقطع دهید را انتخاب نمایید با کلیک کردن بر روی عضو

بعد از اجرایی کردن بهتر است یکبار دیگر تحلیل و طرح نمایید .
پاسخ
خیلی ممنون مرسی.یعنی من باید دستی این کارو انجام بدم.
این کار در پروژه مشکلی ایجاد نمیکنه یعنی مثلا استاد من نمیتونه گیر بده ک من این عضو رو به صورت دستی عوض کردم.
روشی نیست خود ایتبس این کار رو انجام بده مثلا در تراز طبقات وصله نداشته باشیم
پاسخ
خواهش می کنم

بعد از طرح مقاطع اجرایی می شوند یعنی تغییر عضو با توجه به سایز تیر و ستونها جهت سهولت اتصال

پاینده باشید
پاسخ
سوال خیلی خوبی بود من هم مشکل دارم تو این موضوع که چرا در عمل در تراز هر طبقه ستون ها تغیر نمیکنند مثلا ستون از طبقه اول ادامه داره تا نصفه های طبقه دوم قطع میشه و باز یه ستون دیگه وصل میشه!!!
پاسخ
با سلام. بهتر است اتوسلکتها را به این صورت بسازیم تا خود نرم افزار تا حدودی کار ما را راحت تر سازد.البته این کار برای ساختمانهای فولادی با دیوار برشی در دو جهت بهتر جواب میدهد.اتو سلکتی به عنوان مثال با نام C14 برای ستونهای ساخته شده با IPE14 بسازیم.سپس این اتو سلکت را اختصاص میدهیم.اگر از مقطع پا باز استفاده کرده باشیم نرم افزار این مقطع را به طبقات بالا اختصاص میدهد و کار ما را کم میکند.خوبی این کار در این است که مقاطع اجرایی هم میشوند البته باید در نظر داشت که رعایت انجام وصله در ساختمانهای بیشتر از 12 متر صورت گیرد.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
سلام
همونطوری که مهندس بابایی گفتن عمل کنید
در پایان مقاطعو اجرایی کنید و تیپ بندی
دقت کنید فاصله ی وصله رعایت بشه توی نقشه های اجرایی
ایتبس در قرار دادن محل وصله ضعف داره و در نظر نمیگیرتش
حداقل درز وصله برای وصله تیرآهن باید از روی تیر 120 سانتی متر فاصله داشته باشه
البته باید دقیق ضوابط بند 10-3-6-2 مطالعه کنید
پاسخ
(1392/9/26 ، 03:04 عصر)siamak_meybodi نوشته است: با سلام. بهتر است اتوسلکتها را به این صورت بسازیم تا خود نرم افزار تا حدودی کار ما را راحت تر سازد.البته این کار برای ساختمانهای فولادی با دیوار برشی در دو جهت بهتر جواب میدهد.اتو سلکتی به عنوان مثال با نام C14 برای ستونهای ساخته شده با IPE14 بسازیم.سپس این اتو سلکت را اختصاص میدهیم.اگر از مقطع پا باز استفاده کرده باشیم نرم افزار این مقطع را به طبقات بالا اختصاص میدهد و کار ما را کم میکند.خوبی این کار در این است که مقاطع اجرایی هم میشوند البته باید در نظر داشت که رعایت انجام وصله در ساختمانهای بیشتر از 12 متر صورت گیرد.

سلام
جناب مهندس 'siamak_meybodi'

از توضیحات شما برداشتم این بوده است در صورت تمایل در تایید یا اصلاح آن همکاری نمایید .

اتو سلکت کردن مقطعی که به فرض فقط می خواهیم برای ستون از Ipe 14 استفاده کنیم . فقط یک مقطع جهت اختصاص دادن خودکار برنامه به ستون در پوشه مربوطه در نظر می گیریم .
یعنی یک جالت سعی و خطا کردن مقاطع و سهولت طرح جهت حذف تغییر دادن و یا اجرایی کردن مقاطع بعد از طرح

پاینده باشید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  جمع بندی مشکل ایتبس sajjadsabouri 3 39 دیروز، 04:33 عصر
آخرین ارسال: sajjadsabouri
  برداشت وزن در ایتبس برای محاسبات جدید زلزله matin2h 5 2,566 1396/2/6 ، 05:01 عصر
آخرین ارسال: میترام
  فراخوانی مقاطع در ایتبس 2013 reza_mj63 8 2,335 1396/1/19 ، 07:43 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  مشکل اساسی با ایتبس Mhoseinm 0 90 1396/1/10 ، 04:55 عصر
آخرین ارسال: Mhoseinm
  ستون گذاری و صفحه ستون crywolf222 1 80 1395/12/20 ، 05:56 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 0 157 1395/12/2 ، 09:48 عصر
آخرین ارسال: narjes90
  نصب ایتبس 9.7.4 در ویندوز 10 hajix8867 0 158 1395/11/28 ، 04:44 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 198 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  درخواست راهنمایی ایتبس 2015 hamid1002 0 221 1395/11/8 ، 02:34 عصر
آخرین ارسال: hamid1002
  همچنان مشکل قفل نشدن ایتبس بعد انالیز 7mycivil 4 334 1395/11/8 ، 03:02 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان