امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امتیازات: 1.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات مهم ایتبسی ؟ !
سلام خدمت دوستان عزیز سال نو هم مبارک باشه – ماکه سالمونو با ایتبس و برف شروع کردیم تو مشهد
عرض کنم چند تا سوال خیلی مهم دارم در ایتبس : همه سوالها برای سازه یک جهت مفصل و یک جهت خمش میباشد :
1 – این عدد displacements (تغییر مکان سازه )که از منوی دیسپلی برداشت میشه چند باید باشه ؟ وقتی سازه در یک جهت مفصلی و در جهت دیگر خمشی است این عدد چند سانت باشه معقوله ؟؟؟
2 – وقتی یک سازه فولادی ، در یک جهت مفصل و در جهت دیگه قاب خمشی باشه تکلیف گیرداری پای ستونها چیه ! پای ستون گیردار باشه یا مفصل ؟ یا هر دو ؟ ؟
3 – وقتی تو این سازه ها میخایم آیین نامه رو انتخاب کنیم بهتره کدوم نوع قاب رو انتخاب کنیم ؟ یعنی بگیم قابها خمشی باشن یا مفصلی ؟؟البته میدونم وقتی پارامترها رو اختصاص میدیم اونجا تفکیک میکنیم اما در ابتدا چی انتخاب کنیم بهتره ؟
4 – اگه مقدار دیسپلاسمنت مثلا 15 سانت شد برای کم کردنش چه راهایی وجود داره ؟
5 – برای چسباندن پارامترهای طراحی ستونها در این نوع سازه ها چه کنیم ؟ سوال اینه که ستون در هر دوجهت وجود داره و مثل تیر یا بادبند نیست که مختص یک قاب باشه ؟؟
6 – اگه من سختی ستونها رودر جهت بادبندی ( مینور یک ) وارد کنم و در جهت خمشی عددی وارد نکنم یعنی بایدنرم افزار خودش حساب کنه دیگه ؟چون در این سازه الانم همین کارو کردم اما بعد از طراحی در ستونها k مینور و ماجور هر دوشون یک شدن در تمام سازه ، آیا این ایراد داره ؟ ؟ ؟
ببخشید سوالایکم زیاد شدالبته یه چیزایی میدونم اما میخام شکم برطرف شه ممنون از کسانی که وقت میذارن
پاسخ
با سلام و تبریک عید به شما
برای اختصاص تکیه گاه ها برای قاب یک جهت خمشی یک جهت مهاربند مانند شکل زیر عمل کنید
[تصویر:  wzixjdlq1ifkekehsd8l.png]

مقدار مجاز تغییر مکان نسبی طبقات از روابط زیر کنترل می گردد که با مثالی در عکس زیر موجود است
[تصویر:  1lky3gko00hcf5ie3bke.png]

اگر مقدا جابه جایی در هر یک از جهات بیشتر از حد مجاز باشد باید سطح مقاطع افزایش یابد

ضریب طول موثر ستون در جهت قاب مهاربندی عدد 1 وارد می گردد
tabriz-project.com
پاسخ
مهندس لطف کردیدپاسخ دادید
درباره مقدار مجاز تغییر مکان صحبت نکردید(منظورم مقدار مجاز دیسپلاسمنت )
این مقدار چن سانت باشه معقوله ؟
و در موقع معرفی کردن آیین نامه بهتره نوع قاب چی انتخاب بشه ؟ خمشی یا مهاربندی؟ اصلا تاثیری در اصل ماجرا داره یا نه ؟؟
ممنون
پاسخ
مهندس روابط بالا مربوط به کنترل دریفت طبقات است
منظور بنده تغییر مکان کل سازه که از منوی display > show story response plot کنترل میشه حالا اگه واحد به متر باشه اینجا چه عددی مجازه ؟
سوال بعدی هم در مورد پارامتر طراحی ستون است
در کتاب دکتر سیفی گفته شده که سختی ستون را در جهت مینور ( مهاربندی 1 ) و در جهت خمشی عددی وارد نکنید تا نرم افزار سختی جهت خمشی را خودش حساب کند
اما وقتی اعداد پیش فرض نرم افزار در هر دو جهت یک و ضریب لنگر هم 0.85 است ، نرم افزار از کجا میفهمه که :
1 - ما بصورت دستی سختی جهت مهاربندی را وارد کردیم ؟ و اون باید سختی جهت خمشی را خودش حساب کنه
منظور دقیقم اینه که اعداد پیش فرض با هم یکی هستند .
ممنون
پاسخ
در قاب هایی با سیستم دوگانه یا ترکیبی بهتر است نوع قاب مهاربندی انتخاب گردد در این صورت تمام تنظیمات قاب خمشی متوسط به طور دست بالاتر هم برروی سازه اعمال شده است حالت قاب مهاربندی شده نسبت به قاب خمشی متوسط بحرانی تر و در جهت اطمینان می باشد درمورد جابجایی هم ملاک کنترل دریفت می باشد موفق باشید
tabriz-project.com
پاسخ
در مورد ضریب طول موثر چند تا نکته هست که میتونه مفید باشه که در زیر قرار گرفته شده است
[تصویر:  7s3ddqh8hs8o4gro5s0o.png]
[تصویر:  ddjh9e3913zd2jszpbtt.png]
[تصویر:  aq43t7wmh3jm6ueblxsu.png]
tabriz-project.com
پاسخ
با اجازه دوستان من هم دو سوال در مورد ایتبس (2013
داشتم:در قسمت تعریف مصالح با وارد کردن مدول الاستیسیته و ضریب پواسون بطور خودکار مدول برشی
محاسبه میشود، ولی عدد نمایش داده شده با عدد حاصل از فرمول بصورت دستی متفاوت است. چرا؟
در گزینه مقاومت نهایی موثر و تنش تسلیم موثر با توجه به انتخاب فولاد اس تی 37 چه اعدادی باید استفاده شود؟
پاسخ
باسلام

- ضریب برشی براساس ضریب الاستیسیته و نسبت پواسون خودکار توسط برنامه محاسبه می گردد و اختلافی را از میزان محاسبات دستی نخواهد داشت .

- فولاد ساختمانی یا نرمه همان ST37 می باشد با مقدار تنش جاری شدن برحسب میزان ضخامت فولاد متغیر است ودارای تنش جاری شدنFy =24000 تن برمتر مربع و مقاومت کششی Fu= 37000 تن برمتر مربع می باشد .

پاینده باشید

پاسخ
خیلی ممنون از پاسخ شما،منظورم از اون اعداد Fye و Fue بود که البته جواب این سوال را متوجه شدم، طبق مبحث 10 باید 15% Fu و Fy باشد.
در ایتبس 2013 برای مدول الاستیسیته و ضریب انبساط حرارتی میلگرد چه اعدادی باید وارد شود؟

پاسخ
فایل خود را در ورژن پاینتر هم امتحان نمایید تا صحت کار را مشاهده نمایید در غیر این می تواند از اشکالات برنامه باشد .البته اطلاعاتم به دلیل کم کار کردن با ورژن 2013 کامل نیست ولی نباید خارج از محاسبات فرمول ضریب برشی باشد .

بند مربوطه از مبحث دهم در اینباره 15 درصد که فرمودید مرتبط است با تنش تسلیم مورد انتظار یک فولاد که 15 درصد بیشتر از مقادیر محاسباتی برای تنش تسلیم مورد انتظار و تنش گسیختگی خواهد بود.

موفق باشید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Wink سوالات پیش آمده در روند طراحی با ایتبس omran.tarbiyat 2 1,536 1397/3/29 ، 01:58 عصر
آخرین ارسال: omran.tarbiyat
  سوالات رایج در مصاحبه استخدامی برای سرپرست کارگاه چیست؟ amirkazemi 1 2,659 1395/8/18 ، 12:44 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
Question چند سوال ایتبسی!! fardinf 47 24,620 1393/12/3 ، 07:28 عصر
آخرین ارسال: رضا برنوسی
  سوالات آزمون etabs 891060443 2 2,266 1392/7/21 ، 12:57 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  سوالات مربوط به Interface متعلق به Etabs 2013 Ali Bayati 0 1,459 1392/5/14 ، 05:49 عصر
آخرین ارسال: Ali Bayati
  یک نمونه سوالات امتحانی ایتبس (کاربرد کامپیوتر) pc2009 2 5,434 1391/11/9 ، 02:26 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان