امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالی فنی از با تجربه های سایت در مورد ساخت وساز جدید
سلام و وقت بخیر
برای ساخت طبقه دوم مالکی که به نظام مراجعه می کند نظام یک کارشناس توسعه ساختمان معرفی می کند که کارشناس با مراجعه به ساختمان و بررسی آن مورد تایید بودن یا نبودن سازه قدیمی را اعلام میدارد
یکی از ان کارشناسان بنده می باشم
ولی تا به حال کارشناسی انجام ندادم
و واقعیتش نمیدونم رو چه حسابی باید مهر تایید بزنم

سوال اول
اگر ساختمان جدید بود یعنی اسکلت بتنی یا فلزی باشه چیکار باید کرد ؟
ایا باید مجددا سازه رو در ایتبس تحلیل و طبقه دوم به ان اضافه گردد
یا باید عیاری و چشمی این کار رو انجام داد

اگر بحث چشمی باشه از رو چه حسابی میتونم بگم سازه و ستون ها جواب میده یا نه

سوال دوم و سوالی بسیار سخت
اگر ساختمان بنایی باشه با چه روشی باید استحکام ساختمان رو سنجید چون نه میشه اونو تو ساختمان مدل کرد نه با هیچ روشی میشه استحکام ساختمان رو سنجید

پاسخ
اول باید سابقه طراحی و نظارت ساختمان را بدست بیاورید
آیا نقشه معماری و سازه داره یا نه؟ طبق نقشه اجرا شده یا نه ؟ ناظرشو میتونید پیدا کنید یا نه ؟
در مورد ساختمان هایبا مصالح بنایی باید ببینید که آیا ضوابط فصل هفتم استاندارد 2800 در موردش اجرا شده یا نه ؟
درباره رشته شما و اینکه در دانشگاه راجع به ساختمان های با مصالح بنایی و ضوابط آن ها خوانده اید یا نه نمیدونم .
بهتره یک لیست بردارید و مواردی رو که باید چک کنید توی لیست بنویسید که موقع بازدید دچار سردرگمی نشوید :
ارتفاع و تعداد طبقات
محدودیت های پلان
پیش آمدگی و پس رفتگی در مقطع قائم ساختمان
اختلاف تراز
شالوده
رعایت ضوابط بازشو ها
ضخامت دیوارها و رعایت حداقل مقدار دیوار نسبی در هر طبقه
جان پناه
کلاف افقی و قائم
اتصال کلاف افقی و قائم
نوع سقف و رعایت ضوابط مربوطه
اتصال سقف به تکیه گاه
و خیلی موارد دیگر
البته من نمیدونم ساختمانی که ساخته شده باشه و نما هم داشته باشه ، چجوری میشه بعضی از موارد بالا رو به حالت مستتر در اومدند کنترل کرد ؟؟؟!
ضمنا بهتره از ساختمان چند تا عکس بگیرید و به چند نفر که خبره تر هستند نشان بدهید و از آنها راهنمایی بخواهید
در مورد سازه های اسکلتی اگر نقشه داشته باشند ، با استفاده از نرم افزار میشه کنترل کفایت مقاطع رو انجام داد .
برخی موارد رو از روی تجربه میشه حدس زد : مثلا در سازه های اسکلت بتنی برای ساختمان سه طبقه تو شهر ما عرف هست :
ستون های به غیر از ستون هایی که بار خرپشته رو میبرند ، در اولین طبقه حداکثر 35*35 هستند
ستون هایی که بار خرپشته رو هم میبرن 40*40
تیرها معمولا 30 ارتفاع و 35 عرض

پاسخ
خوب اکثر ساختمان های که تو شهر ما میخوان طبقه دوم رو بسازن ساختمان با مصالح بنایی با دیوار باربر می باشند
این را باید چگونه محاسبه کرد
مثلا الان رفتم بازدید ساختمان
و ساختمان برای ساخت 15 سال پیشه چه پارامترهای رو باید برداشت کنم و چگونه وبا چه فرمولی پی ببرم که ساختمان قادر به تحمل وزن جدید است یا نه
پاسخ
سلام دوست عزیز باید به این نکته دقت داشته باشید که تقریبا تمام ساختمان هایی که اجرا میشوند اونی نیستن که طراحی شدن .
قالبا به قدری خطای کیفیتی در اجرا به لحاظ فنی و نفرات داریم که میشه گفت خیلی از سازه ها همین که بار ثقلی رو تحمل میکنن لطف میکنن
جایی که تو اجرا به عنوان مهندس مجری وقتی اجازه استفاده از بیس پلیت بزرگتر را ندادم و با تهدید کارفرما روبرو شدم و بعد از این که فرمودند
ما که از کارن***یدیم و داریم بیس پلیت بزرگتر هم استفاده میکنیم و بعد از کلی مشاجره عذر بنده را خواستند و همون بیس پلیت هایی را که داشتند
را هم استفاده کردند به نظر من حق با مهندسه بعد از اتمام عملیات ساخت هیچ چیزی را نمیتونید بفهمید حتی با وجود نقشه های سازه.
موردی در خیابان دولت (یکی از خیابان های مشهور و نسبتا گران تهران )داشتم که شرکت بازرسی جوش ها را تایید کرده بود ولی تقریبا 40 درصد جوش ها رد شد فقط شانس در این بود که مالک در خلال اجرای اسکلت موفق به اخذ طبقه اضافه شد و در اونموقع امکان کنترل و اصلاح وجود داشت. خیلی خیلی دقت کنید چون بعد از این تایید تا روزی که ساختمان هست مسئولیت با شماست. ضمن اینکه حتما حتما بیمه را فرامش نکنید.

پاسخ
(1395/10/16 ، 12:08 عصر)nikoo013 نوشته است: خوب اکثر ساختمان های که تو شهر ما میخوان طبقه دوم رو بسازن ساختمان با مصالح بنایی با دیوار باربر می باشند
این را باید چگونه محاسبه کرد
مثلا الان رفتم بازدید ساختمان
و ساختمان برای ساخت 15 سال پیشه چه پارامترهای رو باید برداشت کنم و چگونه وبا چه فرمولی پی ببرم که ساختمان قادر به تحمل وزن جدید است یا نه
مهمترین پارامتر ، داشتن کلاف افقی و قائم هست و داشتن دیوار نسبی مورد تاکید استاندارد 2800 در طبقه ی مورد نظر . سپس اجرای سقف بصورت تیرچه بلوک یا دال بتنی
اگه ساختمان از قبل کلاف افقی و قائم نداره به نظر من نباید تایید بشه
اگه ساختمان مثلا در جهتی که پنجره ها هستند ، دیوار نسبی باربر کمتر از استاندارد داره ، به نظر من نباید تایید بشه
اگه ساختمان دارای سقف ضربی ( تیرآهن که بینشونو با آجرکاری پر کردند ) باشه ، به نظر من نباید تائید بشه
به نظر من این سه مورد بالا که گفتم ، جزء مهمترین مواردی است که باید رعایت بشه
شوخی نیست که ، ساختمانی که کلاف نداره ، یک زلزله متوسط بیاد ، دیوارهاش از هم جدا میشن و سقف میفته پایین
ساختمانی هم که دیوار درست حسابی نداشته باشه اصلا قادر به تحمل کمی زلزله هم نیست
سقف هم مسئول توزیع نیروی زلزله به دیوارهاست . اگه سقف صلب درست حسابی نباشه ، تو زلزله سقف میریزه
این سه تا رو ببین چجوریه
البته اینها نظر من بود . بازم افراد با تجربه تر نظر بدن و بازم بپرسید

پاسخ
اطلاعات جالبی بود
با این حساب هیچ کدام از سازه های بنایی نباید تایید شه چون تا جای که من دیدم همگی بدون کلاف و غیره هستن
و رساله من همین خواهد بود که تایید نکنم

ولی به چشمه دیدم که میگویم دیدم چه ساختمان های بی شماری که بنایی بدون کلاف هستن ولی مجوز ساخت طبقه دوم را گرفتن
مثل میگویم خانه خود ما بنا امد گفت ستون هاتون چنده گفتیم مثلا فلان
گفت پس بسازین جواب خواهد داد

من هم بر فرض اگر کار کارشناسی بیوفتد رد خواهم کرد ولی ایا در نظام مورد تمسخر نخواهم گرفت
ایا نخواهند گفت همه چی دروس دانشگاهی نیست
چون این ستونش فلانه حتما جواب میده چرا ردش کردی (با این که کلاف نداره)

اگر از من پرسیدن رو چه حسابی مقاومت مربوطه رو حساب کردی و جواب رد دادی چه گویم
اعضای محترم هدفم اینه با اطلاعات موثق و با چنته پر بهشون جواب بدم

ممنون میشم کمی با جزییات بیشتر راهنمایی بفرمایید
سپاس
پاسخ
در کل یک چیز بگم و کلا خلاص :
توی ساختمان های مصالح بنایی ، در 99 درصدشون اصلا تایید نمیشه . میدونید چرا ؟ چون همون اول تو اون ضلعی که رو به حیاط هست ، میان پنجره های بسیار بزرگ میگیرن که اصلا همین اول کار ابعاد بازشو کار دست تایید سازه میده
این مورد توی همه ساختمان های مصالح بنایی که تا حالا بازدید کردم اتفاق میفته . چون هیچ کسی حاضر نیست روشنایی خونشو به تایید ابعاد بازشو ببخشه . خودتون حساب کنید مگه یارو مخش عیب کرده که بیاد به اصطلاح ما یزدی ها خونشو کور بکنه؟
نتیجه میگیریم که اصلا اصلا اصلا نباید ساختمان مصالح بنایی مجوز ساخت بهش بدن . به نظر من اشتباه بزرگ نظام مهندسی همینه .
اما خوب شهرداری و نظام هم منافع خودشونو دارن . اقشار کم درامد پولشون به ساخت ساختمان های اسکلتی نمیرسه و از طرفی دیگر شهرداری و نظام هم نمیخوان تعداد پرونده های ورودیشون کم بشه . واسه همین مجوز میدن به اینجور ساختمان ها .
حالا به نظر من اگر از من بپرسید ، مثلا توی یک اتفاق ، مثل خراب شدن سازه ، خیلی عوامل نقش دارند ، ولی به نظر من توی ساختمان های مصالح بنایی ، مهمترین عوامل : دیوار - کلاف و سقف هستش .
اینکه ساختمان در اثر بار ثقلی سرجاش بمونه که هنر نیست . ممکنه حتی بجای ستون مثلا دوبل16 بیایی دوبل نبشی هم بزنی جواب بده . تازه کل بار ثقلی که ما حساب میکنیم که به سازه وارد نمیشه . الان خودتون بگید تو خود یزد چقدر برف میاد که مثلا 150 بار برفه ؟ یا مثلا راه پله 350 یا اتاق 200
منظورم اینه که مثلا باید این اتفاق بیفته که کل بار ثقلی که حساب کردیم به ساختمان وارد بشه :
توی یک روز زمستانی به شدت برف اومده باشه و ما تو خونمون مهمونی عروسی گرفته باشیم و کیپ تا کیپ اتاقهامونم افراد چاق و تپل نشسته باشن و تو راهروها و راه پله ها هم مردم نشسته باشند و کلی کمد و تخت خواب و... هم تو اتاقها باشه !
خوب خدتون قضاوت کنید ممکنه این اتافاق چند وقت یک بار بیفته ؟
ساختمان هایی که بد ساخته میشن و هنوز سرپا هستند ، دو علت داره : یکی اینکه زلزله نمیاد . دوم اینکه کل بار ثقلی که ما حساب کردیم ، بهش وارد نمیشه .
چه بسیار ساختمان هایی بودند که در اثر ازدحام ناشی از مراسم عروسی فرو ریختن .
خلاصه اینکه استانداردها اینجوری هستند که برای حالا نه بدترین وضعیت ( چون مقرون به صرفه نیست ) ولی برای شرایط بد بار ، دارن طرح میدن .
اون بنایی که میاد میگه ستون چنده و شما میگی فلان و اونم میگه خوبه یک طبقه دیگه روش بساز ، واسه اینه که هیچی از محاسبات سازه نمیدونه . اون به تجربه خودش براش ثابت شده که مثلا در شرایط عادی ، فلان ابعاد ستون برای فلان طبقه جواب میده . البته از لحاظ ثقلی و اونم بدون شرایط بارگذاری ویژه.
شما اصلا به یک بنا بگو بار افقی به ساختمان وارد میشه . بنا قش قش میخنده . میگه : مگه میشه بار افقی ؟ !!
بنا چه میدونه زلزله چیه .
حالا ممکنه 500 سال دیگه هم زلزله نیاد و این شخصی که رفتی براش تایید بکنی صد تا نال و نفرین هم بکنه که : حالا کو ؟ بعد صد سال هم که گذشت زلزله نیومد و خدا خیر اونی که تایید نکرد نده !
وسط دوراهی ادم گیر میکنه !
اما اگر به حرفه ی خودمون برگردیم باید احساسات رو بذاریم کنار .
به نظر من اون سه تا عاملی که گفتم مهمترین عوامل هستن و مطمئن باشید اگر یک زلزله 6 ریشتری بیاد اگر یک کدوم از اون سه عامل درست اجرا نشده باشند حتما ساختمان با احتمال بالایی فرو میریزد .
زلزله هایی که اتفاق افتاده رو آیینه راه جلوی خودمون قرار بدیم . توی بم هم کسی انتظار زلزله نداشت . ولی اومد . چقدر کشته دادند . چقدر خسارت وارد شد .
به نظر من توی نظام شما میتوتی با همین بند های استاندارد 2800 مسئولین رو قانع کنید . بعدشم بهشون بگید شما مسئولیتشو قبول میکنید ؟
یک ماجرا از خودم بگم .
من ناظر یک ساختمان بودم . بعد بنده خدا رفته بود بدون اینکه به من خبر بده ، زیر زمینشو ساخته بود . من هر باری زنگش میزدم که پرونده ات رفته شهرداری که برم امضا کنم ، میگفت نه هنوز نرفته و از این حرفا . نگو که پشت سر ما رفته بوده داشته بدون پروانه میساخته . بعدا احتمالا مامورای شهرداری مچشونو میگیرن و خلاصه یک روز زنگ ما زد که فلانی شهرداری بهم ی نامه داده که باید تایید کنی . گفتم چیه ؟ گفتش ما رفته بودیم زیرزمینو ساخته بودیم و حالا شهرداری گفته اگه پروانه میخوای باید مهندس ناظرت زیر زمینو تایید بکنه تا ما هم پروانه ساخت بهت بدیم . منم بهش گفتم چیزی که ندیدمو چجوری تایید بکنم . بهش گفتم خوب باید بهم خبر میدادی قبل اینکه بسازی .
خلاصه دیگه اینقدر اصرار کرد و زن و بچش در خونه فرستاد که مجبور شدم تایید بکنم . علی رغم میل باطنیم . بعدش پیش خودم گفتم هنوز کارم با این ساختمان تموم نشده و انتقاممو میگیرم .
خلاصه دیگه ساختمانو ساخت و چند وقت بعدش اومد برای پایان کار دنبالم . منم رفتم بازدید و شناسنامه فنی ساختمان رو فرم هاشو پر کردم و هر چی که غیر فنی ساخته بودو توش علامت اجرا نشده رو زدم . متراز ساختمان هم حدود 100 متر اضافه تر ساخته بود که بهش گفتم باید پول نظارت این 100 متر رو هم بدی . خلاصه بعد کلی کلنجار که نه اینقدر نمیدم و فلان و بهمان ، آخرش یک چک کشید و پولو داد . منم شناسنامه فنی رو بهش دادم . البته خانومشو فرستاده بود در خونه که به حساب پول کمتر بده و چونه بزنه ولی من زیر بار نرفتم . بعدش رفته بود نظام . چند روز بعدش از نظارت عالیه نظام بهم زنگ زدن که فلانی چرا اینجور تو شناسنامه فنیش نوشتی؟
من تو شناسنامه اش نوشته بودم که ساختمان در برابر بارهای جانبی زلزله مقاومت نداره و باید تقویت بشه .
منم به ناظر عالیه گفتم که من ناظرم یا شما؟ گفت تو . گفتم خوب من رفتم بازدید و اینجوری به نظرم اومده . اگه تو میگی اشتباهه خودتم بدار تو شناسنامش بنویس که ساختمانش تاییده !
خدا شاهده که همینجور به ناظر عالیه گفتم . اونم گوشیو قطع کرد .
اینجا دو تا بحثه : یکی اینکه وجدان کاریمونو زیر سوال نبریم . دوم اینکه اگه بخواهیم وجدان کاریمونو زیر سوال نبریم ممکنه دیگه کار بهمون ندن .
الان من حرف این خانومو میفهمم چی میفرمایند : ممکنه اگه تایید نکنند شغلشون به خطر بیفته .
والا در این مورد من نظری نمیتونم بدم .
به نظرم شغل ما بدترین شغل ها باشه . کسی با رضا و رغبت پول نمیده . اونیم که میده ازمون انتظار بیجا داره .
بازم ببینید تو گزارش هاتون میتونید جوری بنویسید که مثلا دو پهلو باشه که فردا روزی اگه خدای نکرده یک اتفاقی افتاد پاتون گیر نباشه ؟
پاسخ
ممنون از انتقال تجربیات عالی تون
جدیدا مدرک نظارت رو گرفتم یعنی ناظر صفر کیلومتر هستم این جملات و تجربه های ارزنده که گفتین رو کم وبیش می دونم و هم دیدم رو خیلی بازتر کردید که تشکر می کنم ازتون

ولی تا جای که میدونم این جور کارها یک سری کارها تو جامعه عرف شده
مثلا مهندس نگاه میکنه اگر برفرض اسکلت بتنی بود نقشه های قبلیش رو نگا میکنه اگر تو ستون 10 تا فی 16 بود طبق روابط تجربی (حالا این روابط تجربی چیه و از کجا امده خدا داند ) میگه طبقه سوم جواب میده میگه ولی تو 7 طبقه اینا باید مدلش کنی تو ایتبس

میگم ساختمان بنایی چی
گفت بالای 8 متر اصلا مجاز نیست (این حرفش مثلا منطقی بود)
یا اگه کلاف نداره کلاف کار کنه بعد طبقه بالارو بسازه

بعد دلیل اینهمه سوالی میپرسم اینه
چون تازه پروانه گرفتم میترسم یه کارشناسی بیوفته و بعدش منم برم طبق اطلاعاتم بگم سازه بنایی نباید توسعه پیدا کنه و مهر رد بزنم بعدش بره نظام و عوامل تو نظام بگن این خیلی سخت گیره دفعه بعد کاشناسی ها را ایشان محول نکنید

من فکر خودم اینه
و تصمیم نهایم که اگه زیرزمین با دو طبقه روی اون بود به هیچ وجه تایی نکنم
ولی اگه یک زیرزمین بود با یک طبقه روی ان
تایید کنم
ولی نمیدونم چجوری و با چه پارامتری تایید کنم
ایا ابعاد و نوع ستون هارو بفهمم مثلا جفت ای پی نورده شده 18 باشه و تیر ها 14 و فاصله اون ها 1 متر باشه کافیه جواب خواهد داد

میخوام عرف جامعه مهندسین رو بدونم

و اینکه اگر عرف جامعه برای ستون جفت ای پی 18 بود ولی این ساختمانی که من رفتم جفت ای پی 16 بود چه بابد کرد ایا باید رد کرد یا تقویت سازی کرد
برای تقویت سازی ان چه باید کرد

ببخشید خیلی سوال پرسیدم
تو دانشگاه اینارو که به ادم نمیگن که...

سپاس از جواب هاتون.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد صدور پروانه ساخت و ... عرفان 71 0 404 1397/11/29 ، 01:03 عصر
آخرین ارسال: عرفان 71
  سوال در مورد مقاومت کششی بتن الیافی r_mortazavi 0 212 1397/6/10 ، 10:21 عصر
آخرین ارسال: r_mortazavi
Exclamation وصل کردن ساختمان جدید به قبلی behnam-araz 1 256 1397/5/5 ، 08:10 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  سئوال در مورد طراحی تیرچه بتنی علی بهنیا 1 539 1396/6/1 ، 10:03 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
Wink سوال در مورد آنالیز سازه مهندسین جوان 0 527 1396/1/8 ، 07:02 عصر
آخرین ارسال: مهندسین جوان
  راهنمایی در مورد سازه هشت طبقه sasan.ce 6 1,104 1395/11/4 ، 04:32 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  سوال در مورد دیوار برشی fateme_mpg_t 52 26,653 1395/5/8 ، 08:56 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  سوال در مورد نحوه مدل سازی در ایتبس behnm 7 1,636 1395/3/1 ، 05:54 عصر
  ابهام در مورد ضریب ترک خوردگی اجزاء بتنی farshad0022 15 7,606 1394/10/9 ، 05:49 عصر
آخرین ارسال: LCIVIL.COM
  بحث در مورد ترکیب بارهای سازه بتنی با ایین نامه Aci , مبحث 6 Arya68 1 1,786 1394/8/13 ، 04:57 عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان