امتیاز موضوع:
  • 25 رأی - میانگین امتیازات: 3.12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال تکمیلی در مورد لنگر پیچشی(درخواست کمک)
سلام طبق بند2-3-10-4 آیین نامه 2800در ساختمان های تا 5 طبقه ویا کوتاهتر از 18متر در مواردی که برون مرکزی نیروی جانبی ظبقه در طبقات بالاتراز هر طبقه کمتر از 5درصد بعد ساختمان در آن طبقه در امتداد عمود بر نیروی جانبی باشد محاسبه در برابر لنگر پیچشی الزامی نیست..خوب یه چیزی که مشخصه اینه که مرکز جرم و مرکز سختی اول باید مشخص بشه در هر طبقه ...وبا توجه به اینکه نیروی زلزله به مرکز جرم وارد میشه و نیروهای مقاوم به مرکز سختی حالا باید واسه هر طبقه برای طبقات بالاتر این برون مرکزی رو بدست آورد که اگه کمتر از 5درصد بعد ساختمان در طبقه بود بشه ازش صرفه نطر کرد...حالا یه سوال من باید تمام این محاسباتو به صورت دستی انجام بدم ومرکز جرم ومرکز سختی رو بدست بیارم یا راه ساده تری هم هست؟؟؟ ممنون میشم اگه جواب بدید
پاسخ
در ادامه ی سوال بالا میخواستم بدونم من یه ساختمون 3طبقه روی پیلوت رو دارم روش کار میکنم که از یه طرف قاب خمشی واز طرف دیگه قاب با دیواربرشی است..ازطرفی کنسول هم در پلان هست..حالا با این تفسیر ترکیب بارهایی که باید استفاده کنم چیه؟؟منظور از ستون هایی که درمحل تقاطع دو سیستم باربر جانبی قرار دارن چیه یعنی منظور همون ستون هایی کهگوشه ی ساختمونه که یه طرف قاب خمشی و یک طرف قاب با دیواربرشیه که باید ترکیب 30و100رو براش به کار برد ...با توجه به وجود کنسول باید بار قائم زلزله رو هم در نظرگرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
(1392/5/14 ، 05:30 عصر)شیوا نوشته است: سلام طبق بند2-3-10-4 آیین نامه 2800در ساختمان های تا 5 طبقه ویا کوتاهتر از 18متر در مواردی که برون مرکزی نیروی جانبی ظبقه در طبقات بالاتراز هر طبقه کمتر از 5درصد بعد ساختمان در آن طبقه در امتداد عمود بر نیروی جانبی باشد محاسبه در برابر لنگر پیچشی الزامی نیست..خوب یه چیزی که مشخصه اینه که مرکز جرم و مرکز سختی اول باید مشخص بشه در هر طبقه ...وبا توجه به اینکه نیروی زلزله به مرکز جرم وارد میشه و نیروهای مقاوم به مرکز سختی حالا باید واسه هر طبقه برای طبقات بالاتر این برون مرکزی رو بدست آورد که اگه کمتر از 5درصد بعد ساختمان در طبقه بود بشه ازش صرفه نطر کرد...حالا یه سوال من باید تمام این محاسباتو به صورت دستی انجام بدم ومرکز جرم ومرکز سختی رو بدست بیارم یا راه ساده تری هم هست؟؟؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

سلام
راه ساده تر اینه که ابتدا سازه رو مدل کنید و اگه زیر 5 طبقه و یا 18 متر بود نیروی پیچش تصادفی رو در نظر نگیرید و بعد از تحلیل و طراحی مرکز سختی و مرکز جرم رو توسط خروجی ایتبس استخراج و کنترل نمایید اگه بیشتر از 5% بود قفل نرم افزار رو شکسته و سپس ترکیبات استاتیکی و ترکیبات بار رو برای پیچش تصادفی اضافه کنید

موفق باشید
(1392/5/14 ، 05:50 عصر)شیوا نوشته است: در ادامه ی سوال بالا میخواستم بدونم من یه ساختمون 3طبقه روی پیلوت رو دارم روش کار میکنم که از یه طرف قاب خمشی واز طرف دیگه قاب با دیواربرشی است..ازطرفی کنسول هم در پلان هست..حالا با این تفسیر ترکیب بارهایی که باید استفاده کنم چیه؟؟منظور از ستون هایی که درمحل تقاطع دو سیستم باربر جانبی قرار دارن چیه یعنی منظور همون ستون هایی کهگوشه ی ساختمونه که یه طرف قاب خمشی و یک طرف قاب با دیواربرشیه که باید ترکیب 30و100رو براش به کار برد ...با توجه به وجود کنسول باید بار قائم زلزله رو هم در نظرگرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بله همینطوره

برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
(لطفا قبل از استفاده از امکانات انجمن قوانین را مطالعه بفرمایید)
تدریس خصوصی محاسبه سازه های بتنی و فولادی توسط نرم افزار های Safe ، Etabs و SAP و همچنین آموزش معماری سازه توسط نرم افزار Autocad
پاسخ
ممنون از راهنماییتون...
پاسخ
البته اگه اینجوریه من الان باید کلی ترکیب بارو وارد کنم یکم سخت شده تازه اگر قرار باشه پیچش تصادفی رو هم در نظر بگیرم وترکیب بارهای مبحث نهم رو هم وارد کنم ...اینکه برای ستونا باید این ترکیب بارو فقط اجرا کرد توی ایتبس چیکار باید کرد کنترلش چه جوریه؟؟
پاسخ
با سلام.بعد از تحلیل و طراحی در etabsمی توانید به راحتی با استفاده از از نرم افزار زیر که نوشته شده توسط خانه عمران شریف است این مورد را کنترل نمایید و خود نرم افزار گزارش را آماده ی چاپ میکند.

پاسخ
ممنون اقای مهندس لطف کردید
پاسخ
(1392/5/14 ، 06:33 عصر)شیوا نوشته است: البته اگه اینجوریه من الان باید کلی ترکیب بارو وارد کنم یکم سخت شده تازه اگر قرار باشه پیچش تصادفی رو هم در نظر بگیرم وترکیب بارهای مبحث نهم رو هم وارد کنم ...اینکه برای ستونا باید این ترکیب بارو فقط اجرا کرد توی ایتبس چیکار باید کرد کنترلش چه جوریه؟؟

میتونید از دو فایل استفاده بکنید

تدریس خصوصی محاسبه سازه های بتنی و فولادی توسط نرم افزار های Safe ، Etabs و SAP و همچنین آموزش معماری سازه توسط نرم افزار Autocad
پاسخ
ببخشید منظورتونو نفهمیدم کدوم دو فایل؟؟؟
پاسخ
منظورم اینه که در دو فایل مجزا این کار رو انجام بدید ، در یک فایل فقط ستون ها رو کنترل کنید

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی در مورد مدل سازی استیفنر در Etabs علی بهنیا 1 72 1396/8/19 ، 01:00 صبح
آخرین ارسال: admin
  درخواست کرک جدید ایتبس 15 و سیف 14 hajix8867 2 125 1396/6/10 ، 09:11 صبح
آخرین ارسال: behzad.g
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 376 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  درخواست کرک کد ارسالی amir2701 1 196 1396/1/24 ، 02:08 صبح
آخرین ارسال: amir2701
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 49,486 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 454 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
Question سوال: تفاوت گزینه های displacements hirad.gr 0 366 1395/11/13 ، 03:51 صبح
آخرین ارسال: hirad.gr
  درخواست راهنمایی ایتبس 2015 hamid1002 0 415 1395/11/8 ، 02:34 عصر
آخرین ارسال: hamid1002
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 1,031 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 19,249 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان