امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 3.38
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال درمورد بند ایین نامه 2800
سلام بر دوستان ....
ببخشید اخیرا یه بند آیین نامه رو در مورد سیستم های باربر جانبی خوندم که فکرمو به خودش مشغول کرده...من پروزه ای بتنی رو انجام دادم واز سیستم دوگانه در یک سمت اون استفاده کردم ودر سمت دیگه فقط قاب خمشی دارم.....اما وقتی طراحی رو انجام دادم اونم با توزیع نیروی زلزله به نسبت سختی اعضا...طراحی ومقاطع به نظر منطقی میاد...ولی برای 25درصد نیروی زلزله راه های زیادی رو امتحان کردم واینکار فقط باعث میشه قابها خمشی سنگین وبا آرماتور زیادی طراحی شوند....حالا با این تفاسیر یه بند ایین نامه 2800 میگه اگه سیستمی الزام تحمل 25درصد نیروی زلزله رو رعایت نکرده باشه جزء سیستم دوگانه محسوب نمیشه و به عنوان سیستم قاب های ساختمانی ساده منظور میگردد....این یعنی چی؟؟؟؟آیا میشه قاب ها خمشی باشند با اتصالات گیردارو درعوض ضریب رفتارو متناسب با قابهای ساختمانی ساده انتخاب کرد یعنی به جای ضریب رفتار 8 من ضریب رفتار7رو در محاسبه ی ضریب زلزله در نظر بگیرم...بعد طراحی کنم...البته باید بگم من این روش رو امتحان کردم و با همون مقاطع جواب گرفتم ودیگر نیازی نیست مانند سیستم دوگانه مقاطع رو برای تحمل 25درصدی سنگین تر کنم...آیا میتونم این کارو انجام بدم ....از اساتید محترم خواهش میکنم در این مورد نظرشونو بگن ممنون...
پاسخ
دوستان نظری ندارن؟؟؟؟؟......
پاسخ
سلام
اگر سیستم دوگانه ای ضابطه ی 25 درصد را اقناع نکند جزء سیستمهای قاب ساختمانی ساده محسوب می شود و برای محاسبه نیروی زلزله باید ضریب رفتار این نوع سازه ها را در نظر گرفت که منجر به افزایش نیروی زلزله و بالطبع آن افزایش ابعاد المانها منجر می شود.
موفق باشید.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
سلام ...بله مهندس ضریب رفتار از 8 به 7 تغییردادم ولی دقیقا مقاطع اولیه جواب میدن...تصورمن اینه که با توجه به مساحت 155متری پلان وسه طبقه روی پیلوت نیاری به استفاده از دیوار برشی نبود اما این خواسته ی استاد راهنماست که دیوار برشی طراحی شه برای یادگیری....ومن فکر میکنم چون وضعیت دیوار برشی طوری در سازه هستش که بیشتر نیروی زلزله رو به خودش اختصاص میده و به خاطره همین افزایش نیروی زلزله رو هم باز جوابگو هستش.....ونسبت تنش ها پایینه برای دیوار برشی...پس با توجه به اینکه قاب ها در حقیقت خمشی هستن ولی به عنوان ساده فرض میشوند مشکلی نیست؟؟؟؟؟وبرای پروژه ی من این روش مناسب ترو اقتصادی تره تا من بخوام ضوابط 25 درصد رو با توجه به دوگانه بودن سیستم رعایت کنم؟؟؟؟ پس اجرای این بند اشکالی نداره؟؟؟؟؟؟؟خیلی ممنونم ازتون
پاسخ
(1392/5/30 ، 04:39 عصر)شیوا نوشته است: سلام ...بله مهندس ضریب رفتار از 8 به 7 تغییردادم ولی دقیقا مقاطع اولیه جواب میدن...تصورمن اینه که با توجه به مساحت 155متری پلان وسه طبقه روی پیلوت نیاری به استفاده از دیوار برشی نبود اما این خواسته ی استاد راهنماست که دیوار برشی طراحی شه برای یادگیری....ومن فکر میکنم چون وضعیت دیوار برشی طوری در سازه هستش که بیشتر نیروی زلزله رو به خودش اختصاص میده و به خاطره همین افزایش نیروی زلزله رو هم باز جوابگو هستش.....ونسبت تنش ها پایینه برای دیوار برشی...پس با توجه به اینکه قاب ها در حقیقت خمشی هستن ولی به عنوان ساده فرض میشوند مشکلی نیست؟؟؟؟؟وبرای پروژه ی من این روش مناسب ترو اقتصادی تره تا من بخوام ضوابط 25 درصد رو با توجه به دوگانه بودن سیستم رعایت کنم؟؟؟؟ پس اجرای این بند اشکالی نداره؟؟؟؟؟؟؟خیلی ممنونم ازتون
ببینید فلسفه این بند از آیین نامه این می باشد که قاب های خمشی که قادر نیستند حداقل 25 درصد نیروی زلزله را در قاب های دوگانه تحمل کنندسازه های ضعیفی هستند چون فرضا اگر دیوار برشی یا کلا سیستم مهار جانبی قادر به ایفای نقش خود نشدند، قاب های خمشی باید آنقدر قوی باشند تا بخشی از این وظیفه را به عهده بگیرند.پس منطقی است که خود قاب خمشی را به حد 25 قوی کنیم یا اینکه از ضریب رفتار کوچکتر جهت افزایش نیروی جانبی و به الطبع افزایش ابعاد المانها بهره بگیریم.
در پاسخ به قسمت بعدی سوال شما که فرمودین نسبت تنش ها با وجود انتخاب ضریب رفتار کوچکتر باز پایین است این بدان علت است که مقاطع سنگینی استفاده کرده اید و به اصطلاح آور دیزاین کار کرده اید. برای نزدیک کردن نسبت تنش به عدد یک راه های زیادی دارد. یکی کاهش تعداد دهانه های دیوار برشی است. دیگری کاهش ضخامت آن. دیگری کاهش تعداد میلگردهای دیوار برشی و....
اما پاسخ قسمت نهایی سوال شما که فرمودین قاب با ضریب رفتار پایین تر اقتصادی تر از قاب دوگانه با رعایت قاعده 25 درصد است این می باشد که احتمالا در کنترل قاعده 25 درصد کنترلی توسط شما اشکالی وجود دارد وگرنه نبایستی تفاوت فاحش باشد(تفاوت باید زیاد نباشد)
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
پاسخ
آقای مهندس من به روش های مختلف انجام دادم ولی در همه ی این روش ها بعضی از سونها قرمز میشوند و تیپ بندی اولیه رو به هم میریزند ...یعنی مثلا به جای 14تا میلگرد 16 .....باید 16تا میلگرد 20 قرار بدم تا جوابگو باشه...میشه بهتریین روش کنترل 25درصدو بگید آخه من روش های مختلفی رو انجام میدم....وواقعا نمیدونم کدوم درست تر و به واقعیت نزدیکتره؟؟؟؟البته شرمنده از اینکه مزاحم وقت شما شدم... بعدش در مورد دیوار برشی من دو تا دیواربرشی در دو طرف با دهانه 5.9قرار دادم و آرماتوهای قائم به فاصله ی 40سانت اون هم میلگرد 10 و المان های دو طرف هم زیاد نیستن .....یعنی کمتر از این هم میشه؟؟؟؟
پاسخ
(1392/5/30 ، 05:08 عصر)شیوا نوشته است: آقای مهندس من به روش های مختلف انجام دادم ولی در همه ی این روش ها بعضی از سونها قرمز میشوند و تیپ بندی اولیه رو به هم میریزند ...یعنی مثلا به جای 14تا میلگرد 16 .....باید 16تا میلگرد 20 قرار بدم تا جوابگو باشه...میشه بهتریین روش کنترل 25درصدو بگید آخه من روش های مختلفی رو انجام میدم....وواقعا نمیدونم کدوم درست تر و به واقعیت نزدیکتره؟؟؟؟البته شرمنده از اینکه مزاحم وقت شما شدم... بعدش در مورد دیوار برشی من دو تا دیواربرشی در دو طرف با دهانه 5.9قرار دادم و آرماتوهای قائم به فاصله ی 40سانت اون هم میلگرد 10 و المان های دو طرف هم زیاد نیستن .....یعنی کمتر از این هم میشه؟؟؟؟
برای قضاوت بهتر در مورد نسبت تنش ها بهتر بود فایل یکبار بازبینی میشد. اما توصیه بنده: چون میفرمایید که در کنترل قاعده 25 درصد المانهای قاب جوابگو نیست نشان می دهد که تناسبی بین جذب نیروی زلزله قاب و دیوار بدرستی رعایت نشده. شما اگر ایعاد لاغرتری برای دیوار انتخاب کنید بالطبع جذب نیروی زلزله قاب افزایش پیدا میکند و المانهای قاب خمشی تقویت می شود(دیوار ضعیفتر ولی قاب قوی تر)
طول دهانه 5.9 متری برای سازه یکی دو طبقه نیز زیاد است و این خود یکی از دلایل جذب زیاد برش پایه توسط دیوار می باشد. اگر از لحاظ معماری مشکلی نیست دیوارها را به دهانه های با طول کوچکتر منتقل بفرمایید.
در صفحات 50 و 51 جزوه ایتبس بنده توضیحاتی در زمینه کنترل قاعده 25 درصد داده شده است که مطالعه آن مفید می باشد.
موفق باشید.
پاسخ
سلام راه زیر را دوباره امتحان کنید
1-در یک سازه شکل پذیری در هر دوجهت باید یکسان باد (X خمشی با شکل پذیری متوسط وY دیوار برشی با شکل پذیری متوسط
2- برای چک کردن 25% ابتدا SAVE AS کرده وسختی دیوار برشی را .00005 بدهید (نزدیک عدد صفر) نیروی زلزله هم در 25 /ضرب شود
3-برای چک کردن دیوار برشی تمام تیر ها انتخاب شده وبه حالت مفصلی در اورده شوند دراین صورت سهمی از زلزله نمی گیرند
پاسخ
سلام هر سیستم ساختمانی یک ضریب رفتار دارد قاب شما خمشی پس نمیتونید عدد 8 رو به 7تبدیل کنید قاب عای خمشیتون رو برا 25درصد زلزله کنترل کردید
پاسخ
(1392/5/30 ، 05:19 عصر)mehdipanahi نوشته است:
(1392/5/30 ، 05:08 عصر)شیوا نوشته است: آقای مهندس من به روش های مختلف انجام دادم ولی در همه ی این روش ها بعضی از سونها قرمز میشوند و تیپ بندی اولیه رو به هم میریزند ...یعنی مثلا به جای 14تا میلگرد 16 .....باید 16تا میلگرد 20 قرار بدم تا جوابگو باشه...میشه بهتریین روش کنترل 25درصدو بگید آخه من روش های مختلفی رو انجام میدم....وواقعا نمیدونم کدوم درست تر و به واقعیت نزدیکتره؟؟؟؟البته شرمنده از اینکه مزاحم وقت شما شدم... بعدش در مورد دیوار برشی من دو تا دیواربرشی در دو طرف با دهانه 5.9قرار دادم و آرماتوهای قائم به فاصله ی 40سانت اون هم میلگرد 10 و المان های دو طرف هم زیاد نیستن .....یعنی کمتر از این هم میشه؟؟؟؟
برای قضاوت بهتر در مورد نسبت تنش ها بهتر بود فایل یکبار بازبینی میشد. اما توصیه بنده: چون میفرمایید که در کنترل قاعده 25 درصد المانهای قاب جوابگو نیست نشان می دهد که تناسبی بین جذب نیروی زلزله قاب و دیوار بدرستی رعایت نشده. شما اگر ایعاد لاغرتری برای دیوار انتخاب کنید بالطبع جذب نیروی زلزله قاب افزایش پیدا میکند و المانهای قاب خمشی تقویت می شود(دیوار ضعیفتر ولی قاب قوی تر)
طول دهانه 5.9 متری برای سازه یکی دو طبقه نیز زیاد است و این خود یکی از دلایل جذب زیاد برش پایه توسط دیوار می باشد. اگر از لحاظ معماری مشکلی نیست دیوارها را به دهانه های با طول کوچکتر منتقل بفرمایید.
در صفحات 50 و 51 جزوه ایتبس بنده توضیحاتی در زمینه کنترل قاعده 25 درصد داده شده است که مطالعه آن مفید می باشد.
موفق باشید.

با سلام ببخشید جزوه ایتبستون رو از کجا دانلود کنیم؟
ممنون
راستی اگر جزوه یا کتابهای مفید دیگری هم میشناسید که کامل باشند معرفی بفرمایید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ضریب نا معینی در سازه ها مطابق ویرایش چهارم 2800 3508714516 4 1,122 1396/10/9 ، 07:53 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 19 6,254 1396/7/12 ، 01:26 عصر
آخرین ارسال: peymandarsad
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 588 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 681 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
Question سوال: تفاوت گزینه های displacements hirad.gr 0 493 1395/11/13 ، 03:51 صبح
آخرین ارسال: hirad.gr
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 1,443 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
Star آیین نامه و تنظیمات Big A 1 415 1395/9/24 ، 09:12 صبح
آخرین ارسال: SK1970
  مدل کردن یا نکردن خرپشته (سوال اینست) حمید فلاح منش 57 21,044 1395/6/26 ، 10:16 صبح
آخرین ارسال: HOMAN1974
  سوال در مورد پروژه فولاد مبتدی 0 579 1395/5/16 ، 11:04 صبح
آخرین ارسال: مبتدی
Question سوال: تیر بتنی و جهت تیرچه در محل دیوار برشی One 3 725 1395/4/25 ، 01:50 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان